رتبه دوم ایران در انجام زایمان سزارین در دنیا
۶۴۹۰۰۴
۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵
۳۷۸۶
رئیس اداره مامایی وزارت بهداشت گفت: ایران پس از برزیل، رتبه دوم سزارین را در دنیا را دارد.
خبرگزاری ایسنا: رئیس اداره مامایی وزارت بهداشت گفت: ایران پس از برزیل، رتبه دوم سزارین را در دنیا را دارد.

 فرح بابایی امروز در جشنواره ترویج زایمان طبیعی، با اشاره به اینکه میانگین میزان سزارین در سال۲۰۱۴ در سطح دنیا ۱۸.۵ درصد بوده است، گفت: میزان سزارین در سطح کشور در سال ۹۳ و در زمان آغاز برنامه ترویج زایمان طبیعی، ۵۶ درصد بوده و در حال حاضر به ۵۰ درصد رسیده  است.  

وی افزود: چشم‌انداز ما این است که طی ۱۰ سال میزان سزارین در سطح کشور  را به ۳۰ درصد برسانیم.

بابایی با اشاره به اینکه در سال ۷۹ میزان سزارین در ایران ۳۵ درصد بوده است، ادامه داد: این میزان در سال‌های ۸۴ و ۸۶ به ترتیب به ۴۰ و ۴۶ درصد رسیده است. در سال ۸۹  میزان سزارین ۴۵.۶ درصد بوده و در سال ۹۲ شاخص سزارین در ایران به ۵۶ درصد رسیده است. یکسری مستندات بین‌المللی و ملی باعث شد که برنامه ترویج زایمان طبیعی را در دستور کار قرار دهیم.

وی در خصوص محورهای برنامه ترویج زایمان‌ طبیعی، تصریح کرد: ارایه خدمات زایمان طبیعی به طور رایگان در مراکز دولتی و توانمندسازی مراجعین خدمات زایمانی از جمله این محورها هستند. در توانمندسازی مراجعین، برگزاری کلاس‌های آمادگی برای زایمان به طور رایگان در مراکز دولتی برگزار می‌شود، البته هنوز پوشش کلاس‌ها خیلی رضایت‌بخش نیست؛ زیرا فقط مراجعه‌کنندگان به بخش‌های دولتی از این آموزش‌ها بهره‌مند می‌شوند و در بخش خصوصی ممکن است بعضا عده‌ای از افراد از  این آموزش‌ها بهره‌مند نشود.

بابایی توانمندسازی ارایه دهندگان خدمات زایمانی را از دیگر محورهای بر نامه ترویج زایمان طبیعی خواند و گفت: در این محور، دوره‌های ارزیابی سلامت جنین، زایمان فیزیولوژیک، توانمندسازی مسئولین امور مامایی دانشگاه‌های علوم پزشکی، برگزاری دوره کشوری مهارت‌آموزی بالینی زایمان طبیعی ویژه اعضای هیات علمی زنان و مامایی و ... برگزار شده است.  

وی افزود: بهینه‌سازی، توسعه و تجهیز بلوک‌های زایمانی، فرهنگ‌سازی، برقراری تسهیلات جهت ارایه خدمات مامای خصوصی در بخش دولتی و کسر اعتباربخشی مراکز دارای آمار بالای سزارین از دیگر محورهای برنامه ترویج زایمان طبیعی هستند. در بخش توسعه و ترویج  بلوک‌های زایمانی، میزان پیشرفت بلوک‌های زایمانی کشور حدود ۹۰ درصد است. برنامه آینده ما تداوم محورهای برنامه ترویج زایمان طبیعی و استفاده از تجارب برتر ملی و ارایه الگو به دیگر دانشگاه‌ها است.

وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دارا بودن ۱۰ درصد  موالید کشور از الگوهای برتر در برنامه‌ ترویج زایمان طبیعی است.
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1396/09/29
من به همه توصیه میکنم سزارین کنند چون من هم طبیعی زاییدم هم سزارین شدم تو طبیعی ارزو داشتم تا دو ماه بشینم وبچم رو بغل کنم ولیتو سزارین هام بعد سع چهار روز راحت مینشستم وکودکم رو بغل میکردم سزارین خیلی هم خوبه من یه دخترام وعروسم میگم حتما سزارین کنند
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۹
منم با نظر شما موافقم
زیبا سعادت نیا
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
سلام دوست عزیز من سزارین اول خیلی عالی و عادی بودم اما سزارین دوم خیلی سخت گذشت بهم.امیدوارم همه تو این راه به هدفشون برسن
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1396/09/29
چرا در اقتصاد دوم نیستیم؟
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1396/09/29
یه خانومی که از یه شهرستان خیییییلی کوچیک اومده بود میگفت مو همیشه دوس دوشتوم سزاارین بشوم نیس خیلی کلااس دااره
آمااده شدوم که بروم بیماارستان تو راه زااییدوم
کلی حالمون خوب شد از خاطره اش خیلی خوب بود
(با لهجه بخونید لطفا)
Iran, Islamic Republic of
17:51 - 1396/09/29
سزارین خیلی سخته دل جراعت میخواد..خیلی بد هسته برا زنان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج