بازیگران تکراریِ سینمای ایران
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
سمپاشی امحا_1
لایکو_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
سمپاشی امحا_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۱۴۱۴۴
۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۱
۱۷۱۵۹
حضور بازیگران تکراری هم زمان در چند فیلم روی پرده مدت هاست که به بحران مهم سینمای ایران تبدیل شده است؛ چه آن زمان که ستاره های دهه هشتادی وارد سینما شدند و جایگزین ستاره های دهه هفتادی شدند و چه حالا که مفاهیم و الگوی ستاره سازی در سینمای ایران تغییر کرده و چهره های همیشه حاضر در صحنه، به ستاره تبدیل شده اند...

هفته نامه چلچراغ - فرنوش ارس خانی: حضور بازیگران تکراری هم زمان در چند فیلم روی پرده مدت هاست که به بحران مهم سینمای ایران تبدیل شده است؛ چه آن زمان که ستاره های دهه هشتادی وارد سینما شدند و جایگزین ستاره های دهه هفتادی شدند و چه حالا که مفاهیم و الگوی ستاره سازی در سینمای ایران تغییر کرده و چهره های همیشه حاضر در صحنه، به ستاره تبدیل شده اند...

شاید یکی از مهم ترین دلایل این اتفاق، شیوه ساختار و فقر محتوای فیلم های ما باشد؛ فیلم های عامه پسندی که فعلا دور دور آنهاست و فعلا گروهی از بازیگران خاص و تکراری برای بازی در این نوع فیلم ها سهم دارند. در این گزارش سرنوشت شش بازیگر را که هم زمان چند فیلم روی پرده سینما دارند، مرور کردیم. یکی از نکاتی که در این گزارش به آن توجه شده، تکراری و کلیشه ای بودن یا نبودن این بازیگرها در اکران هم زمان فیلم های شان است.

جواد عزتی

فیلم های در حال اکران: «آینه بغل»، «خرگیوش» و «لاتاری»

بازیگران تکراریِ سینمای ایران

چرا پرکار شده؟

جواد عزتی بازیگر خوبی است. راحت و ساده بازی می کند و شاید این مسئله، مهمترین دلیل توجه فیلمسازها نسبت به او باشد. او علاوه بر این که به عنوان چهره بفروش سینمای کمدی شناخته شده، برای نقش های جدی اش هم بارها از سوی منتقدان مورد تشویق واقع شده است. عزتی اواخر سال گذشته به واسطه بازی در دو فیلم «اکسیدان» و «آینه بغل»، به عنوان پولسازترین بازیگر مرد سینمای ایران در سال 96 شناخته شد.

چرا تکراری نشده؟

عزتی رفتارها و اکت های ثابت و شیرینی در بازی هایش دارد. همین اتفاق موجب شده مردم با نقش هایش ارتباط بیشتری برقرار کنند و به سمت کاراکترهایش جذب شوند. عزتی در هر سه فیلمی که این روزها بر پرده دارد، متفاوت ظاهر شده است و هیچ یک از نقش هایش شبیه به هم نیستند.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: «تنگه ابوقریب»، «هزارپا»، «پارادایس»، «دو طبقه روی پیلوت» و «ما همه با هم هستیم» اسامی پنج فیلمی هستند که تا پایان سال در سینما و جشنواره فیلم فجر از او خواهیم دید.


حمید فرخ نژاد

فیلم های در حال اکران: «لاتاری» و «تگزاس»

بازیگران تکراریِ سینمای ایران

چرا پرکار شده؟

او تا قبل از بازی در فیلم «گشت ارشاد 1» از جمله بازیگران گزیده کار سینما بود که تن به بازی در هر فیلمی نمی داد. پس از «گشت ارشاد» و «خوب، بد، جلف» به یکباره مسیر انتخاب هایش تغییر کرد و بیشتر به بازی در فیلم های تجاری و بفروش روی آورد؛ تا جایی که پولسازترین بازیگر مرد سینمای ایران لقب گرفت.

چرا تکراری نشده؟

فرخ نژاد در «لاتاری» نقی کاملا جدی بازی کرده و در «تگزاس» به اقتضای فضای فیلم، فقط در حد یک تیپ ظاهر شده است. او از معدود بازیگرانی است که به دلیل تجربه بازی در نقش های متفاوت بازی هایش به دل مخاطب می نشیند و تکراری نیست.هنوز هم می تواند در قالب نقش هایی مثل فرحانِ «عروس آتش» قرار بگیرد.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: «بی حساب»، «دختر شیطان»، «ما شما را دوست داریم خانم یایا» و «سمفونی نهم»، هر یک آماده نمایش، یا در حال تولید هستند.


پژمان جمشیدی

فیلم های در حال اکران: «لونه زنبور» و «تگزاس»

بازیگران تکراریِ سینمای ایران

چرا پر کار شده؟

یکی از دلایل مهمی که فیلمسازها از او زیاد استفاده می کنند، کمبود بازیگر طنز در سینماست. او تقریبا در اکثر فیلم های کمدی و بفروش حضور دارد.

چرا تکراری شده؟

نقش های کمدی اخیر او در فیلم های «لونه زنبور» و«تگزاس»، تفاوت زیادی با کاراکترهای قبلی اش ندارد و انگار او در حال تکرار موفقیت قبلی خود در سریال های «پژمان» و «دیوار به دیوار» است.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: دو فیلم «سوءتفاهم» و «من دیوانه نیستم»ش در نوبت اکران قرار دارند. اگر فیلم «ما همه با هم هستیم» کمال تبریزی هم برای اکران امسال آماده شود، به غیر از «لونه زنبور» و «تگزاس»، با سه فیلم دیگر تا پایان سال بر پرده سینماها حضور خواهد داشت.


محسن کیایی

فیلم های در حال اکران: «لونه زنبور»، «چهارراه استانبول» و «جشن دلتنگی»

بازیگران تکراریِ سینمای ایران

چرا پرکار شده؟

محسن کیایی بعد از همکاری های پیاپی با مصطفی کیایی و معروف شدن در سینما به واسطه بازی در فیلم های برادرش، کم کم مسیرش برای ورود به فیلم های کارگردانان دیگر هموار شدم. پس از چند تجربه موفق در فیلم های طنز، او حالا به عنوان یکی از مکمل های بانمک و خلاق سینمای کمدی شناخته می شود.

چرا تکراری نشده؟

پس از تجربه بازی در فیلم «بارکد» با ایفای نقش در فیلم «نقطه کور»، برای اولین بار در یک اثر درام، کاملا جدی ظاهر شد. گرچه این فیلم یکی از ضعیف ترین آثار کارنامه اش است، اما ایفای نقش در همین فیلم بهانه ای شد تا او بیشتر به بازی در نقش های جدی و فیلم های درام روی آورد. او در «لونه زنبور» مثل همیشه نقش یک جوان بانمک و شوخ طبع را بازی می کند، در «چهارراه استانبول» نقشش تقریبا شبیه کاراکترش در «عصر یخبندان» است و در «جشن دلتنگی» نقش جدی ایفا کرده است.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: «ایستگاه اتمسفر»، «آستیگمات» و «در وجه حامل» فیلم هایی هستند که هنوز اکران آنها در هاله ای از ابهام قرار دارد. او این روزها سریال «ساخت ایران 2» را در حال پخش از شبکه نمایش خانگی دارد.


هادی حجازی فر

فیلم های در حال اکران: «به وقت شام» و «لاتاری»

بازیگران تکراریِ سینمای ایران

چرا پرکار شده؟

از وقتی بازی اش در «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» حسابی گل کرد و به چشم آمد، فیملسازان برای بازی در فیلم های شان با این مصداق که بازیگر تازه ای با رفتار و اکت های متفاوت به سینمای ایران اضافه شده است، نسبت به او توجه بیش از اندازه ای نشان دادند. هنوز معلوم نیست چرا این بازیگر، اینقدر میان فیلمسازان ما محبوب است و همه از او می خواهند که مدام نقش های قبلی اش را تکرار کند!

چرا تکراری شده؟

او هنوز نتوانسته از قالب نقش هایش در فیلم های «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» بیرون بیاید و همچنان در حال تکرار اکت ها و رفتارهایی است که متعلق به خودش است. مثلا اگر هادی حجازی فر «لاتاری» را با «ماجرای نیمروز» مقایسه کنید، در واقع تفاوت آنچنانی میان این دو نقش احساس نمی کنید و فقط جایگاه و موقعیت این دو نقش با هم فرق دارند.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: «دارکوب»، «آستیگمات»، «واسطه» و«شاه کش»، فیلم هایی هستند که تا پایان سال از این بازیگر به نمایش در خواهند آمد. البته در کنار این فیلم ها، سریال «ممنوعه» را هم باید اضافه کرد. این سریال تا چند ماه دیگر با بازی این بازیگر در شبکه نمایش خانگی عرضه خواهد شد.


بابک حمیدیان

فیلم های در حال اکران: «خرگیوش»، «مصادره»، «به وقت شام» و«جشن دلتنگی»

بازیگران تکراریِ سینمای ایران

چرا پرکار شده؟

او یکی از بازیگران ثابت فیلم های سفارشی است و قطع به یقین هر سال علاوه بر بازی در آثار سینمای مستقل، در فیلم های ارزشی و سفارشی همبازی می کند.

چرا تکراری شده؟

حمیدیان پس از بازی در فیلم «چ» دیگر نتوانست از قالب نقش های شعاری و غلوآمیز و کاراکتر جوانان عصیانگر بیرون بیاید. او بازیگر پرکاری است و هنوز هم می تواند نقش های سخت و چالش انگیز را بازی کند اما یکی از مباحثی که مانع ارتباط مخاطب با اوش ده همان شعاری بودن نقش های اخیرش است.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: او امسال دو فیلم دیگر با نام های «سرو زیر آب» و «سال دوم دانشگاه من» (دومی به احتمال زیاد در جشنواره فیلم فجر به نمایش در می آید) آماده اکران دارد. البته فیلم توقیفی «کاناپه» کیانوش عیاری هم از فیلم های به نمایش در نیامده اوست که هنوز تکلیف این فیلم مشخص نشده است.


سرنوشت چند بازیگر معروف سینمای ایران که چند سال پشت سر هم در همه فصل ها فیلم داشتند

الناز شاکردوست

بازیگران تکراریِ سینمای ایران

از معدود بازیگران سینمای ایران است که به مدت سه سال پیاپی (از سال 86 تا 89) در اغلب فیلم های تجاری و تماشاگرپسند سینمای ایران حضور پیدا کرده و در هر فصل از سال، حداقل دو فیلم بر پرده سینما داشته است. شاکردوست در اغلب فیلم هایش نماد دختری زیبا و ثروتمند بود و هیچ جاذبه دیگری برای مخاطب نداشت. او تا مدت ها به عنوان ستاره فیلم های «چیک فلیک» اسمش سر زبان ها بود.شاکردوست بعد از فعالیت های پیاپی اش در سینمای تجاری، چند سال از بازیگری کناره گیری کرد و برای ادامه تحصیل به خارج از ایران رفت. او بعد از بازگشتش به ایران، با نگاه تازه تری به بازیگری وارد شد و در فیلم های معناگرا به ایفای نقش پرداخت.

امین حیایی

بازیگران تکراریِ سینمای ایران

یکی از ستاره های محبوب سینمای ایران در دهه 80 است که به مدت یک دهه، هر سال با تعداد انبوهی فیلم بر پرده سینماها حضور داشت و از این حیث رکورددار بود. او یکی از بازیگران بفروش سینمای ایران در دهه 80 بود. حیایی با این که بیشترین فیلم ها را در سال های 81 تا 89 به نسبت بازیگران دیگر در سینما داشت، اما مخاطب از نقش ها و بازی های کمدی و طنازی های او هیچ وقت خسته نمی شد و جنس شوخی هایش برایش تکراری به نظر نمی رسید. اگر سریال «ساخت ایران 2» را دیده باشید، متوجه خلاقیت و جنس متفاوت شوخی های او حتما شده اید، بازی های او هنوز هم برای مخاطب جذابیت دارد.

صابر ابر

بازیگران تکراریِ سینمای ایران

بعد از «دایره زنگی» و «درباره الی...» به یکی از پرکارترین بازیگران جوان سینمای ایران تبدیل شد و از سال 89 تا 93 فیلم معناگرا و روشنفکرانه ای نبود که ساخته شود و صابر ابر در آن حضور نداشته باشد. این اتفاق در آن مقطع، از این بازیگر چهره ای کاملا تکراری و یکنواخت ساخت. البته یکی از مسائلی که به این اتفاق دامن زده بود، نمایش هم زمان چند فیلم او در سال های متفاوت کاری اش بود که در یکی دو سال پشت سر هم اتفاق می افتاد. او که به دلیل حضور مکررش در سینما حسابی زیر ذره بین منتقدها قرار گرفته بود، برای فاصله گرفتن از این فضا به فعالیت بیشتر در تئاتر روی آورد و در سینما کم کارتر و گزیده کار شد.

مهناز افشار

بازیگران تکراریِ سینمای ایران

مهناز افشار تا پیش از الناز شاکردوست، به عنوان بازیگر ثابت اغلب آثار سینمایی تجاری و بفروش حضور داشت. از سال 82 به بعد و با بازی در فیلم «کما»، به عنوان یکی از ستاره های زن فیلم های تماشاگرپسند نام گرفت. اوج سال های حضور مکرر او بر پرده سینما سال های 84 تا 88 است. او پس از بازی در فیلم های «قصه پریا» و «برف روی کاج ها» به بازی در فیلم های معناگرا و اجتماعی روی آورد و از مهناز افشار کلیشه ای فیلم های تجاری اش فاصله گرفت.

تکراری، تکراری، تکراری

بهنوش بختیاری، ویشکا آسایش، بهاره رهنما، سید جواد رضویان، پوریا پورسرخ، رضا شفیعی جم، علی صادقی، احمد پورمخبر دیگر بازیگرانی هستند که در مقاطع مختلف، از آنها به عنوان بازیگران تکراری یاد می شد که همزمان چند فیلم بر پرده سینماها داشتند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1397/02/27
اصولا یه دشمنی خاصی از ادبیات نسبت به آقای حجازی حس میشد....نگید نفهمیدیماااااا
پاسخ ها
نازنین
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
همینطور نسبت به بابک حمیدیان! واقعا برام عجیبه این همه غرض ورزی
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
گل گفتی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۸
و همچنين بابك حميديان به خاطر بازي در فيلمهاي حاتمي كيا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۸
سفارش شدگان اوجند عزیزم حجازی و حمیدیان
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1397/02/27
بالاخره نفهمیدم تکراری بودن یا نبودن؟
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1397/02/27
همه اینا یه طرف مهناز افشارم یه طرف یعنی این بشر همه جا هست،از تئاترشهر گرفته تا شبکه نمایش خانگی،بعد یه عده بازیگر که میان مصاحبه میکنند و میگن سینما باند بازی شده و فقط یه عده آدم خاص توش جا دارن همینا بهشون برمیخوره و جبهه میگیرن که نه همچین چیزی نیست،برعکس سینمای هالیوود که هرسال دارن چهره های جدید و بازیگرای تازه کار و البته حرفه ای میارن سینمای ایران هنوز داره از بازیگرای یه دهه قبل استفاده میکنه و نقش دختر بیست ساله رو میده به الناز شاکردوست سی و چند ساله یا مثلاً بهرام رادان چهل و یک ساله رو توی فیلم بارکد نقش دانشجوی هیجده نوزده ساله رو بهش میدن،واقعا منم دیگه از دیدن قیافه تکراری این بازیگرا خسته شدم
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1397/02/27
دقیقا !!!!!!
گفتم شاید من اشتباه کردم !!!
United Kingdom
21:58 - 1397/02/27
از محمد رضا گلزار تکراری تر هست؟؟!!!
همیشه نقش پسرای پولدار و جذاب و شیک رو بازی میکنه دقت هم بکنید تو همه فیلم ها یه مدل حرف میزنه!!
Iran, Islamic Republic of
23:49 - 1397/02/27
خواهشا نیایین از اینا حمایت کنین
اینا همشون جیره خورن
نسبت به اینا تعصب نداشته باشین
پولشو ی جوری ما مردم هم میدیم
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1397/02/28
کلن اینا همه تکراری ان.. اه
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1397/02/29
سفارش شده باشند خیلی هم آدمهای خوب و با شخصیتی هستند ،بقیه کی باشند که بخوان اینا رو زیر سوال ببرند ؟؟؟؟؟
فعلا که خود سینما به شدت سفارشی و باند بازیه ،
اونای دیگه هم سفارش هاشونو از جاهای دیگه می عگیرند .
سینمای میلی به سیما میگه میلی !!!
سیر به پیاز میگه بو میدی !!!!
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1397/04/14
بابک حمیدیانو باش مشکل دارین بنده خدارو؟؟؟
در کل من بازی ایشونو خیلی دوست دارم نه صرفا بخاطر اینک در فیلم های حاتمی کیا بازی میکنن نه فیلمای قبلیشون رو هم نگاه کنین خیلی خوب در نقش فرو میرن و در قالب اون شخصیت بازی میکنن
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1399/03/01
و به اضافه ساره بیات
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
ایرانیان- فوتر موبایل222
کیان برنا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر