آیین بزرگداشت روز جهانی نوروز در لندن برگزار شد
۶۹۳۶۴۴
۰۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
۲۱۰۷
آیین بزرگداشت روز جهانی نوروز شامگاه چهارشنبه برابر با اولین روز از فصل بهار، با حضور شخصیت‌های سیاسی، دیپلمات‌ها و جمعی از ایرانیان مقیم انگلیس ، در لندن برگزار شد.

خبرگزاری ایرنا: آیین بزرگداشت روز جهانی نوروز شامگاه چهارشنبه برابر با اولین روز از فصل بهار، با حضور شخصیت‌های سیاسی، دیپلمات‌ها و جمعی از ایرانیان مقیم انگلیس ، در لندن برگزار شد.

این مراسم به میزبانی 'حمید بعیدی نژاد' سفیر ایران در لندن و با حضور شماری از سفرای کشورهای مختلف، 'الیستر برت' معاون امور خاورمیانه وزیر خارجه انگلیس و 'راب مکر' سفیر جدید انگلیس در تهران در محل رزیدانس سفارت برگزار شد.

بعیدی نژاد در ابتدای مراسم با تبریک سال نو، به تصویب روز جهانی نوروز توسط سازمان ملل متحد در سال 2010 میلادی اشاره کرد و افزود: 21 ماه مارس در تقویم سازمان ملل به عنوان روز جهانی نوروز ثبت شده است. نوروز صرفاً یک رویداد فرهنگی در ایران نیست بلکه در کل منطقه مستتر می‌باشد. کشورهایی همچون جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، افغانستان، آسیای مرکزی و ترکیه این روز را جشن می‌گیرند و این نشان‌ دهنده اهمیت نوروز است.

وی ابراز امیدواری کرد که نوروز زمینه برقراری صلح و امنیت در کل منطقه و جهان را به وجود آورد.

در ادامه مراسم ، سایر سفرای حاضر در نشست ازجمله سفیر آذربایجان، ازبکستان، افغانستان، لبنان و سفیر جدید انگلیس در تهران نیز سخنانی را در گرامیداشت این روز بیان داشتند.

همچنین الیستر برت معاون امور خاورمیانه وزیر خارجه انگلیس نیز طی اظهاراتی نوروز را فرصتی برای دیپلماسی و گفت‌وگو در جهت استقرار صلح و امنیت در منطقه توصیف کرد.

در این برنامه همچنین نوازندگان از گروه‌های مختلف گوشه‌های از موسیقی کلاسیک و شرقی و نواهای ایرانی نواختند که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

گفتنی است مجمع عمومی سازمان ملل متحد در چهارم اسفند 1388 برابر با بیست و سوم فوریه 2010 میلادی با تصویب قطعنامه‌ای، بیست و یکم مارس برابر با یکم فروردین را در چارچوب ماده 49 با عنوان فرهنگ صلح و روز جهانی نوروز به تصویب رساند و در تقویم خود جای داد.

این اقدام که برای نخستین بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت، سبب به رسمیت شناختن نوروز ایرانی به‌عنوان یک مناسبت بین‌المللی شده است.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج