علی خرم: باید از توانایی‌های ظریف استفاده کنیم
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر ولدخانی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۱۱۸۰۰
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۲
۹۲۳۰
علی خرم، دیپلمات سابق ایران می گوید: باید از توانایی های دکتر ظریف برای حل مشکلات کشور در خارج استفاده کنیم نه اینکه او را بکوبیم و هر روز یک داستان و مقاله علیه او بنویسیم.

پایگاه خبری انتخاب: علی خرم، نماینده پیشین ایران در سازمان ملل و تحلیلگر مسایل بین المللی می گوید: باید از توانایی های دکتر ظریف برای حل مشکلات کشور در خارج استفاده کنیم نه اینکه او را بکوبیم و هر روز یک داستان و مقاله علیه او بنویسیم.

خرم در گفت و گو با خبرنگار ، در پاسخ به این سوال که آیا حملات اخیر برخی منتقدان دولت به وزیر خارجه کشورمان به «نزدیک شدن به زمان اعلام نظر ترامپ درباره برجام» ارتباط دارد؟، گفت: قطعا ارتباط دارد. این حملات از چند بعد صورت می گیرد؛ از یک طرف خودپسندی هایی داریم که اگر کسی گامی بردارد و به یک پیروزی برسد آن را برنمی تابیم و فکر می کنیم اگر مثلا ما انجام داده بودیم عالی بود اما اگر دیگری انجام دهد خوب نیست. این صفت فردی با امور جناحی ترکیب شده و پررنگ تر دیده می شود.

می گویند نکند برجام به نفع روحانی، ظریف یا اصلاح طلبان شود

او ادامه داد: دلیل دیگر، دلیل جناحی است؛ برخی فکر می کنند نکند این موضوع به نفع دکتر روحانی یا دکتر ظریف یا اصلاح طلبان شود. موضوع دیگر هم این است که از زمان برجام، یک عده و جناح در کشور ساز مخالف می زد و سعی می کرد دستاوردهای دکتر ظریف و دکتر روحانی را یک کار بی ربط و کاری که انتهایی ندارد جلوه دهند.

در دوره اوباما می توانستیم از مواهب برجام استفاده کنیم

خرم افزود: این تقابل به ضرر کشور تمام شد و در دو سالی که در دوره اوباما می توانستیم از مواهب برجام استفاده کنیم این کار را نکردیم. آن زمان فکر می کردیم دنیا همیشه همین طور خواهد بود اما به جایی رسید که کسی مانند ترامپ به جای اوباما آمد و همه آن موضوعات را زیر سوال برد.

عده ای فکر می کنند باید سر میز مذاکره خشن برخورد می کردیم

این تحلیلگر مسایل بین المللی گفت: عده ای به صورت فردی یا جناحی فکر می کنند از لغو تحریم ها ضرر کرده اند. عده ای هم تصور می کنند نشستن با آمریکا و مذاکره کردن، خیلی قبیح است و باید سر میز مذاکره خشن برخورد می کردند.

دیپلماسی باید در نوک پیکان ما باشد

او ادامه داد: وجه دیگر این حملات مربوط به زمان حاضر است. برخی تصور می کنند اگر ترامپ از برجام خارج شد ما باید کابینه خود را عوض کرده و یک کابینه نظامی تشکیل دهیم. برخوردها را خشن کنیم و به جای دیپلماسی هم زور مشت و بازو را نشان دهیم؛ در حالی که در هر حال این دیپلماسی است که می تواند راهگشا باشد.

خرم با ذکر مثالی از توانایی دیپلماسی گفت: در قضیه قطعنامه 598، ما در طول هشت سال هر کاری کردیم نتوانستیم متجاوز بودن عراق یا تعیین خسارات جنگ را به شورای امنیت و جامعه جهانی بقبولانیم. اما با اتمام جنگ، از راه دیپلماسی هر دو هدف را به دست آوردیم. در سال 92، هم که فروش نفت ما به صفر نزدیک می شد، این دیپلماسی بود که مشکل را حل کرد.

او ادامه داد: حتی اگر فرض کنیم عرصه تنگ شود، باز هم دیپلماسی باید در نوک پیکان ما باشد، و هر گونه زور بازوی نظامی باید پشت سر دیپلماسی باشد. در کشور برخی اشتباه کرده و فکر می کنند باید خیلی زود پیراهن را بکنیم و وارد گود شویم. در حالی که شما با دیپلماسی می توانید از تحریم، تهدید، درگیری و حمله نظام جلوگیری کنید.

کشورهای 5+1 با احترام در کنار پرچم ایران، اعلام آمادگی و همبستگی کردند

خرم گفت: موقعی که ظریف با 6 طرف نشست و برخاست کرد، آنها از جمله آمریکا، با احترام در کنار پرچم ایران، اعلام آمادگی و همبستگی کردند. یعنی ما می توانیم حیثیت، پرستیژو آبروی کشور را از طریق دیپلماسی حفظ کنیم ولی اگر این راه بسته شود مخالفان فرصت پیدا کرده و وارد این کارزار می شوند.

او در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: برخی فکر می کنند حالا که ترامپ ممکن است از برجام خارج شود باید در کشور شرایط ویژه اعلام کنیم و چنین و چنان کنیم. در حالی که آنها هم همین را می خواهند که ما طبل جنگ به دست بگیریم.

با حمله به ظریف رستگار نمی شوید

خرم گفت: آدم متحیر می ماند که برخی می گویند حال که ترامپ قصد خروج از برجام را دارد از فرصت استفاده کرده و دکتر ظریف و دکتر روحانی را بکوبیم. اگر روحانی ظریف را بزنیم، در واقع به کل مملکت حمله کرده ایم. این موضوعی نیست که فکر کنیم با آن رستگار می شویم.

او ادامه داد: ما اگر وزیر خارجه ای که در حال کار کردن است، از میدان به در کنیم یا رییس جمهوری را که این اعتبار را داشته که برجام را آورده و قطعنامه های لازم الاجرای شورای امنیت را لغو کند طوری که ترامپ هم قادر نیست آنها را برگرداند، بزنیم، چه سودی می کنیم؟ اگر این کارها انجام شده دستاوردش برای کل کشور است؛ 50 یا صد سال دیگر اسم اشخاص را نمی آورد ولی اگر کشور در مهلکه بیفتد و صدمات اساسی از نظر امنیت ملی وو منافع بخورد، آنگاه می گویند در دوره فلان، این اتفاق افتاد.

این دیپلمات سابق کشورمان افزود: باید از توانایی های دکتر ظریف برای حل مشکلات کشور در خارج استفاده کنیم نه اینکه او را بکوبیم و هر روز یک داستان و مقاله علیه او بنویسیم. باید همه یک بدن باشیم، اگر دشمن بتواند بدنن ما را تکه تکه کند، خود به خود از دست می رویم و حتی نیازی به ضربه دشمن هم نیست.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:49 - 1397/02/13
هر طرف جناح حاکم این دردو دارند..و موفقیت دیگری بر نمیتابند
در واقع نه کچل خوبه نه مفو
Iran, Islamic Republic of
20:50 - 1397/02/13
آقا اگه بجای جناب ظریف هرکول هم بیاد دیگه نمیتونه کاری بکنه آمریکا خوابهای دیگه ای برا ایران داره که مذاکره و گفتگو اصلا توش نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۳
ظریف و جهانگیری هر دو ظرفیت به خرج دادند فشارشون رفته بالا
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1397/02/13
نه خیلی توانی داره.کلاه گشادی گذاشتن.سرمان .چکارکرده تاحالا.فقط حرف این وسط.فقط مردم بیچاره ضرر میکنن.اونها هیچ چیزی ازدست نمیدن.
Iran, Islamic Republic of
21:32 - 1397/02/13
تواناییاشو نشون داد با اون ترکمنچایی که راه انداخت
البته خداییش تواناییش تو تئیت زدن و لبخندم خوبه
Iran, Islamic Republic of
21:57 - 1397/02/13
سلام، آقای خرم واقعا حق با شماست، قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری ولی امان از دوستان نادان که پای حرف اشتباهشون میمونن حتی به قیمت نابود کردن منافع ملی، البته یک مورد رو فراموش کردی به خطر افتادن منافع کسایی که از تحریم ها برای پر کردن جیبشون حداکثر استفاده رو کردن، کاسبان تحریم بهترین اسم برای این افراده .....
Iran, Islamic Republic of
22:10 - 1397/02/13
شمادرست می فرمایید دنیادنیای مشت وزورنیست آقای ظریف هم تمام تلاشش راکردوآنچه درحیطه اختیاراوگذاشته بودند انجام داد این مشخص بودکه باآمدن ترامپ برجام دچار مشکل می شود ولی مابایدعاقلانه عمل کنیم سیاست امروزمابایدباچهلوسال پیش فرق کنه شما ببینیدرهبرکره شمالی باان همه تجهیزات وسلاح اتمی وغیره ترجیح داد سرمبزمذاکره بنشینه درحالیکه یک صدم ماهم دشمن خارجی نداره ماهم باید هوشیارانه عمل کنیم بالاخره سیاستمداران ما بایدراه حل عاقلانه ای پیدا کنند که منافع برجام بعدازان همه کش وقوس حفظ بشه وکاربه رویارویی نظامی نکشه بزارید آنها حرفاشونوبزنن بالاخره چندتاعاقل هم توی اونا پیدا میشه
Iran, Islamic Republic of
23:36 - 1397/02/13
دکتر ظریف بی نظیره خدا حفظش کنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
سفیر بار ساقدوش_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
کیان برنا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر عارفی - فوتر