گرانی یا احساس گرانی؛ مسئله این است!؟
۶۵۴۳۴۶
۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
۲۹۴۵
این روزها در حالی حجم انتقادات نسبت به عملکرد دولت روحانی افزایش یافته که بررسی ها نشان می دهد، نه تنها در دو ماه گذشته که در فاصله زمانی ابتدای سال تاکنون اتفاق چندان ناگواری متوجه سبد معیشتی مردم نشده است.
خبرآنلاین:  این روزها در حالی حجم انتقادات نسبت به عملکرد دولت روحانی افزایش یافته که بررسی ها نشان می دهد، نه تنها در دو ماه گذشته که در فاصله زمانی ابتدای سال تاکنون اتفاق چندان ناگواری متوجه سبد معیشتی مردم نشده است.

بازار انتقاد داغ است.نقدهایی که عمدتا از خاستگاه اقتصاد و معیشت مطرح می شود،اما بررسی ها نشان می‌دهد که این انتقادها مبنای علمی ندارد و بیشتر از جنس تخریب است.چه آنکه با ریشه یابی انتقادهایی که ان روزها نسبت به معیشت مردم مطرح می شود،این نتیجه حاصل می شود که سبد معیشتی مردم ، به طور خاص و نرخ تورم به طور عام ، افزایش قابل ملاحظه ای را تجربه نکرده است.

 در طول دو دهه اخیر مهمترین نقطه انتقاد از عملکرد دولت ها، نه فقط دولت دوازدهم ، به حوزه اقتصاد اختصاص داشته است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند کار ویژه دهه چهارم انقلاب اسلامی به طور مشخص در حوزه اقتصاد تعریف می شود و مهمترین مطالبات مردمی نیز در این بخش خلاصه می شود. رشد شتابان تورم در چهار دهه اخیر از یک سو و همچنین فاصله میان درامد و هزینه از سوی دیگر ، مطالبات اقتصادی را در راس خواسته ها قرار داده است. از سوی دیگر بالا بودن نرخ بیکاری در دوره ای بسیار طولانی نیز مزید بر علت تلقی می شود.

 در این شرایط اما جنس اعتراض ها به وضعیت معیشتی از منظر اعداد و ارقام با ابهاماتی بسیاری روبرو است. پیش از آنکه کار به اعتراضات اقتصادی علیه دولت برسد، کمپین هایی با هشتک های ما پشیمانیم و ... در فضای مجازی به راه افتاد.

بررسی وضعیت سبد معیشتی مردم نشان می دهد در ماه های اخیر سبد غذایی پرمصرف با تغییری خاص روبرو نشده است، از این رو می توان این دست انتقادات را محصول اعتراضات شدیدی دانست که برخی منتقدان دولت با هدف ایجاد چنین شرایطی کلید زده‌اند.

اما داستان از کجا آغاز شد؟ کمتر از دو هفته از  ارائه لایحه بودجه سال 1397 به مجلس می گذرد.بررسی ها نشان می دهد که این انتقادها درست از زمان ارایه لایحه بودجه کلید خورده است.شبکه های اجتماعی پس از ارایه لایحه بودجه مملو از خبرهایی از جزییات این لایحه شدند که کلید واژه همه این خبرها حمله به دولت بود.حال آنکه برخی خبرها،نشان می داد که تخریب ها بدون توجه به هدف گذاری دولت در بودجه سال آینده صورت گرفته است.

بررسی مفاد بودجه نشان می دهد تفاوت چندانی میان آنچه دولت در لایحه بودجه سال جرای پیش بینی کرده ، با گذشته وجود ندارد.

نان

 هر چند قرار بود قیمت نان از ابتدای آذرماه افزایش یابد، اما با دستور مستقیم رییس جمهور افزایش قیمت این کالای استراتژیک سفره ایرانی متوقف و مقرر شد در موعدی دیگر این برنامه به مرحله اجرا درآید.

 قیمت نان در حال حاضر تغییری را سنبت به ماه های گذشته تجربه نکرده است و برنامه افزایش قیمت ها متوقف مانده است.

بدشانسی برای تخم مرغ


 قیمت تخم مرغ در یک ماه گذشته افزایشی قابل توجه را تجربه کرده است.ریشه یابی افزایش قیمت تخم مرغ نشان می دهد که بهم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا عامل افزایش قیمت بوده است.

ریشه اصلی این ماجرا هم معدوم شدن 15 میلیون مرغ تخم گذار با هدف مقابله با بیماری آنفولانزای مرغی بود که سبب شد این بازار تحت تاثیر قرار گیرد. از سوی دیگر بازار این کالا همواره در زمستان با تغییراتی روبرو می شود و رشدی متعارف در قیمت آن پدیدار می شود.

داستان تکراری گرانی گوجه فرنگی

داستان گرانی قیمت گوچه فرنگی داستان تازه ای نیست.تقریبا هر سال زمستان این اتفاق تکرار می شود.سال 86 که قیمت هرکیلو گوجه فرنگی به هرکیلو 3 هزار تومان رسید و اعتراض ها بالا گرفت،محمود احمدی نژاد رییس جمهور وقت گفته بود که از«سرکوچه آنها قیمت گوجه فرنگی ارزان تر است».

داستان «سرکوچه ما ارزان تر است» تا مدتها نقل محافل سیاسی بود.اما واقعیت این است که افزایش قیمت گوجه فرنگی فصلی است.امسال هم  به دلیل محدود شدن تولید آن به گلخانه ها و افزایش هزینه های تولید، امسال نیز دستخوش افزایش شد.

باید توجه داشت گوجه فرنگی از ملزومات اصلی سفره ایرانی نیست و پیش از این، در هنگامی که گلخانه ها هنوز راه نیفتاده بود، این ماده غذایی در زمستان ها نایاب بود.

 برنج ، روغن و سایر اقلام

 بررسی ها نشان می دهد قیمت برنج، این پای ثابت سفره ایرانی نیز مانند نان، روغن نباتی ، قند، عدس، لوبیا ، شیر و پنیر دستخوش افزایش چندانی نشده است.

 به این ترتیب فشار بر سفره ایرانی به نظر می رسد بیشتر ماهیتی توهمی و احساسی داشته باشد تا اتفاقی واقعی و قابل لمس.

 به عبارت دیگر بررسی ها نشان می دهد نرخ تورم آبان و آذرماه سال جاری به ترتیب 9.9 درصد و 10 درصد بوده است .

 نرخ تورم در حال حاضر برای پنجمین سال متوالی نرخ هایی در محدوده 10 درصد و تک رقمی را تجربه می کند. نرخ تورم در زمان استقرار دولت یازدهم به بیش از 33 درصد می رسید، اما اقدامات صورت گرفته در 5 سال گذشته سبب شد نرخ تورم برای پنجمین سال متوالی در محدوده ای پایین تر از سال های قبل بماند.

 جدول زیر نشان دهنده قیمت خرده فروشی اقلام پرمصرف سفره ایرانی در دو ماه گذشته است.
 
گرانی یا احساس گرانی؛ مسئله این است!؟ 
برچسب ها:
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1396/10/10
دلار 4500 تومن احساس گرانیه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
کورید گرانیه
Iran, Islamic Republic of
11:31 - 1396/10/10
خبری حداقل حرف نزن ،مردم دروغ میگن فقط شما راست میگید!
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1396/10/10
ده سال پیش حقوق کارگرا 200 هزار تومن بود بهترین برنج ایرانی کیلویی 1000 تومن حالا برنج شده 16 هزار تومن یعنی 16 برابر حقوقا شده 900هزار تومن یعنی کمتر از پنج برابر حالااین یعنی احساس گرانی؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1396/10/10
ما کاری به این دو هفته نداریم . بی کاری تمام مملکت را فلج کرده . من خودم چند ساله بیکارم . یه هزار تومانی درآمد نداشتم . تنها درامدم یارانه است. دو تا لیسانس دارم و کلی مدرک از فنی حرفه ای .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
برو عمو بخواب جات یخ نکنه .گرانی از این بیشتر ؟؟؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
تو چرا جواب اینو دادی . این بابا که حرف خوبی میزنه
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1396/10/10
واقعا چه روئی داری با این متن مسخره
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1396/10/10
ای کاش درد مردم فقط نان و تخم مرغ و گوجه فرنگی و خیار و کدو و کلم بود!!!!!مگه کوری؟؟!!!مگه این رکود سنگین و فساد و اعتیاد و دزدی و اختلاس رو نمیبینی ؟؟؟!!!!!!آقا ازت خواهش میکنم سانسور نکن
Germany
12:50 - 1396/10/10
پیش خودت فکر نکردی چرا بیشتر اعتراضا از شهرستانه. چون فشار واقعی رو اونا احساس میکنند نه تویی که نفست از جای گرم در میاد و پول میگیری و طرفداری میکنی
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1396/10/10
وقتی که نمیفهمی آدم چی باید بهت بگه
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1396/10/10
کورید همه چیز گرونه
Iran, Islamic Republic of
15:24 - 1396/10/10
اختلاس دزدی از بیت المال حقوق نجومی بیکاری رشوه بی لیاقتی مسولین و هزار تا کار دیگه . شماها این همه سال پول مفت خوردید چکار کردید برا مردم
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1396/10/10
این دانشمند کی بود قلم فرسایی کرده حقش را انیشتین خورده باید ناسا تا حالا میفرستاد دنبالش
Iran, Islamic Republic of
22:03 - 1396/10/10
من به اقای روحانی رای دادم ولی واقعا الان پشیمون شدم
چون نه شغلی ایجاد کرد و نه وضع اقتصاد مردمو خوب کرد الانم تورم وجود داره کی میگه نامحسوسه شما نفست از جای گرم بیرون میاد
Iran, Islamic Republic of
22:26 - 1396/10/10
دلار رو برای چی گران کردید الان همه چیز دوباره گران میشود
Iran, Islamic Republic of
04:19 - 1396/10/11
کورید واقعا عدد و رقم توی سفره ی مردم میاد که مردم بخورن ؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
04:20 - 1396/10/11
باید به عقل نویسنده ی این مطلبم شک کرد مردم از سر شکم سیری بیرون نمیریزن برادر من
Iran, Islamic Republic of
04:22 - 1396/10/11
من توی سوپر مارکت کار میکنم خواستید فاکتور این چیزایی که دارید میگید گرون نشده دونه دونه براتون بفرستم ببینید تغییر کرده یا نه
Iran, Islamic Republic of
12:47 - 1396/10/14
اقامردم پول ندارن برنج ایرانی بخرن همین برنج هندی پاکستانی تایلندی راکه توان خریدش رو دارن وارداتش را ممنوع کردی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج