شمخانی: هرگز فریب نمی‌خوریم
۶۳۴۶۹۹
۰۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۵
۳۵۲۱ 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به برخی تحلیل ها در جهت اختلاف افکنی میان ایران و روسیه تاکید کرد: ایران به اهداف خود در ساقط سازی تروریست های داعش در عراق و سوریه رسیده است و در رسیدن به منافع خود فریب کسی را نمی خورد.
خبرگزاری ایسنا: دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در گفت وگویی تلویزیونی در شبکه 2 سیما به بررسی ابعاد و تحولات و پیروزی های اخیر در نابود ساختن داعش و تروریست ها در سوریه و عراق پرداخت.
 
وی درباره نقش روسیه در پیروزی های اخیر و این که برخی معتقدند روسیه این پیروزی را به نام خود ثبت کرده و منافع بیش تری را نسبت به ایران به دست آورده با بیان این که " حتما روس‌ها نقش موثری در حوزه سیاسی و نظامی در بحران سوریه داشته اند" افزود: روس ها در مقابله با اقدامات بین المللی علیه سوریه در سازمان ملل، حمایت هوایی نظامی و غیره داشتند اما به این مساله توجه کنید که بحران سوریه از ژانویه 2011 شروع شد و روس ها در 2015 وارد عمل شد.

شمخانی ادامه داد: در آن چهار سال که روسیه وارد عمل نشده بود، ایران، سوریه، مقاومت و انرژی های پنهان اجازه ندادند تا اهداف تروریست ها در ساقط کردن بشار اسد محقق شود.
شمخانی بر نقش "موثر و تاخیری روسیه تاکید کرد و گفت: برخی معتقدند حالا که پیروزی حاصل شده است روند می تواند میان ایران و روسیه به یک رقابت منفی تبدیل شود و از طرف برخی عناصر داخلی خودمان هم هستند که همواره این ذهنیت را دارند که روس ها در حال فریب دادن ایران هستند (می خندد) اما ما به اهداف خودمان رسیدیم و در رسیدن به منافع مان نیز هرگز فریب نخورده ایم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به پیروزی‌های به وجود آمده در نابودی داعش اظهار کرد: این پیروزی‌ها به همت دلیرمردان ایرانی، لبنانی، افغان، سوری، عراقی، ارتش، حشدالشعبی، حزب‌الله و با درایت و خویشتن‌داری و ملاطفت و قاطعیت مقام معظم رهبری و همراهی کلیت نظام و به کارگیری این توانمندی‌ها توسط سردار و برادر من قاسم سلیمانی محقق شد.

وی گفت: در ژانویه 2011 فضایی در منطقه داشتیم که بسیاری تصور می‌کردند که ظرف یک ماه آینده دمشق سقوط می‌کند اما امروز ثابت شد که می‌توانیم و توانستیم چنین تصوری را از بین ببریم.

شمخانی گفت: اهداف آرمانی و منافع ملی ما منطبق بر هم توانست نام ایران را در دفاع از اسلام و تمامیت ارضی مطرح کند. به شکلی که 66 کشور تحت عنوان ائتلاف مبارزه با داعش در کتاب گزارش‌هایشان مفهومی به عنوان اقدام موثر نمی‌توانند ثبت کنند. برای همه ملت‌هایی که تحت عنوان مقاومت در منطقه گسترده هستند از قلب تهران تا قلب مدیترانه این نیروها سامان خوبی پیدا کردند و به حول قوه الهی و دعای خانواده شهدا روند به شکلی پیش خواهد رفت که جاده اربعین حسینی که بسیار کهن است بتواند معروف‌تر از جاده ابریشم به حیات خود ادامه دهد.

وقتی قادریم مشکل داعش را حل کنیم حتما می‌توانیم مشکل اقتصادی مردم را حل کنیم

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به این پرسش که شکست داعش چه تاثیری بر ایران و کشورهای اسلامی دارد با طرح این پرسش که اگر امروز داعش به اهداف خود در منطقه رسیده بود منطقه و شرایط به چه شکل بود؟ اگر ریش‌بلندها و دشداشه‌کوتاه‌ها و بی‌خردها امروز در بغداد، بیروت و دمشق بودند وضع مسلمانان و سایر اقلیت‌های دینی چگونه بود؟ اظهار کرد: بدون‌شک وضع نابسامانی در منطقه داشتیم. اگر غفلت می‌شد و به برخی نواهای فاقد تفکر و عمق استراتژیک گوش می‌دادیم که ما در تهران چه ربطی به تغییرات و تحولات در عراق و سوریه داریم با توسعه داعش بدون شک وضعیت متفاوتی نسبت به وضعیت فعلی می‌داشتیم.

شمخانی با تاکید بر اینکه ما به درخواست دولت‌های منطقه و عراق و سوریه توانستیم این وضعیت را تغییر دهیم، گفت: اجازه ندادیم چنین تصور و شرایط نابسامانی در منطقه‌مان شکل گیرد.

دبیر شورای عالی و امنیت ملی در پاسخ به سوال که چرا ایران در بحث سوریه و عراق دخالت کرد و آیا دفاع از کشور همانقدر مهم است که دفاع از سوریه، گفت: به طور قطع تفاوت زیادی بین دفاع و امنیت کشور در اهواز با دفاع در سواحل مدیترانه وجود دارد. البته ما هزینه‌های انسانی و مادی زیادی دادیم اما دستاوردهای عظیمی داشتیم. ما در مقابله با تروریسم دو تشکیلات در منطقه داریم. یک دستگاه مدرن با 66 کشور و یک دستگاه مدرن دیگر با توان بومی و منطقه‌ای. بدون‌شک وقتی این دو را با هم مقایسه می‌کنیم حتما نتیجه صفر و 20 می‌گیریم. این دستاورد کمی نیست که امروز ما به واسطه نیروهای بومی و منطقه‌ای در مقابله با تروریسم و داعش به دست آوردیم و معتقدیم ناشی از اقدامات پیشدستانه فراتر از مرز ایران است.

وی در ادامه گفت: ما با همه توان در ابتدا وارد موضوع عراق و سوریه نشدیم بلکه گام به گام و مطابق با نیاز وارد شدیم و حتی به مرحله دخالت فرماندهی هم رسیدیم اما اگر با همه توان وارد می‌شدیم به طور قطع صحنه را سریعتر رقم می‌زدیم اما نمی‌خواستیم شبه سیاسی در کشور ایجاد شود. علاوه بر این تجربه یک جنگ نظامی و انقلاب نهضتی داشتیم و می‌خواستیم توان مستشاری را به طور دقیق به کار گیریم. در این مسیر قابلیت‌های ناشناخته ایران نیز برجسته شد و بسیاری از توانمندی‌های ناشناخته بروز پیدا کرد.

شمخانی تاکید کرد: همچنین اگر حمایت غرب از تروریسم نمی‌بود خیلی سریع‌تر از اینها و با هزینه کمتر به نتیجه می‌رسیدیم.

این مقام ارشد امنیتی کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد: ما از کارشکنی‌های برخی کشورها و قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در اختلال در روند مبارزه با تروریسم سند مکتوب و مستند داریم. ما فیلم‌هایی داریم که نشان می‌دهد چگونه یک قدرت با توانمندی هوایی که مدعی مبارزه با داعش است در لحظه تصمیم‌گیری هجوم از هوا به زمین دستور حمله نکردن به تروریست‌ها را می‌گیرد.

وی با اشاره به هزینه‌ها و آثار خرابی در سوریه گفت: 600 هزار سوری در این سال‌ها کشته شدند و 6 میلیون نفر آواره شدند و به 500 تا 600 میلیارد دلار هزینه برای بازسازی سوریه نیاز داریم؛ این خرابی‌ها و هزینه‌ها نتیجه جاه‌طلبی قدرت‌های منطقه‌ای و حمایت قدرت‌های فرامنطقه‌ای از تروریسم و در راستای تامین امنیت رژیم اسرائیل است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در رابطه با باقی‌مانده‌های نیروهای داعش و تروریست‌ها در عراق و سوریه با تاکید بر اینکه حضور و مقابله با داعش یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌های نظامی و سیاسی ایران است، گفت: امروز داعش از نظر فیزیکی در سوریه، عراق و لبنان حذف جغرافیایی شده است چراکه داعش مرکز حکومت اسلامی خود را شام و عراق عنوان کرده بود. بنابراین اینها اکنون سرزمینی برای حاکمیت ندارند اما خاتمه هم نیافته‌اند بلکه از حالا به بعد به یک تهدید امنیتی تبدیل می‌شوند. یعنی از این به بعد سعی می‌کنند از افراد و نیروهایشان در بمب‌گذاری‌ها، اقدامات تروریستی کوچک و غیره استفاده کنند تا به استیصال کامل برسند از این رو دستگاه‌های امنیتی این کشورها باید در این رابطه مراقب باشند.

شمخانی ادامه داد: تروریست‌های داعش از آسیای میانه، کشورهای غربی و منطقه هستند و به طور قطع اینها به سرزمین‌هایشان باز می‌گردند در حالی که تجربیات زیادی دارند و حتما ناامنی ایجاد می‌کنند که این هم نتیجه عمل حاکمان کشورهای غربی است.

وی با اشاره به حادثه تروریستی در مجلس شورای اسلامی و مرقد امام خمینی(ره) توسط داعش گفت: در کشور ما به جز حادثه‌ای که در مجلس و مرقد امام (ره) اتفاق افتاد و حادثه‌ بسیار بی‌اهمیتی هم بود سعی کردند اثرگذار باشند اما ایران با داشتن راهبرد مشخص و تجربه مبارزه با منافقین و هوشیاری مردم توانست بسیاری از اقدامات آنها را خنثی کند. ما در این رابطه بعضا نمی‌توانیم به مردم گزارش دهیم اما باید بگویم که به کمک مردم توطئه‌های زیادی که از سوی تروریست‌ها پیگیری می‌شد را خنثی کردیم.

شمخانی در عین حال خاطرنشان کرد: کشورهای غربی و بسیاری از کشورهای منطقه‌ای از خاورمیانه بدون چالش حمایت نمی‌کنند چراکه اگر خاورمیانه بدون چالش بماند مساله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین مطرح می‌شود که برخلاف منافع و مصالح رژیم صهیونیستی است. بنابراین این کشورها حتما به این سمت می‌روند که از باقی‌مانده نیروهای داعش در جغرافیاهای دیگری استفاده کنند؛ هرچند ممکن است این اتفاق با تاخیر بیفتد اما حتما اتفاق می‌افتد؛ نه در عراق و سوریه اما در مکان‌های دیگر شاهد حضور تروریست‌ها خواهیم بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: بعضی از کشورهای منطقه ما در راهی حرکت می‌کنند که همان مسیر غرب است. این کشورها کارخانه تولید داعش و تروریسم دارند. جمعیت کشورشان جوان است و حکومت‌هایشان موروثی و خاندانی است. جوانانشان با تفکرات وهابی رشد می‌کنند و به راحتی در راهبرد خاورمیانه پرچالش قرار می‌گیرند. بنابراین تا وقتی کارخانه تولید داعش این کشورها تعطیل نشود تهدید امنیتی تروریست‌ها پابرجاست.

شمخانی درباره سکوت رسانه‌های غربی در رابطه با بازپس‌گیری کامل بوکمال و شکست داعش گفت: مگر وقتی خرمشهر آزاد شد آنها این امر را منعکس کردند یا وقتی راهپیمایی 20 میلیونی اربعین اتفاق می‌افتد آنها این مساله را منعکس می‌کنند؟ این یک سیگنال بزرگ است و منطبق بر خوداتکایی دفاعی مردم منطقه، بنابراین طبیعی است که چنین پیروزی‌هایی را منعکس نکنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره راهبردی بعدی آمریکا در بحث سوریه و عراق با مواجه با ایران گفت: آمریکایی‌ها برگ‌هایی را در دست دارند از جمله تهدید و تحریم ایران. همچنین آنها سعی کردند با تجزیه عراق در بحث اقلیم کردستان به ایران فشار آورند اما شکست خوردند. در گام بعدی سعی کردند امنیت و ثبات در لبنان را برهم بزنند اما شکست خوردند. بنابراین آمریکایی‌ها برگ‌های ناشناخته‌ای در دست دارند اما ظرفیت خنثی‌سازی آنها نیز برای ما و برخی کشورهای منطقه مورد هدف وجود دارد. آنها فکر نمی‌کردند در بحث تجزیه عراق مردم و دولت و قومیت‌های مختلف به آن شکل وارد عمل شوند و یا در بحث لبنان با استعفای اجباری امنیت این کشور بهم خورد.

وی خاطرنشان کرد: توانمندی‌ها و وضعیت این نیروها در منطقه قابل مقایسه با سال 2011 نیست و امروز حزب‌الله، حشدالشعبی، نیروهای مقاومت در یمن بسیار متفاوت نسبت به گذشته هستند. اینها پتانسیل‌های بالا و دستاوردهای بزرگی است که در اختیار نیروهای منطقه‌ای است.

وی با اشاره به اقدامات برخی کشورهای منطقه در همراهی با تروریست‌ها گفت: امروز شاهد همراهی و همکاری رژیم صهیونیستی با برخی سردمداران کشورهای عربی منطقه هستیم. امروز به راحتی این همکاری‌ها آشکار می‌شود و این مساله دستاورد کمی نیست چراکه پیش از این در جنگ علیه حماس، جنگ 33 روزه و تحریک صدام در حمله به ایران این همکاری‌ها وجود داشت اما دیده نمی‌شد و امروز شاهد به عینیت رسیدن این اقدامات هستیم و سوال ما این است مگر می‌شود کشوری عرب و مسلمان بود و اجازه داد قدس شریف به دست رژیم اسرائیل بیفتد. ما همیشه می‌دانستیم که برخی کشورهای عرب مخالفان ما را حمایت مالی و سیاسی می‌کنند. وقتی به صدام پول دادند که به ما حمله کند و یا در افغانستان و لبنان سفارتخانه‌های ما را مورد هدف قرار دادند. ما همه اینها را می‌دانستیم اما خویشتنداری کردیم. فهرست اقدامات علیه منطقه و مقاومت گسترده است. شش سال است که از تروریست‌ها حمایت مالی و آموزشی می‌کنند اما نتیجه عکس گرفتند. الان تروریست‌ها، صدام، طالبان کجا هستند و یا بغداد و بیروت و دمشق در اختیار چه کسانی است.

وی ادامه داد: در دنیا ثابت شده است که می‌شود به حیوانات از جمله میمون آموزش پیانو داد اما سیاست‌مداران عرب به ویژه سعودی‌ها را نمی‌شود سیاست یاد داد.

وی در رابطه با نشست قاهره و بیانیه اتحادیه عرب علیه ایران گفت: مثل اینکه فلسطین کشوری عربی نیست. مگر نباید در بیانیه اتحادیه عرب اقدامات علیه فلسطین از سوی آمریکا و اسرائیل برجسته شود. همچنین فهرست اقدامات علیه ایران برای اولین بار نیست که مطرح می‌شود و ما معتقدیم که اینها فاقد خاصیت است. این فهرست نه واقعیت دارد نه در باور مردم منطقه تاثیر می‌گذارد. ما معتقدیم نمی‌شود با اسرائیل روی هم ریخت و علیه ایران که به آشکار به دنبال احقاق حقوق مردم عرب سنی فلسطینی در غزه و نقاط دیگر دنیا است و حاضر است آنها را در دفاع از حقوقشان مسلح کند، اقدامی انجام داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: برخی کشورهای عرب و کشورهای غربی معتقدند حاکمان فعلی عربستان جوان و آماتور هستند و حتی برخی کشورهای کوچک عرب آنها را هدایت می‌کنند؛ این خیلی ننگ است که سعودی‌ها از یک شیخ‌نشین کوچک خط بگیرند و انتظار داشته باشند در روند پیش گرفته موفق شوند.

وی در پاسخ به اینکه تحولات اخیر در عربستان را کودتا می‌دانید یا ضدکودتا گفت: هر دو. آنچه که در عربستان شاهدیم پایان‌ناپذیر است. نارضایتی اجتماعی، اقتصادی و رقابت خاندانی و دخالت بیگانگان در بغل کردن و دوشیدن بیشتر سعودی‌ها هم کودتا می‌سازد و هم کودتا را خنثی می‌سازد و این همان نگرانی‌ای است که باید داشته باشیم چراکه ادامه این مسیر به فروپاشی سعودی می‌انجامد.

این مقام ارشد امنیتی کشورمان خاطرنشان کرد: ما هیچ وقت به دنبال فروپاشی هیچ کشوری نبوده و نیستیم چراکه اگر این اتفاق بیفتد نگران آن هستیم که تفکر داعشی ممکن است سرکار بیاید.

شمخانی همچنین در رابطه با دیپلماسی کشور و سفر سردار باقری به سوچی گفت: کار شورای عالی امنیت ملی هماهنگ کردن اقدامات اقتصادی، نظامی، سیاسی و برقراری تماس‌های منطقه‌ای است و این تحرک ورود به مرحله حل و فصل سیاسی موضوع سوریه است که همواره از مطالبات ایران بوده است و در سوچی بر روی برخی تصمیمات در رابطه با آینده سوریه و اقدامات لازم بحث می‌شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی انسجام داخلی و وحدت کشور و تمرکز امکانات را عامل پیروزی امروز در سوریه و عراق دانست و گفت: پاکسازی فیزیکی داعش از عراق، سوریه و لبنان این را به ما می‌گوید که هر نوع پیروزی‌ای با در کنار هم بودن انسجام ملی و پرداختن به ایده‌هایی به دست می‌آید که به تایید و تاکید رهبری رسیده و سپس دنبال شده است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین مشکل امروز ایران، مساله اقتصاد و معیشت است. وقتی ما قادریم مشکل داعش را حل کنیم صدام را بیرون کنیم، برد موشکی و توان دفاعی‌مان را افزایش دهیم حتما قادریم مشکل اقتصادی مردم را حل کنیم به شرطی که در کنار هم باشیم و از حواشی‌ها بگذریم.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:03 - 1396/09/01
درود بر سردار بزرگوار و رشید و یادگار شهدایمان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج