اتفاق عجیب در کتابفروشی‌های میدان انقلاب
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۷۳۴۵۴۹
۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
۸۱۱۵
دستم می‌رود روی کتاب و برش می‌دارم، روی برچسب قیمت برچسب دیگری چسبانده شده و روی آن نوشته شده بود ۳۵ هزار تومان. کتاب بعدی را برمی‌دارم و آن هم همین‌طور، با برچسب قیمت جدید ۴۰ هزار تومانی روی پیشخوان قرار گرفته است.

فرهیختگان- زهرا جعفری: دستم می‌رود روی کتاب و برش می‌دارم، روی برچسب قیمت برچسب دیگری چسبانده شده و روی آن نوشته شده بود 35 هزار تومان. کتاب بعدی را برمی‌دارم و آن هم همین‌طور، با برچسب قیمت جدید 40 هزار تومانی روی پیشخوان قرار گرفته است.

اتفاق عجیب در کتابفروشی‌های میدان انقلاب

رو به متصدی کتابفروشی می‌کنم و می‌پرسم: «چرا قیمت جدید روی کتاب‌ها خورده است؟ این اتفاقی که افتاده، قانونی است؟» پسرک رو به همکارش می‌خندد و می‌گوید: «همه چیز گران شده است. آن‌وقت به کتاب که می‌رسد، همه می‌گویند چرا گران شده. قیمت جدید کاغذ را می‌دانید؟ آن‌قدر زیاد شده است که واقعا ناشران با بدبختی باید کتاب‌شان را چاپ کنند.» می‌گویم: «حرف شما درست اما این کار جدیدی است که من در این چند ساله ندیده‌ام که قیمت جدید با یک برچسب روی کتاب بیاید. خب ناشر می‌تواند در چاپ‌های بعدی کتاب را گران کند، نه اینکه روی چاپ قبلی برچسب چسبانده شود.» پسرک یکی از کتاب‌ها را برمی‌دارد و می‌گوید: «با قیمت قبلی حدود 15 هزار تومان اختلاف دارد و واقعا هم آن‌قدر زیاد نیست که شما می‌گویید. اگر به نسبت بقیه محصولات نگاه کنید متوجه می‌شوید که کتاب آن‌قدر هم گران نشده است.»

کتاب‌ها را دوباره در قفسه می‌گذارم و از کتابفروشی خارج می‌شوم.قیمت کاغذ در این چند ماهه اول سال بسیار نوسان داشته است، اما این نوسان فقط رو به صعود بوده است و همین باعث شده تا ناشران برای چاپ کتاب‌هایشان دچار مشکل بشوند. نکته دیگر برای درج برچسب روی کتاب که گاهی استفاده می‌شد این مساله بود که ناشر برای کتاب‌های چاپ قدیم که دیگر چاپ نمی‌شدند، برچسب جدیدی روی آن می‌چسباند و با قیمت جدید آن را به فروش می‌رساند، اما اینکه در طی یک ماه، یک کتاب دو بار قیمتش تغییر کند مساله جدیدی است.

حال کاغذ تحریر و روزنامه خوب نیست

ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان کاغذ و مقوا درباره گرانی‌های اخیر کاغذ روزنامه و تحریر می‌گوید: «قیمت کاغذ روزنامه از سال گذشته تا به امروز بیش از صددرصد افزایش داشته است. این روزها حال کاغذ تحریر و روزنامه خوب نیست. در بخش کاغذ روزنامه، اگر نگاهی به گذشته داشته باشیم، درمی‌یابیم که مقصر ما هستیم، چون امکان و فرصت به واردات داده نشد، حمایت از تولید داخلی صورت نگرفت.»

چاپ با نوسان قیمت کاغذ به نفع ناشر نیست

کتابفروشی بعدی دقیقا روبه‌روی دانشگاه تهران است. جایی که محل رفت‌وآمد دانشجویان است و آنان نیز برای خرید کتاب‌هایشان به این کتابفروشی‌ها مراجعه می‌کنند. کتابفروشی تقریبا شلوغ است. نگاهم به دو دختری می‌افتد که گوشه‌ای از کتابفروشی ایستاده‌اند و کتاب‌ها را نگاه می‌کنند و با هم حرف می‌زنند. نزدیک‌شان می‌شوم و می‌پرسم: «می‌خواهید کتاب بخرید؟» با هم بله‌ای می‌گویند و یکی از آنها در جوابم می‌گوید: «دلمان می‌خواهد اما واقعا گران شده است. برای خرید یکی از کتاب‌های درسی که لازم داریم و برای ترم آینده هم مورد استفاده قرار می‌گیرد الان باید مبلغی حدود 50 هزار تومان برای یک کتاب بدهیم. خب این برای ما مبلغ زیادی است.» حرفم با دخترها که تمام می‌شود به سمت متصدی کتابفروشی می‌روم و در مورد برچسب‌های جدید قیمت کتاب‌ها می‌پرسم که می‌گوید: «ما در کتابفروشی‌مان چنین مساله‌ای نداشتیم. اما خب همین همسایه‌های ما با این مساله رو‌به‌رو بودند و می‌دانم که روی جلد کتاب‌ها و روی قیمت قبلی برچسب جدید زده‌اند. البته تقصیر هم ندارند شاید ما هم مجبور شویم و روزی این کار را انجام بدهیم. واقعا نه برای کتابفروش و نه برای ناشر با این قیمت جدید کاغذ هیچ سودی ندارد که بخواهد با همان قیمت گذشته کار کند. شما در نظر بگیرید که این اتفاق مثل همان گرانی‌ مواد خوراکی است. چطور قیمت لبنیات در عرض یک شب آن‌قدر گران و چندین برابر می‌شود. » می‌پرسم: «در این چند سال که کتابفروشی داشته‌اید تا به حال با مساله‌ای مثل این نوع برچسب‌گذاری قیمت مواجه شده‌اید؟» او می‌گوید: «نه، حتی در آن گرانی شدید و بحران کاغذ سال‌های 91 و 92 برچسب روی قیمت کتاب نمی‌خورد. ناشر در چاپ‌های جدید، قیمت جدید کتاب را درج می‌کرد اما این نوع قیمت‌گذاری، نوع جدید است.»

درج برچسب تغییر قیمت غیرقانونی نیست

محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران درباره این مساله و برچسب‌های جدید قیمت روی کتاب‌ها به «مهر» گفته است: «درج برچسب تغییر قیمت به روی کتاب غیرقانونی نیست اما غیرمتعارف است. کتاب در زمره معدود کالاهایی است که قیمت آن در داخل محصول درج می‌شود و خدشه‌ناپذیر است.»

آرزویمان فروش کتاب با قیمت کم است

کتابفروشی بعدی، کتابفروشی‌ای است که بیشتر کتاب‌هایش در حوزه ادبیات است و کمی هم روانشناسی. با نگاهی به کتاب‌های جدید در قفسه کتاب‌های پرفروش‌شان می‌بینم که چند کتاب برچسب جدید قیمت دارند. همان موقع صدای متصدی کتابفروشی را می‌شنوم که با یکی از مشتری‌ها صحبت می‌کند و می‌گوید: «شما حق دارید. همین کتاب تا هفته پیش قیمتش 25 هزار تومان بود اما کتاب‌های جدیدی که به کتابفروشی آوردند برچسب‌های جدید داشت. ما هم از ناشر تبعیت می‌کنیم اما اگر به خودمان باشد دوست داریم کتاب را با کمترین قیمت به شما بدهیم.»

حرف‌هایش به دل می‌نشیند. بعد از اینکه صحبت‌هایش با مشتری تمام می‌شود سراغش می‌روم و توضیح می‌دهم که در این یک ساعت چه چیزهایی دیده‌ام و چه حرف‌هایی را شنیده‌ام. سرش را تکان می‌دهد و می‌گوید: «در این یک هفته واقعا نمی‌دانیم جواب مشتری‌های ثابت‌مان را چه بدهیم؟ ناشر هم مقصر نیست، ما هم مقصر نیستیم. کاغذ چند برابر شده و این برای ناشر سخت است که با قیمت قبل کتاب را به دست مخاطب برساند. تازه فقط قیمت کاغذ نیست، چاپخانه، لیتوگرافی و هزاران مساله دیگر که برای چاپ کتاب لازم است گران شده اما خب باید مسئولان فکر دیگری برای این موضوع بکنند. اینکه بنشینیم و بگوییم همین است و همه چیز گران شده است کار درستی نیست. من دوستان ناشر زیادی هم دارم که با وجود این گرانی‌ها باز هم قیمت کتاب‌هایشان را تغییر نداده‌اند و با همان قیمت قبل کتاب را به مخاطب می‌رسانند. اما این نکته که کسی که مسئولیت دارد، کاری نکند توجیه پذیر نیست.»

مطمئنا اینکه بنشینیم پشت میزهای‌مان و فقط بگوییم الان چاره کار نخریدن است، کار درستی هم نیست. بالاخره دانشجو یا یک خوره کتاب، به کتاب نیاز دارد که به سراغش می‌رود، پس نخریدن کتاب چاره کار نیست.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1397/03/30
دستی دستی هم کاغذبردین بالا اخرین کتاب رمان که کرفته بودم سال90بود به قیمت 20هزارتومان الان دیگه هم کتاب درسی دانشگاهیبالا البته تا سال88ان وقتم بالا بود حالا کتابفروشیها همبرای خودشان قیمت میزنن الان اینترنیت رمان میخونم
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1397/03/30
مردم نون ندارن بخورن اونوقت دنبال حاشیه میگردین
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1397/03/30
بهتربن راه برای کم کردن روی کتاب خوانها ...گرانیست ...
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1397/03/30
بهتربن راه برای کم کردن روی کتاب خوانها ...گرانیست ...فلسطینیها کتاب نمی نونند ...مرده اند؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1397/03/30
من عاشق کتاب خوندنم گرانی کتاب باعث شده با اینترنت کتاب بخونم که اونم لطفی نداره؛اونوقت میگن مردم چرا کتاب نمیخوانند
Iran, Islamic Republic of
17:37 - 1397/03/30
عامل همه این بدبختی ها،تحریم ظالمانه امریکا است که گرانی کمر شکن را بر مردم تحمیل کرده است، و مردم برای جبران آن دست به هر کاری می زنند.
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1397/04/02
تو این کشور این چیزا طبیعیه. دقیقا مثل وقتیه که خونه رو گرون میکنم به بهانه گرون شدن مصالح. ولی وقتی آجر و سیمان گرون بشن، چه تاثیری روی خونه ای که ده سال پیش ساخته شده داره؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
تنورستان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر آزاد خواه_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
پارسیان طب - فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
فنی آتل_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
اورانوس_فوتر2