گشت ارشاد، حافظ حجاب یا معضل نظام؟!
۷۰۶۲۵۶
۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۸
۱۱۲۶۳
ویدئویی که از برخورد ماموران گشت ارشاد با یک دختر جوان که حجاب رسمی را به طور کامل رعابت نکرده و البته نحوه پوشش او شبیه میلیون ها زن و دختر ایرانی است، چنان زجرآور و ناراحت کننده است که در برخی گروه های تلگرامی، هشدار داده شده است که اگر تحمل دیدن صحنه های ناراحت کننده را ندارید، این فیلم را نبینید.

عصر ایران؛ جعفر محمدی: ویدئویی که از برخورد ماموران گشت ارشاد با یک دختر جوان که حجاب رسمی را به طور کامل رعابت نکرده و البته نحوه پوشش او شبیه میلیون ها زن و دختر ایرانی است، چنان زجرآور و ناراحت کننده است که در برخی گروه های تلگرامی، هشدار داده شده است که اگر تحمل دیدن صحنه های ناراحت کننده را ندارید، این فیلم را نبینید.

در این باره چند نکته قابل تأمل است:

1 - تلاش ماموران برای دستگیری دختر جوان چنان زشت و زننده و شرم آور است که هر بیننده ای فارغ از علت بازداشت، رفتار پلیس را غیرانسانی و عاری از شرافت کاری می داند، آنچنان که اگر چنین تصویری از برخورد پلیس آمریکا با یک سیاه پوست به دست صدا و سیما می رسید، تا مدت ها آن را از این شبکه به آن شبکه می برد تا ثابت کند در آمریکا حقوق انسان ها به نحوی اسفناک و غم انگیز نقض می شود و ای بسا تصاویر اسلوموشن آمیخته با یک موسیقی اثرگذار نیز از رفتار ظالمانه پلیس منتشر می کرد. اما درباره رفتار با یک دختر ایرانی، سکوت کرده اند و تازه، بعضی ها هم دوست دارند بگویند این یک سناریو بوده است؛ یاللعجب!

2 - انتشار ویدئوی مذکور بار دیگر این بحث را به وجود می آورد که اساسا چنین رفتارهایی، با هدف تعریف شده ای به نام حجاب، همراستا است یا اتفاقا نقض غرض است و در نهایت به زیان فرهنگ حجاب تمام می شود؟

پاسخ به این سوال، اکنون دیگر مباحث نظری را نمی طلبد بلکه ما اکنون تجربه ای 40 ساله داریم که طی آن، انواع سختگیری ها برای مجاب کردن زنان و دختران آزموده و همگی، مردود شده اند.

حجاب، گذشته از وجه شرعی آن، به عنوان نحوه ای از پوشش، یک مقوله اجتماعی و فرهنگی است و اینک نه فقط به علم، که به تجربه هزاران ساله بشری نیز ثابت شده است که نهادینه شدن هدف های تعریف شده فرهنگی و اجتماعی، از مسیری به نام "درونی شدن" می گذرد.

هر گاه، مفهومی از طرف افراد جامعه، مورد پذیرش درونی و قلبی قرار نگیرد و در عین حال حاکمیت اجرای آن را، مطالبه نماید، تنش و تقابل امری اجتناب ناپذیر خواهد بود و نظایر ویدئوی اخیر، بسیار تکرار خواهد شد.

3 - وقتی متولیان ترویج دین در جامعه، یعنی روحانیون از وظیفه ذاتی شان غفلت می کنند و بین آنها و جامعه و به ویژه جوانان فاصله می افتد، مشخص است که دینداری در جامعه تضعیف می شود و مظاهر آن، از جمله حجاب رنگ می بازند. اینجاست که پلیس را موظف می کنند کم کاری نهاد روحانیت را جبران کند.

با ورود پلیس، نه تنها بدحجابی به حجاب کامل میل نمی کند بلکه مشکلات جدیدتر و جدی تری نیز پیش می آید چرا که کار پلیس، اساساً "برخورد" است همان طور که با قاچاقچیان، دزدان و متخلفان رانندگی برخورد می کند.

پلیسی کردن امور فرهنگی و مذهبی، هم پلیس را از وظایف اصلی اش باز می دارد و حرمت آن را نزد مردم می کاهد و هم به زیان فرهنگ و دین جامعه است. مثلاً در همین مورد اخیر، آیا احترام پلیس و تمایل زنان و دختران به حجاب افزایش یافت یا آن که هر دو، آسیب دیدند؟!

4 - آزموده را آزمودن خطاست، مخصوصاً اگر 40 سال آزموده شده باشد و نتیجه مطلوب نیز حاصل نشده باشد.
کسانی که از گشت ارشاد حمایت می کنند، حتی اگر نیت شان خیر باشد و هدف شان حفظ دستور دینی حجاب در جامعه باشد، بدانند که با دست خود تیشه به ریشه حجاب می زنند. پلیسی کردن حجاب، این پیام را به دختران جوان و نوجوان که در سن انتخاب سبک زندگی هستند می دهد که حجاب را فقط باید برای این رعایت کرد که "گشت ارشاد گیر ندهد" و نهایتاً روسری بشود به وسیله ای سیاسی که اگر کسی آن را از سر بردارد، دارد مبارزه سیاسی می کند و به قول آیت الله جوادی آملی کسی که روسری را بر سر چوب می کند در حال اعلام مخالفت با شرایط کشور است.

به راستی آیا فهمیدن این چند نکته کار شاقی است که:

- اگر گشت ارشاد جواب می داد بعد از 40 سال جواب می داد
- مگر زنان و دختران ایرانی در طول قرن ها، حجاب و نوع پوشش خود که مبتنی بر عرف جامعه باشد را از ترس پلیس و گزمه حفظ کرده اند که اکنون کار حجاب زنان را به نیروی انتظامی سپرده اند؟
- مگر پلیس چقدر عِده و عُده دارد که هم در مرزها نگهبانی دهد، هم دزد بگیرد، هم مراقب خانه ها و مغازه های مردم باشد، هم با قاچاقچیان مبارزه کند، هم رفت و آمد در خیابان ها و جاده های کشور را مدیریت کند،... و هم دهها میلیون زن و دختر را بپاید که چه می پوشند؟!

5 - ماجرای برخورد وحشیانه اخیر گشت ارشاد با آن دختر ایرانی، به سوژه ای برای رسانه های خارجی تبدیل شده است تا جمهوری اسلامی و اسلام را یکجا مورد هجمه قرار دهند. آیا ادامه این روش، آن هم نه در دهه 60 که در عصر ارتباطات دیجیتال که هر واقعه ای ابعاد جهانی می یابد، عقلانی و به نفع نظام است؟

6 - در تونس، برخورد نامناسب مأموران شهرداری با یک دستفروش، جرقه شورش های عمومی را به وجود آورد و باید این نگرانی وجود داشته باشد که ممکن است در جایی یک برخورد نامناسب، زمینه درگیری و بالا گرفتن کار را فراهم کند و یک معضل بزرگ برای نظام ایجاد کند.

7 - و سخن پایانی این که صحنه های دردآور برخورد پلیس با آن دختر، آدمی را یاد روایتی از علی(ع) می اندازد که فرمود: به من خبر رسیده که سربازی به خانه زن مسلمان و زن غیر مسلمانی که در پناه اسلام جان و مالش محفوظ بوده، وارد شده و خلخال و دستبند و گردنبند و گوشواره های آن ها را از تنشان بیرون آورده است… در حالی که هیچ وسیله ای برای دفاع جز گریه و التماس کردن نداشته اند. آنها با غنیمت فراوان بر گشته اند، بدون اینکه حتی یک نفر از آنها زخمی گردد یا قطره ای خون از آنها ریخته شود. اگر به خاطر این حادثه مسلمانی از روی تأسف بمیرد، ملامت نخواهد شد و از نظر من سزاوار و بجا است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:50 - 1397/02/01
دم نویسنده گرم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
مردم از گشت ارشاد به کجا پناه ببرن به کی شکایت کنند؟؟؟؟؟
بدون نام
Romania
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
آفرین. به نویسنده. انشالله تا رهایی راهی نیست
Iran, Islamic Republic of
21:07 - 1397/02/01
از مقاله بسیار منطقی و خیرخواهانه شما تشکر می کنم ای کاش آنهایی که از اینگونه رفتار های ما معقول حمایت می کنند ذره ای به فکر نظام بودند ...
United Arab Emirates
21:19 - 1397/02/01
زمان آن رسیده که اهل خرد ژرف اندیشانه موضوع را مورد بررسی و مطالعه قرار دهند و از خود بپرسند چرا در جوامعی که بی حجابی ترویج می شود روز به روز به تعداد زنان محجبه اضافه می شود البته در بعضی از آن جوامع که به زور می خواهند حجاب را بر دارند مقاومت زنان بیشتر است ولی در کشور ما درست قضیه بر عکس است .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
نیاز به بررسی نداره
هر چیزی به اجبار بخواد باسه در برابرش مقاومت وحود داره ...این نظام طبیعته
Iran, Islamic Republic of
21:23 - 1397/02/01
ضمن تشکرازنوشته تآمل برانگیزجناب محمدی بایدچراغ جادو برداشت ودنبال گوش شنوائی رفت.
United Kingdom
21:54 - 1397/02/01
باید آن کسی مردم را در پارک کتک می زند باید از پلیس اخراج شود و بعد دادگاهی شود، ...
Iran, Islamic Republic of
21:59 - 1397/02/01
چرا زمانی که ماموران پلیس بخاطر امنیت شما جون میدن اینقدر مطلب نمی نویسید حیف این مملکت حیف این همه قدر ناشناسی!!!!!
Iran, Islamic Republic of
22:04 - 1397/02/01
این گشتها آبر وی ایران هم د ر جهان بردن اگر هر کشوری این اتفاق می افتاد بحسابشون میرسن ولی ....
Iran, Islamic Republic of
22:11 - 1397/02/01
عالی بود،دمت گرم خوب نوشتی،حرف دل من و امثال منم همین،زنده باشی
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1397/02/01
پلیس اموزش لازم را ندیده در حقیقت این فرد بیسواد است،
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1397/02/01
واقعا برخورد زننده ای بود
از سر عقده و کینه
آخه چرا
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1397/02/01
درود خدا وند بر تو ای نگارنده این متن آزاد .خداوند همه انسانهای آزاده رو حفظ کند .وای بر افراد کور دل و انسان ستیز و مومن نما
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1397/02/01
حتی معمولی ترین روانشناس می تونه بفهمه اون لحظه در ذهن اون مامور چه فکرهایی بوده.این واکنش محصول این یک اتفاق مشخص نبود.بلکه پاسخی بود به مجموعه ای از حوادث در گذشته که جای گفتنشون اینجا نیست.این واکنش محصول اعمال خیلی از جوون های ماست.نمیفهمید!فشار نیارید!
همیشه در یک حادثه نقش قربانی رو هم باید در نظر گرفت.
Iran, Islamic Republic of
23:59 - 1397/02/01
ما انقلاب کردیم که همه زنها موظف به حفظ حجاب شوند. وگرنه در زمان شاه ملعون آزادی بود و هر کسی میخواست حجاب داشت و هرکسی میخواست بی حجاب بود و متاسفانه کسی کاری به کارشان نداشت. به نظر من باید به کاموران محترم نیروی انتظامی حق تیر بدهند تا هر کسی حجابش مشکل داشت را بزنند. اگر هر روز دو سه نفر از این ها را بکشند، بقیه حساب کار دستشان میابد و چادرشان را سفت تر میچسبند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
این حرفایی که گفتی همه ریشه در کودکیه سیاهت داره که می خواد انتقامشو از بقیه بگیری
Iran, Islamic Republic of
00:36 - 1397/02/02
درود بر تو درست گفتی .حرفات همش درسته
Iran, Islamic Republic of
20:07 - 1397/02/03
گشت ارشاد جمع کنید اختلاس گران را بگیر پلیس
Iran, Islamic Republic of
18:13 - 1397/02/06
به خدا قسم با این رفتارها به اسلام ضربه می‌زنند مردم و جوانان را دین زده نکنید اگر مردم دین باور شوند به اسلحه هم نمی توانند حجاب از سرشان بردارند آب از سرچشمه گل است وقتی خیلی حرام ها را قانونی در کشور انجام می دهندونهادهای فرهنگی اهمیت نمی‌دهند اما ازیک جوان خام چه توقعی دارید ربا اختلاس بی عدالتی اختلاف طبقاتی دروغ تهمت و.... در کشور بیداد می‌کند کسی به آنها کار ندارد مشکل مملکت ما شده دوتار موی یک جوان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج