فیلترشکن‌ها؛ عامل جاسوسی و سرقت اطلاعات ‌
۷۲۶۳۲۳
۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶
۴۵۷۹
در نشست تخصصی بررسی پیام‌رسان‌های داخلی که در دفتر ایسنا منطقه قم برگزار شد، معضلات استفاده از فیلترشکن ها و لزوم مهاجرت به پیام‌رسان‌های داخلی بررسی شد .

خبرگزاری ایسنا: اولین نشست تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات با محوریت بررسی مزیت‌ها و معایب پیام‌رسان‌های داخلی با حضور محمد پهلوانی، عضو کمیته اطلاع رسانی شورای عالی فضای مجازی و سید ابوالحسن نظام دوست، مدیرگروه فناوری اطلاعات مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی استان قم برگزار شد.

‌سهولت کارکرد، عامل اقبال مردم به تلگرام بود

در ابتدای این نشست، نظام دوست عنوان کرد: استفاده از پیام‌رسان‌ها در میان عموم مردم جا افتاده است و تولیدکنندگان پیام‌رسان‌ها باید با توجه به این موضوع، درصدد برآورده کردن نیازهای مردم برآیند؛ پیام‌رسان‌های خارجی به دلیل نبود پیام‌رسان قوی داخلی بین مردم جا باز کرد و استفاده شد، تا به تلگرام رسید؛ کارکرد تلگرام آسان بود و در بعضی مواقع حتی ‌جایگزین ایمیل می‌شد و اسناد اداری در آن تبادل می‌شد، به همین دلیل با استقبال مردم مواجه شد.

‌مشکلات فنی، بزرگترین دلیل عدم استقبال مردم از پیام‌رسان داخلی‌

نظام دوست در خصوص دلیل عدم استقبال مردم از پیام‌رسان‌های ایرانی تصریح کرد: دلیل بزرگ عدم استقبال مردم از پیام رسان‌های داخلی، مشکلات فنی و سرعت پایین است، همچنین موضوع دیگر عدم اعتماد مردم به پیام‌رسان های داخلی است؛ زمانی در ادارات‌ برای استفاده از ایمیل سازمانی، ممانعت‌هایی صورت می‌گرفت ولی رفته رفته این موضوع حل شد و پیام‌رسان‌های داخلی نیز وضعیت مشابهی با این قضیه دارند .

‌ تلگرام امن ترین پیام‌رسان دنیا نیست

پهلوانی نیز در این خصوص بیان کرد: مهم ترین موضوعی که در پیام‌رسان ها وجود دارد، ارائه خدمات است و یکی از آن خدمات، پیام رسانی است؛ از زمانی که استفاده از پیام‌رسان در ایران فراگیر شد، پر کابردترین آن‌ها وایبر بود و سپس واتساپ و تلگرام جایگزین آن شدند؛ قابلیت ارسال فایل و همچنین ایجاد کانال، باعث گرایش مردم به تلگرام شد؛ ارائه خدمات مناسب، دلیل محبوبیت تلگرام در ایران بود و این خدمات 4سال زمان برد تا به حد مطلوبی برسد.

‌ پیام‌رسان‌های داخلی، بستری مناسب برای کسب و کار

عضو کمیته اطلاع‌رسانی شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر لزوم حمایت از پیام‌رسان داخلی، افزود: پیام‌رسان‌های بومی می‌توانند بستر مناسبی برای کسب و کارهای داخلی باشند، پیام رسان‌های خارجی قابلیت اتصال به سیستم بانکی ایران را ندارند و فقط در حد معرفی خدمات می‌توانند به کسب و کارها کمک کنند.

وی اظهار کرد: زمانی که سرورهای داخلی تلگرام در کشور قطع شد، سرعت و کیفیت به شدت کاهش پیدا کرد و اگر این حمایت از پیام‌رسان های داخلی صورت بگیرد، آن‌ها نیز می‌توانند خدمات بهتری ارائه کنند.

‌پروژه پیام‌رسان اگر دولتی شود، محکوم به شکست است

پهلوانی نیز در این خصوص بیان کرد: هر پروژه‌ای در این نوع، اگر دولتی شود، محکوم به شکست است، پروژه پیام‌رسان هم اگر بخواهد دولتی شود، شکست می‌خورد؛ اگر به پیام‌رسان به عنوان ابزار تجارت نگاه شود، باید در آن رقابت انجام شود و رقبا سعی کنند تا با ارائه خدمات بهتر، خودشان را مطرح کنند، هرجا موفقیت بوده است، جایی است که دولت در آن ورود پیدا نکرده است‌.

‌استفاده از فیلتر شکن‌ها یک تهدید به شمار می‌رود

پهلوانی در خصوص افزایش استفاده از فیلترشکن ها در بین مردم، تصریح کرد: اصلا مطلوب نیست که از فضای فیلترشکن استفاده شود و این موضوع تهدیدات بسیاری دارد؛ شاید یکی از دلایل اینکه فیلتر کامل انجام نشده است و برخی نسخه‌های فارسی تلگرام همچنان قابل دسترسی است، این موضوع نشان می‌دهد که مسئولان مایل به استفاده مردم از فیلترشکن نیستند.

‌فیلترشکن‌ها ابزار جاسوسی هستند

وی با بیان اینکه تلگرام قابلیت خاصی ندارد که لازم باشد مردم به استفاده از آن اصرار کنند، ادامه داد: فیلترشکن‌ها ابزار جاسوسی و سرقت اطلاعات هستند و استفاده از آن بسیار خطرناک است، همچنین استفاده از آن باعث می‌شود که مصرف دیتا به صورت سه برابر محاسبه گردد.

‌اعلام رویکرد امنیتی و اخلاقی برای تلگرام درست نبود

عضو کمیته اطلاع رسانی شورای عالی فضای مجازی در خصوص فیلترینگ تلگرام عنوان کرد: سه رویکرد در مخالفت با تلگرام وجود داشت، رویکرد اول، رویکرد امنیتی بود و تلگرام را مخالف با امنیت ملی اعلام کردند، مردم در قبال این رویکرد جبهه گرفتند و امنیت را در برابر آزادی بیان قرار دادند، رویکرد بعدی که از سوی برخی مطرح شد، فساد اخلاقی تلگرام بود که اقناع‌سازی از طریق این رویکرد هم موفق نبود.

‌ایجاد فشار به اقتصاد کشور از خطرات تلگرام است

پهلوانی تصریح کرد: یکی دیگر از خطرات تلگرام این بود که تلگرام برای ایجاد فشار به ایران و باج خواهی، ایران را مسدود و دسترسی کاربران ایرانی را قطع کند. در این صورت ضربه شدیدی به کسب و کار ها وارد می‌شد. این رویکرد منطق بیشتری دارد و اقناع سازی از این طریق بهتر صورت می‌پذیرد .

‌ برای مقابله با قابلیت بلاک‌چین تلگرام، تدابیری اندیشیده می‌شود

عضو کمیته اطلاع رسانی شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: امیدواریم تا زمان فعال سازی بلاک چین در بستر تلگرام، مهاجرت مخاطبی انجام شود و ابستگی‌ها کاهش پیدا کند، ولی اگر این امکان اجرا شود، قطعا تدابیری هم در داخل برای مقابله با آن وجود دارد، ولی قطعا این قابلیت در روند فیلترینگ تاثیرگذار است‌.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1397/03/12
اگر فیلتر شکن برای جاسوسی است چرا مردم را مجبور میکنید از فیلتر شکن استفاده کنند؟
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۲
اول میگفتن تلگرام جاسوسه , فیلترش کردن. حالا میگن فیلتر شکن جاسوسه , اون رو هم میخوان فیلتر کنن . کم کم خود اینترنت هم جاسوس میشه و قطعش میکنن.با معنی جاسوس , مشکل دارن حضرات.
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1397/03/12
خوب تلگرام رو آزاد کنید تا مردم هم به قول خودتون ابزار جاسوسی نصب نکنند.پیشگیری بهتر از درمان است
United States
14:57 - 1397/03/12
خودتون این ابزار به قول خودتون جاسوسی رو وارد منازل مردم کردید . شرم کنید .
Iran, Islamic Republic of
15:02 - 1397/03/12
مسبب این مشکلات کسانی هستند که تلگرام را فیلتر کردند و قبلا فکر مشکلات فیلتر شکن نبوده اند
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1397/03/12
علاوه بر جاسوسی موجب به فسادکشیده شدن نوجوانانمون هم هست،اونایی که تا دیروز والدینشون اجازه نمیدادن فیلترشکن نصب کنن حالا به دلیل فیلتربودن تلگرام همشون دوسه تا فیلترشکن تو گوشیاشون هست،پس اگه مسعولین محترم واقعا دلسوز جامعه هستند تلگرامو رفع فیلترکنند تااین بهانه ازجوانان ونوجوانان گرفته بشه وخدای نکرده ازفیلترشکن جهت بازدید از سایتهای غیراخلاقی استفاده نشه
United Arab Emirates
15:52 - 1397/03/12
توگوشی من جز چن آهنگ عهد بوق وعکسای معمولی وچندشماره کارت بانکی که صدقه سری مسولان هیچ موجودی نداره؛چیزی پیدا نمیشه؛اگه با اینامیشه جاسوسی کرد خوب بشه؛حاضرم بیگانگان جاسوسیموبکنند نه خودیها
Iran, Islamic Republic of
15:52 - 1397/03/12
توییتر کردن نهادها و مسئولان رده بالا باعث جاسوسی نیست
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1397/03/12
خودتون باعث شدین مردم برن دنبال فیلترشکن

همیشه میگن:
از ماست که بر ماست ....
Iran, Islamic Republic of
16:16 - 1397/03/12
اگرجاسوس هستند چرا فیلتر کردیدوایاحق انتخاب در کسب درآمد فقط بایدپیام رسان داخلی باشد! اجبار کردید امامهاجرتی نشده حتی مراجع کانال تلگرامی و یا فعالیت کانال دینی وقرانی بافیلترشکن دارند فعالیت میکنند! دست از دروغ بردارید و ایران تموم داره میشه مستندفیلتر تلویزیون پخش کرد اماکارسازنبود چون خودشون میدونن فساد درکجاست وبچه هارو سوق دادید به فیلترشکن های مستهجن! ای کاش سیاسی وفقط جاسوس بود فیلترشکن!!!
Iran, Islamic Republic of
17:50 - 1397/03/12
مردم دیگه بهتون اعتماد ندارن
....
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1397/03/12
مرگ بر آدم دروغگو و نون به نرخ روز خور!!!
Germany
18:56 - 1397/03/12
اگرهم اینطور باشه مقصرش شمایین که تلگرامو فیلتر کردین البته اگه مثل بقیه حرفاتون دروغ نباشه و فیلتر شکنا به سرقت اطلاعات دست میزنن !!ولی عوضش سروش امن ؛زیبا ؛جادار ؛مطمعن !!!
Iran, Islamic Republic of
20:29 - 1397/03/12
کلا آسایش تو ایران سالیان ساله که حرام است البته فقط برای عوام
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1397/03/12
اگر فیلتر شکن جاسوسی هم بکند، باز بهتر از این است که عضو سروش بشیم و...
United Arab Emirates
22:47 - 1397/03/12
تلگرام یه دستمال کثیفه که یک بار ازش استفاده کردن و دیگه لازمش ندارن و به خواسته هاشون رسیدند. ولی مردم هم بیخود مقاو می کنن. سرنوشت تلگرام، سرنوشت وی چته
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1397/03/12
باید جلسه گذاشت و بررسی کرد که چه دلیل و دلایلی موجب استفاده مردم از فیلتر شکن ها میشه. مسلما عدم ازادی و دسترسی ازاد به اطلاعات و دنیای ارتباطات
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1397/03/13
نظام دوست واقعا حیف حقوقی که بهت میدن با اون افکار و نقشه کشی که برای ملت داری انجام میدی. عتیقه، دوران تیر و کمان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج