همه چیز درمورد آسم ناشی از استرس
۶۳۳۷۸۵
۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۷
۴۵۲۷۱
آسم ناشی از استرس، آسمی است که با استرس ایجاد می‌شود. آسم، یک بیماری مزمن ریوی است. راههای هوایی افرادی که آسم دارند، ملتهب، باریک و پُر از ترشحات است و همین، نفس کشیدن را برای‌شان سخت می‌کند.
برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: آسم ناشی از استرس، آسمی است که با استرس ایجاد می‌شود. آسم، یک بیماری مزمن ریوی است. راههای هوایی افرادی که آسم دارند، ملتهب، باریک و پُر از ترشحات است و همین، نفس کشیدن را برای‌شان سخت می‌کند. عوامل متعددی می‌توانند حمله‌ی آسم را برانگیخته کنند که استرس، یکی از آنهاست. مطلب زیر را بخوانید تا در مورد ارتباط استرس و آسم بیشتر بدانید.
 
آیا آسم ناشی از استرس واقعی است؟

تحقیقی در مورد نقش دقیق هورمون‌های استرس در آسم در حال انجام است و تاکنون مشخص شده که استرس می‌تواند در برخی از افراد برانگیزاننده‌ی حمله‌ی آسم باشد. مطالعه‌ای دریافت یک حادثه‌ی استرس برانگیز در زندگی، مثلا مرگ یکی از اعضای خانواده، می‌تواند احتمال حمله‌ی آسم را در کودکان تقریبا دو برابر کند. این تحقیق همچنین نشان داد واکنش بدن نسبت به استرس، سیستم ایمنی را تحریک کرده و موجب ترشح هورمون‌های خاصی می‌شود. این اتفاق می‌تواند منجر به التهاب راههای هوایی در ریه شده و حمله‌ی آسم را بوجود بیاورد.

زندگی کردن با آسم هم می‌تواند موجب استرس و اضطراب بشود. برخی مطالعات نشان داده‌اند آسم، احتمال ابتلا به اختلال هراس (پانیک) را در سالهای بعدی زندگی افزایش می‌دهد.
 
 همه چیز درمورد آسم ناشی از استرس

علائم آسم ناشی از استرس

علائم آسم ناشی از استرس، مشابه علائم سایر انواع سم هستند اما توسط استرس برانگیخته می‌شوند.

. خس خس سینه

. سرفه

. تنگی نفس

. تنفس تند

. احساس فشردگی سینه

آسم ناشی از استرس یا حمله‌ی پانیک؟

حمله‌ی پانیک شبیه حمله‌ی آسم ناشی از استرس است، زیرا در بسیاری از علائم شبیه هم هستند. برای همین به سختی می‌توان تفاوت بین این دو را تشخیص داد اما دانستن این تفاوت، اهمیت دارد.

اگر آسم دارید، در مورد داشتن یک دستگاه پیک فلومتر (peak flow meter) در خانه با او مشورت کنید. این دستگاه به شما کمک می‌کند بفهمید آیا تنگی نفس شما به دلیل حمله‌ی آسم است یا نه. تشخیص و درمان حمله‌ی آسم مهم است زیرا اگر به درستی کنترل نشود می‌تواند جدی‌تر و یا حتی خطرناک شود. اگر دچار تنگی نفس هستید یا سایر علائم آسم را دارید به پزشک مراجعه کنید.

محرک‌های آسم ناشی از استرس

آسم ناشی از استرس می‌تواند توسط هر چیزی که استرس برانگیز است بروز کند، مانند:

. فشار کاری

. مشکلاتی در مدرسه

. اختلاف در روابط شخصی

. ناتوانی‌های مالی

. هر حادثه‌ی دگرگون کننده‌ای در زندگی

در بعضی موارد شاید نتوان محرک را شناسایی کرد.

تشخیص

همیشه اگر دچار هر مشکلی در تنفس شدید باید به پزشک مراجعه کنید، او می‌تواند علت را تشخیص بدهد.

آسم، با استفاده از متدهای گوناگونی قابل تشخیص است شامل:

. عکس از قفسه سینه

. تست‌های عملکرد ریه و معیارهای پیک فلو

. معاینه‌ی فیزیکی

. ارزیابی سوابق پزشکی
 
 همه چیز درمورد آسم ناشی از استرس

درمان

هیچ درمانی برای آسم وجود ندارد، اما می‌توان آن را مدیریت کرد. برای درمان آسم ناشی از استرس، هم آسم باید درمان شود و هم استرس.

دارو درمانی آسم

داروهای مربوط به آسم معمولا دو دسته هستند: کنترل کننده‌های بلند مدت و تسکین دهنده‌های فوری. هر دو دسته دارو اغلب از راه اسپری یا افشانه مصرف می‌شوند، اما برخی به صورت قرص نیز وجود دارند. در حملات شدید آسم، ممکن است نیاز به تزریق دارو باشد.
 
کاهش استرس

اجتناب از محرک‌ها می‌تواند دفعات وقوع حملات آسم را کاهش بدهد. در برخی موارد از آسم‌های ناشی از استرس، این اجتناب به معنی محدود کردن استرس است. مدیریت استرس، درمان و داروهای ضد اضطراب می‌توانند برای کمک به کنترل استرس و اضطراب به کار برده شوند.

چند نکته:

. تنفس خود را کنترل کنید: از تکنیک دم و بازدم عمیق برای کنترل واکنش‌تان نسبت به یک موقعیت استفاده کنید.

. از شرایط استرس برانگیز دوری کنید: اگر احساس ترس یا استرس دارید، خودتان را از آن شرایط دور کنید.

. مدیتیشن کنید: مدیتیشن می‌تواند چگونه آرام کردن ذهن و کنترل تنفس را به شما یاد بدهد.

. ورزش کنید: ورزش منظم می‌تواند برای کاهش استرس مفید باشد. حتی یک پیاده روی کوتاه هم برای آرام سازی ذهن مفید است.

. شب‌ها هفت تا هشت ساعت بخوابید: اگر احساس کنید به خوبی استراحت کرده‌اید راحت‌تر می‌توانید استرس‌های در طول روز خود را مدیریت کنید.

. یوگا یا تای چی را تمرین کنید: این تمرین‌ها راههای مفیدی برای کاهش استرس هستند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج