آمریکا در نشست سوچی شرکت نمی‌کند
۶۶۹۶۶۶
۰۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۳
۵۵۸۹ 
آمریکا اعلام کرد که در نشست گفت‌وگوی ملی سوریه به میزبانی شهر سوچی روسیه شرکت نمی‌کند.
خبرگزاری ایسنا: به نقل از خبرگزاری تاس، ماریا اولسون، سخنگوی سفارت آمریکا در روسیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد که واشنگتن در نشست مذاکرات ملی سوریه در سوچی شرکت نخواهد کرد.

وی افزود: کمیته مذاکرات سوریه اعلام کرده است که در این نشست شرکت نخواهد کرد و توجهی به تصمیمات مربوطه نخواهد داشت.

این سخنگو گفت: تمرکز جمعی ما باید همچنان مبتنی بر فرآیند سازش سیاسی به رهبری سازمان ملل متحد در ژنو باشد.

اولسون خاطرنشان کرد: ما همچنان به مشارکت خود با سازمان ملل متحد و دیگر جناح‌ها از جمله روسیه ادامه خواهیم داد تا تمامی تلاش‌ها برای پیشبرد مسیر سیاسی مطرح شده در قطعنامه ۲۲۵۴ و بیانیه مشترک ترامپ و پوتین مورد حمایت قرار گیرد.

وی تأکید کرد، آمریکا همکاری بسیار نزدیکی با سازمان ملل متحد، کشورهای هم‌نظر، روسیه و کمیته مذاکرات سوریه دارد تا اطمینان حاصل کند که مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، امور مربوط به ایجاد و تعیین ساختار، ترکیب و اختیارات کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو از سوی تمامی جناح‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

این سخنگوی سفارت واشنگتن در مسکو گفت: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا صحبت کرده و ما متوجه تصمیم او هستیم که بر مبنای تعهد به عمل آمده از سوی روسیه به دبیرکل در رابطه با نشست ژنو و اختیارات سازمان ملل، نماینده ویژه خود در امور سوریه را به نشست سوچی اعزام می‌کند.

پیش‌تر خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه وارد سوچی شد. وی در رأس کمیته قانون اساسی خواهد بود که در نشست سوچی تشکیل خواهد شد.

این در حالی است که برخی شرکت‌کنندگان عملاً شب گذشته وارد سوچی شدند و بقیه شرکت‌کنندگان نیز امروز (دوشنبه) وارد می‌شوند. حدود ۱۶۰۰ سوری در این کنفرانس شرکت دارند.

براساس اسناد فاش شده، طرف‌های اداری برای کنفرانس مذاکرات ملی شامل ۴۳ عضو است به طوریکه شش کمیته در قالب کنفرانس گفت‌وگوی ملی تشکیل خواهد شد که شامل این کمیته‌ها یعنی کمیته تشکیلاتی، ریاستی، تفویض، کمیته عالی، کمیته شمارش آرا و کمیته قانون اساسی است. کمیته قانون اساسی از مهم‌ترین کمیته‌هاست که قرار است چهار عضو داشته باشد دو عضو آن احمد الکزبری و اشواق عباس از اعضای پارلمان سوریه هستند.

کمیته تشکیلاتی شامل هشت عضو است که قرار است شامل کمیته عالی با ۱۴ عضو باشد.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج