نقشه جدید عربستان برای سعد الحریری و لبنان
۶۲۸۷۱۱
۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۲
۹۳۵۴
«ابراهیم الامین» سردبیر روزنامه «الاخبار» لبنان در مطلبی به نقل از برخی منابع فاش کرد که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی می خواهد «بهاء الدین الحریری» برادر بزرگتر «سعد الحریری» را به عنوان رئیس حزب المستقبل در لبنان تعیین کند و زعامت سیاسی اهل سنت را به دست او بسپارد.
خبرگزاری ایرنا: «ابراهیم الامین» سردبیر روزنامه «الاخبار» لبنان در مطلبی به نقل از برخی منابع فاش کرد که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی می خواهد «بهاء الدین الحریری» برادر بزرگتر «سعد الحریری» را به عنوان رئیس حزب المستقبل در لبنان تعیین کند و زعامت سیاسی اهل سنت را به دست او بسپارد.

الاخبار در شماره روز پنجشنبه با نقل این خبر افزود: سعد الحریری نخست وزیر مستعفی لبنان که بعد از ترور رفیق الحریری رهبری جریان حزب المستقبل را در لبنان به عهده گرفت با جایگزینی برادر بزرگترش در ازای آزادی خود موافقت کرده و قرار است علاوه بر کناره گیری از فعالیت های سیاسی برای زندگی به اروپا برود.

سعد الحریری روز شنبه 13 آبان (4 نوامبر) در حالی که در عربستان بود از مقامش کناره گیری کرد.

در روزهای اخیر حرف و حدیث های زیادی درباره دلایل و چگونگی اعلام استعفای الحریری مطرح شده است و برخی معتقدند این استعفا با فشار عربستان سعودی و با هدف به تعطیلی کشاندن فرایند سیاسی در لبنان و فشار به حزب الله برای خروج از دولت صورت گرفته است.

الاخبار نوشت: سعودی ها از اوضاع لبنان پی برده اند که نه جریان المستقبل و نه حتی افکار عمومی اهل سنت لبنان با محتوای بیانیه استعفای سعد الحریری همراهی نشان نداده و هواداران الحریری سوالات زیادی درباره علت عدم بازگشت او به لبنان می پرسند.

الاخبار افزود: «ولید الیعقوبی» سفیر جدید عربستان در بیروت با برخی اعضای خاندان الحریری از جمله «نازک الحریری» بیوه وی، «بهیه الحریری» خواهر رفیق الحریری و نماینده کنونی پارلمان لبنان و «احمد» فرزند بهیه تماس گرفته و به آنها اطلاع داده که عربستان تصمیم دارد بهاء الدین را جایگزین سعد الدین الحریری کند و آنها باید برای بیعت با وی به عربستان بروند.

بر همین اساس نیز قرار بر این شده که سعد الحریری به بیروت آمده و مستقیما به کاخ ریاست جمهوری برود و در آنجا استعفای خود را همانطور که در بیانیه استعفا آمده بود رسما تقدیم رئیس جمهوری لبنان کند و بعد از اعلام بیعت با برادر بزرگش، لبنان را ترک کند.

این روزنامه به نقل از منابع خاص خود افزود: خاندان الحریری که هم اکنون در بیروت به سر می برند بعد از مشورت و رایزنی جواب به این خواسته عربستان را به تعویق انداخته اند و سعی دارند از طریق مصر و اردن و مغرب و تشکیلات خودگردان فلسطین و ریاست جمهوی فرانسه و شخصیت های آمریکایی، عربستان را برای آزاد کردن سعد الحریری تحت فشار بگذارند. آنها نسبت به نقشه ای که ولیعهد سعودی در سر می پرواند هشدار داده اند.

این اتفاقات در حالی است که نازک الحریری همسر و بیوه رفیق الحریری در پاسخ سوال کنندگان از این ماجرا به گفتن جمله «الان وقت این حرف ها نیست، ان شاء الله خیر است» اکتفا می کند و همزمان، بهاء الحریری هم که در بیروت به سر می برد تلفن خود را خاموش کرده است.

همزمان از عربستان نیز خبر رسیده که سعد الحریری از محل اقامت قبلی در ویلای ریتز کارلتون به منزلش منتقل شده و تدابیر امنیتی اندکی نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است.
«محمد دیاب» همراه و محافظ دائمی سعد الحریری که دو روز پیش به تنهایی به بیروت بازگشت با تایید اخبار دال بر بازداشت الحریری تاکید کرد که صبح روزی که الحریری به همراه وی به ویلای ریتز رفت تلفن همراه آنها توسط ماموران امنیتی سعودی توقیف شد. آنها حتی ساعت هوشمند سعد الحریری را از او گرفتند همانطور که هنگام قرائت بیانیه وی ساعت مچی همیشگی خود را در دست نداشت.

الاخبار افزود: میشل عون رئیس جمهوری لبنان به اطرافیان نزدیک خود گفته است که الحریری در تماس با او با صدای خفیف و گرفته ای صحبت می کرد و خیلی زود مکالمه را قطع کرده است.

پس از تصمیم عون بر عدم قبول استعفای الحریری و منوط کردن آن به بازگشت وی به بیروت، ریاض به دنبال راهی است تا الحریری سفر کوتاه و سریعی به بیروت داشته باشد و بدون هرگونه جلسه ای استعفای رسمی خود را تقدیم کرده و به بهانه تهدیدات امنیتی از لبنان به کشور دیگری سفر کند.

به نوشته الاخبار، اطلاعات حاکی از آن است که سعد الحریری در عربستان با مشکلات و پرونده مالی نیز روبروست. گفته می شود وی در زمان بیماری ملک عبدالله شاه سابق سعودی، برای حل بحران مالی شرکت «سعودی اوجیه» که ریاست آن را بر عهده دارد نزد «خالد التویجری» رئیس دیوان سلطنتی رفته و از او دو چک به مبلغ 9 میلیارد دلار دریافت می کند که این مبالغ به حساب های الحریری در فرانسه واریز می شود. محمد بن سلمان تصمیم دارد همه پول هایی را که به عنوان قرارداد و پروژه از حکومت سعودی گرفته شده پس بگیرد. هنوز معلوم نیست سرنوشت پرونده های مالی سعد الحریری با محمد بن سلمان به کجا خواهد انجامید.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1396/08/19
این بن سلمان تازه به دوران رسیده هر کاری میخواهد میکنه البته تعجبی نداره وقتی حریری دو تابعیتی است و هم لبنانی و هم عربستانی است دیگه تعجبی نداره که تحت فشار اربابش باشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج