خرازی: توان موشکی ایران،غیرقابل مذاکره است
۶۲۸۹۶۳
۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۳
۱۰۴۴۵ 
«کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر غیرقابل مذاکره بودن توان موشکی کشورمان، گفت: انتشار اطلاعات نادرست درباره موشک های ایران می تواند منجر به تضعیف برجام و قطعنامه شورای امنیت شود.
خبرگزاری ایرنا: خرازی بعدازظهر امروز در سخنرانی خود در مجمع اروپایی در آکادمی دیپلماتیک وین درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه و راهبرد اروپا در قبال این منطقه ، به روند آغاز انقلاب های مردمی در خاورمیانه و شمال آفریقا اشاره کرد و یادآورشد : این انقلاب ها که از تونس آغاز شد ، در کشورهای لیبی ، مصر ، سوریه ، بحرین و یمن با دخالت خارجی از ریل و مدار خود خارج و خاورمیانه با بحران تازه ای رو به رو شد که حتی اروپا هم از تبعات آن ایمن نمانده است.

وی افزود: انقلاب های عربی علیه حکومت های دیکتاتوری و دولت های فاسد بود که دخالت های خارجی مسیر این حرکت های مسالمت آمیز را تغییر داد ؛ دیکتاتور تونس در عربستان سعودی پناه گرفت و دولت منتخب دموکراتیک مصر توسط کودتای مورد حمایت دولت ریاض سرنگون شد. حرکت مسالمت آمیز مردم بحرین و یمن با مداخله نظامی عربستان سعودی سرکوب شد .

وی افزود: همچنین حمایت کشورهای ساحلی خلیج فارس از گروه های تروریستی تکفیری در سوریه و عراق می توانست منجر به فروپاشی دولت های این کشورها و آشوب در سرتاسر منطقه شود؛ در چنین شرایطی ، حمایت کشورهای غربی بخصوص آمریکا با سیاست های مداخله جویانه و ایجاد ائتلاف های نمایشی علیه تروریست ها با مشارکت همان کشورهای مداخله جو منجر به گسترش سریع گروههای تروریستی در عراق و سوریه شد.

خرازی تاکید کرد: خطر تروریسم حتی ایران را نیز تهدید می کرد زیرا تروریست ها بسیار نزدیک به مرزهای جمهوری اسلامی بودند از این رو تهران به کمک دولت های عراق و سوریه شتافت .

رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی ایران به روند توسعه وهابیسم در منطقه با حمایت های عربستان و آمریکا اشاره کرد و گفت: کلینتون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا اعتراف کرده که این کشور به تشکیل گروههای افراطی در افغانستان برای مقابله با شوروی کمک کرد و به تازگی نیز محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اذعان کرد که این کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، سیاست توسعه اسلام رادیکال را در منطقه در پیش گرفت.

خرازی تاکید کرد: مایه تاسف است که کشورهای غربی چشم خود را به روی حمایت کشورهای عربی منطقه خلیج فارس از گروههای تروریستی در سوریه عراق بستند و این گروهها امنیت کل منطقه را به خطر انداختند و اگر حمایت ایران از سوریه و عراق نبود ، این کشور ها بطور کامل تحت کنترل گروههایی مانند داعش و النصره قرار می گرفت و تمام منطقه دچار بی ثباتی می شد. بنا براین چه کسی منطقه را بی ثبات می کند؛ کشورهایی که از گروههای تروریستی حمایت کردند یا ایران که برای مقابله با پیشرفت گروههای تروریستی از دولت های منطقه حمایت کرد؟

وی افزود: در اینجا توجه شما به اعتراف اخیر شیخ حمد بن جاسم نخست وزیر پیشین قطر جلب می کنم که گفت دوحه و ریاض بطور مشترک از این گروهها حمایت کردند و پول و سلاح زیادی در اختیار آنها گذاشتند.

** حمایت ایران از خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای

خرازی همچنین گفت: یک موضوع دیگر که موجب بی ثباتی در خاورمیانه شده ، سلاح هسته ای است. ایران ایده خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای را مطرح کرده است زیرا ما زرادخانه های هسته ای را تهدیدی جدی برای ثبات خاورمیانه می دانیم .

وی توضیح داد: ایران برای اعتمادسازی وارد مذاکراتی با گروه 1+5 شد و به توافق موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دست یافت که به اعتقاد من تاثیرات مثبتی بر امنیت و ثبات منطقه داشته و ضروری است که اروپا از دستاوردهای مهم برجام در برابر فشارهای آمریکا محافظت کند.

** موشک های ایران دفاعی و غیر قابل مذاکره اند

رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی ایران گفت: موجب تاسف است که برخی مقام های اروپایی تلاش می کنند بین برجام و موضوع غیر قابل مذاکره توانایی های دفاعی ایران ارتباط برقرار کنند . این در حالی است که برجام تنها مربوط به موضوع هسته ای است و حتی یک اشاره هم به مساله موشکی یا حضور تهران در منطقه ندارد. حضور ایران در سوریه و عراق تنها بنا به درخواست دولت های قانونی این کشورها برای مبارزه با تروریسم است .

خرازی تاکید کرد: امنیت فعلی اروپا نیز مدیون فداکاری های کسانی است که علیه گروههای تروریستی در عراق و سوریه مبارزه کردند.

وی تاکید کرد: در ارتباط با توانایی های دفاعی و توسعه موشکی ایران باید ذکر کنم که این حق حاکمیتی هر کشور مستقلی است که از خود دفاع کند ؛ بخصوص کشوری مانند ایران که در جنگ هشت ساله هدف صدها موشک از سوی رژیم بعثی عراق قرار گرفته است.
شگفت انگیز است که برخی کشورهای غربی که به کشورهای غیر دموکراتیک منطقه سلاح می فروشند و درآمدهای هنگفتی کسب می کنند ، انتظار دارند ایران قابلیت های دفاعی از جمله موشک های خود را توسعه ندهد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران تاکید کرد: برخی می گویند ایران موشک های طراحی شده برای حمل کلاهک هسته ای را توسعه می دهد که این یک دروغ محض است؛ ما به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متعهد هستیم و موشک های ما تنها برای حمل ماهواره یا سلاح های متعارف طراحی شده اند. موشک های ما تنها برای مقاصد صلح آمیز بوده و بنابراین غیرقابل مذاکره هستند. از این رو انتشار اطلاعات نادرست توسط برخی مقام های اروپایی درباره موشک های ایران می تواند منجر به تضعیف برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت شود زیرا حمایت از مواضع رئیس جمهوری آمریکا است که درصدد از بین بردن توافق هسته است.

خرازی در پایان تاکید کرد: ایران و اروپا باید رویکردهای جدیدی در همکاری خود اتخاذ کنند؛ ما می توانیم نه تنها در حمایت از برجام بلکه همچنین در ارتقای منع اشاعه سلاح های کشتار جمعی در این منطقه حساس همکاری کنیم. ما همچنین می توانیم برای بازگرداندن ثبات به سوریه و عراق و کمک به آنها در فرایند بازسازی این کشورها همکاری کنیم.

وی تاکید کرد: با مناقشه اخیر بین ریاض و دوحه ؛ مناقشه های داخلی عربستان و تهدیدهای دولت عربستان علیه لبنان ، همکاری ما برای جلوگیری از بحران و بی ثباتی بیشتر در منطقه ، ضروری است.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:31 - 1396/08/19
اشتغال بیکاری گرانی چی اقای وزیر..به خاطر مردم کوتاه بیایید
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
مطمین باش کوتاه بیان .. دشمن اجازه کار ب مردم رو نخواهد داد .. کار که هیچی اجازه خواب هم میگیرن از مردم !!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج