نجفی: بقای برجام منوط به تضمین منافع ایران است
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۷۲۸۱۰۵
۱۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۷
۸۰۰۳
نجفی: در راستای تعهد ایران به قانونمندی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته است برای یافتن راه حل ها و نیز تعیین امکان و چگونگی تضمین منافع کامل و حقوق حقه مردم ایران از این دستاورد دیپلماتیک جهانی توسط مابقی اعضای برجام و دیگر شرکای اقتصادی، با حسن نیت به سازوکارهای برجام توسل جوید.

خبرگزاری ایسنا: سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، تصریح کرد:ایالات متحده باید در قبال عواقب اقدام زیان‌بار و خطرناک خود که در چالش آشکار با منشور ملل متحد و حقوق بین الملل است مسئول شناخته شود و شورای حکام باید به مسئولیت خود در این زمینه بطور جدی عمل کرده و اجازه ندهد که یک عضو برای دیگر اعضاء تصمیم بگیرد.

متن کامل سخنان رضا نجفی در نشست شورای حکام وین به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
آقای رئیس، مدیرکل و همکاران گرامی،
مایلم مراتب تقدیر هیات خود از دبیرخانه آژانس بابت کوشش‌های آن در زمینه اقدامات راستی‌آزمایی مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در جمهوری اسلامی ایران را ابراز نمایم.
آقای رئیس،
انعقاد برجام در تاریخ 23 تیرماه 1394 به بحرانی غیرضروری که بیش از یک دهه به درازا کشیده بود، پایان داد. این بارقه ای از امید بویژه در منطقه آشوب زده غرب آسیاست و حکایت از آن دارد که دیپلماسی و گفتگو می تواند همچنان موثر باشد. برجام منحصرا" به منعقدکنندگان آن تعلق ندارد که یک یک طرف بتواند از روی هوس آنرا بهم بزند. برجام یک توافق چندجانبه براساس عمل متقابل است. دامنه، مقررات و زمان‌بندی آن مبتنی بر یک توازن دقیق، مذاکره شده و مورد توافق چندجانبه است که نمی‌تواند گسترده‌تر شود، تغییر یابد یا مورد مذاکره مجدد قرار گیرد. همان‌گونه که درطول مذاکرات برجام و سپس اجرای آن بطور مکرر اعلام نموده ایم اجرای متقابل و کامل تعهدات از سوی همه طرف‌ها، بنیان اساسی برجام و عنصری حیاتی برای پایداری آن به شمار می‌رود.

در تاریخ 18 اردیبهشت ماه 1397، ایالات متحده‌، با نقض اساسی قطعنامه‌ی 2231 شورای امنیت که برنامه ‌جامع اقدام مشترک (برجام) هم ضمیمه‌ی آن است، تصمیمِ یکجانبه و غیرقانونی خود مبنی بر خروج از برجام را اعلام داشت. به طور همزمان، رئیس جمهور آمریکا به مقامات ذیربط خود دستور داد، «مشارکت ایالات متحده آمریکا در برجام را متوقف کنند» و «همه ‌تحریم‌های آمریکا که وفق برجام لغو یا اجرای آنها متوقف شده بود را مجددا تحمیل نمایند»، و بدین ‌ترتیب مرتکب چندین مورد «عدم پایبندی اساسی» نسبت به برجام و تخلف آشکار از قطعنامه 2231 شورای امنیت گردید. این اقدامات بی‌اعتنایی کامل به حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد است، اصل حل و فصل صلح‌آمیز اختلافات را تضعیف می‌کند، چندجانبه‌گرایی و نهادهای آن را به مخاطره می‌اندازد، حاکی از بازگشت به عصر فاجعه‌بار و شکست‌خورده ‌یک‌جانبه‌گرایی است و باعث تشویق سرکشی و قانون ‌ستیزی می‌شود. آمریکا منزوی شده از تصمیم غیرقانونی خود تنها از جانب رژیم صهیونیستی و معدودی از کشورها مورد حمایت قرار گرفت که حداقل سه ویژگی مشترک دارند: دریافت صدها میلیارد دلار سلاح های زیبای آمریکائی؛ تجاوز علیه همسایگان و کشتار افراد غیرنظامی بیگناه به بهانه مقابله با تروریستها؛ و تلاش مفرط و از سر استیصال برای جلوگیری از انعقاد برجام.
ایالات متحده قطعنامه 2231 شورای امنیت که این کشور خود از جمله بانیان آن بود و با اتفاق آرا در شورا تصویب شد را وقیحانه نقض نموده است. متعجبانه آمریکا برای زمانی طولانی از سایر اعضای سازمان ملل خواسته است که به قطعنامه های شورای امنیت پایبند باشند؛ چراکه این شورا مسئول صلح و امنیت بین المللی است و اکنون خود به دولتی عدم پایبند تبدیل شده و از اینرو نه حالا و نه در آینده نمی تواند از دیگران بخواهد که از قطعنامه های شورای امنیت تبعیت کنند.

در واقع خروج آمریکا از برجام نقطه اوج تلاشهای مسبوق به سابقه آمریکا در نقض و تخریب آن و قطعنامه 2231 شورای امنیت بشمار می رود که برجام را تایید کرده است و "از همه کشورهای عضو می خواهد که ... از اجرای آن حمایت کنند". خروج نامشروع دولت آمریکا از برجام و خصوصا روش‌های قلدرمآبانه ای که این دولت برای همراه ساختن سایر کشورهای جهان بکار می گیرد اصل وفای به عهد را شدیدا" نقض، حاکمیت قانون در سطح بین المللی را بی اعتبار، اهداف و اصول منشور ملل متحد را تضعیف و نهادهای بین المللی را به چالش می کشد. اقدام غیرقانونی ایالات متحده در خروج از برجام این کشور را در قبال نقض فاحش و اساسی تعهداتش ذیل این توافق مسئول می سازد. بنابراین، ایالات متحده باید در قبال عواقب عمل زیانبار و خطرناکش که در چالش آشکار با منشور ملل متحد و حقوق بین الملل است مسئول شناخته شود.

 

برخلاف رفتار ایالات متحده آمریکا، جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود ذیل برجام به صورت کامل پایبند بوده است. این امر، همان طور که در گزارش های مدیرکل به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل از «روز اجرا» در ژانویه 2016 تاکنون منعکس شده، به صورت مکرر توسط آژانس راستی آزمایی شده است.

در راستای تعهد ایران به قانونمندی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته است برای یافتن راه حل ها و نیز تعیین امکان و چگونگی تضمین منافع کامل و حقوق حقه مردم ایران از این دستاورد دیپلماتیک جهانی توسط مابقی اعضای برجام و دیگر شرکای اقتصادی، با حسن نیت به سازوکارهای برجام توسل جوید. چنانچه پس از طی راهکارهای موجود برای جبران خسارت، حقوق و منافع مردم ما به صورت کامل تامین نگردد، این حق غیرقابل انکار ایران است که نسبت به اتخاذ اقدامات مناسب در پاسخ به اعمال غیرقانونی فراوان و مداوم ایالات متحده به ویژه خروجش و تحمیل مجدد همه تحریم‌ها، مبادرت ورزد.

ضمن تقدیر از حمایت قوی اکثریت قریب به اتفاق کشورهای عضو از توافق، می بایست تاکید کنم که چنانچه برجام بخواهد به حیات خود ادامه دهد، مابقی اعضای برجام و سایر شرکای اقتصادی بایستی کاملا اطمینان دهند که منافع ایران بدون هیچ قید و شرطی از طریق اقدامات مناسب ملی، منطقه ای و جهانی جبران می‌گردد. همانگونه که مقامات عالی ما بیان کردند ملت ایران نمی پذیرد که به اجرای تعهداتش طبق برجام ادامه دهد درحالیکه اقدامات محدودکننده و تحریمها بر خلاف توافق در حال اجرا باشند.

طرف خارج شده نباید اجازه یابد که از خروج غیرقانونی از برجام منتفع شده و یا بتواند سایر دولتها را به نقض قطعنامه شورای امنیت تهدید یا مجبور کند قطعنامه ای که "تاکید کرده کشورهای عضو تحت ماده 25 منشور ملل متحد متعهد می شوند تصمیمات شورای امنیت را پذیرفته و اجرا نمایند" و "از همه کشورهای عضو، سازمان های منطقه ای و سازمان های بین المللی می خواهد اقدامات مناسب برای حمایت از اجرای برجام را اتخاذ نمایند از جمله اتخاذ اقدامات متناسب با اجرای برنامه مصرح در برجام و این قطعنامه و از طریق اجتناب از هر اقدامی که اجرای تعهدات ذیل برجام را تضعیف می سازد."
شورای حکام نیز می بایست به مسئولیت خود در این زمینه بطور جدی عمل نموده و نباید اجازه دهد که یک عضو برای همه سایر اعضا تصمیم بگیرد.

 

آقای رئیس،

هرچند گزارش روزآمد اخیر آژانس (GOV/2018/24) همانگونه که قبلا" اشاره کردم بار دیگر نشان می‌دهد که برنامه هسته ای ایران در چارچوب برجام ادامه می یابد، مایلم تاکید نمایم که مواضع و تحفظات ما درخصوص مفاد برجام راجع به آب سنگین، تعریف «ذخیره» (stockpile) و تفاوت آن با اصطلاح «فهرست موجودی» (inventory) و در مورد برخی تفاسیر خودسرانه برخلاف متن صریح بخش های مختلف ضمیمه یک برجام و سابقه مذاکرات مربوط تغییری نکرده است و شما را به بیانیه های قبلی ام در این زمینه ارجاع می دهم.

همچنین مایلم به تعدادی از هیات هایی اشاره نمایم که دوباره خواستار انتشاراطلاعات پادمانی خام و تفصیلی محرمانه برخلاف دستورالعمل مصوب شورای حکام شده اند. طرح چنین درخواستی وجود بی‌اعتمادی نسبت به آژانس را به ذهن متبادر می سازد و این که ارزیابی‌های آژانس باید دوباره به صورت مستقل توسط برخی سازمانهای غیر دولتی که به آنها پول پرداخت می شود مورد راستی آزمایی قرار گیرد. هیات اینجانب مایل است یادآوری نماید که علاوه بر مفاد ماده 5 موافقتنامه جامع پادمان و ماده 15 پروتکل الحاقی برای حفاظت از اطلاعات محرمانه، برجام به روشنی از آژانس می‌خواهد تا «کلیه تدابیر مراقبتی را برای حفاظت از اسرار تجاری، فن‌آوری و صنعتی و همچنین سایر اطلاعات محرمانه‌ای که به آگاهی آن می‌رسد را اتخاذ نماید». ما قویا" با افشای اطلاعات پادمانی محرمانه در گزارشات آتی به بهانه شفافیت بیشتر مخالفیم. درخصوص تشویق به همکاری فعال مستفاد از ماده 8 پروتکل الحاقی، از نظر ما در حالیکه ایران از توافق منتفع نمی شود، چنین درخواستی خارج از موضوع است. هیات اینجانب همچنین مایل است تصمیم به اتفاق آراء شورای حکام در تاریخ 15 دسامبر 2015 را یادآور شود که گزارش "نهائی" مدیرکل را مورد توجه قرار داد و پرونده موضوعات گذشته را بدون هیچگونه ابهامی مختومه نمود؛ و هشدار میدهیم که هرگونه تلاش برای بازگشائی موضوعات بی پایه گذشته خاتمه یافته؛ بخاطر سیرک نمایشی یا اسناد جعلی؛ نقض تصمیم یادشده و خارج از مندیت آژانس بشمار می رود.

در مورد آخرین سخنران قبل از اینجانب، طبق روال معمول بیانیه‌ای نامربوط را شنیدید. بگذارید ببینیم رژیم صهیونیستی اسرائیل کجا قرار گرفته است. این رژیم روی دهها کلاهک هسته ای غیر انسانی نشسته، روی تاسیسات مخفیانه هسته ای و خارج از پادمان هسته ای که در آن سلاح های هسته ای تولید می شود نشسته، و روی تاسیسات زیرزمینی سلاحهای کشتارجمعی جاییکه روی سلاحهای شیمیایی و میکربی کار می کند نشسته است. به همین دلایل این رژیم هرگز به کنوانسیونهای منع سلاحهای شیمیایی و میکربی و ان پی تی نپیوسته است.

این رژیم با تاریخچه‌ای مملو از تجاوزگری و اشغالگری همه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل که در پاسخ به اقدامات مکرر تجاوزکارانه و اشغال غیر قانونی و فجایع مستند ارتکابی، سیاست های آپارتاید و جنایات جنگی علیه مردم فلسطین صادر شده را آشکارا نقض کرده است. کشتار مردم بی دفاع و زنان و کودکان معصوم فلسطینی و اشغال سرزمین های فلسطین به راهبرد اصلی صهیونیست‌ها در طول 70 سال گذشته تبدیل شده است. کشتار وحشیانه مردم مظلوم فلسطین طی هفته های اخیر تنها یک نمونه از جنایات جنگی این رژیم بشمار می رود.این رژیم نمی تواند با چنین سخنانی برفجایع ارتکابی و برنامه سلاح های هسته ای غیرمشروع خود، که تهدیدی واقعی برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است، سرپوش بگذارد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:42 - 1397/03/17
کدوم برجام شما بازنده شدید اقایون پ جواب مردم چی میشه
Germany
01:10 - 1397/03/17
ظاهرا مسئولین نمیفهمند در چه موقعیتی هستند.
حفظ برجام با اینهمه تهدید و دشمنی بادیگر کشورها ممکن نیست هرچند برجام مرده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان