کشف شواهدی از ردپای حیوانات بر روی مریخ !
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۶۹۰۰۰۰
۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹
۵۶۲۶
یکی از محققان بریتانیایی ادعا کرده که شواهدی از ردپای حیوانات بر روی مریخ را در عکس‌های مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا دیده است؛ اما آیا این ادعا می‌تواند درست باشد؟!

گجت نیوز: یکی از محققان بریتانیایی ادعا کرده که شواهدی از ردپای حیوانات بر روی مریخ را در عکس‌های مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا دیده است؛ اما آیا این ادعا می‌تواند درست باشد؟!

مدتی پیش بری دیگرگوریو (Barry DiGregorio)، یکی از محققان دانشگاه باکینگهام بریتانیا صحبت‌های عجیبی را در مورد تعدادی از تصاویر کاوشگر معروف کنجکاوی (Curiosity) ناسا مطرح کرد و گفت که برخی از تصاویر ارسال‌شده توسط این مریخ‌نورد شواهدی از وجود ردپای حیوانات بر روی مریخ هستند! اما آیا ممکن است که چنین ادعایی صحت داشته باشد؟


جزئیاتی از ماجرای کشف ردپای حیوانات بر روی مریخ

ادعای این دانشمند مبنی بر وجود فسیل ردپای حیوانات روی چهارمین سیاره منظومه شمسی، پس از رسانه‌ای شدن به سرعت توجه‌ها را به خود جلب کرد و بحث‌های مختلفی در این باره راه افتاد؛ البته از همین ابتدا باید بگوییم که ناسا بلافاصله ادعاها را رد کرد و از طرف دیگر، عکس‌های موردنظر مدت‌هاست که به عنوان شکل‌های کریستالی موجود بر روی مریخ دسته‌بندی شده‌اند.


دانشمندی بریتانیایی از وجود شواهد ردپای حیوانات بر روی مریخ خبر داد!

یکی از تصاویر مدنظر دیگرگوریو که قسمت‌های تیره‌رنگ و خطی قابل‌مشاهده در آن‌ها، با ابعادی در حد دانه‌های برنج، باعث ایجاد ابهامات مختلفی شده‌اند.

کشف شواهدی از ردپای حیوانات بر روی مریخ !

این اولین باری نیست که دیگرگوریو چنین صحبت‌هایی را در مورد حیات بر روی مریخ مطرح می‌کند و علاوه بر نگارش دو کتاب توسط این دانشمند که در هر دو شواهدی از وجود شکلی از زندگی در سیاره سرخ ارائه شده، او در ماه ژانویه هم صحبت‌های دیگری را در مورد تصاویر فسیل‌های جانوری در میان اطلاعات مخابره شده توسط کنجکاوی مطرح کرد.

با این تفاسیر از طرف ناسا اعلام‌شده که تصاویر موردنظر دیگرگوریو به کوه شارپ (Sharp) که از محل اولیه فرود مریخ‌نورد 300 متر مرتفع‌تر است، مربوط می‌شوند و آنچه که به شکل ردپای حیوانات بر روی مریخ دیده می‌شود، حاصل نوع خاص از رشد کریستالی است.

آشوین واساوادا (Ashwin Vasavada)، یکی از دانشمندان ماموریت کنجکاوی در این رابطه می‌گوید که با نگاهی دقیق‌تر به اشکال عکس‌برداری شده،‌ او و همکارانش متوجه شدند که شیارها به صورت خطی هستند و برخلاف فرم کلی لوله‌ای، به صورت زاویه‌دار ایجاد شده‌اند؛ سطح مقطع این اشکال به صورت مربع و یا متوازی‌الاضلاع است و زاویه‌های شکل‌گیری آن‌ها به نسبت هم، یکی دیگر از دلایلی است که آن‌ها به فرآیندهای رشد بلوری ارتباط داده ‌شده‌اند.


ویژگی‌های سطحی و گذشته مبهم مریخ

واساوادا اظهار کرده است که در فرآیند شکل‌گیری کریستالی، وجود آب در اکثر مواقع حیاتی است و برای این ویژگی‌های سطحی سیاره سرخ هم دو سناریو مختلف که هردو نیازمند آب مایع هستند،‌ در نظر گرفته می‌شود؛ بر طبق حالت اول، خود اشکال کریستال هستند و بر اساس سناریو دوم، شکل‌های بلوری باعث قرارگیری سنگ‌ها در قالب موردنظر شده و بعد از گذشت زمان، مواد رسوبی در این قالب‌ها نفوذ کرده‌اند.

این محقق برجسته می‌گوید که هنوز نمی‌توان با قاطعیت گفت که کریستال‌های دیده‌شده منشائی زیستی دارند و تا نمونه‌های مختلفی از این ویژگی سطحی در آزمایشگاه‌هایی مجهز بررسی نشوند، تشخیص ارتباط آن با اشکال مختلف حیات کار بسیار دشواری است.

دانشمندی بریتانیایی از وجود شواهد ردپای حیوانات بر روی مریخ خبر داد!

به طور کلی می‌توان گفت که دانشمندان از وجود حیات بر روی مریخ مطمئن نیستند و هنوز امکان این وجود ندارد که با قاطعیت از وجود شکلی از زندگی در گذشته‌های دور، بر روی سیاره سرخ، حرف بزنیم؛ با این حال هرچند وقت یک‌بار مطالبی در مورد برخی از ویژگی‌های سطحی مریخ منتشر می‌شود که امیدها را در مورد حیات فرازمینی، آن ‌هم از نوع مریخی، بالا می‌برند.

ماموریت‌های کاوش زیادی در مورد چهارمین سیاره منظومه شمسی در جریان‌اند و محققان بسیاری از سراسر جهان تمرکز خود را بر روی تعیین شرایط محیطی مریخ و تاریخچه آن قرار داده‌اند؛ تصاویر مختلفی به وسیله فضاپیماهای پیشرفته تهیه شده که وجود کانال‌های آبی باستانی را در این جرم آسمانی شگفت‌انگیز تایید می‌کنند و از طرف دیگر، کاوشگرهای سطحی هم اطلاعات زیادی را از سنگ‌هایی که به وسیله آب تغییر شکل داده‌اند، به ثبت رسانده‌اند.

اینطور که به نظر می‌رسد، در گذشته‌های فوق‌العاده دور حجم زیاد آب‌های موجود در مریخ خشک شده‌اند و سیاره را به آنچه که اکنون می‌بینیم تبدیل کرده‌اند. برخی دانشمندان هم می‌گویند که اتمسفر سیاره سرخ در قدیم بسیار ضخیم‌تر بوده و با گذشت سال‌ها ذرات سبک‌تر جو به تدریج از میدان گرانش مریخ جدا شده و در فضا رها شده‌اند.

با این تفاسیر، محققان آژانس فضایی اروپا (ESA) و ناسا همچنان تحقیقات گسترده‌ای را برای برطرف شدن ابهامات موجود در مورد سیاره همسایه ما هدایت می‌کنند و در آینده نزدیک کاوشگر مریخ 2020 (Mars 2020) سازمان فضایی آمریکا و ربات پیشرفته اگزومارس (ExoMars)‌ پژوهشگران اروپایی اطلاعات شگفت‌انگیزی را در این رابطه جمع‌آوری خواهند کرد.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
ادیب_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
ادیب_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
دکتر نائبی_2
عارفی_2
ادیب_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کالازم_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
کالازم_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
انجمن پرستاری ایران_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
اورانوس_فوتر2
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر