کازویوشی میورا؛ سامورایی چغر ۵۱ ساله
۶۷۷۳۵۴
۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶
۱۷۷۶۰ 
دوران اوج فوتبالیست ها معمولا کمی بعد از 30 سالگی به پایان می رسد. آنهایی که تا 40 سالگی در زمین فوتبال باقی می مانند، ستاره هایی خاص و منحصر به فرد هستند. فوتبال ژاپن اما صاحب ستاره حیرت انگیزی است که در 51 سالگی، قراردادش را با یک باشگاه حرفه ای تمدید کرده است.
ماهنامه دیده بان - محمد حسین عباسی: دوران اوج فوتبالیست ها معمولا کمی بعد از 30 سالگی به پایان می رسد. آنهایی که تا 40 سالگی در زمین فوتبال باقی می مانند، ستاره هایی خاص و منحصر به فرد هستند. فوتبال ژاپن اما صاحب ستاره حیرت انگیزی است که در 51 سالگی، قراردادش را با یک باشگاه حرفه ای تمدید کرده است. همه هم نسل های «کازویوشی میورا» سرگرم بازی با نوه های شان هستند اما «پادشاه کازو» هنوز هم در زمین فوتبال دیده می شود. وقتی او به فوتبال روی آورد رونالد ریگان رئیس جمهور آمریکا بود، مایک تایسون در بوکس حرفه ای به قهرمانی می رسید و لیورپولی ها برنده لیگ برتر می شدند. دنیا در این 33 سال تغییرات بسیار زیادی کرده اما یک چیز هیچ وقت تغییر نمی کرد و آن فوتبال بازی کردن سامورایی ژاپنی است، مردی که به بازنشستگی اعتقادی ندارد.
 
 کازو؛ سامورایی چغر...

سوپراستار شماره یک

از کینگ کازو به عنوان اولین سوپراستار تاریخ فوتبال ژاپن نام برده می شود. اولین فوتبالیستی که چشم ها را خیره کرد و توانست راه چشم بادامی ها را به طرف فوتبال اروپا هموار کند. استعداد خاص او در 15 سالگی در مدرسه شیزوکاگاکوئن کشف شد. ژاپنی ها او را در همین سن و سال راهی برزیل کردند تا فوتبال را به صورت حرفه ای در مدارس این کشور یاد بگیرد. سفر به آمریکای جنوبی برای پسر نوجوان ژاپنی، تجربه سختی بود اما او به سرعت راه خودش را پیدا کرد و با باشگاه هایی مثل سانتوس، پالمیراس و کوریتیبا قرارداد بست.

ایتالیا ایتالیا

بعد از هشت سال زندگی در برزیل، میورا به کشورش برگشت و به باشگاه یومیوری ملحق شد. وقتی او به این باشگاه پیوست، لیگ حرفه ای فوتبال ژاپن هنوز تاسیس نشده بود. کازو 4 قهرمانی متوالی را با این تیم جشن گرفت و خیلی زود با پیشنهادهایی از اروپا مواجه شد. او اولین فوتبالیست تاریخ ژاپن بود که توانست در ایتالیا فوتبال بازی کند. کازو بهترین بازیکن لیگ ژاپن و مرد سال فوتبال آسیا لقب گرفت. بعد از مدت کوتاهی بازی در جنوا در لیگ ایتالیا، میورا به انگلستان سفر کرد تا مدتی نیز برای پورتموث بازی کند. او در کرواسی نیز برای دیناموزاگرب به میدان رفت و سرانجام به ژاپن برگشت تا باز هم برای تیم هایی از کشور خودش فوتبال بازی کند.
 
 کازو؛ سامورایی چغر...

فوتبالیست تجاری

انتقال کازو به اروپا، تلاشی در جهت بازاریابی بود. در واقع بیشتر از آن که فوتبال این بازیکن را به اروپا بکشاند این تجارت بود که پای میورا را به سری آ در ایتالیا باز کرد. ژاپنی هایی که در سرمایه گذاری های لیگ ایتالیا سهیم بودند، دستمزد این بازیکن را پرداخت کردند و شرایطی را فراهم آوردند تا او در باشگاه جنوا بازی کند. این حضور، کافی به نظر می رسید تا حضور شرکت های آسیایی در تبلیغات سری آ چندین برابر شود. تنها خاطره خوب کازو در اروپا، به ثمر رساندن تکل گل دربی جنوا بوده است. ایتالیایی ها هنوز هم او را با این گل به یاد می آورند.

پیرترین گلزن تاریخ فوتبال

ماه مارس سال 2017 فرصت خوبی برای میورا بود تا دست به تاریخ سازی بزند. در جریان تساوی تیم های یوکوهاما  و ناگاساکی، کازو تبدیل به پیرترین بازیکنی شد که در تمام تاریخ در زمین فوتبال دیده شده است. در روز برگزاری این مسابقه میورا 50 سال و 7 روز سن داشت. هفت روز بعد، این مهاجم موفق به گلزنی شد تا رکورد پیرترین گلزن تاریخ فوتبال را نیز در اختیار بگیرد.
 
 کازو؛ سامورایی چغر...

ملاقات با موشک

کازیوشی به عنوان یکی از اساطیر تاریخ فوتبال، همیشه مورد توجه فیفا بوده است. او به عنوان مهمان ویژه به مراسم قرعه کشی جام جهانی 2018 روسیه در کاخ کرملین دعوت شد و در این مراسم حضور پیدا کرد. حضور کازو در این مراسم بیشتر از همه برای مهدی مهدوی کیا جذاب به نظر می رسید. موشک فوتبال ایران در جریان قرعه کشی، تصویری از ملاقات با میورا منتشر کرد و در توضیح آن نوشت: وقتی ما بچه بودیم میورا فوتبال بازی می کرد و گل می زد. حالا که ما بازنشسته شده ایم، باز هم او فوتبال بازی می کند و گل می زند!

با میورا تا 1998

تا قبل از سال 198، ژاپنی ها هرگز شانس حضور در جام جهانی را نداشتند. این اتفاق به کمک گلزنی های کازیوشی میورا ممکن شد. او در مرحله مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه، 15 بار برای سامورایی های آبی پوش گلزنی کرد تا رویای مردم این کشور برای تماشای تیم شان در جام جهانی را به حقیقت تبدیل کند.
 
 کازو؛ سامورایی چغر...

میورا و ایران

خاطره فوتبال ایران از ستاره ژاپنی به دومین گل ملی او بر می گردد. 26 سال قبل، کازو در مرحله گروهی جام ملت های آسیا روبروی تیم ملی ایران قرار گرفت و تنها گل مسابقه را به ثمر رساند تا سامورایی ها تیم ملی ایران را شکست بدهند. این مسابقه در هیروشیما برگزار می شد. تا قبل از گل دقایق پایانی میورا، ایران در آستانه صعود از این گروه قرار داشت اما بعد از این گل، تیم ملی در همان مرحله گروهی حذف شد. برای آن که بدانید این گل چقدر برای فوتبال ایران دردناک بوده باید به لیست ستاره های ایران در آن مسابقه نگاه کنید؛ ستاره هایی مثل عابدزاده، مجتبی محرمی، سیروس قایقران و فرشاد پیوس.
 
رقص کازو

آنچه به شهرت میورا در سطح جهان کمک زیادی کرده، جشنی است که این بازیکن بعد از به ثمر رساندن هر گل در زمین برگزار می کند. او روش خاص خودش را برای شادی بعد از گل دارد و نوع خاصی از رقص را برای این کار ابداع کرده است. این مدل شادی گل با نام «رقص کازو» شناخته می شود، رقصی که حتی به بازی های کامپیوتری نیز وارد شده است.
 
 کازو؛ سامورایی چغر...

وقتی کازو ستاره شد

وقتی میورا اولین بازی رسمی فوتبالش را انجام داد، لیونل مسی هنوز متولد نشده بود. در دوران فوتبال این بازیکن ژاپنی، زین الدین زیدان اولین بازی اش در فوتبال را تجربه کرد، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا و جام جهانی شد، از فوتبال خداحافظی کرد، سرمربی رئال مادرید شد و با این تیم لیگ قهرمانان اروپا را فتح کرد! از وقتی که میورا به عنوان مرد سال آسیا انتخاب شد، 331 میلیون نفر به جمعیت هندوستان اضافه شده اند. این آمار، به خوبی ثبات فرازمینی و باورنکردنی او در زمین فوتبال را نشان می دهد.

راز پادشاه

راز بزرگ زندگی کازویوشی میورا چیست؟ چرا فوتبالیست های دیگر نمی توانند حتی به مرز 40 سالگی در زمین بازی نزدیک شوند اما او در 51 سالگی همچنان قراردادش را تمدید می کند؟ میورا از سال 2005 به باشگاه یوکوهاما در دسته دوم فوتبال ژاپن پیوسته و حالا دوازدهمین سال متوالی حضور در این تیم فوتبال را می گذارند. اگر به چهره او نگاه کنید، تصویری شبیه یک پیرمرد می بینید اما در جریان هر مسابقه اوضاع کاملا متفاوت است و این بازیکن با نیروی یک فوتبالیست 18 ساله گل می زند.
 
 کازو؛ سامورایی چغر...

او دو راز را برای طولانی شدن دوران فوتبالش حیاتی می داند. اول زندگی سالم و بدون حاشیه با رژیم غذایی همیشگی و دوم علاقه وصف نشدنی به ورزش فوتبال. میورا به گفته خودش با همه قلبش بازی می کند و آنقدر فوتبال را دوست دارد که حاضر است از همه چیز به خاطر آن بگذرد. کازو می تواند بهترین مثال ممکن برای جمله «سن چیزی به جز یک عدد نیست» باشد، او بعد از آخرین تمدید قرارداد در پاسخ به این سوال که چه زمانی از بازی کردن بازنشسته می شود، فقط دو کلمه به زبان آورد: «وقتی بمیرم!»
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج