جنگ آب از اصفهان آغاز شده است؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۰۴۱۴۹
۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶
۵۸۰۱
اعتراض بر سر آب در شرق استان اصفهان کمابیش ادامه دارد. کشاورزان این منطقه از ابتدای سال با توپ پر به میدان آمده اند و در ادامه روند اعتراض‌های سال گذشته خود خواستار دریافت حقابه خود هستند. این اعترض‌ها سروصدای زیادی به پا کرده و برخی ناظران هشدار می‌دهند که جنگ آب از شرق اصفهان آغاز شده است.

فرارو: اعتراض بر سر آب در شرق استان اصفهان کمابیش ادامه دارد. کشاورزان این منطقه از ابتدای سال با توپ پر به میدان آمده اند و در ادامه روند اعتراض‌های سال گذشته خود خواستار دریافت حقابه خود هستند. این اعترض‌ها سروصدای زیادی به پا کرده و برخی ناظران هشدار می‌دهند که جنگ آب از شرق اصفهان آغاز شده است.

کشاورزان شرق اصفهان سال ۹۷ را با اعتراض شدید آغاز کرده اند. اعتراض‌ها از هفته گذشته افزایش یافته است. در این اعتراض‌ها کشاورزان شعار‌هایی درباره دریافت حقابه خود سر داده اند.

جنگ آب از اصفهان آغاز شده است؟

در ویدئو‌های منتشر شده از تجمع‎ها، آن‌ها می‌گویند: «مرده‌رودمان را زنده خواهیم کرد.» اشاره آن‌ها به وضعیت زاینده‌رود است که در سالیان اخیر کم آب شده است.

مناطق شرق اصفهان متشکل از شهر‌ها و مناطقی از جمله زیار، جرقویه، ورزنه، اژیه، هرند، برآن و خوراسگان ۳۰۰ هزار تن جمعیت دارند که اغلب به کشاورزی اشتغال دارند، اما خشکسالی، آنان را به شدت در معرض مشکلات شغلی و معیشتی قرار داده است.

سهم کلی حق‌آبه کشاورزان شرق اصفهان از زاینده‌رود حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب است، اما این میزان در سال‌های اخیر اختصاص نیافته است و با وجود جریان یافتن زاینده‌رود در مقطعی از سال گذشته، تنها حدود ۴۰ درصد از ۱۰۰ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی شرق اصفهان، زیر کشت رفته است.

در این میان، طبق مصوبه شورای هماهنگی زاینده‌رود، با توجه به اینکه ذخیره آب در سد زاینده‌رود به کمترین میزان طی ۵۰ سال اخیر رسیده است، امکان بازگشایی زاینده‌رود و توزیع آب کشاورزی در سال زراعی جاری وجود ندارد.

کشاورزان در اعتراض ها، شعار‌های سیاسی نیز سر می‌دهند. آن‌ها دولت و رییس جمهور را متهم به دروغگویی می‌کنند.

این شعار‌ها باعث شده است که مقامات دولتی و حکومتی از کشاورزان بخواهند که تجمع خود را سیاسی و امنیتی نکنند. در یکی از تجمع‌ها یکی از فرماندهان نیروی انتظامی خطاب به راهپیمایان گفت: «شما اجازه ندهید کسی از شما سوء‌استفاده کند. کسی که شعارش غیر از شعار آب است. کسی که شعار خدای نکرده، جناح بازی و سیاسی بازی می‌دهد، این منافق است. خود مردم اجازه ندهند این افراد بخواهند سوء‌استفاده کنند و خدای نکرده، این تجمع آرام را به ناآرامی تبدیل کنند.»

کشاورزان شرق اصفهان در اعتراض‌های خود، اقدامات پر سروصدا و خاصی هم انجام می دهند. آن‌ها در سال ۹۱ صف تراکتور‌ها را برای گرفتن حقابه خود به راه انداختند که نتیجه هم داد. اما در سال ۹۶ نیز در اقدامی که حساسیت زیادی برانگیخت، در نماز جمعه اصفهان حاضر شدند. کشاورزان با شعارهایشان مانع آغاز مراسم نماز جمعه شدند.

مقامات سیاسی و اجرایی استان اصفهان بار‌ها از مردم خواسته‌اند که با اعتراض‌های خود خوراک رسانه‌ای به معاندین نظام ندهند. در اسفند ماه نیز سخنگوی قوه قضائیه از کشاورزان خواست "اجازه ندهند فرصت‌طلبان خود را در صف آنان قرار دهند و حق‌شان را مخدوش کنند."

در کنار این درخواست‌ها اقدامات عملی هم برای حل مسئله انجام شده است از جمله برگزاری نشست‌هایی از سوی استانداری با کشاورزان.

یکی از این نشست‌ها در ۱۷ فروردین برگزار شد که از سوی استانداری مفید توصیف شد. از اقدامات عملی دیگر می‌توان به پرداخت خسارت به کشاورزان اشاره کرد. محسن مهرعلیزاده، استاندار اصفهان روز ۲۹ اسفند از پرداخت سه میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان به حدود ۲۷ هزار خانوار کشاورز آسیب‌دیده از خشکسالی در این منطقه خبر داده بود. البته گفته می شود این رقم برای هر کشاورز رقم بسیار ناچیزی است که نمی‌تواند زیان‌های آن‌ها را جبران کند.

از سوی دیگر استانداری اصفهان اعلام کرده است پروژه سد تونل سوم کوهرنگ پس از ۱۰ سال از سر گرفته شده است. پروژه‌ای که اصفهانی‌ها معتقدند با اجرای آن بحران آب در منطقه فروکش خواهد کرد. پیشتر قرار بود خط لوله انتقال آب به یزد زمانی کارش را آغاز کند که تونل کوهرنگ سه افتتاح شده باشد. تونلی که آب را از چهارمحال و بختیاری به اصفهان می‌برد. اما این پروژه مخالفان جدی هم در میان دوستداران محیط زیست و هم در استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان دارد.

احداث تونل سوم کوهرنگ ۲۰ سال پیش آغاز شد، اما با مخالفت‌های صورت گرفته ۱۰ سال پیش متوقف شد. معصومه ابتکار رییس پیشین سازمان محیط زیست کشور از مخالفان جدی ساخت این تونل بود.

مردم استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان نیز بار‌ها به احداث تونل کوهرنگ سه و بهشت آباد اعتراض کرده‌اند و انتقال آب از زاگرس به استان‌های مرکزی ایران از جمله اصفهان را گامی مهم برای نابودی محیط زیست استان‌هایشان می‌دانند.

آن‌ها حتی در فرآیند انتخاب وزیر برای وزارت نیرو کمپینی راه انداختند تا مانع از وزیر شدن فردی از استان‌های اصفهان و یزد شوند. کمپینی که درباره حبیب الله بیطرف گزینه اول حسن روحانی برای وزارت نیرو جواب داد و او که اهل یزد است موفق نشد از فیلتر مجلس عبور کند و به صندلی وزارت نیرو برسد.

فعالان محیط زیست نیز در آبان ماه سال گذشته در نامه‌ای از رئیس‌جمهور خواستند روند سدسازی و اجرای طرح‌های مختلف انتقال آب از سرشاخه‌های کارون در استان چهارمحال و بختیاری را متوقف کند.

این‌ها وضعیت نشان دهنده تضاد منافع بین چند استان همسایه است که اگر مدیریت نشود می تواند به بحران‌های بزرگتری منجر شود.

حالا در شرق اصفهان با وجود وعده‌ها و اقدامات مقامات استان اعتراض‌ها ادامه دارد.

اسماعیل شاه محمدی، امام جمعه ورزنه درباره چرایی ادامه اعتراض‌ها گفت: «مهمترین عامل بی اعتمادی مردم به برخی مسؤولان است که علی‌رغم وعده‌های خوب و مصوبات نه ماده‌ای شورای عالی آب هنوز این وعده‌ها کاملا اجرائی نشده است.»

اوتاکید کرد: «ضدانقلاب دانستن کشاورزی که از سر درد و مشکلات فریاد می‌زند کار صحیحی نیست بله ممکن است ضدانقلاب هم از این موقعیت سوءاستفاده کند، ولی با شعار ساختارشکنانه افراد ضدانقلاب نمی‌شوند؛ مردم عصبانی هستند و در این عصبانیت ممکن است سخنی هم بگویند.»

اعتراض‌ها کشاورزان در برخی موارد با خشونت و اقدامات تخریبی نیز همراه بوده است. از یکسو نیور‌های امنیتی به دنبال متوقف کردن اعتراض‌ها هستند و از طرف دیگر عصبانیت کشاورزان و شاید برخی تحریک‌ها باعث اقدامات تند شده است.

شامگاه ۲۵ فروردین معترضان به دکل‌های برق و حوضچه‌هایی که برای انتقال آب یزد مورد استفاده قرار می گیرند آسیب زدند که باعث قطعی آب در یزد شد. در پی این حادثه «محمود زمانی‌قمی» استاندار یزد به قید فوریت و شبانه به تهران سفر کرد تا از نزدیک با وزرای کشور، نیرو اعضای شورای امنیت کشور جلسه برگزار کند و مانع این تحرکات شود.

این چندمین بار است که معترضان اصفهانی به تاسیسات و خط لوله آب یزد آسیب می‌زنند. این گونه اقدامات تخریبی سابقه بیشتر از بحران کنونی دارد. در سال ۹۱ پس از خشکی زاینده رود و به وجود آمدن بحران آب کشاورزان شرق اصفهان دست به اعتراض‌های تند و خشونت آمیزی زدند و نهایتا خط لوله آب یزد را تخریب کردند.

تخریب لوله آب یزد یکی از نشانه‌هایی است که برخی ناظران برای آغاز جنگ آب در کشور به آن استناد می‌کنند.

خط لوله آب یزد به اصفهان هنوز قطع است. محمدمهدی جوادیان‌زاده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان یزد که پیشتر گفته بود آب یزد یکشنبه وصل می‌شود، اعلام کرد: "در حال حاضر ذخایر آبی استان یزد دارای آب است، اما اگر تعمیر حوضچه‌ها طول بکشد، قطعا در تامین آب شهروندان با مشکل مواجه خواهیم شد. "

جوادیان زاده افزود که نیروی انتظامی، وزارت کشورو استاندار اصفهان برای حل این مساله بسیج شده‌اند.

بخش از حقابه شرق اصفهان نصیب صنایع فولاد و ذوب آهن در این استان می‌شود و بخشی دیگر از آن در قالب خط لوله به استان یزد منتقل می‌گردد حالا کشاورزان معتقدند بخش دوم حقابه، یعنی آبی که به یزد می‌رود باید به اصفهان باز گردد. البته آن‌ها در قبال اختصاص آب به صنایع آب بر فولاد و ذوب آهن در این استان کم آب سکوت کرده اند.

اعتراض‌های کشاورزان در شرق اصفهان نگرانی‌های فراوانی را در پی داشته است به گونه‌ای که روز یکشنبه نمایندگان استان اصفهان در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار برگزاری جلسه اضطراری با رییس‌جمهور برای بررسی مشکل آب شرب و بی‌آبی در این استان شدند.

در این نامه آمده است: "با توجه به اتمام آب شرب ۵ میلیون نفر جمعیت استان اصفهان در مردادماه سال جاری و همچنین استمرار خشکی زاینده رود و عدم وجود آب برای کشاورزان استان، خواهشمند است دستور فرمایید فورا زمانی جهت تشکیل جلسه اضطراری با حضور نمایندگان استان تعیین و اعلام شود. "

روز سه شنبه هفته گذشته حسن کامران، نماینده مجلس از اصفهان، نیز با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو در مورد موضوع کمبود آب در این منطقه گفت: «یک دهه است که حق‌آبه کشاورزان اصفهانی به غارت رفته است.»

او خطاب به وزارت نیرو گفت: «گفتید صندوق درست می‌کنیم، صندوق‌تان کو؟ چه خسارتی دادید؟» این نماینده مجلس اشاره کرد که «بانک، حکم جلب کشاورزانی را می‌دهد که نمی‌توانند وام‌شان را پرداخت کنند.»

برخی گزارش‌های نیز از این حکایت دارد بی آبی و ورشکستگی کشاورزان شرق اصفهان باعث شده است که آن‌ها محل زندگی خود را ترک کنند. اتفاقی که یکی از پیامد‌های پیچیده بحران آب است. زمستان سال گذشته اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور گفته بود: «کارشناسان بر این باورند که اگر این روند ادامه یابد، فلات مرکزی ایران تخلیه می‌شود و مردم به سمت دریاها، حاشیه خلیج فارس، دریای خزر و عمان مهاجرت می‌کنند که در چنین شرایطی باید انتقال آب صورت گیرد که در این رابطه اختلافات بسیار زیادی وجود دارد.»

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1397/01/28
چرا مردم اصفهان نمیخواهند درک کنند کشور با خشکسالی روبرو است آب از کجا بیارن برای کشاورزان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
اب‌یزد‌برای‌همیشه‌باید‌قطع‌بمونه.به‌اصفهان‌هیچ‌ارتباطی‌نداره‌که‌اب‌یزد‌رو‌تامین‌کنه.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
پر توقع هستن
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1397/01/28
مدیران کاردان= کشور آباد
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1397/01/28
آ ب حق کشاورزان شرق اصفهان هست سال‌های قبل خریدند
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1397/01/28
لطفا سیاسی بازی در نیارید.
همه میدونند سالهاست خشکسالی اومده در کشورمون..دولت و مسعولان اگر چه باید مدیریت منابع آب رو به نحو احسن انجام بدن؛ اما اینها دلیل نمیشه که ضدانقلاب از این فضا بخواد سوءاستفاده کنه .لطفا مردم عزیز خط خود رو از موج سواران ضد ملت و ضدنظام جدا کنند و همراهشون نشن..
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1397/01/28
کاش دولتمردا بفهمند ک ب بهانه صنعت کشاورزی اصفهان رو و مردمشو نابود کردند
United Kingdom
16:02 - 1397/01/28
غرب و شرق و شمال و جنوب کشور رو سد زدن و دارن به مرکز ایران پمپاژ میکنن،مگه فقط اونا آدمن؟؟مسولین بی کفایت یادشون نبود وقتی کل طرح و پروژه و شرکت و کارخونه ها رو به اصفهان میدادن،یادشون نبود کارخونه‌ها با آب کار میکنن؟اقوام دیگه هم باید بی نصیب نمیبودن تا کم آبی بوجود نمی اومد.مردم اصفهان بخاطر کارخونه های متعدد گرفتار شدن و خدا رو شکر که به اینجا رسید تا طعم تبعیض و ظلم رو بچشن
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1397/01/28
شما فکر می کنید مسیولین تو اصفهان کارخونه ساختند اینا یه شهر خرمشهر دوره جنگ خراب شد هنوز جنگ زدست اصفهان هرچی داره از مردمش داره فولاد مبارکه و ذوب آهن و پتروشیمی هم ماله قبل انقلاب ه
پاسخ ها
بدون نام
United States
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
یه اصطبل بخواییم بسازیم باید چند ساختمون گرو بذاریم،کارخونه زدن پیشکش
یکی از قطبای صنعتی کشوره و مدیریت از ما بهتران باعث شد خرمشهر و کل ایران کم بیارن‌ایران فقط تبریز و تهران و اصفهان نیست.چوب خدا صدا نداره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
کلا ادم های اصفهانی پر توقع هستن
Iran, Islamic Republic of
17:51 - 1397/01/28
اوی ب اصفهانیا توهین نکن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
حقیقت تلخه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
حقیقته همشهری
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1397/01/28
هنر نزد اصفهانیان هست و بس تا،،،،،شود هرانکه نتواند دید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
خخخ مگه خود ما اصفهانی ها بگیم بس
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1397/01/28
مسعولین بی عرضه خوزستان در شهرهای بختیاری نشین با داشتن اب نمیتونن زمینهای کشاورزی دیم را ابی کنند بعد اصفهان که اب نداره ادعای کشاورزی ابی میکنند زمینهای بختیاری پر از اب نفت فقیر ترین مردم ایران بختیاری
Iran, Islamic Republic of
21:25 - 1397/01/28
مقصردولت شغل بددیگه کشاورزی نکنن ازبیکاری مجبورن وقتی بودجه ومنابع کشوربه ایجادشغل کارگاه وکارخانه زدن هزینه۱۶ملیون افغانی خارجی میکنیدو۱۰ملیون شغل واشغال کردن نتیجش این میش حقمون بدترازاینهابایدبکشیم
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1397/01/29
بنده معتقدم تمام مردم یزد همگی بیان اصفهان زندگی کنن. اینجوری مشکل انتقال آب اصفهان به یزد حل میشه
Iran, Islamic Republic of
20:27 - 1397/02/01
ای کاش هر ادم درپیتی نظر میداد رو نمی گذاشتی.اصفهان تنها استانی هست که اگه استانهای دیگه اویزونش نشند روی پای خودش ایستاده.چون مردم سخت کوشی داره.نه مثل تهرونی ها که البته بیشترشون مهاجرن و بی تخصص و از صبح تا شب از هم می دزدند
Iran, Islamic Republic of
00:43 - 1397/02/04
واقعا جالبه
هرچی خوزستانی و ابادانی و لر و چهارمحالیه ریختن توی اصفهان که چی بشه
بعدشم همشون ادعای اب میکنند
اصفهانمونو هراب کردند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
عارفی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
زمردی_فوتر موبایل اصلی
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو