چاقی و پیری مغز با یکدیگر مرتبط هستند؟
۶۹۸۸۰۳
۱۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
۱۳۰۲
یک فوق تخصص آنکولوژی و خون گفت: میزان مرگ و میر ناشی از چاقی بیشتر از سرطان‌های شایع نظیر ریه و پروستات است.

خبرگزاری ایسنا: یک فوق تخصص آنکولوژی و خون گفت: میزان مرگ و میر ناشی از چاقی بیشتر از سرطان‌های شایع نظیر ریه و پروستات است.

دکتر مهیار منصوری اظهار کرد: وزن زیاد بدن عامل بیماری‌های متفاوتی نظیر قلبی عروقی، دیابت نوع دوم، آپنه مسدودکننده خواب، انواع خاصی از سرطان، آرتروز و آسم است.

وی با بیان اینکه مرض چاقی به‌عنوان عامل کاهش عمر متوسط شناخته می‌شود، بیان کرد: بر اساس آمار موجود، میزان مرگ و میر ناشی از چاقی بیشتر از سرطان‌های شایعی نظیر ریه، سینه، روده و پروستات است.

منصوری اضافه کرد: در مطالعات جدیدی مشاهده شد حجم ماده سفید مغز در افراد چاق نسبت به همتایان لاغر کمتر است. البته نکته جالب توجه در این تحقیقات وجود این اختلاف در ماده سفید مغزی این دو گروه بود که تفاوت چندانی در عملکرد شناختی آن‌ها وجود نداشت. اگرچه نتایج و پیامدهای این تحقیقات هنوز کامل مشخص نیست اما احتمال می‌رود چاقی و پیری مغز با یکدیگر مرتبط باشند.

این فوق تخصص آنکولوژی و خون افزود: مرض چاقی به‌عنوان یکی از علل قابل پیشگیری مرگ و میر در سراسر جهان شناخته می‌شود.

وی گفت: در آمریکا تخمین زده شده‌ چاقی منجر به افزایش 111 هزار و 900 تا 365 هزار مرگ و میر در طول یک سال شده و این در حالی است که از مجموع مرگ و میر اروپا، یک میلیون (7.7 درصد) مربوط به اضافه وزن است.

منصوری تأکید کرد: به‌طور متوسط، چاقی طول عمر را شش تا هفت سال کاهش می‌دهد BMI بین ۳۰ تا ۳۵ متوسط طول عمر را بین دو تا چهار سال کاهش می‌دهد، در حالی که چاقی شدید BMI بیشتر از ۴۰ متوسط طول عمر را حدود ۱۰ سال کاهش می‌دهد.

این فوق تخصص آنکولوژی و خون گفت: چاقی خطر بسیاری از وضعیت‌های فیزیکی و ذهنی را افزایش می‌دهد و این همایندی‌های مرضی اغلب به‌صورت سندرم متابولیک، نشان داده می‌شوند که ترکیبی است از اختلالات پزشکی شامل دیابت نوع دوم، فشارخون بالا، بالا بودن کلسترول خون و تری گلیسیرید خون.

وی بیان کرد: بر اساس یک گزارش که در انگلیس تهیه شده سطوح در حال افزایش چاقی و وزن‌های غیرسالم می‌تواند با ۶۷۰ هزار مورد اضافی سرطان در ۲۰ سال آینده ارتباط داشته باشد.

این متخصص با اشاره به اینکه این دشواری‌ها یا به‌طور مستقیم در اثر چاقی به وجود می‌آیند یا به‌طور غیرمستقیم به مکانیزم‌هایی مربوط می‌شوند که دارای یک علت مشترک نظیر رژیم غذایی ضعیف یا یک سبک زندگی بی‌تحرک هستند، گفت: شدت ارتباط بین چاقی و وضعیت‌های خاص متفاوت است، یکی از قوی‌ترین آن‌ها ارتباط با دیابت نوع دوم بوده و چربی زیاد بدن نیز در 64 درصد موارد در مردان و در 77 درصد موارد در زنان علت دیابت است.

منصوری اضافه کرد: پیامدهای سلامتی در دوطبقه بزرگ قرار می‌گیرند؛ آن‌هایی که به اثرات افزایش توده چربی (آرتروز، آپنه انسدادی در خواب، بدنامی اجتماعی) مربوط می‌شوند و آن‌هایی که دلیل‌شان افزایش تعداد سلول‌های چربی (دیابت، سرطان، بیماری عروق قلب، بیماری کبد چرب غیرالکلی) است.

این فوق تخصص آنکولوژی و خون با بیان اینکه افزایش چربی بدن باعث تغییر پاسخ‌دهی بدن به انسولین و درنتیجه مقاومت در برابر آن می‌شود، بیان کرد: چربی انباشته شده حالت قابلیت تشدید التهاب و لخته ایجاد می‌کند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج