گوترش: قطعنامه ۲۲۳۱، خواستار اجرای برجام است
۷۳۸۳۸۹
۰۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۶
۳۱۴۰
دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز تاسف از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران گفت: قطعنامه 2231 شورای امنیت خواستار اجرای کامل برجام از سوی همه اعضا و حمایت نهادهای منطقه ای و بین المللی شده است.

خبرگزاری ایرنا:  دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز تاسف از خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران گفت: قطعنامه 2231 شورای امنیت خواستار اجرای کامل برجام از سوی همه اعضا و حمایت نهادهای منطقه ای و بین المللی شده است.

 آنتونیو گوترش روز چهارشنبه گزارش دوره ای خود را که به موجب این قطعنامه باید هر 6 ماه به شورای امنیت ارائه دهد، منتشر کرد.

دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر اینکه این برنامه در سال 2015(1394) به اتفاق آرا در شورای امنیت تایید و به موجب قطعنامه 2231، تعهدات متقابل وضع شد، ادامه داد: از 16 ژانویه 2016، آژانس بین المللی انرژی اتمی 11 بار به شورای امنیت گزارش داده است که جمهوری اسلامی ایران به اجرای تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک پایبند بوده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین به مساله خروج یکجانبه آمریکا از این توافق مورد تایید شورای امنیت اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجود پایبندی مداوم جمهوری اسلامی ایران به تعهدات هسته ای خود، این توافق در معرض زوال قرار گرفته است. آمریکا در هشتم ماه مه 2018 از خروج خود از این توافق جامع و اعمال دوباره تحریم های ملی ثانویه که به موجب برجام لغو یا تعلیق شده بودند، خبر داد.

گوترش تاکید کرد: عمیقا از این عقب نشینی از توافق متاسفم، برنامه جامع اقدام مشترک، یک دستاورد مهم در عدم گسترش سلاح های هسته ای است و به صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی کمک کرده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد به نامه 11 ماه مه (21 اردیبهشت) وزیر خارجه ایران هم اشاره کرد و افزود: در این نامه خاطرنشان شده است که جمهوری اسلامی ایران همچنان برجام را دنبال خواهد کرد تا زمانی که مزایای کامل آن که حق مردم ایران است، تضمین شوند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج