بهترین نقاط رصدی ابرماه و خسوف امشب
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
استخدام_1
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
دکتر ولدخانی_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_2
استخدام_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۷۰۳۳۷
۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۶
۴۷۶۲
امشب ماه در حالی در آسمان طلوع می‌کند که در نزدیکترین فاصله خود با زمین قرار می‌گیرد ضمن آنکه ناظران زمینی شاهد ماه گرفتگی هستند و به گفته کارشناسان این پدیده از ساعت 15 آغاز می‌شود ولی تا ساعت 17 که ماه در ایران طلوع می‌کند قابل مشاهده نیست.
خبرگزاری ایسنا: امشب ماه در حالی در آسمان طلوع می‌کند که در نزدیکترین فاصله خود با زمین قرار می‌گیرد ضمن آنکه ناظران زمینی شاهد ماه گرفتگی هستند و به گفته کارشناسان این پدیده از ساعت 15 آغاز می‌شود ولی تا ساعت 17 که ماه در ایران طلوع می‌کند قابل مشاهده نیست.

خسرو جعفری زاده محقق حوزه نجوم با بیان اینکه خسوف جزیی این گرفت شامگاه امروز چهارشنبه 11 بهمن ماه در ساعت 15 و 18 دقیقه و 27 ثانیه آغاز می‌شود، گفت: خسوف کلی به وقت ایران در ساعت 16 و 21 دقیقه و 47 ثانیه شروع می‌شود.

وی بیشترین زمان رصد این ماه گرفتگی را در ساعت 17 دانست و ادامه داد: در ساعت 17 و 27 دقیقه و 51 ثانیه خسوف کلی تمام می‌شود و در ساعت 18 و 41 دقیقه و 11 ثانیه خسوف جزئی این ماه گرفتگی مجدد شروع می‌شود.

جعفرزاده با تاکید بر اینکه ماه در ایران در ساعت 17 طلوع می‌کند، خاطرنشان کرد: بر این اساس بهترین منطقه برای رصد این پدیده نجومی در شرق کشور است و هرچه به سمت شرق کشور برویم زمان بیشتری می‌توان خسوف را مشاهده کرد.

این محقق حوزه نجوم یادآور شد: در شهرهایی چون اراک، اردبیل و زنجان زمانی ماه طلوع می‌کند که این خسوف به پایان رسیده است.

جعفری زاده تاکید کرد: به دلیل وقوع خسوف، زمانی که ماه طلوع می‌کند، از نظر ناظران زمینی ماه به رنگ قرمز دیده می‌شود.

وی بهترین نقطه در کره زمین برای رصد این پدیده در شرق ژاپن و غرب آمریکا عنوان کرد و ادامه داد: در ایران وقتی خورشید غروب می‌کند، ماه طلوع می‌کند که آن زمان ماه گرفتگی شروع شده است.

وی با بیان اینکه در شامگاه امشب علاوه بر ماه گرفتگی، شاهد ابرماه نیز در آسمان هستیم، اظهار کرد: در تقویم‌های غربی اصطلاحی به نام "ابر آبی" درج شده است که این پدیده زمانی رخ می‌دهد که 2 بار ماه بدر در یک ماه میلادی مشاهده شود.

این محقق حوزه نجوم آماتوری یادآور شد: علاوه بر آن در شامگاه امشب ماه در نزدیکترین فاصله به زمین قرار می‌گیرد که به آن "ابرماه" می‌گویند ضمن آنکه با پدیده خسوف نیز همزمان خواهد بود.

وی با بیان اینکه همزمان شدن ماه گرفتگی و ابرماه هر 150 سال رخ می‌دهد، اضافه کرد: در سال جاری 3 با شاهد وقوع پدیده ابرماه در آسمان بودیم.
 
بهترین نقاط رصدی ابرماه و خسوف امشب

جعفری‎زاده با بیان اینکه ماه گرفتگی امشب از ساعت 14 و 21 دقیقه با گرفت نیم‌سایه آغاز می‌شود گفت: این پدیده تا ساعت 17 که طلوع ماه در ایران است قابل مشاهده نیست. بعد از طلوع ماه رفته رفته از شمال شرقی ایران می‌توان شاهد گرفت کلی بود.

وی یادآور شد: از نیمه‌های مرکزی به سمت غرب ایران فقط می‌توان ماه گرفتگی جزئی را دید.

این کارشناس حوزه نجوم با بیان اینکه برای دیدن ماه گرفتگی باید رصدگران منتظر غروب خورشید باشید، اضافه کرد: رصدگران باید سعی کنند غروب خورشید را نظاره گر باشند؛ چراکه دقیقا روبروی محل غروب خورشید محل غروب ماه است و رصدگران می‌توانند منتظر طلوع ماه در محل مشخص شده بمانند.
 
جعفری زاده اضافه کرد: اگر رصدگران در نیمه شرقی ایران باشند به علت کم نور بودن ماه مدتی طول می‌کشد تا شاهد گرفت کلی باشند ولی در نیمه غربی ایران می‌توانند پس از طلوع ماه هلال زیبایی از ماه گرفته را در افق شرقی شاهد باشند.

بی ارتباط بودن ماه گرفتگی با بلایای طبیعی

جعفری با اشاره به انتشار برخی خرافات در خصوص پدیده‌های نجومی با گرفتاری‌های زمینی گفت: به علت آنکه این پدیده نسبتا نادر بوده است از گذشته تاکنون خرافات مختلفی پیرامون آن مطرح بوده است، به گونه‌ای که در گذشته رنگ قرمز ماه را شوم می‌پنداشتند و قحطی و جنگ را در آینده با خسوف پیش بینی می‌کردند.

وی با بیان اینکه عده‌ای نیز پدیده ماه گرفتگی را با زلزله مرتبط می‌دانستند، ادامه داد: در این زمینه شایعاتی پس از زلزله مهیب طبس در 25 شهریور ماه سال 1357 منتشر شد که ماه گرفتگی آن شب به زلزله ارتباط دانستند.

جعفری‌زاده تاکید کرد: این در حالی است که امروزه می‌دانیم این پدیده نجومی هیچ تاثیری در زندگی ما ندارد و فقط می‌تواند باعث شود تا ساعاتی را به دور از هیاهوهای زندگی روزمره در کنار یکدیگر به دیدن یکی از جلوه‌های بی نظیر خلقت خدا مشغول شویم.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_1
انجمن پرستاری ایران_1
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
انجمن پرستاری ایران_3
سفیر بار ساقدوش_3
انجمن پرستاری ایران_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
انجمن پرستاری ایران_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کیان برنا_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر