سلیمی نمین: ولایتی هیچ چرخشی نداشته است
۷۲۷۴۸۸
۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۴
۷۵۹۵ 
عباسی سلیمی نمین؛ فعال سیاسی اصولگرا از واکنش اصلاح طلبان و تندروهای اصولگرا نسبت به مواضع اخیر ولایتی در مورد برجام انتقاد کرد.

نامه نیوز: عباسی سلیمی نمین؛ فعال سیاسی اصولگرا از واکنش اصلاح طلبان و تندروهای اصولگرا نسبت به مواضع اخیر ولایتی در مورد برجام انتقاد کرد.

بخشی از گفتگو با وی را در ادامه می خوانید:

*آقای ولایتی اخیرا نسبت به برجام انتقاداتی را مطرح کرده‌اند . انتقادی که برخی از رسانه ها با توجه به حمایت‌های قبلی ایشان از برجام ؛ طرح آن را نوعی چرخش در مواضع می‌دانند. به نظر شما دکتر ولایتی در مواضع برجامی خود چرخش داشته است؟

خیر، من تصور نمی کنم این چرخش باشد. توجه داشته باشید که دفاع از برجام به معني این نیست که برجام ایراد ندارد. نباید در این زمینه نگاه صفر و صدی داشته باشیم. همه کسانی که از برجام دفاع می کنند هم مید‌انند و در عین حال نکاتی را متذکر می‌شوند که اگر این نکات رعایت می‌شد هزینه دشمنان ما در نقض عهدهای خود افزایش پیدا می کرد.

*مساله ای که سبب شده از چرخش آقای ولایتی صحبت کنند ، این است که ایشان قبلا از برجام دفاع کرده بود. حتی در انتخابات 92 و به واسطه همین حمایت از مذاکرات و انتقاد به آقای جلیلی در پیروزی روحانی موثر بود.

به همین خاطر معتقد هستم که باید مقداری سعه صدر خود را افزایش دهیم. کسی که به قول خود شما تا دیروز دفاع می کرده و دفاع پررنگی هم داشته است، امروز انتقاداتی دارد. صرفا انتقاد هم نبوده است. طی سخنرانی ضن دفاع نکات منفی یا نکات ضعفی را متذکر شده است. چرا باید به لحاظ رسانه‌ای به او همجمه شود تا دیگر هیچ کارشناسی نتواند نظرات کارشناسی خود را بیان کند. این نوع برخورد ارزنده نیست، به ویژه از سوی کسانی که مدافع فضای باز و آزاد در کشور برای طرح دیدگاه های مختلف هستند.

*اتفاقا آقای صالحی از این انتقادات و پیشنهادات استقبال کردند و گفتند که ایراد درستی است و بهتر بود نسخه فارسی داشیتم.

بنابراین چرا مانع هم‌افزایی ذهنی در جامعه می‌شویم. با این روش دیگر کسی جرات نمی‌کند بگوید فلان مطلب اگر این طور می‌شد، بهتر بود. این انتقادات را در مقام دفاع گفته اند نه در مقام تخطئه. توجه داشته باشید که همین اظهارات آقای ولایتی مورد هجمه آقایان جبهه پایداری هم قرار گرفته است.

*سوال من هم همین است. چرا اظهارات آقای ولایتی از هر دو سو مورد نقد قرار گرفته است؟

به خاطر این که هر دو سو کم‌تحمل هستند. هم کسانی که به صورت مطلق از برجام دفاع می کنند تحمل ندارند و هم کسانی که مطلق به برجام حمله می‌کنند کم تحمل هستند. این به سعه صدر نداشتن دوستان ما در طیف های مختلف سیاسی برمی گردد.

*برخی از رسانه ها نیز اظهارات آقای ولایتی را نوعی دورخیر انتخاباتی تعبیر کرده اند. به نظر شما با توجه به شرایط فعلی کشور آیا جریان اصولگرا روی گزینه‌ای مثل آقای ولایتی برای انتخابات آتی سرمایه گذاری می کند؟

این هم به نظر من یک بحث درست نیست. این نگاه مساله را کاملا سیاسی کرده و به اظهار نظر اخیر آقای ولایتی انگیزه انتخاباتی و قدرت‌طلبی می دهد و من فکر می کنم که نباید این اظهارات را در این وادی‌ها تفسیر کرد. آقای ولایتی به عنوان یک کارشناس اظهار نظر کرده اند و اگر ما از این جنبه نگاه کنیم، اشتباه کرده ایم.

ولایتی کسی است که از کلیت برجام به عنوان یک اقدام لازم و موثر دفاع کرده است. از نیروهای عمل کنننده برجام نیز دفاع کرده و آن ها را افراد صالح می داند. در همین اظهارات اخیر نیز به این موضوع اشاره کرده است. اصلا کسانی که امروز برجام را مدیریت کردند همه قبلا با آقای ولایتی همکاری داشته و در دستگاه دیپلماسی هم‌صنف بوده اند. بنابراین نباید یک اظهار نظر کارشناسانه از یک فردی که کاملا همراه است، نپذیریم. ولایتی در مسائل کلان سیاست خارجی با دولت دیدگاه های مشترک دارد و ما نباید انتقادات او در ریز مسائل را این طور بررسی و تفسیر کنیم و مورد هجمه قرار دهیم.

من از این حجم هجمه دوستان اصلاح طلب به این موضوع در تعجب هستم و کم تحملی آن‌ها را عینا مثل دوستان جبهه پایداری می‌دانم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Germany
08:46 - 1397/03/15
مهره های سوخته , سوخته اند.
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1397/03/15
یک وقت در جهت آبادانی این مملکت چرخش نداشته باشید،تا میتونید ویران کنید.....
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1397/03/15
توجیه نکن لطفا معلومه چرخشه مگر از گفته های ولایتی در قبل اطلاع نداشته باشی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۵
حتی اگر چرخشی باشه. هرگز به سود ایران و ایرانی نیست. ...
United Arab Emirates
14:47 - 1397/03/15
تا هاشمی زنده بود جرات حرف زدن نداشت ...
Iran, Islamic Republic of
23:51 - 1397/03/15
سلام، آقای سلیمی نمین چرخش به چرخیدن آدم دور خودش نمیگن، شما یا حرفهای ایشان رو نشنیده اید یا معنی چرخش رو نمیدونید، ایشون عقب گرد کامل کرده اند... رکورد دار مشاغل جهان فکر کنم دنبال ریاست‌جمهوری هم هستن تا کلکسیونش کامل بشه ..
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج