سید حسن نصرالله: ما جنگ را بعید می‌دانیم
۶۲۸۹۲۸
۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۳
۳۳۵۱۴ 
دبیر کل حزب‌الله لبنان با تأکید بر بازداشت بودن سعد الحریری در ریاض، گفت که عربستان تلاش دارد نخست‌وزیر جدیدی را به لبنان تحمیل کند.
خبرگزاری فارس: سید حسن‌ نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان به مناسبت اربعین امام حسین (ع) و روز «شهید حزب‌الله» در مجتمع فرهنگی «شاهد» در بیروت به سخنرانی پرداخت، این دومین سخنرانی وی در طول یک هفته اخیر و پس از استعفای ناگهانی «سعد الحریری» و سفر وی به عربستان است که ایراد می‌شود.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ابتدا، با یادآوری و بزرگداشت شهید «احمد قصیر» او را «امیر استشهادیون» نامید و گفت: شهید احمد قصیر عصر جدیدی را در مقاومت و جهاد پایه‌گذاری کرد.

سید حسن نصرالله سپس به موضوع اربعین و پیاده‌روی اربعین پرداخت و گفت: تعداد زائرین به 20 میلیون نفر از نقاط مختلف جهان رسید و فقط از ایران بیش از دو میلیون نفر در این مراسم شرکت کردند.

وی با بیان بی همتا بودن مراسم اربعین در طول تاریخ، خواستار بررسی دقیق علمی و مطالعه موشکافانه در این باره شد و گفت که خداوند با شهادت امام حسین این کرامت و بزرگی را به ایشان عطا کرد که میلیون‌ها نفر با پای پیاده و با خانواده و با تمام رنج‌ها و مشقت‌ها پا در راه پیاده روی اربعین بگذارند.

سید حسن نصرالله در بخش بعدی سخنان خود گفت: مقاومت در لبنان موفق شد اراضی این کشور را از دست تروریست‌ها آزاد کرده و نیروی بازدارنده‌ای در برابر زیاده‌ خواهی‌های رژیم اسرائیل و تهدیدات این رژیم ایجاد کند.
وی همچنین اظهار داشت که داعش وهابی که دولت آمریکا و عربستان آن را ساخته‌اند، هم‌اکنون نفس‌های آخر را می‌کشد.

نصرالله افزود: آن‌چه در لبنان از کرامت و عزت و قدرت داریم به برکت تمامی شهدای لبنان از جمله شهدای مقاومت و ارتش و نهادهای امنیتی و مردمی است و باید به خانواده‌های شهدا افتخار کنیم.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه به بحران جدید ایجاد شده در لبنان پرداخت و گفت: از روز شنبه گذشته، لبنان وارد یک بحران جدید سیاسی شده و این بحران به این بستگی دارد که لبنانی‌ها چگونه با آن برخورد و تعامل داشته باشند؛ ما اکنون تهدیدات را از این سو و آن سو می‌شنویم. در طول یک سال گذشته، لبنان در ثبات سیاسی به سر برد و ما توانستیم رئیس‌جمهور را انتخاب و دولت وحدت ملی تشکیل بدهیم مجلس نمایندگان نیز شروع به کار کرد قانون انتخابات و بودجه را وضع کرد و پس از سال‌ها خصومت، گروههای لبنانی شروع به مذاکره کردند و امنیت و ثبات ما در جهان بی بدیل بود و پیش از گفته بودم که امنیت لبنان از آمریکا بالا تر است.

رهبر مقاومت لبنان پس از آن گفت: در حالیکه در این شرایط ایده‌آل و خوب به سر می‌بردیم و زمانی که گروههای مختلف سیاسی تعامل خوبی با یکدیگر داشتند؛ عربستان سعودی با عجله رئیس دولت را فراخواند و او را مجبور به استعفا و خواندن بیانیه‌ای کرد که برای او نوشته شده بود و لبنان را در مقابل شرایط جدیدی قرار داد.

​دبیر کل حزب‌الله لبنان به سرنوشت نامعلوم نخست وزیر مستعفی لبنان در عربستان اشاره کرد و گفت که وی در عربستان بازداشت بوده و از بازگشت وی به لبنان ممانعت می‌شود.

وی ادامه داد: تلاش‌هایی به منظور حذف حریری از ریاست جریان المستقبل و تحمیل رئیس دیگر بر این جریان بدون مشورت با حزب المستقبل  وجود دارد.

سید مقاومت اقدامات عربستان در لبنان را دخالت آشکار بی‌سابقه دانست که به منظور مجبور کردن نخست وزیر لبنان به کناره‌گیری صورت گرفته است و ادامه داد: ما هم هم‌صدا با جریان و فراکسیون المستقبل می‌گوییم سعد الحریری باید به لبنان برگردد.

عربستان از اسرائیل خواسته است به لبنان حمله کند

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: من از روی تحلیل سخن نمی‌گویم بلکه اطلاعاتی دارم مبنی بر این که عربستان از اسرائیل خواسته به لبنان حمله کند و رژیم صهیونیستی هم‌اکنون در حال بررسی این مسئله است.

او افزود: آن‌ها معتقدند که می‌توانند نخست‌وزیر جدیدی را به لبنان تحمیل کنند و پیش از این تلاش کرده‌اند تا لبنانی‌ها علیه یکدیگر تحریک کنند و هنگامی که نتیجه مورد نظر را دریافت نکردند، کشورهای عربی و خلیجی را تحریک کردند تا علیه لبنان دست به تنش‌آفرینی بزنند و اتباع خود را از لبنان خارج سازند.

نصرالله ادامه داد: واضح است که عربستان علیه لبنان اعلام جنگ کرده است و ما متوجه هستیم که عربستان و حزب‌الله با یکدیگر مشکل دارند و ما آن را رد نمی‌کنیم اما این تهدیدات علیه حزب‌الله است یا لبنان؟

دبیر کل حزب‌الله لبنان از مردم این کشور خواست تا حوادث منطقه عبرت بگیرند و گفت که شاهزادگان سعودی در «امّان» درگیری‌های سوریه را مدیریت و این کشور را تخریب کردند؛ اما امروز آن شاهزادگان کجا هستند؟

اهانت به نخست‌وزیر سعد حریری اهانت به همه لبنانی هاست

وی افزود: ما به همراه تمامی مردم لبنان و همراه با جریان «المستقبل» بر لزوم بازگشت حریری تأکید می‌کنیم؛ او اگر استعفا داده باید به لبنان باز گردد و هر چه می‌خواهد بگوید. ما توهین به نخست‌وزیر را توهین به کل لبنان می‌دانیم؛ حتی اگر با همدیگر اختلاف سیاسی داشته باشیم. ما دخالت آشکار عربستان در امور داخلی لبنان و این گونه رفتار توهین آمیز با سعد الحریری از زمان ورودش به فرودگاه را محکوم می‌کنیم.

دبیر کل حنبش حزب‌الله خاطر نشان کرد که دولت فعلی لبنان همچنان پابجا بوده و بر اساس قانون اساسی کشور انتخاب شده است و دولت مستعفی نیست.

وی استعفای سعد الحریری را غیر قانونی و بر خلاف قانون اساسی لبنان دانست و اظهار داشت که این استعفا ارزشی ندارد؛ چرا که زیر فشارهای عربستان صورت گرفته است.

سید حسن نصرالله از همه لبنانی‌ها، عرب‌ها و انسان‌های آزاده خواست به اقدام عربستان در بازداشت سعد الحریری و حصر وی اعتراض کرده و در برابر این اقدام سکوت اختیار نکنند.

وی تأکید کرد که نخست وزیر لبنان در بازداشت بوده و لبنانی‌ها باید برای برگرداندن وی به لبنان تلاش کنند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان، جنگ اعلام شده علیه حزب‌الله را «کورکورانه» توصیف کرد و گفت که کسانی که این جنگ را راه انداخته و مدیریت می‌کنند، تجریه و تخصصی در این زمینه ندارند.

او در ادامه خواستار دوری از تظاهرات و ماندن در کنار یکدیگر دعوت کرد و گفت: امروز ما در مقابل یک اهانت و زورگویی تهدیدات آشکار هستیم و باید وابستگی خود به وطنمان را نشان داده و احساس مسئولیت کنیم و از حساسیت به همدیگر و ترس از یکدیگر دوری کنیم.

حسن نصرالله به مسأله ادعای ترور «سعد الحریری» اشاره کرد و گفت: لازم است تا درباره خبر العربیه مبنی بر کشف طرح ترور سعد الحریری که از سوی دستگاههای امنیتی رد شد؛ صحبت کنیم. خبر سعودی بود و بیانیه هم از سوی سعودی‌ها نوشته شده بود. این خبر کذب بود. سخن گفتن از دستگاههای پارازیت در فرودگاه و اصرار العربیه بر ترور قابل توجه و خطرناک است و باید هوشیار باشیم که آن‌ها خود را برای چه چیزی آماده می‌کنند.

وی گفت که در ارتباط با رژیم صهیونیستی باید محتاط بود اگر چه خود اسرائیلی‌ها احتیاط می‌کنند و می‌پرسند جنگ علیه حزب‌الله به نفع چه کسی خواهد بود.

سید حسن نصرالله به رژیم صهیونیستی درباره  هرگونه اقدامی برای سوء استفاده از اوضاع فعلی هشدار داد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان همچنین گفت: اسرائیل ممکن از مسیرهای دیگری وارد شود و به سفارت‌خانه‌های خود اعلام کند که در جنگ عربستان علیه حزب‌الله، سعودی‌ها را حمایت کنند و یا در راستای تشکیل یک گروه تروریستی برای عمل در راستای اهداف عربستان، تلاش کند.

سید حسن نصرالله افزود: در موضع اسرائیل باید هوشیار باشیم و در موضوع جنگ، حتی اگر شرایط این را بخواهد ما جنگ را بعید می‌دانیم؛ چرا که اسرائیل گمان می‌کند فرصتی را گیر آورده تا بدون وارد شدن به جنگ و تحمل هزینه‌های آن، حزب‌الله را از میان بردارد.

آمال و آرزوهای عربستان در عراق و سوریه به باد رفت

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه گفت: ما می‌دانیم که عربستان از ایران عصبانی است و دایره عصبانیتش هم به حدی است که حزب‌الله را هم در بر گرفته؛ اما این شیوه و عکس‌العمل توهین آمیز آن‌ها را درک نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: در سوریه آمال و آروزهای عربستان به باد رفت و امروز هم داعش در «البوکمال» از بین رفت. در عراق هم همینطور و ما همگی می‌دانیم که چه کسی داعش را وارد عراق کرد تا این کشور را ساقط کند و ما می دانیم که آن‌ها از جدایی کردستان حمایت کرده و شکست خوردند و در یمن نیز جنگ آن‌ها شکست خوردند.

وی تأکید کرد که سخن گفتن از ایران و حزب‌الله، برای فرار از شکست در یمن است.

وی به اظهارات اخیر رئیس جمهور ایران اشاره کرد و گفت که سخنان وی به شکل غیر دقیق ترجمه شده است و ایران در لبنان نفوذ دارد ولی بر خلاف عربستان، دخالت نمی‌کند.

بین نفوذ ایران و نفوذ عربستان در لبنان تفاوت زیادی است؛ عربستان در امور داخلی لبنان دخالت می‌کند ولی ایران این گونه نیست.

سید حسن نصرالله به اوضاع بحرین نیز اشاره کرد و گفت که اقدامات دولت این کشور در سرکوب و کشتار جوانان و زندانی کردن روحانیون باعث شده است این کشور ورشکست شود و دست به دامن عربستان و امارات شود.

دبیر کل حزب‌‌الله لبنان با تأکید بر اینکه دشمنان هرگز نمی‌توانند بر حزب‌الله غلبه کنند؛ به آن‌ها توصیه کرد تا این گزینه را کنار بگذارند و گفت: موضع ما در قبال یمن تغییر نخواهد کرد، چرا که موضع انسانی و اخلاقی و عربی است و خارج از محاسبات سیاسی محسوب می‌شود.

سید حسن نصرالله با یادآوری سخنان «عادل الجبیر» که گفته بود باید لبنان را از حزب‌الله نجات دهیم گفت: آیا نجات لبنان با اهانت به نخست‌وزیر و مردمش انجام می‌شود؟ آیا نجات لبنان از راه ایجاد فتنه و اختلاف میان شیعه و سنی است؟

سید مقاومت لبنان در پایان تأکید کرد: ما امروز همگی باید به امنیت و ثبات و وحدتمان چنگ بزنیم و جایز نیست که بترسیم؛ چرا که ما با وحدتمان قادر به عبور از هر مشکلی هستیم.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1396/08/19
والله نخست وزیر گفت شما باعث بی ثباتی لبنانی حالا میگی اسیر شده ازترس جونشه که نمیاد تا به سرنوشت پدوش دچارنشه
پاسخ ها
بینام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
از هیچچی خبر نداری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
عقل شما چه میگه؟ واقعا عامل بی ثباتیه یا قدرت و دشمن شکن؟ امیدوارم تشخیص تون درست باشه وهابی نباشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
در خاورمیانه هر جا بحران سیاسی پیش میاد ما ایرانی ها باید تنمون بلرزه که وای حالا باز تحریم نشیم یا جنگ دامن ما رو هم نگیره! کی میشه از دست هر چی لبنانی و عراقی و سوری و یمنی و غیره خلاص بشیم...
ایران وطنم
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
متاسفم ، امثال شما ها هستند که جامع انسانیت رو به لجن کشیدند ، موندم با چه روی دهن باز کردید ؟
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1396/08/19
یعنی ایشون باید تایید کنن استعفای طرفو؟؟!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
خیر ایشان تایید نمیکنند میگن بیا تو کشورخودت استعفای خودتو اعلام کن فهمیدی.چون زیر فشار عرب وهابی استعفا داده الان در بازداشت وهابی های عربستان است
Iran, Islamic Republic of
18:46 - 1396/08/19
درود خدا بر سید حسن نصراله.
Iran, Islamic Republic of
19:03 - 1396/08/19
ولی ما جنگ را حتمی میدانیم...
پاسخ ها
ایران وطنم
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
جنگ با حزب الله باید دیوانگی معض باشه که اسرائیل خود رو با ایران در گیر نخواهد کرد قطعا ...
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1396/08/19
کشورهای خلیجی؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1396/08/19
خداوند سید حسن نصرالله را حفظ کند.وجودش وزنه سنگینی در منطقه پرآشوب لبنان است.
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1396/08/19
به نظرمن عربستان بامتحدانش بادست خودشون گورشونودارن میکنن
پاسخ ها
ایران وطنم
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
شک نکنید غیر از این نخواهد بود...‌
Iran, Islamic Republic of
19:48 - 1396/08/19
امروز ازکربلا آمدم حسن نصرالله اگرامام خامنه ای امرکند همین حال لباس رزم پوشیده وزیربیرق حذب الله به هرکجا از دنیا که باشد به لطف خداوند رفته وازوجود کثافت آل سعود ورژیم غاصب راازروزگار حذف می کنیم همانطور که در سوریه وعراق جوانان شما وما خون داد نصرمناالله وفتح والمبین
Iran, Islamic Republic of
20:43 - 1396/08/19
به خدا با این وضع مملکت
Iran, Islamic Republic of
21:24 - 1396/08/19
خودآقای نصرالله گفته جنگ روبعید میدونه که اتفاق بیوفته اونوقت یکسری ازهموطنامون صحبت ازجنگ میکنن،من فکرمیکنم این دوستان زمان جنگ ایران وعراق یانبودن یاکودک بودن،من خودم درآن جنگ بودم،آرمان اون موقع رزمنده ها هم آزادی کربلا وقدس بود وشعار معروف راه قدس ازکربلا میگزرد هم درجبهه ها و شهرها نوشته میشد،اما دیدیم که ۸سال طول کشید ودرآخر فقط ازخاک عراق یک فاو دست مابود که آنهم درتک فروردین۶۷که عراق انجام داد،فاو راهم ازماپس گرفت وبعدش هم که قطعنامه را پذیرفت ایران،آخرش هم این آمریکابودکه صدام رابه درک واصل کرد،نه ایران،حالا بعضیا چه راحت صحبت از اشغال عربستان میکنند،به نظرم هر۲طرف چه ایران چه عربستان نباید واردجنگ بادیگری بشوند وخرد را باید پیشه راه خود کنند نه هیجان واحساسات فاجعه بار،چون جنگ برای دوطرف جز بدبختی چیزی به ارمغان نمیاورد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
دقیقا اینها یه مشت جغله بچه اند که فکر می کنند جنگ یه چیزی مثل بازیهای کامپیوتریه .هیجان زده اند! ....
Iran, Islamic Republic of
00:17 - 1396/08/20
سلام برهمه چرایکی نیست به این دولت بگه چراخودمونواماده نمی‌کنیم برای جنگیدن بااین عربستان سعودی بی شرف حالاهرچی میخوادبشه جنگیدن بااینهاعین جنگ باشیطان است بخداقسم
Iran, Islamic Republic of
06:49 - 1396/08/20
کاربر محترم 21:24 امیدوارم در کشور لبنان که تازه چتد سالی است از جنگ دور بوده جنگی در نگیرد اما در مورد جنگ تحمیلی خودمان باید بگویم شرایط فعلی ایران با ان زمان بسیار متفاوت است از نطر دیپلماتیک وسیاسی ایران به یک قدرت منطقه تبدیل شده واز نظر نظامی ما سازنده تسلیحات وادوات مختلف شدیم در ضمن حالا ما نیروهای باتجربه وزبده داریم که پیروزی را یرای ما در سوریه وعراق به ارمغان اوردند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج