جلسه ۶ وزیر برای بررسی خشکسالی زاینده رود
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_4
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۶۹۹۱۰۴
۱۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۶
۲۰۷۷
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اعلام کرد: برای تأمین آب شرب در اصفهان و حوضه آبریز زاینده رود باید به‌دنبال منابع آب جایگزین باشیم.

خبرگزاری مهر: به نقل از وزارت نیرو، حمیدرضا جانباز در ششمین جلسه کمیته بحران آب در اصفهان، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پیام تلفنی به مواردی که منجر به مهار تنش کم آبی در اصفهان می‌شود اشاره کرد و گفت: بررسی‌ها حاکی از آن است که کاهش بارندگی در حوضه آبریز زاینده رود در هفتاد سال گذشته بی سابقه بوده و بنابراین برای تأمین آب شرب این منطقه باید تلاش مضاعف کرد و همه توان و تخصص را به‌کار برد تا از این چالش به‌سلامت عبور کرد.

وی با بیان اینکه با تدبیر باید بحران کم آبی درحوضه آبریز زاینده رود را مهار کرد اعلام کرد: مهار بحران کم آبی تهدیدی است که باید با بهره گیری از تجارب مفید آن را به فرصت تبدیل کرد و توان کارشناسی فعالان صنعت آبفا در استان اصفهان گواه این مطلب است که می‌توان با تدبیر این چالش بزرگ را مهار کرد.

جانباز مدیریت تقاضا را بسیار حائز اهمیت برشمرد و عنوان کرد: باید با اقدامات فرهنگی متنوع مردم را آگاه به بحران کم آبی در فلات مرکزی کشور نمود و به آنها به‌طور شفاف وضعیت منابع آبی را توضیح داد تا مسئله کم آبی در کشور بهانه‌ای نشود برای کسانی که می‌خواهند با هر بهانه‌ای نظم و آرامش را در کشور نشانه گیرند. پس باید قبل از هر اقدامی، تدبیری برای کاهش تنش آبی فراهم کرد که مهمترین امر در این زمینه مدیریت مصرف است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به برخی از راه‌های مدیریت مصرف اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: یکی از راههای مدیریت مصرف استفاده از ظرفیت رسانه‌ها از جمله رسانه ملی، مکتوب، دیجیتال می‌باشد همچنین از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی که گستردگی بسیاری در جامعه دارند باید بهره مند شد و از طریق این ظرفیت‌ها مردم را آگاه به بحران کم آبی نمود و از آنها خواست که در مصرف آب نهایت دقت را به‌خرج دهند، چراکه اگر آب را بهینه مصرف نکنیم باید با تبعات خشکسالی دست و پنجه نرم کنیم.

جانباز به جلساتی که با حضور ۶ وزیر پیرامون حوضه آبریز زاینده رود برگزار می‌شود پرداخت و عنوان کرد: با حضور ۶ وزیر مسائل حوضه آبریز زاینده رود مورد بررسی قرار می‌گیرد که مقرر شد با توجه به کاهش بی‌سابقه بارندگی در حوضه آبریز زاینده رود ۱۰ درصد کاهش تخصیص آب شرب به ۱۵ درصد در ماه‌های آینده افزایش یابد، چرا که احتمال می‌رود در پایان سال آبی حجم ذخیره سد زاینده رود به حداقل ممکن برسد؛ بنابراین باید به‌دنبال منابع جایگزین برای تأمین آب شرب مردم بود که در این راستا شناسایی چاه‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است همچنین باید علاوه بر شناسایی چاه‌های جدید، حفر چاه و تجهیز آن باید از استفاده از آب‌شیرین کن‌ها در جاهایی که امکان استفاده از آن می‌رود بهره مند شد.

وی افزود: آنچه بیش از هر عامل دیگری در مهار چالش کم‌آبی در اصفهان حائز اهمیت است توان و تخصص فعالان این صنعت، همدلی و وفاق در به سرانجام رساندن امور است.

در ادامه این جلسه مهرزاد احسانی، مدیرکل مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز فلات مرکزی، مدیریت منابع آب ایران به صورت غیر حضوری و تلفنی در جمع مدیران طرح آبرسانی اصفهان بزرگ گفت: در حال حاضر حوضه آبریز زاینده رود شرایط بسیار سخت و پیچیده‌ای دارد بطوریکه رصد دستگاههای هواشناسی گواه این مطلب است که از زمان احداث سد زاینده رود تا کنون حجم ذخیره سد تا به این حد کاهش نیافته است، به‌عنوان مثال در قبل از احداث و راه‌اندازی تونل شماره دوم کوهرنگ حجم ذخیره سد زاینده رود ۶۵۰ میلیون مترمکعب بود، این در حالیست که هم اکنون خط قرمز سد زاینده رود برای تأمین آب شرب مردم استان اصفهان و یزد و بخش محدودی از صنعت حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب برآورد شده است.

وی به میزان بارندگی در سال آبی جاری در حوضه آبریز زاینده رود اشاره کرد و تصریح کرد: در سال آبی جاری در کوهرنگ حدود ۴۰۰ میلی متر و در چادگان حدود ۳۶ میلی متر بوده است که این میزان کاهش بارندگی در هفتاد سال گذشته در حوضه آبریز زاینده رود بی سابقه بوده است، به‌طوریکه هم اکنون خروجی چشمه لنگان یک متر مکعب است در حالیکه این رقم در سال گذشته حدود ۱۰ متر مکعب بوده است.
وی افزود: باید آب را در حوضه زاینده رود بهینه مصرف کنیم همچنین برای کشاورزی هم آب وجود ندارد، چرا که اگر آب برای کشاورزی در حوضه آبریز زاینده رود تخصیص داده شود دیگر در اوایل مرداد ماه آب دیگر نداریم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Germany
23:53 - 1397/01/18
اگر صد تا وزیر هم جلسه بزارن مشکل زاینده رود حل نمی شه اشتباهات سالیان متمادی باعث خشکیدن زاینده رود شده. فقط پروردگار
Belgium
00:16 - 1397/01/19
منظور از جلسه همون دور هم نشینی و آجیل و میوه خوریه دیگه نه؟ از این جلسه ها زیاده.چی از توشون در میاد؟ هیچی.فقط یه مشت شعار
Iran, Islamic Republic of
00:33 - 1397/01/19
۳۰درصدمدیران کشوراصفهانین ببینیدچی به روزاصفهان ایران وایرانی اوردن لعنت
Iran, Islamic Republic of
02:17 - 1397/01/19
آب پاکی را روی دست کشاورزان ریخت
Iran, Islamic Republic of
08:46 - 1397/01/19
تا وقتی کارون هست چه غمی دارید. لوله کشی کنید ببرید .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
ادیب_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
ادیب_2
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر