بخشنامه آخوندی را اجرا نکنید!
۷۰۴۳۴۰
۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۰
۱۳۶۱۸ 
رییس سازمان نظام مهندسی به مراکز زیرمجموعه خود در استان‌ها اعلام کرده که مجاز به اجرای بخشنامه عدم دریافت ۵ درصد وزیر راه وشهرسازی نیستند و با متخلفین برخورد خواهد شد.

خبرگزاری ایسنا: رییس سازمان نظام مهندسی به مراکز زیرمجموعه خود در استان‌ها اعلام کرده که مجاز به اجرای بخشنامه عدم دریافت ۵ درصد وزیر راه وشهرسازی نیستند و با متخلفین برخورد خواهد شد.

 در جدیدترین واکنش به بخشنامه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی مبنی بر این‌که سازمان نظام مهندسی از این پس حق برداشت ۵ درصد از حقوق مهندسان را ندارد، فرج‌الله رجبی رییس این سازمان به مراکز تابعه نامه زده که مجاز به پیروی از بخشنامه وزیر نیستند. در بخشی از این نامه آمده است: "مطابق ماده (۲۳) قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، مسوولیت اجرای تصمیمات شورای مرکزی با رییس شورا می‌باشد، لذا به صراحت اعلام می‌نماید که وفق مصوبه این شورا مبنی بر عدم ابلاغ بخشنامه‌ی مذکور، روسای سازمان‌ها و اعضای هیات مدیره مجاز به اجرای آن نمی‌باشند و با متخلفین بر اساس ضوابط و مقررات برخورد خواهد شد. "

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ۲۶ دی‌ماه سال گذشته طی بخشنامه‌ای اعلام کرد سازمان نظام مهندسی از این پس حق دریافت پنج درصد از دستمزد مهندسان را ندارد. به دنبال این ابلاغ، جنجال‌هایی در سازمان نظام مهندسی شکل گرفت و رییس این سازمان گفت که دریافت رقم کارمزد از اختیارات مجامع استان‌های سازمان نظام مهندسی است. به بیان دیگر، رجبی، آخوندی را از دخالت در امور داخلی این سازمان منع کرد.

پس از آن در روز ۵ بهمن ماه عباس آخوندی "دستورالعمل اجرای منع پذیرش همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی و یا قبول منافع متعارض فراهم می‌آورد" را صادر کرد که به موجب آن کارکنان ۹ دستگاه از گرفتن کار در سازمان نظام مهندسی منع شدند. بعد هم بخشنامه‌ای از طرف وزیر راه و شهرسازی صادر شد مبنی بر این که مالک باید مهندس ناظر را خود انتخاب کند. در کنار این موضوعات، آیین‌نامه کنترل ساختمان به روزهای پایانی خود رسیده که بر اساس آخرین اصلاحیه قرار است کنترل ساختمان به شهرداری‌ها واگذار شود. این موضوع نیز از جمله مواردی است که با منافع نظام مهندسی در تضاد است. مجموع این چهار عامل باعث شد تا یک دعوای تمام‌عیار بین وزارتخانه و سازمان نظام مهندسی شکل بگیرد.

نهایتا اوایل اسفندماه هر دو دستگاه دور یک میز نشستند و بر سر موارد اختلافی گفت‌وگو کردند اما تقریبا نتیجه‌ای که منجر به نزدیک شدن آرای دو طرف شود به دست نیامد. آخوندی در آن جلسه بر روی مواضع قبلی خود مبنی بر منع حضور دوشغله‌ها در نظام مهندسی، ارجاع کنترل ساختمان به شهرداری‌ها و حق انتخاب مهندس توسط مالک تاکید و در مقابل، رجبی وزارتخانه را به دخالت در امور سطحی و داخلی سازمان نظام مهندسی محکوم کرد. رجبی هم‌چنین دارایی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی سازمان را که پیش از این وزیر در یک برنامه تلویزیونی به آن اشاره کرده بود را مایه افتخار دانست و گفت که ظاهراً ذائقه مسئولان در کشور به داشتن سازمان‌های ورشکسته عادت کرده است. به گفته وی سازمان نظام مهندسی درآمد دارد و خدمات خوبی ارائه می دهد و یک ریال هم از دولت و بودجه عمومی نمی گیرد؛ آیا باعث ناراحتی است یا اینکه وجود چنین سازمان هایی باعث افتخار است؟

مخالفت با اجرای بخشنامه موسوم به ۵ درصد از سوی رجبی در حالی انجام می‌شود که او ابلاغیه دیگر وزیر را مبنی بر عدم تکفل همزمان اموری که زمینه تعارض منافع را فراهم می‌کند در بعضی سطوح اجرا کرده است. یکی از این موارد برکناری مدیر روابط عمومی این سازمان در آخرین روزهای سال گذشته بوده که همزمان عضو هیات مدیره نظام مهنسی اصفهان نیز هست. امسال انتخابات سراسری سازمان نظام مهندسی ساختمان برگزار می‌شود و رجبی هم احتمالا از شیراز کاندیدا خواهد شد.

بخشنامه آخوندی را اجرا نکنید!

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:43 - 1397/01/28
متاسفانه وزیر با عملکرد بسیار افتضاح خود قصد نابودی صنعت ساختمان کشور رادارد. گویی دل وزیر هوای هزاران کشته زلزله های منجیل و بم را کرده در حالی که عملکردنظام مهندسی البته با وجود نقائصی که روز به روز در حال رفع آنها است دهها هزار کشته زلزله بم و منجیل تا حد زیادی در زلزله کرمانشاه کاهش داد. انتخاب ناظر توسط مالک که وزیر از طرفداران پر و پاقرص آن است از ناظرین فقط یک مترسک خواهد ساخت که ملعبه دست مالکین و سازندگان طماع خواهند بود. انتقال کارها به داخل شهرداری هم که از مراکز بزرگ فساد در کشور هستند نتیجه ای جز افزایش فساد و رونق کار دلالان نخواهد داشت. وزیر برای تامین منافع برخی،چشم خود را بر روی حقایق روشن و واضح بسته است.
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1397/01/28
این خبر صحیح نیست و نامه ریس نظام مهندسی در خصوص دستور وزیر در راستای خیانت بزرگ به جامعه مهندسان است(انتخاب ناظر توسط مالک) می باشد ،لطفابدون آگاهی اطلاعات غلط منتشر نفرمایید
Iran, Islamic Republic of
20:58 - 1397/01/28
ممنون از خبر داغ
Iran, Islamic Republic of
22:03 - 1397/01/28
نمیدانم چرا کسانی که منافعشون به خطر میفته سنگ اندازی میکنن.وزیر راه وشهرسازی میخواد جلوی دوشغله ها رو بگیره نمیذارن.
Iran, Islamic Republic of
22:12 - 1397/01/28
فکرکنم سانسورچی سایتتون از فامیلای وزیره.هیچوقت اجازه انتشار به نظرات مخالفین وزیر رو نمیده. وزیر داره به این مملکت و صنعت ساختمان آن خیانت می کنه.شما هم مسئولید اگر بخواید از او حمایت کنید
Iran, Islamic Republic of
23:26 - 1397/01/28
این چیزی که ما حالیمون شد انگار آخوندی داره حرف حساب میزنه
Iran, Islamic Republic of
02:38 - 1397/01/29
انتخاب مهندس ازطرف مالک یعنی بسازو در رو ...وچه ساختمانهای که سر ساکنین اوار میشود ونیز تمام نورچشمی ها مشغول بکار وکلی مهندس بیکار به بیکارهااضافه میشوند تاحالا که مالکین بخاطر درامد بیشتر ناراضی بودند ازاین پس خریدداران بینوا که نمیداند چه مسکنی می‌خرند مثل اینکه اقای اخوندی با بساز ودررو بیشتر خویشاوندی داره
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1397/01/29
هدف آقای دکتر آخوندی فسادی است که در شهرداری ها و سازمانها به حد اعلا رسیده است. مردم معترض هستند. کار وزیر درست است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج