قبض‌ های جديد همراه اولی ها چگونه است؟
۶۴۹۲۲
۰۶ شهريور ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۴
۳۶۴۱
به دنبال اجراي طرح فلت‌سازي شبکه و با حذف هزينه‌هاي جابجايي در مکالمات اپراتور اول، حدود دو هفته است که تعرفه‌هاي اين اپراتور تغيير کرده و تعرفه مکالمات درون شهري حدود 11 درصد افزايش يافته است. اين در حالي است که به گفته برخي مسئولان 70 درصد مکالمات همراه اول درون شهري به شمار مي‌روند.
خبرگزاری ایسنا: به دنبال اجراي طرح فلت‌سازي شبکه و با حذف هزينه‌هاي جابجايي در مکالمات اپراتور اول، حدود دو هفته است که تعرفه‌هاي اين اپراتور تغيير کرده و تعرفه مکالمات درون شهري حدود 11 درصد افزايش يافته است. اين در حالي است که به گفته برخي مسئولان 70 درصد مکالمات همراه اول درون شهري به شمار مي‌روند.

از تاريخ 15 مرداد ماه مصوبه چند ماهه سازمان تنظيم مقررات ارتباطات درباره حذف هزينه‌هاي جابجايي در اپراتور اول عملياتي شد و به دنبال آن تعرفه‌هاي اين اپراتور دستخوش تغيير شده و قرار بر آن شد که هر دقيقه مکالمه درون شبکه اي کاربران خط‌هاي دائمي همراه اول با قيمت 599 ريال محاسبه شود.

تغييري که اگرچه مديران همراه اول و مخابرات تمام تلاششان را مي‌کنند که نام گران شدن برروي آن نگذارند اما درنهايت نتيجه‌اش براي بسياري از کاربران افزايش هزينه‌ها خواهد بود که البته تاکيد مي‌شود اين افزايش احتمالي پس از گذشت 10 سال صورت گرفته است.

پيش از اين اپراتور اول براي تماس‌هاي بين‌شهري خود هزينه‌ي جابه‌جايي داشت که بر اساس مصوبه سازمان تنظيم مقررات ارتباطات لازم بود اين هزينه حذف شود.

در آن زمان تعرفه‌هاي مکالمات تلفن همراه اين اپراتور بر اساس مصوبه سال 1383 شوراي اقتصاد مبتني بر شهري و غير شهري تنظيم شده بود و در آن تعرفه مکالمات صوتي مشترکين بر اساس 92 نقطه بين شهري کشور محاسبه مي‌شد.

به اين ترتيب در صورتي که مشترکي در نقطه PC کرج سيم کارت دريافت کرده بود به عنوان مشترک آن PC ثبت شده و چنانچه با مشترکي که در PC کرج ثبت شده بود، تماس مي‌گرفت تعرفه مکالمه او دقيقه‌اي 447 ريال محاسبه مي‌شد اما در صورتي که با مشترکي که در منطقه‌اي ديگر حتي در مجاورت منطقه خود مثلا در PC ورامين ثبت شده بود، تماس مي‌گرفت تعرفه مکالمه او دقيقه‌اي 760 ريال محاسبه مي‌شد.

اما جنانچه همين فرد از منطقه خود خارج مي‌شد و به عنوان مثال به تهران سفر مي‌کرد، براي تمامي تماس‌هاي ايجاد شده توسط او و همچنين تماس‌هايي که با او گرفته مي‌شد، براي هر دقيقه مکالمه هزينه جابجايي به مبلغ 89 ريال در نظر گرفته مي‌شد.

در اين ميان مسئولان بر اين اعتقاد بودند که اين نوع محاسبه مبتني بر ساختار قديمي شرکت مخابرات کشور تعريف شده بود و اين ساختار با ماهيت شبکه‌هاي تلفن همراه و همچنين روند تعرفه گذاري در دنيا مغايرت داشته و موجب اتلاف منابع شماره‌گذاري مي‌شده و نياز به تغيير آن است.

اين در حالي است که به گفته رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي بر اساس آمار ترافيکي اندازه‌گيري شده در شبکه تلفن همراه شرکت مخابرات ايران 70 درصد مکالمات شبکه تلفن همراه، شهري و 30 درصد بين شهري محسوب مي‌شوند.

پيش از اين ميانگين وزني هر دقيقه مکالمه با احتساب جابجايي 537 ريال بوده که بر اين اساس و با توجه به تعرفه ساير اپراتورها و همچنين قيمت بازار، الزام کميسيون و رگولاتوري در پروانه‌هاي صادره براي تعيين تعرفه پايه، تعرفه يکنواخت 515 تا 618 ريال براي يک دقيقه مکالمه صوتي سيم کارت دايمي به کميسيون پيشنهاد شده بود.

حال از 15 مردادماه قرار بر آن شده است که با حذف هزينه‌هاي مربوط به جابجايي هر دقيقه تماس مشترکان سيم‌کارتهاي دائمي همراه اول با قيمت 599 ريال محاسبه شود که گفته مي‌شود بر اين اساس براي اکثر مشترکين که در قبض‌هاي خود ترکيبي از مکالمات شهري و بين شهري و جابجايي داشته‌اند، هزينه‌هاي ماهيانه کاهش خواهد يافت.

تا قبل از اجرايي شدن تعرفه‌هاي جديد، هزينه‌هاي اپراتور اول يا همان همراه اول در خطوط دائمي براي هر دقيقه مکالمه در ساعات اوج مصرف قيمت 447 ريال و براي هر دقيقه مکالمه شهري در ساعات غير اوج مصرف تعرفه 358 ريال در نظر گرفته شده بود.

در اين ميان از ساعت هشت الي 21 ساعات اوج مصرف و ساعات 21 تا هشت، جمعه و روزهاي تعطيل ساعات اوج غيرمصرف تعريف شده‌ بودند. اين اپراتور براي مکالمات بين شهري افراد هم در ساعات اوج قيمت 760 ريال و در ساعات اوج غير مصرف تعرفه 536 ريال را در نظر گرفته بود.

حال بر اساس تعرفه‌هاي جديد براي تمام مکالمات درون شبکه‌اي اين اپراتور تعرفه 599 ريالي تعريف شده که با اين رقم به طور ميانگين تماس‌هاي درون شهري که حجم قابل توجهي از مکالمات را تشکيل مي‌دهند 11 درصد افزايش قيمت داشته و در عين حال گفته مي‌شود تعرفه تماس‌هاي بين شهري با کاهش 27 درصدي تعرفه مواجه خواهند شد.

البته تاکنون تعرفه‌هاي سيم‌کارت‌هاي اعتباري همراه اول اعلام نشده اما براي سيم‌کارت‌هاي اعتباري سقف مجوز رگولاتوري 927 ريال تعيين شده که بين 618 ريال تا 927 ريال قرار بر آن است که رقمي از سوي مسئولان همراه اول نهايي شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج