ناطق: پذیرش برجام با نظر مساعد رهبر انقلاب بود
۷۱۸۸۴۹
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۱
۸۹۰۵
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نباید از این موضوع غافل شویم که مذاکره و پذیرفتن برجام حاصل تصمیم گیری مجموعه نهادهای کلیدی نظام همچون دولت، مجلس، شورای عالی امنیت ملی و با نظر مساعد رهبر معظم انقلاب بوده است.

انتخاب: حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری در خصوص موضوع برجام و خروج آمریکا از آن افزود: رهبر معظم انقلاب ضمن اعلان بی اعتمادی به آمریکا، کلیات برجام را تأیید کردند که بدون اذن ایشان هم، برجام از سوی ایران قابل پذیرش نبود. ایشان مکرر تیم مذاکره کننده را تأیید و حمایت کردند ضمن اینکه پیش بینی بدعهدی و خروج آمریکا را هم کرده بودند، لذا موضوع خروج آمریکا از برجام خیلی هم غیرمنتظره نبود.

به نوشته ایرنا، وی ادامه داد: هرچند برجام همه اهداف ایران را تأمین نکرده اما آثار و فوایدی داشته که قابل توجه است. مطلبی که متأسفانه گاهی مورد غفلت برخی قرار می گیرد این است که پیش از برجام ایران در ذیل بند هفت منشور سازمان ملل قرار داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارداشت: هر کشوری که تحت فصل هفت منشور، روی میز شورای امنیت سازمان ملل قرار گیرد، به عنوان کشور تهدیدکننده صلح و امنیت جهان شناخته شده و تحریم و حمله نظامی به آن کشور از نظر مقررات بین المللی مجاز است و آمریکا با استفاده از همین بند به عراق حمله نظامی کرد.

ناطق نوری ادامه داد: لذا خروج ایران از ذیل بند هفت، یکی از آثار و فواید برجام است؛ از طرفی چالش اصلی ما با جهان غرب در بحران هسته ای در مورد غنی سازی و آب سنگین بود که با برجام این حق توسط هر پنج قدرت جهانی به رسمیت شناخته شد و به تصویب شورای امنیت سازمان ملل نیز رسید.

وی افزود: اکنون که آمریکا از برجام خارج شده، باز هم نتوانسته این حق را تضییع کند؛ لذا باید گفت ایران با برجام در جدال 12 ساله با قدرت های جهانی در مورد حق غنی سازی و آب سنگین به پیروزی رسید که قابل بازگشت هم نیست و عصبانیت صهیونیست ها و امثال آنها نیز از همین موضوع است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از نظر اقتصادی هم مهمترین اثر برجام این بود که فروش نفت و بانک مرکزی از تحریم خارج شدند. پیش از برجام ناچار بودیم نفت را روی آب به طور قاچاق و یا با پرچم دیگران و با قیمت پایین بفروشیم که در بیشتر مواقع هم پولش را نمی دادند و ناگزیر بودیم کالای چینی یا هندی به جای پول نفت بگیریم.

ناطق نوری خاطرنشان کرد: به علاوه تحریم هایی همچون بیمه و کشتیرانی که تجارت بین المللی ما را بسیار سخت، گران و پرریسک کرده بودند نیز برداشته شد و رفع این تحریم های کلیدی آثار مثبتی داشت؛ هرچند مشکلات اقتصادی هنوز به طور مطلوب برطرف نشده است، اما باید توجه داشته باشیم که بخش مهمی از مشکلات اقتصادی ما مانند بیکاری، تورم و رکود، ریشه در چگونگی مدیریت خودمان و مسائلی همچون اقتصاد دولتی، نگاه غیرحمایتی به بخش خصوصی، تنگ نظری، تغییرات پی در پی قوانین و... دارد که همگی مسائل داخلی هستند.

وی در ادامه افزود: بخش دیگری از مشکلات ما به دلیل چالش های جدید ما با غرب و آمریکا در مورد مسائل منطقه ای است که فرای از برجام است. غرب به ویژه آمریکا از حضور مؤثر و موفقیت های ایران در منطقه ناخشنود است و به بهانه های مختلف مانند مساله حقوق بشر و موشک های بالستیک، ایران را به چالش می کشانند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر بدون غرض ورزی بخواهیم درخصوص برجام داوری داشته باشیم، درک این موضوع دشوار نیست که خروج آمریکا از برجام اجماع قدرت های بین المللی علیه ایران را شکست.

وی اضافه کرد: بُرد بین المللی ایران در این ماجرا این است که همه بلوک های قدرت در جهان حتی اتحادیه اروپا جملگی معتقدند ایران به تعهداتش عمل کرده و بدعهدی از آمریکاست.

ناطق نوری افزود: با این تدبیر درست و همراه با شکیبایی، ضرر سنگینی به حیثیت و جایگاه بین المللی آمریکا وارد شد؛ به عبارت دیگر در این ماجرا آمریکا به جهانیان نشان داد که امضاء او در هر پیمان و قراردادی بین المللی نمی تواند دارای اعتبار باشد و نباید به او اعتماد کرد.

وی در ادامه گفت: یکی دیگر از آثار مهم خروج آمریکا از برجام این است که اروپا برای حفظ حیثیت و هویت خود و نیز پاسخگویی به افکار عمومی، به فکر استقلال از آمریکا افتاده است. صدر اعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه به طور رسمی اعلام کردند که اروپا باید به فکر استقلال از آمریکا باشد.

به گفته ناطق نوری، برجام در حقیقت یکی از مهمترین دستاوردهای سیاست خارجی اتحادیه اروپاست که نابودی و نادیده گرفتن آن سرشکستگی بزرگی برای آنان خواهد بود.

وی افزود: به نظر بنده اروپا دچار یک تضاد بزرگ شده است؛ از یک طرف تحت فشار آمریکاست و از طرف دیگر به دلیل پایبندی ایران به اصول برجام نمی تواند ایرادی به ما بگیرد و چنانچه تحت تأثیر آمریکا قرار گیرد میراث سیاست خارجی و اعتبار بین المللی خود را به مخاطره می اندازد و در بین مردمش زیر سؤال می رود؛ لذا باید تکلیف خود را روشن کنند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: برخی از منتقدان داخلی از روی بی توجهی و گاهی مغرضانه، موضوع خروج آمریکا از برجام را بهانه تسویه حساب با دولت قرارداده اند و نمی دانم چرا به این واقعیت روشن توجه نمی کنند که رژیم صهیونیستی، اعراب تکفیری و جریان های راست افراطی در آمریکا علیه برجام متحدند و این بهترین دلیل برصحت عملکرد نظام جمهوری اسلامی در مورد توافق هسته ای است.

ناطق نوری گفت: البته باید توجه داشته باشیم که در شرایط کنونی، چالش ایران فراتر از برجام است، زیرا دولت جدید آمریکا با وقاحت و به طوررسمی اعلام می کند به دنبال براندازی نظام در ایران است که البته این آرزو را به گور خواهند برد.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی و عربستان به دنبال کشاندن آمریکا به جنگ با ایران هستند، تاکید کرد: در این شرایط ، حفظ و تقویت وحدت ملی و یکپارچگی همه جریانات سیاسی در دفاع از منافع ملی و استقلال کشور همانند دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی از ضروریات و وظایف آحاد ملت و جریان های سیاسی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کسانی که با نیت تسویه حساب سیاسی اقدام به انتقادهای مخرب می کنند متوجه نیستند این روش موجب شکست جبهه داخلی شده و زمینه موفقیت برنامه های دشمن را فراهم خواهد کرد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:35 - 1397/02/28
اصلا هم آقا نظرش مساعد نبوده خجالت بکش دروغ میدی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۸
مطمین باش گروه مذاکره همانطور که خودشان هم میگفتن در همه مذاکرات نظر رهبر دخیل بود
Iran, Islamic Republic of
15:35 - 1397/02/28
رهبری از همون اول نظراتشون رو در ملا عام بیان کردند و گفتند به این مذاکرات خوشبین نیستند اما برای اینکه دیگران هم به این نتیجه برسند موافقت میکنند .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۸
نضر رهبر معظم انقلاب چیز دیگری بود ولی خواص مرد این میدان نبودن.ناتو
Iran, Islamic Republic of
15:47 - 1397/02/28
نظر جناب ناطق نظر خوبی هست اما به روشنی بیان نکرده است که آقازاده ها و آقازاده بازاری و حرکت های مافیائی و کاخ نشینی بزرگترین مشکل و تهدید کننده حیات ملت و مملکت است و فعلاً منافع شخصی سردمداران بر منافع ملی ارجحیت دارد
پاسخ ها
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۸
تبارک الله
Iran, Islamic Republic of
15:59 - 1397/02/28
آخه جناب ناطق شما دیگه چرا؟ حضرت علی(ع) را هم در صفین مجبور به قبول حکمیت کردند ولی مولا هرگز راضی به انجام اینکار نبود این را همه می دانند بسه ملت رنگ نکنید واشباهتون
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1397/02/28
نظر حجت الاسلام ناطق نوری بسیار درست است.
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1397/02/28
با جماعت استخوان در گلو بنظر شما چه کند آقا ؟ جز آنکه مولا علی در صفین کرد میشود کرد؟
Iran, Islamic Republic of
16:16 - 1397/02/28
مگه میشه مساله مهمی مث برجام زیر نظر آقا نبوده باشه.بله درسته. همه میدونیم آمریکا بدعهده. از اولش هم بوده. اون به خاطر رژیم اسراییل همه کار میکنه. و تو اون شرایط سخت هم کاری جز پروژه برجام نمیشد کرد؟
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1397/02/28
ناطق نطق نفرماید بهتراست
Iran, Islamic Republic of
16:45 - 1397/02/28
اگر برجام به نتیجه می رسید هنر اصلاحات د
Iran, Islamic Republic of
16:47 - 1397/02/28
امام جمعه تهران که میگه کلاه گشاد بوده برجام
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1397/02/28
بهتر است گوش به فرمان حضرت اقا باشیم وبه هیچکسی توهین نکنیم وجلوتر ازاقا نرویم
United Arab Emirates
17:53 - 1397/02/28
من نظری نمیذارم چون سانسور میشه .سلام سانسور چی!!!
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1397/02/28
تاکی میخواهید ازکیسه رهبری هزینه کنید شرمتان
باد شرمتان باد بس کنید بس کنید خدای متعال
درقرآن شمارا ازشیطان جن وانس برحذر داشته
همه پیامبران ومصلحین شمارا گوشزد کرده امام
راحل شماراازشیطان بزرگ آگاه نموده هرگز وهرگز
علی فرزندعلی(ع) وفاطمه(س) اجازه دریوزگی از
وحشیهای خونخوار وتاراج برندگان ثروت‌های
ملل دیگر رابه شمانداده اما ........
Iran, Islamic Republic of
18:46 - 1397/02/28
واقعا خجالت داره کل مسولیت برجام خود روحانی گفت بامن اگر فتح‌الفتوح هست چرا دنبال یکی میگردین که بندازید گردنش اگر برجام خوب است چرا به گردن رهبری می‌اندازید اگر بد است چرا خارج نمیشوید اواسل برجام که سرمست دیپلماسی لبخند و بالکنی بودین اکنوت چه شده دنبالی یکی هستید تا برجام را به گردن اون بیندازید واقعا خجالت دارد
Iran, Islamic Republic of
19:10 - 1397/02/28
احسنت یکی پیداشده فوایدبرجام را واسه دلواپسان و تندروهای افراطی بگه همه میدانن برجام واسه دلواپسان بدبود چون تاحدودی جلوی چپاول وغارت پول نفت راگرفت بایدهم یه عده ازبرجام ناراحت باشن
Iran, Islamic Republic of
20:33 - 1397/02/28
نظرات آقای ناطق را بهتر است دلواپسان برجام چند بار با دقت بخوانند.
Iran, Islamic Republic of
20:55 - 1397/02/28
انسانی که خوابه میشه بیدارش کرد. ولی آدمی که خودشو به خواب زده رو هرگز. حالا قضیه این دلواپس هاست. هزارتا مدرک و شاهد وجود داره که برجام مارو از نابودی نجات داد. چون رقیب شون این دستاوردو داشته باز انکار حقیقت میکنن. ....
Iran, Islamic Republic of
21:32 - 1397/02/28
کجا نظر رهبر بود؟مگر شروط نه گانه ر هبری را اجرا کردین که حالا شکست مفتضحتان را به گردن دیگری میندازیید.شرم حیا هم خوب چیزی هست .
United States
21:44 - 1397/02/28
کابران محترم ۱۵:۳۵ فکرنکنم اطلاعات من وشماازآقای ناطق درسیاست بیشترودقیقتر باشه که شمانظرایشون را ردمیکنی ومیگی رهبری دربرجام نقشی نداشت یامخالف برجام بودن این مثل روز واسه همه روشن است که اگه حضرت آقامخالف برجام بودن اصلآ برجام انجام نمیشد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج