تولید پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر
۶۳۰۵۰۶
۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲
۷۸۰۰
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید پلاستیک‌های تجزیه‌پذیری در حد نیمه‌صنعتی شدند که درمدت زمان کوتاهی تجزیه می‌شوند.
ایسنا: محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید پلاستیک‌های تجزیه‌پذیری در حد نیمه‌صنعتی شدند که درمدت زمان کوتاهی تجزیه می‌شوند.
 
 با تلاش محققان دانشگاهی حاصل شدتولید پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر/کاهش مدت زمان تجزیه به کمتر از دو سال

دکتر زاهد احمدی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: پلاستیک‌هایی که در صنعت بسته‌بندی استفاده می‌شوند، طبیعتا با توجه به ویژگی‌هایی  که دارند، مهم هستند.

وی افزود: به دلیل اینکه پلاستیک‌ها بعد از مصرف، تبدیل به زباله شده و در طبیعت رها می‌شوند و یک معضل به شمار می‌رود، از این رو در صدد آمدیم تا پلاستیک‌های تجزیه‌پذیری را تولید کنیم.

احمدی با بیان اینکه تقریبا 60 درصد از زباله‌های پلاستیکی که در ایران و دنیا وجود دارد، مربوط به پلاستیک‌های بسته‌بندی است، عنوان کرد: تولید پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر می‌تواند این معضل را برطرف کند و مدت زمان تجزیه پلاستیک‌ها را کاهش دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: برای تولید این پلاستیک‌ها از افزودنی‌های طبیعی که پایه گیاهی دارند، استفاده کردیم تا بعد از مصرف تجزیه شوند و به چرخه طبیعی بازگردند.

وی با تاکید بر اینکه از این محصول تست‌های استاندارد گرفته شده است، بیان کرد: پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر مورد استقبال صنایع مختلفی قرار گرفته و بنا داریم در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی از این پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر بهره ببریم.

احمدی خاطرنشان کرد: این پلاستیک‌ها توسط برخی صنایع مورد تست‌هایی قرار گرفته و اکنون در حال انجام تست‌های بلند مدت است.

وی با بیان اینکه پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر تولید نیمه صنعتی شده است، افزود: این پلاستیک‌ها حالت سمی و شیمیایی ندارند و قابل تجزیه هستند.

به گفته احمدی، امیدواریم امسال یا اوایل سال آینده شاهد استفاده از این پلاستیک‌ها  در صنعت باشیم.

وی با بیان اینکه پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر علاوه بر بسته‌بندی مواد غذایی قابلیت کاربرد در مصارف دیگر را دارند، اظهار کرد: بازیافت این نوع پلاستیک راحت است و اگر به هر دلیلی وارد طبیعت شوند، بدون دخالت انسان بازیافت خواهند شد.

وی با اشاره به زمان تجزیه این پلاستیک‌ها در مقایسه با پلاستیک‌هایی که اکنون استفاده می‌شود، گفت: زمان تجزیه پلاستیک تجزیه‌پذیر از 6 ماه شروع می‌شود و تا دوسال ادامه دارد، در صورتی‌که هم‌اکنون پلاستیک‌ها از 60 تا 100 سال زمان برای تجزیه‌شدن نیاز دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه امیدواریم در آینده نزدیک شاهد استفاده از این محصول در کل بسته‌بندی باشیم، تاکید کرد: کشورهای دیگر به این تکنولوژی دست پیدا کرده‌اند، ولی مواد افزودنی که بهداشتی باشد و ویژگی بسته بندی داشته باشد، نمونه خارجی ندارد.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:38 - 1396/08/22
خدا خیرتون بده واقعا اشغال پلاستیکی معضلی شده.
راه ساده تر مالیات ببندید تا گرون بشه .
ومصرف و رها کردن ان در طبیعت عقلانی نشود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج