خشم چین از لایحه مسافرتی آمریکا - تایوان
۶۸۴۱۸۴
۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۸
۶۲۲۷
چین از رای سنای آمریکا درباره قانونی که موجب تقویت روابط میان این کشور و تایوان می‌شود، ابراز ناراحتی کرد.

خبرگزاری ایسنا: چین از رای سنای آمریکا درباره قانونی که موجب تقویت روابط میان این کشور و تایوان می‌شود، ابراز ناراحتی کرد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اقدام آمریکا به تنش‌ها میان آمریکا و چین که در حال حاضر بر سر امور تجاری است می‌افزاید.

پکن تایوان را از استان‌های جدا شده خود و بخشی از "چین واحد" می‌داند.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت اگر چه این لایحه از لحاظ حقوقی الازام آور نیست اما نقض جدی اصل "چین واحد" است.

وی افزود: چین از این اقدام کاملا ناخرسند است و مخالفت خود را با آن اعلام می‌دارد. اصل چین واحد از اصول اولیه روابط آمریکا - چین است. چین از آمریکا می‌خواهد تبادلات رسمی خود با تایوان را متوقف کرده و اجازه ندهد این مسائل بر روابط دو جانبه آمریکا - چین تاثیر بگذارد.

سنای آمریکا لایحه مسافرتی تایوان را به اتفاق آرا تایید کرد. این لایحه در ماه ژانویه در مجلس نمایندگان تایید شد. این لایحه اکنون فقط به امضای ترامپ نیاز دارد.

براساس این لایحه آمریکا مقام‌ها در هر سطحی می‌توانند برای دیدار با همتایان تایوانی خود سفر کنندو مقام‌های عالی رتبه تایوانی می‌توانند براساس "شرایط محترمانه" با مقام‌های آمریکایی دیدار کنند و نمایندگان اقتصادی و فرهنگی تایوان می‌توانند در آمریکا فعالیت کنند.

جزیره تایوان به طور سیاسی از اواخر جنگ داخلی چین در سال ۱۹۴۹ از این کشور جدا شده است. این سرزمین به تنهایی اداره می‌شود ولی توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته نشده است. به همین خاطر چین رابطه سیاسی با تایوان را برای همه کشورهایی که با پکن رابطه دیپلماتیک دارند، ممنوع کرده است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج