مهم‌ترین پازل توافق نفتی اوپک
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نداف کرمانی 1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
زمردی_داخلی3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
کلاسینو_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
زمردی_داخلی2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۶۴۷۲۸۳
۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
۴۹۲۵
نشست ماه گذشته اوپک در وین با وجود تمام هیاهوها بدون شگفتی خاصی برگزار شد زیرا تمدید توافق کاهش تولید نفت از قبل و پیش از اینکه اعضای این سازمان دیدار کنند تصمیم‌گیری شده بود و تنها درباره مدت تمدید توافق گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت.
خبرگزاری ایسنا: نشست ماه گذشته اوپک در وین با وجود تمام هیاهوها بدون شگفتی خاصی برگزار شد زیرا تمدید توافق کاهش تولید نفت از قبل و پیش از اینکه اعضای این سازمان دیدار کنند تصمیم‌گیری شده بود و تنها درباره مدت تمدید توافق گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت.

 اما شش ماه دیگر اعضای اوپک دوباره دیدار خواهند کرد و این دیدار بدون‌شک مهم خواهد بود.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، در جریان نشست ماه گذشته اوپک در وین اظهار کرد که بحث درباره استراتژی خروج از توافق کاهش تولید هنوز زود است و خروج از توافق تدریجی خواهد بود. اکنون به نظر می‌رسد که اظهارات وی اندکی زودهنگام بوده و سایر مقامات اوپک نیز در حال صحبت درباره این مسئله هستند.

در روزهای دو وزیر نفت اوپک شامل وزیران نفت امارات و کویت درباره استراتژی خروج از توافق اظهارنظر کرده‌اند اما در اظهاراتشان محتاط بوده‌اند. سهیل المزروعی، وزیر نفت امارات متحده عربی اظهار کرد که هنوز برای گمانه زنی درباره استراتژی خروج زود است و عصام المرزوق، وزیر نفت کویت، نیز عنوان کرد که روسیه مایل است هر چه سریع‌تر از توافق خارج شود. این مقامات توجه همه را به مسئله خروج جلب کردند و این مسئله مهمی است که سال آینده ممکن است بازارها را متلاطم کنند.

روزنامه فایننشیال تایمز در گزارشی استراتژی خروج از توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک را در میان پنج عاملی قرار داد که سال آینده بر قیمت‌های نفت تاثیرگذار خواهند بود. نیک کانینگهام، تحلیلگر "اویل پرایس" خروج از توافق کاهش تولید اوپک را با مشکلی مقایسه کرده است که اکنون بانک‌های مرکزی با آن مواجه هستند و بایستی تعدیل برنامه‌های محرک مالی که در واکنش به بحران مالی سال ۲۰۰۸ به اجرا گذاشته بودند را آغاز کنند. به گفته وی: مداخله آسان است اما عقب‌نشینی بخش بسیار حساس برنامه به شمار می‌رود.

ابهامی که پیرامون استراتژی خروج از توافق کاهش تولید وجود دارد، مطمئنا معامله‌گران را از عصبی و قیمت‌ها را نوسانی می‌کند. دیدن علت این نگرانی ساده است: تدریجی می‌تواند چیزهای زیادی معنی کنند و برای برخی از مشارکت کنندگان در این توافق ممکن است به جای بازگرداندن تولید حذف شده با وجود ریسکی که برای بازار وجود دارد، بهتر باشد که به کاهش تولید ادامه دهند.

یک مسئله قطعی است: زمانی که استراتژی خروج اعلام شود، قیمت‌ها را تحت فشار قرار خواهد داد. در بهترین سناریوی ممکن، خروج از توافق به اندازه‌ای تدریجی خواهد بود که عمر کاهش قیمت را موقتی می‌سازد. در بدترین سناریو، خروج از توافق نتیجه مذاکرات پرتنش میان کشورها با برنامه‌های مختلف خواهد بود و ممکن است باعث کاهش طولانی‌مدت قیمت‌های بازار جهانی شود.

به دلیل این تاثیر مخرب احتمالی بر قیمت‌ها و ماهیت حساس به خبر معامله‌گران نفت است که اوپک درباره استراتژی خروج سکوت اختیار کرده است. به گفته مقامات این گروه، این مسئله پیش از این مورد بحث قرار گرفته با این‌همه به صورت محرمانه مورد بررسی قرار گرفته است تا معامله‌گران به وحشت نیافتند. در نتیجه می توان انتظار داشت که در شش ماهه آینده به احتمال زیاد اظهارات محتاطانه بیشتری مطرح شود.

اما همه استراتژی خروج را یک مسئله دراماتیک برای اوپک و متحدانش نمی‌بینند. به عنوان نمونه بانک آمریکایی گلدمن ساکس نسبت به این مسئله کاملاً آسوده خاطر است و در یک یادداشت تحقیقاتی در ۳۰ نوامبر تحلیلگران کالای این بانک سرمایه‌گذاری اعلام کردند اولویت شماره یک اوپک، خلاص کردن بازارهای جهانی از عرضه مازاد است و این سازمان مطابق با این اولویت عمل می‌کند. طبق یادداشت گلدمن، این مسئله به این معناست که اوپک فوق‌العاده مراقب خواهد بود تا بازارها را با افزایش یکباره تولید یا کاهش بیش از حد عرضه شوکه نکند.

مطمئناً بی‌اطلاعی از قیمت‌های کالا به خصوص قیمت‌های نفت نگران‌کننده است. دورنمای اوپک ممکن است اندکی اذهان نگران را آسوده کند زیرا منطقی به نظر می‌رسد اوپک و روسیه آنچه را که تاکنون با کاهش تولید به دست آورده‌اند، به خطر نیاندازید به خصوص که تولید آمریکا همچنان رو به رشد است و دستاوردهای آنها را به چالش کشانده است. با این‌همه احتمال سوپرایز همیشه وجود داشته و رصد تحولات شش ماه آینده جالب خواهد بود.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر