کمالوندی: وارد مرحله ساخت رآکتور اراک می‌شویم
۷۳۱۰۹۷
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
۵۴۵۶ 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی آخرین برنامه‌های سازمان متبوعش در صورت خروج از برجام را تشریح کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان: سخنگوی سازمان انرژی اتمی آخرین برنامه‌های سازمان متبوعش در صورت خروج از برجام را تشریح کرد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ابتدای مصاحبه درباره برنامه سازمان انرژی اتمی در احیای فردو‌ پس از خروج از برجام‌ اظهار کرد: مقامات ارشد نظام و هیئت‌ نظارت بر برجام‌ درباره‌ احیای فردو‌ خارج از بر‌جام تصمیم می گیرند.

وی در ادامه افزود: اما فعلاً مقام معظم رهبری دستور داده اند، برنامه‌ها در چارچوب‌ برجام انجام شود و زمانیکه‌ ایشان دستور دهند برنامه‌های خارج از برجام‌ برای احیای فردو‌ را اعلام می‌کنیم‌.

کمالوندی‌ در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا فردو‌ پس از بر هم خوردن برجام‌ به وضعیت‌ قبل از توافق هسته‌ای برمی‌گردد گفت: احیای فردو‌ یعنی غنی سازی و در حال حاضر غنی سازی در آنجا انجام نمی‌شود و بعد از خروج از برجام‌ با تصمیم مسئولین‌ ارشد نظام غنی سازی دوباره‌ در فردو‌ آغاز می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره مذاکرات چین و ایران نسبت به ساخت رآکتور‌ اراک‌ گفت: ما چندین قرارداد‌ داشته‌ایم که الان عملیاتی شده و مراحل مختلف طراحی مفهومی، پایه و تفصیلی انجام شده و بعد از آن مرحله ساخت آغاز خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه ما از ابتدا اصرار داشتیم همه مراحل را خودمان انجام دهیم البته می‌توانستیم‌ همه اقدامات برای ساخت رآکتور‌ اراک را به چینی‌ها بسپاریم‌ افزود: خوشبختانه بر اساس زمانبندی‌ تاکنون خوب پیش رفته‌ایم و مرحله تفصیلی‌ از طرف ما به پایان رسیده و به طرف چینی تحویل داده شده است که بعد از تأیید آنها ظرف 2 الی 3 ماه آینده وارد مرحله بعدی یعنی ساخت و تجهیز خواهیم شد.

کمالوندی‌ در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا بر هم خورد برجام‌ تأثیری در این مذاکرات می‌گذارد گفت: بر اساس قطعنامه‌ شورای امنیت 2235 قراردادهایی‌ که بر اساس بر‌جام تأیید و مراحلش‌ طی شده است بر اساس عرف‌ بین‌المللی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد از طرفی ما با طرف چینی سر و کار داریم و بعید است آنها تحت تأثیر اقدامات آمریکا قرار بگیرند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی‌ ادامه داد: تاکنون طرف چینی به پایبندی‌ بر تعهداتش‌ تأکید کرده و در این پروژه‌ مصمم‌ است و آخرین موضعی‌ که گرفتند در دیدار با آقای روحانی نسبت به تعهداتشان‌ در برجام از جمله این قراردادها‌ تأکید کرده‌اند و مشکلی در مسیر بازطراحی‌ نیست.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا بر هم خورد برجام‌ در وضعیت رآکتور‌ اراک تغییری ایجاد می‌کند؟ اظهار کرد: ما قصد داریم از طریق بازطراحی‌ برنامه‌ها را پیش ببریم‌ تا رآکتور‌ جدیدی داشته باشیم اما این امکان را هم داریم که به پروژه قدیم نیز برگردیم‌ چراکه قبلاً آن را انجام داده‌ایم و نقشه‌های طراحی آن را داریم و در مدت کوتاهی می‌توانیم مخزن‌ را بسازیم.

کمالوندی‌ با تأکید بر اینکه اگر بخواهیم می‌توانیم به شرایط قبل از برجام برگردیم‌ ادامه داد: اما اکنون به دلیل پیشرفت‌هایی که داشته‌ایم در صدد هستیم تا به صورت بازطراحی‌ فعالیت داشته باشیم‌ البته طبق تصمیمات مسئولان ارشد نظام می‌توانیم پس از بر هم خوردن برجام‌ رآکتور‌ اراک را هم در صورت ضرورت به وضعیت قبل از برجام برگردانیم‌.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی‌ درباره تغییر‌ وضعیت نطنز‌ پس از بر هم خورد برجام‌ گفت: اکنون در نطنز‌ حدود 6 هزار ماشین کار می‌کند و اگر قرار باشد از برجام‌ خارج شویم ماشین‌های جدید را نصب می‌کنیم و سایت را توسعه می‌دهیم و برنامه‌های بسیار دیگری نیز داریم. ما در سازمان انرژی اتمی خود را برای هر شرایطی آماده‌ کرده‌ایم و فقط منتظر دستور هستیم تا بر اساس آن اقدام کنیم‌.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
12:41 - 1397/03/23
کره شمالی دیگه سانتریفیوژ به ما نمیده ،ابدا بتونین کاری پیش ببرین
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1397/03/23
کلی هزینه میکنید.دوباره .پورش بتون میکنن.
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1397/03/23
مردم هم هرروز دارن به مرحله فقرانزدیکترمیشوند
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1397/03/23
اقای کمالوندی راکتور اراک میخواد جلو گرونی یگیره یا صفره بینون مردم پر کنه
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1397/03/23
مرددی؟؟ این همه وقت کلید دست جنابعالی بود تازه رو کردی؟ چرا شک داری وارد بشی؟ یا جیز میشی یا نه وارد شو دیگه هرچی باد بادا باد
Iran, Islamic Republic of
15:30 - 1397/03/23
آخرش بعد ازاین همه فقر بدبختی امنیتو هم ازمون میگیرین .شماها میخواد جنگ بشه به فکر مردم نیستی این خط اینم نشون
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1397/03/24
خوب حالا چکار کنیم با راکتور ؟؟؟؟!!! اصلا چه سودی برامون داشت و داشته ؟؟؟!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج