شکستن هم‌گرایی اعراب علیه ایران
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
لاله زار مال_1
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
لاله زار مال_2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۷۱۳۳۱۸
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۹
۷۹۴۱
صباح زنگنه- نماينده پيشين ايران در سازمان همکاري اسلامي در روزنامه شرق نوشت: پس از توافق برجام، پيش‌بيني مي‌شد که برخي کشورهاي منطقه به‌دنبال کشاندن ايران به ميدان‌هاي جديد براي تنش‌آفريني باشند. در آن مقطع بايد يک بررسي و بازنگري جدي‌تر درباره تحولات منطقه و پيامدهاي توافق اعلام‌شده ايران با 1+5 مي‌شد. شرايط بعد از قطع‌نامه شوراي امنيت سازمان ملل که متن توافق را به‌عنوان يک آغاز تلقي کرده است، با شرايط قبل از آن متفاوت بود.

صباح زنگنه- نماينده پيشين ايران در سازمان همکاري اسلامي در روزنامه شرق نوشت: پس از توافق برجام، پيش‌بيني مي‌شد که برخي کشورهاي منطقه به‌دنبال کشاندن ايران به ميدان‌هاي جديد براي تنش‌آفريني باشند. در آن مقطع بايد يک بررسي و بازنگري جدي‌تر درباره تحولات منطقه و پيامدهاي توافق اعلام‌شده ايران با 1+5 مي‌شد. شرايط بعد از قطع‌نامه شوراي امنيت سازمان ملل که متن توافق را به‌عنوان يک آغاز تلقي کرده است، با شرايط قبل از آن متفاوت بود.

در همان مقطع به نظر مي‌آمد تحرکات تازه‌اي در منطقه آغاز شده تا اوضاع نامتعادل ايجادشده به سود ايران، به سمت تعادل به سود سعودي‌ها و اسرائيل تغيير کند. ايران پس از برجام به‌عنوان يک قدرت منطقه‌اي مهم مطرح شد و مطرح‌شدن قدرت براي رقباي منطقه‌اي تحمل‌ناپذیر، اما قابل فهم است. از همين‌جاست که به‌جاي رسيدن به نوعي همکاري و هماهنگي منطقه‌اي، کشورهاي رقيب به کسب امتيازاتي فکر مي‌کردند. ترکيه و عربستان به‌جاي بازگشت نوعي آرامش به منطقه، به‌دنبال ورود عوامل جديد به معادلات هستند تا تنش‌هاي جديدتر و بيشتري ايجاد شود؛ اين روند با روي‌کارآمدن ترامپ و حمله به برجام تشديد شده است.

امروز هم هرچه به موعد تصميم‌گيري رئيس‌جمهوري ايالات متحده نزديک مي‌شويم، رفتار سعودي‌ها ناشيانه‌تر مي‌شود. اگر روند فعلي برخلاف خواسته عربستان پيش برود، تغيير در رويکرد آل‌سعود دور از ذهن نيست. رياض از شروع بحران سوريه و همچنين تحولات عراق تاکنون نتوانسته‌‌ به اهداف خود دست يابد. آنان هنوز هم نمي‌دانند بايد سياست‌هاي منطقه‌اي خود را نه براساس آمال و آرزوهاي بي‌پايه که براساس قواعد و الزامات ميدان، تعيين کنند. آنچه به ايران مرتبط است، استقلال رأي قائل‌شدن براي همه کشورهاست. تهران به شکل جدي به مبارزه و مقابله با گروهک‌هاي تروريستي معتقد است.

می‌کوشد از دخالت در امور داخلي کشورها بپرهيزد و اين مسئله را در قبال عراق، سوريه و يمن رعايت کرده است. در انتخابات پارلماني لبنان دخالت ندارد و در درگيري‌هاي داخلي مراکش، ورود نکرده است. اتفاقا اين عربستان است که به‌دليل همين سياست ايران، ناگزير از داستان‌سرايي است. عربستان چندي قبل به قول کوشنر، داماد ترامپ، دل خوش کرد که اگر زمينه تشنج در لبنان ايجاد کند، رژيم صهيونيستي به کمک سعودي‌ها خواهد آمد. در نهايت هم کوشنر قول داده بود اگر اسرائيل وارد درگيري نظامي شد، حمايت آمريکا را هم جلب خواهد کرد. چنين وعده‌هايي براي عربستان بن سلمان، وسوسه‌کننده است، اما وقتي که وارد اين بازي شد، مشاهده کرد اسرائيلي‌ها واقع‌بين‌تر از سعودي‌ها هستند و آمريکايي‌ها هم از هر دو واقع‌بين‌تر هستند. آمريکايي ديگر حاضر نيستند سربازانشان را به منطقه بفرستند تا کشته شوند، اسرائيل هم حاضر نيست دست به يک ريسک بزرگ بزند که نتيجه آن خسارت به اراضي اشغالي باشد؛ بنابراين طرح نگهداري سعد حريري بي‌نتيجه ماند و امروز هم در انتخابات پارلماني، شرايط به سمت نوعي ثبات بيشتر در لبنان پيش مي‌رود؛ اما عربستان به‌دنبال افزايش جبهه‌هاي درگيري ايران است. چه امروز و چه نوبت قبل که مراکش روابط خود با ايران را قطع کرد، عربستان پشت اين مسئله بوده است. رياض سعي مي‌کند با هدايت آمريکا فضاي منفي عليه ايران ايجاد کند.

شاهزاده جوان سعودي و ساير مقامات عربستان به‌دنبال اختلاف‌افکني و ايران‌هراسي در منطقه هستند. آنها در مسير سياست‌هاي آمريکا و رژيم صهيونيستي علیه ايران حرکت مي‌کنند، تا‌آنجا‌که در هفته‌هاي اخير بن‌سلمان در سفري به پاريس با سعد حريري و ملک محمد ششم ملاقات کرد. اين ملاقات از منظر برخي از صاحب‌نظران آشنا به مسائل منطقه، تلاش بن‌سلمان براي بسيج کشورها براي تأثيرگذاري بر روابط با ايران ارزيابي مي‌شود. ايران بايد هشيارانه، اجازه تحقق سناريوي سعودي‌ها را ندهد، چراکه ممکن است پس از مراکش برخي ديگر از کشورهاي عربي نيز به اشاره سعودي‌ها، مسيري مشابه را طي کنند. سياست ايران‌هراسي عربستان، با دلارهاي نفتي تقويت مي‌شود. در برابر چنين تاکتيکي، ارتباط مستقيم با کشورهاي منطقه مي‌تواند در دستور کار دستگاه ديپلماسي باشد. درباره همين کشور مراکش، نبايد منفعلانه برخورد کرد.

ايران مي‌تواند حقايق منطقه را براي مردم، احزاب و سازمان‌هاي مردم‌نهاد مغرب بيان کند، چون نگاه آنها به ايران، سازنده است. حتي مقامات پادشاهي که از سادات و اشراف مراکش محسوب مي‌شوند، فرهنگ ايران و تاريخ غني آن را ستايش می‌کنند. نبايد در زمين سعودي‌ها بازي کرد. ايران با توجه به شرايط موجود در منطقه و کارشکني‌هاي عربستان و آمريکا بايد از بروز هيجانات منفي جلوگيري کند و روابط با کشورها را به پيش ببرد. اگر جلوگيري از ايجاد هم‌گرايي عليه ايران، دستور کار همه ارکان نظام، احزاب و رسانه‌ها باشد، آن‌گاه ظرفيت طراحي استراتژي متناسب با آن در وزارت خارجه کاملا وجود دارد. به ديپلمات‌هاي خود اعتماد کنيم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1397/02/17
شاهنامه آخرش خوشه. فعلا بشینید تحلیل های آبکی کنید تا نرمش قهرمانانه بعدی
Iran, Islamic Republic of
08:25 - 1397/02/17
ایران می کوشد از دخالت در امور دیگر کشورها بپرهیزد ولی همه سیاستهاش رو بر اساس آرمان فلسطین می چیند اینه که ما یه عمره تحریمیم و اقتصاد نداریم .این بار فکر کنم کلهم ورشکست بشیم ...
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1397/02/17
" فرهنگ ایران و تاریخ غنی" وقتی دکترهای کلاس نرفته بی سواد , تاریخ این کشور رو نفی می کنند از دیگران چه انتظاری دارید .
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1397/02/17
وقتی ما درکشورمان این همه مشکل داریم چرا به دیگر کشورها سنگ بیادازیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
اورانوس_فوتر2
کلینیک النا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیان طب - فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو