خسارت زلزله به زیرساخت های فرهنگی کرمانشاه
۶۵۳۶۴۳
۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۴۹
۹۹۲۵
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری ۳۲ هفته فرهنگ ایرانی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد.
خبرگزاری ایسنا: سید عباس صالحی در نشست خبری امروز (۷ دی‌ماه) با اشاره به بازدید خود از مناطق زلزله زده استان کرمانشاه گفت: زلزله اخیر کرمانشاه ابعاد گسترده‌ای  داشته است، به‌طوری که چندین شهرستان و بیش از ۱۸۰۰ روستا را در برگرفته است.

وی افزود: این زلزله حادثه تلخی برای ملت ایران بود و طی ۴۰ روز پس از زلزله فضای همدلی و همکاری در کشور برای کمک به زلزله زدگان شکل گرفته و دولت نیز که خود را عضوی از ملت می داند در کنار مردم بوده است.

صالحی تصریح کرد: سیاست دولت این است که اعضای هیات دولت بطور مستمر در مناطق زلزله زده در رفت و آمد باشد و گزارشات پیوسته‌ای را از اوضاع منطقه ارائه دهند که سفر من نیز در همین راستا است.

وی با اشاره به شرایط مالی دولت گفت: در کنار همه سختی مالی که دولت دارد، اما حداکثر توان خود را برای تامین اعتبارات جهت کمک به مناطق زلزله زده به کار گرفته است و خوشبختانه بحث اسکان اضطراری به خوبی انجام شده و اسکان موقت و دائم مردم منطقه نیز در حال انجام است.

خسارت ۲.۵ میلیارد تومان زیرساخت‌های فرهنگی استان کرمانشاه در زلزله

وی در ادامه با اشاره به تخریب برخی واحدهای فرهنگی استان در زلزله اخیر گفت: با جمع بندی صورت گرفته نوسازی و مقاوم سازی این واحدها در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: ساخت ۴ مجتمع فرهنگی و هنری در شهرهای سرپل ذهاب، سرمست (گواور)، ثلاث باباجانی و ازگله در دستور کار قرار دارد که در ازگله این  مجموعه با همکاری حوزه ورزش بصورت مجتمع فرهنگی و هنری و ورزشی خواهد بود.

صالحی افزود: همچنین ساخت یک نگارخانه و بازسازی و ترمیم سالن روباز در قصرشیرین و ساخت یک سالن روباز در شهر سرپل ذهاب در دستور کار قرار دارد.

وزیر ارشاد با اشاره به آسیب هفت کتابخانه عمومی در زلزله اخیر گفت: دو کتابخانه نیاز به نوسازی و پنج کتابخانه مقاوم سازی دارد که انجام این نیز در دستور کار است.

صالحی تاکید کرد: برنامه زمانبندی برای اجرای این پروژه‌ها پایان سال ۹۷ در نظر گرفته شده و امیدواریم تا پایان سال آینده این تعداد پروژه در منطقه اجرا شود.

 وی با اشاره به تخریب تعداد زیادی مراکز مذهبی در زلزله گفت: قرار است جمع بندی در این زمینه صورت گیرد و اعتبارات لازم جهت جبران خسارت های این حوزه نیز برآورد شود.

برگزاری ۳۲ هفته "فرهنگ ایرانی" در مناطق زلزله زده

صالحی در ادامه با اشاره به لزوم اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در مناطق زلزله زده جهت ایجاد فضای امید و آرامش در منطقه گفت: با گذشت بیش از ۴۰ روز پس از زلزله بیش از ۱۰۰ برنامه فرهنگی و هنری در مناطق زلزله زده برگزار شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: طی این مدت همچنین۱۰۰  کامیون کمک غیر نقدی هنرمندان با واسطه و بی واسطه ارشاد وارد منطقه شده است.

وزیر ارشاد در خصوص اقدامات و برنامه آتی وزارت ارشاد در مناطق زلزله زده گفت: با جمع بندی صورت گرفته اجرای برنامه های مختلف فرهنگی در مناطق زلزله زده در دستور کار قرار گرفته است.

صالحی افزود: یکی از این برنامه برگزاری هفته های فرهنگی استان های مختلف کشور در مناطق زلزله زده است.

وزیر ارشاد از برگزاری ۳۲ هفته فرهنگی ایرانی در مناطق زلزله زده خبر داد و افزود: اجرای این فستیوال فرهنگی و هنری ایرانی موحب خواهد شد تا قدری از آلام مردم منطقه با دیدن هنر زیبای ایرانی تسکین یابد.

وی افزود: به زودی اجرای هفته های فرهنگی ایرانی در مناطق زلزله زده آغاز شده و هر هفته یا حداکثر دو هفته یکبار هنرمندان یک استان کشور در مناطق زلزله زده کرمانشاه اجرای برنامه خواهند داشت.

وزیر ارشاد تصریح کرد: در کنار این برنامه از معاونت های وزارت ارشاد خواسته‌ایم تا هر یک برگزاری جشنواره یا رویدادهای فرهنگی در مناطق زلزله زده کرمانشاه را تعریف کنند.

وی افزود: برای کودکان مناطق زلزله زده نیز توزیع اقلام فرهنگی و فعال شدن جام باشگاه‌های کتابخوانی در نظر گرفته شده است.

صالحی با بیان اینکه در این زلزله برخی اصحاب فرهنگ و هنر منطقه دچار آسیب‌های مالی و جانی شدند گفت: این مسئله موجب شده برخی از این هنرمندان در حوزه معیشتی آسیب‌پذیر شوند.

وی افزود: در همین راستا برنامه داریم تا از این هنرمندان در برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی استفاده شده و نیز پرداخت پاره‌ای از تسهیلات برای آنها در نظر گرفته شده است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج