با طرح‌های شطرنجی به خانه تان تنوع دهید
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۶۵۳۴۸۴
۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۵
۱۷۰۱۱
پارچه‌ها از هر نوع در دکوراسیون، جایگاه مهمی دارند. انواع گوناگون آنها، جهان زیبایی از نقش و نگارهای گوناگون را به فضایمان می‌آورند و چشم و دل ما را با طرح، نقش و رنگ‌ها نوازش می‌دهند. هر دکوراسیونی با پارچه‌هایی با الگوهای نقشینه‌ای و خاص همراه می‌شود و به آن شخصیت و هویت می‌بخشد. یکی از خاص‌ترین این الگوهای نقشینه‌ای، طرح‌های مختلف شطرنجی هستند.
مجله منزل - فرحناز همدانی زاده: پارچه‌ها از هر نوع در دکوراسیون، جایگاه مهمی دارند. انواع گوناگون آنها، جهان زیبایی از نقش و نگارهای گوناگون را به فضایمان می‌آورند و چشم و دل ما را با طرح ، نقش و رنگ‌ها نوازش می‌دهند. هر دکوراسیونی با پارچه‌هایی با الگوهای نقشینه‌ای و خاص همراه می‌شود و به آن شخصیت و هویت می‌بخشد. یکی از خاص‌ترین این الگوهای نقشینه‌ای، طرح‌های مختلف شطرنجی هستند.
 
 شطرنجی از جنسی دیگر...

چهارخانه آشنا!

پارچه‌های شطرنجی در انواع گوناگون خود با رنگ‌ها و اندازه‌های ریزودرشت در خاطره ما نقش بسته‌اند. یک نوع بسیار آشنا، انواع دو رنگ آن مانند سفید و قرمز یا سفید و آبی است. به این نوع از چهارخانه‌ها «گینگهام»، کلمه‌ای با ریشه مالایی (مالزیایی) گفته می‌شود که به معنی «راه‌راه» است. پایه طرح شطرنجی ساده یا دو رنگ نیز راه‌راه‌هایی است که به‌صورت عمودی و افقی از هم رد شده‌اند و بر زمینه سفید پارچه کتانی، شطرنجی‌ها را به وجود آورده‌اند. این نوع از شطرنجی‌ها در تمام دنیا محبوبیت دارند و مورد استقبال قرار می‌گیرند. امروزه این نقش بر پارچه‌های غیرنخی نیز دیده می‌شود و حتی به‌عنوان نقش تزئینی بر ظروف هم چاپ می‌گردد.
 
 شطرنجی از جنسی دیگر...

شهر و روستا!

این سبک از پارچه‌های شطرنجی، ما را بیشتر به یاد فضاهای روستایی یا ییلاقی می‌اندازد، ولی عملا در فضاهای امروزی شهری نیز از قلم نیفتاده‌اند. با این نوع از چهارخانه‌ها، آشپزخانه شهری، حالتی سنتی و صمیمانه به خود می‌گیرد. پارچه‌های شطرنجی دو رنگ، حالتی عامیانه دارند؛ مثلا در تمام منازل روستایی یا ییلاقی فرانسه برای پوشش پنجره‌ها از این نوع نقش و با رنگ قرمز و سفید دیده می‌شود و در قسمت بالای پرده نیز پارچه را چین‌دار در نظر می‌گیرند. در رستوران‌ها و کافه‌های محلی نیز به‌عنوان رومیزی، بسیار هواخواه دارد و از اجزاء مهم دکوراسیون محسوب شده و به‌عنوان یک رسم محلی دارای ارزش است. از این الگوی نقشینه به‌عنوان کوسن، ساک و زنبیل خرید و حتی دیوارپوش هم استفاده می‌کنند، ولی این پارچه معروف در چهارچوب روستا یا ییلاق باقی نمی‌ماند.
 
 شطرنجی از جنسی دیگر...

برای داشتن جو صمیمانه و بی‌تکلف به استفاده از این نوع الگوی نقشینه‌ای برای فضای نشیمن مدرن هم می‌توان فکر کرد و یا برای اتاق‌های کودکان و نوجوانان به کار برد و از کلیشه‌های مرسوم دوری گزید.

سبک شمالی!

اگر به چیدمان‌هایی با محدودیت رنگ و تنوع بافت از قبیل سبک مینیمال یا اسکاندیناوی علاقمندید، از این نوع پارچه‌های شطرنجی، ولی با رنگ‌آمیزی با رنگ‌های خاموش و سرد مانند انواع چهارخانه‌های آبی، سبز، خاکستری و یاسی‌ها در کنار مبلمان با چوب سفید و کف سازی‌هایی به همین رنگ استفاده کنید. (در کشورهای اسکاندیناوی کف فضا را با آهک اندود می‌کنند و به همان صورت نگه می‌دارند). در نشیمن‌هایی که رنگ غالب فضا ترکیبی از خاکستری، آبی و سفید است این نوع پارچه با خطوط قوی خود به زیبایی و جذابیت خاص فضا می‌افزاید. پارچه شطرنجی با ترکیب آبی کم‌رنگ در کنار لوازمی از جنس چینی با زمینه سفید و نقوش آبی و یا برعکس و هم‌چنین اکسسوری‌هایی به رنگ زرد و یا سفید یکدست در تزئین آشپزخانه‌های آمریکایی یا اروپایی زیاد دیده می‌شوند و حالتی مدرن دارند.
 
 شطرنجی از جنسی دیگر...

چهارراه‌های مختلط!

برای کسانی که به تلفیق نقوش علاقمند هستند، پارچه‌ها و لوازمی با نقش چهارخانه دو رنگ، مورد خوبی برای طبع‌آزمایی و خلاقیت به‌حساب می‌آید. یکی از بهترین روش‌ها ترکیبی از نقوش شطرنجی در اندازه‌های درشت و ریز، ولی با رنگ‌بندی مشترک و یا سیر و روشن است. می‌توان برای داشتن هیجان بصری بیشتر از میان رنگ‌های مکمل نیز انتخاب کرد. در این صورت اندازه شطرنجی‌ها باید یکسان باشد. اگر می‌خواهید مبلمانتان را با پارچه شطرنجی روکش کنید در این صورت از پارچه‌ای با نقش چهارخانه درشت و با رنگی جاندار و پرمایه بهره ببرید.
 
  شطرنجی از جنسی دیگر...
 
ترکیب نقوش راه‌راه با شطرنجی نیز تیم خوبی درست می‌کنند، ولی به رنگ مشترک میان آنها توجه داشته باشید. پارچه‌های چهارخانه ریز به‌عنوان آستر برای پرده‌هایی با پارچه گل‌دار بسیار مناسب‌اند، ولی در اینجا هم باید به رنگ مشترک میان هر دو پارچه دقت داشت. نکته مهم دیگر اینکه هنگام برش و دوخت پارچه‌های چهارخانه، توالی خطوط و هم‌راستا بودن رنگ‌های آنها روش درست‌کار است تا نتیجه دلخواه و زیبایی حاصل شود.
 
 شطرنجی از جنسی دیگر...

اسکاتلندی‌های دوست‌داشتنی!

نقش چهارخانه اسکاتلندی یا پیچازی که به نام اسکاچ معروف هستند، عموما بر پارچه‌های ضخیم‌تر از قبیل پشم یا فوتر، نقش می‌بندند و «تارتان» نام دارند. در قرن نوزده و در اسکاتلند، دو نوع از این پارچه‌ها برای دو منظور متفاوت استفاده می‌شد:  یکی برای لباس شکار و دیگری برای حضور در مراسم و مجامع. ملکه وقت انگلستان؛ «ویکتوریا» علاقه خاصی به این نوع نقش داشت تا آنجا که حتی دیوارپوش‌ها و فرش‌های قصر موردعلاقه‌اش؛ «بالمورال» را با این نوع از پارچه‌های چهارخانه تزئین کرده بود. این چهارخانه‌های زیبا، ولی با طرح رنگ محدود تا ژاپن و آمریکا هم برای خود طرفداران زیادی کسب کرد.
 
 شطرنجی از جنسی دیگر...
 
امروزه، ولی از محدودیت رنگ خبری نیست. رنگ‌های تیره این نوع الگوی نقشینه‌ای به‌عنوان روکش مبل با مبلمانی چوبی لاک‌الکل خورده و تیره‌رنگ، بسیار خوب جفت‌وجور می‌شوند. به‌ویژه در خانه‌هایی با کف‌پوش‌های آجری یا سنگ‌فرش به‌عنوان پرده یا پشت‌دری‌ها نیز عالی هستند. این سبک از پارچه‌ها با سبک‌های «روستیک»، «وینتیج» و «ریترو» هم‌خوانی دارند. در اینجا هم با توجه به رنگ غالب پارچه می‌توان از پارچه‌هایی با نقوش دیگر برای ترکیب و تلفیق استفاده کرد.
 
 شطرنجی از جنسی دیگر...

درنهایت پارچه‌های شطرنجی جزء پارچه‌هایی با طرح هندسی محسوب می‌شوند و در سبک‌های مدرن، هم به‌عنوان ایجاد تنوع بصری و هم برای آوردن رنگ و نقش به درون فضا به کار می‌روند. به سبب وجود خطوط قوی و مستقیم در این نقوش، این پارچه‌ها با لوازم و اکسسوری‌های مدرن و هندسی به زیبایی و درستی همراه می‌شوند. حتی به‌عنوان نقش بر وسایل، مبلمان و ظروف هم زیبا و متفاوت هستند.


 
برای تهیه مجله منزل می توانید به صورت حضوری از کیوسک های روزنامه فروشی سراسر کشور و برای خرید نسخه الکترونیک از وب سایت  taaghche.ir اقدام نمائید.

ضمنا برای اشتراک نسخه چاپی مجله منزل روی تصویر زیر کلیک کنید:

معجزه رنگ در خانه های ایرانی
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
19:36 - 1396/10/22
من عاشق این طرحهای چهار خانه یا شطرنجی هستم؛خیلی خوشکلن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تنورستان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر آزاد خواه_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو