معتضد: مومیایی پیدا شده بدون شک رضاشاه است
۷۱۶۹۳۰
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
۹۲۲۸
خسرو معتضد در برنامه اینترنتی‌اش با ارائه برخی دلایل، ثابت کرد جنازه پیدا شده در شهرری رضاشاه است.

خبرگزاری خبرآنلاین: خسرو معتضد در برنامه اینترنتی «تاریخ تماشایی» درباره تحقیقاتی که درباره جنازه کشف شده در شهرری انجام داده و به پاسخ این سوال رسیده که آن پیکر مربوط به رضا شاه هست یا خیر، اظهار کرد: من یک هفته تحقیق و مصاحبه هایی را که قبلا با دو نفر در این زمینه داشتم پیدا کردم. یک نفر سرهنگ اسدالله پسیان که سنگ قبر را که 16 و نیم تن وزن آن بوده حدود 20 روز بعد از افتتاح آرامگاه نصب کرده است. شاه سابق آمد، جنازه را تشییع و دفن کردند و سپس سنگ قبر را از مشهد آوردند؛ سنگی که به حدی بزرگ بود که نصب آن روی قبر اشکال ایجاد می کرد. همچنین وارد کردن آن از طبقه بالا به پایین کار بسیار مشکلی بود.

آرامگاه رضاشاه با چه مختصاتی ساخته شد

او افزود: سرهنگ پسیان در مصاحبه ای که من در سال 1377 با او داشتم می گوید «ساختمان آرامگاه به وسیله مهندس فروغی پسر مرحوم فروغی و دوستانش از جمله شرکت قباد ظفر، پناهی و ابتهاج، به مساحت 9 هزار متر در سمت غربی آستان قدس حضرت عبدالعظیم حسنی ساخته شد. برای رفاه عابران در اطراف این زمین یک خیابان به عرض 8 متر و در غرب هم خیابانی به پهنای 20 متر ایجاد شد.»

این مورخ با اشاره به دیگر جمله پسیان در آن مصاحبه که «آرامگاه اساسا از یک ساختمان بزرگ تشکیل شده بود که دارای یک طبقه زیرزمین بود» یادآور شد: من خودم این را دیده بودم و کسانی که می آمدند از جمله پرنس فیلیپ و ملکه الیزابت و خیلی از رجال و سلاطین و روسای جمهور به طبقه پایین می رفتند و تاج گل می گذاشتند.

معتضد در ادامه در حالی که تصاویری از تشییع جنازه رضاشاه در برنامه پخش می شد، بخشهای دیگری از مصاحبه را بازخوانی کرد: «در مشرق این بنای اصلی، دو ساختمان یک طبقه یکی برای موزه و دیگری برای پذیرایی واردین بنا شده بود، ارتفاع آرامگاه از سطح زمین 25 متر بود. کاری کرده بودند که هفت متر کوتاه تر و پایین تر از گنبد مرقد مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی باشد. نمای ساختمان خارجی تا ارتفاع سه متر و 25 سانتی متر و دور درها و پنجره ها از مرمر سیاه مشهد بود. سنگی که ساخته بودند بسیار بزرگ بود که از ایتالیا آورده نشده بود و ساخت آن در کارخانجات سنگ بری و سنگ تراشی حجارباشی آن زمان 2 میلیون تومان تمام شده بود که حجارباشی این مبلغ را نگرفته بود به این خاطر که ساختمانهای کاخهای سلطنتی را می ساخت. این سنگ در آن زمان از بهترین سنگهای کوهستانهای مشهد بود و چون حجارباشی سنگهای مورد نیاز کاخهای مرمر، سعد آباد و دربند را تهیه کرده بود و پولی گرفته بود این را اهدا کرد»

در دی ماه 57 نتوانستند سنگ 16 و نیم تنی را بکنند

او تصریح کرد: پسیان در آن گفتگو اشاره کرد زمانی سنگ را آوردند که ساخت مقبره تمام شده بود. بعد در 17 اردیبهشت جنازه را در قبر گذاشته بودند و کار تمام شده بود. سپس ملکه مادر پیغام فرستاده بود که سنگ قبر را قبل از چهلم نصب کنید. پسیان هم رفته بوده و وزن سنگ و طول و عرض آن را حساب کرده بود که 16 و نیم تن بوده است. به همین دلیل سالها بعد در دی ماه 1357 نتوانستند که این سنگ را بکنند. افسران و مهندسانی که در دو هفته آخر سلطنت محمدرضا شاه مامور شده بودند جنازه را دربیاورند دیدند نمی توانند چنین کاری کنند و کار بسیار مشکلی است. بنابراین از این موضوع گذر کردند و رفتند.

این مورخ در ادامه به سخنان مهندس مولوی اشاره کرد که این آرامگاه را به قیمت 3 میلیون و 333 هزار تومان در سال 1327 تا 1329 ساخته بود و افزود: من بر اساس نوشته مرحوم حسین مکی که استاد من بود و خیلی به او ارادت داشتم، او هم با اقتباس از گزارش خلخالی نوشته بود که جنازه را از ایران برده اند، در برنامه قبلی اشتباه مطرح کردم. تاریخ علم شک است. بنابراین جنازه برده نشده است.

مطابق بودن عکس جنازه پیدا شده با لباسها و ظاهر رضاشاه

معتضد در ادامه عکس مومیایی کشف شده با عکس جنازه رضاشاه را تطبیق داد و گفت: اینجا می بینید که دور کلاه میت ملیله هایی وجود دارد که دور آستین دست او هم بوده است. در جریان عروسی فوزیه با شاه رضا شاه اولین بار این لباس را پوشید. قبل از آن همه لباسهای او ساده و نظامی بود. بنابراین آقای خلخالی هم نتوانست سنگ 16 و نیم تنی را با چهار کمپرسور تکان بدهد. مهندس مولوی هم در مصاحبه ای که با او داشتم به برآورد زمان و هزینه برای تخریب این آرامگاه اشاره کرده بود که گفته بودند حدود 70 تا 100 میلیون تومان باید هزینه کنند تا طی 2 ماه تخریب شود. با وسایل قوی تلاش می کردند اما دیوار فرو نمی ریخت. حتی ایده منفجر کردن ساختمان مطرح شد که به دلیل احتمال صدمه به مرقد حضرت عبدالعظیم و ساختمان‌های اطراف منتفی شد و چهار کمپرسور قوی آوردند و آنجارا تخریب کردند و می خواستند مدرسه ای در آن بنا بسازند.

او ادامه داد: اما قبر آنجا ماند و این تصور پیش نمی آمد که زمانی این قبر را تخریب کنند. من گفته بودم در این باره شک دارم و حالا باید بگویم این جنازه در آن محل ماند چون 16 تن یعنی 16 خودرو پیکان و امکان برداشتن سنگ نبوده است. سرانجام هم که اخیرا که با بیل مکانیکی کارهایی در آن محل انجام و جنازه پیدا شده است. فقط من تعجب می کنم که چطور می گویند این جنازه در مسافتی بیرون آرامگاه پیدا شده است. آیا به فکر شما نمی رسد که کسی این کار را کرده؟ کسی جنازه را پیدا کرده و جایی دور تر دفن کرده است. این ها همه جزو احتمالات است و باید آزمایش دی ان ای هم انجام شود.

شکی نیست که جنازه برای رضاشاه است

این نویسنده و مورخ در پایان این قسمت از برنامه «تاریخ تماشایی» گفت: با صحبتی که سرهنگ پسیان مهندس تحصیل کرده آلمان 20 سال پیش با من داشته باشته است من فکر می کنم که جنازه برای خود رضاشاه است که به شکل مومیایی باقی مانده است و سردست او هم کاملا مشخص است. حالت نگاه و دست روی سینه او مطابقت می کند. به این خاطر که در برنامه قبلی عجولانه صحبت کردم عذرخواهی می کنم. این جنازه برای رضاشاه است و شکی نیست.

انتشار یافته: 37
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
14:33 - 1397/02/24
اقای معتضد هن اولین حرف راست تو عمر مورخیش زد....
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1397/02/24
درود بر شاه بزرگ رضا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
صد درود
صابر
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
خدا این مردک مزدور و نوکر غرب را گور به گور کند

عامل اصلی بدبختی و بیچارگی ما ایرانیان بود

هنوز که هنوز است نتوانستیم جبران آن خیانتها کنیم
United Arab Emirates
14:34 - 1397/02/24
خسرو معتصد برو از رضای شاه کبیر اسطوره پادشاهی حلالیت بطلب...خیلی پشت سر خودش و خاندانش دروغ و تهمت زدی...
پاسخ ها
ای خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
از دکل هاي نفتي گم شده چه خبر؟ از دلاری که هفت تومان بود الان هفت هزار تومان شده چه خبر؟ از سواری پیکان سی هزار تومان الان مدل 82 شش میلیون چه خبر؟ از بلیط واحد 2 ریال الان دو هزار تومان چه خبر؟ و کلا از بیچارگی و بیکاری و فساد و فحشا و اعتیاد و گرانی و اختلاس ها چه خبر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
United Arab Emirates
14:35 - 1397/02/24
اگر سران کشور ما فهم و عقل داشتند با مقبره درست کردن روی رصا شاه کبیر سالی میلیاردها پول از توریست پول در می اوردند...
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1397/02/24
دوست داریم آقا رضا ... ایران پاره پاره اون موقع جمع جورش کردی ...حیف که جنگ جهانی شد یعنی ایران رو بهشت میکردی .. جات توی بهشت... خدا رحمت کنه،
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1397/02/24
درود بر روح رضاشاه کبیر
Netherlands
15:05 - 1397/02/24
صدای سوت هم قطعا مال داوره! خخخخخخ برو عمو تو خسته نشدی انقدر گوهر افشانی کردی!
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1397/02/24
الهی هر کسی که میگه جات توی بهشت یا اینکه خدا بیامرزتت با تو همنشین بشه.الهی امین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
الهی آمین.
بدون نام
United Arab Emirates
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
انشاالله. بزرگترین سعادت برای هر انسان آزاده ای محشور شدن با رضاشاه کبیره
امیر گرک یراق
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
مطمئن باش تو یکی میری به جهنم خائن وطن فروش ....خدمتی که رضا شاه کبیر به ایران کرد هیچ کسی در طول تاریخ نکرد ....
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
خخخخ
عجب دعایی
واقعا که......
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
الهی آمین
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1397/02/24
هر کس از خیانت رضا قلدر به ایران و اسلام ذره ای بدونه هرگز آرزوی برگشت اون روزهای نخست رو نمی‌کنه.یه کم مطالعه کنید
پاسخ ها
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
اقای معتضد بخاطر اخرت خودت از رضا شاه کبیر وملت ایران مغفرت وطلب بخشش کن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
تاریخ لازم نیست تو جامعه الان رو مطالعه کن بعد حرف بزن
نسل سوخته
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
....برومشقاتو بنویس
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1397/02/24
کاش بجای تخریب آرامگاه راحفظ میکردن وبعنوان یک آثار تاریخی ومهندسی نگهداری میشد !!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
عالی،درود بر شما.
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1397/02/24
نظر سنجی واقعی مخالفان و موافقان حتک حرمت جنازه شاه در تلگرام
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1397/02/24
روحت شاد رضا شاه بزرگ مرد بزرگ و پدر ایران نوین
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1397/02/24
کسانی ک میگن رضا شاه خیانت کرد , احتمالا تنها کتاب تاریخی ک خوندن مال زمان مدرسست
United States
16:54 - 1397/02/24
خدا رو سکر این رضا پالان گوربه گور شده و معلوم نیست اصلا این پالانی کجاست و اصلا گوری هم داشته باشه کدوم آدمی سر این رضا پالان میره
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1397/02/24
یک میهن پرست واقعی بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
بله با کشتار مردم در مسجد گوهرشاد مشهد خیلی به میهن خدمت کرد
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1397/02/24
خدا رحمتت کنه رضا شاه کبیر چقدر خدمت کردی به ایران و ایرانیان امیدوارم روحت در آرامش باشه و انشاءالله در جهان آخرت رو سفید باشی و تا ابد بری به بهشت ...
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1397/02/24
اگه خوب بود مردم رژیمو عوض نمیکردن
Iran, Islamic Republic of
20:58 - 1397/02/24
بالاخره اونم انسان بود معصوم که نبوده حتما اشتباهاتی هم داشته ... خدا رحمتش کنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج