روسیه: درخواست برجامی ایران تحت بررسی است
۷۳۹۱۵۷
۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۵
۷۰۵۴
نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی می‌گوید درخواست ایران برای برگزاری نشستی در سطح وزرا در خصوص توافق هسته‌ای برجام در حال بررسی است.

خبرگزاری فارس: «میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی روز پنجشنبه گفته درخواست ایران برای برگزاری نشستی با حضور وزرای خارجه کشورهای طرف برجام در دست بررسی است.

خبرگزاری «ایتارتاس» به نقل از آقای «اولیانوف» نوشت: «در آخرین نشست فوق‌العاده کشورهای عضو برجام که روز ۲۵ می برگزار شد و اولین جلسه بدون حضور آمریکا بود، ایران درخواست برگزاری نشستی در سطح وزرا را مطرح کرد.»

وی اضافه کرد: «طبق متن برجام، در شرایطی که چنین درخواستی مطرح می‌شود، هماهنگ‌کننده‌ها-که در اینجا اتحادیه اروپا نقش هماهنگ‌کننده را به عهده می‌گیرد- بایستی اطمینان حاصل کنند که چنین نشستی برگزار می‌شود.»

این مقام روسیه اضافه کرد: «با وجود این، پیدا کردن زمانی که برای وزرای خارجه هر پنج کشور (روسیه، چین، انگلیس، آلمان و فرانسه) مناسب باشد، کار دشواری است و به همین دلیل این موضوع هنوز تحت بررسی است. مشخص نیست این نشست کی برگزار می‌شود، اما باید برگزار شود.»

اولیانوف درباره دستور کار این نشست گفت: «اول از همه و مهم‌ترین موضوع اینکه ایرانی‌ها به دنبال تدابیری هستند که اعضای باقی‌مانده برجام می‌توانند برای جبران خروج آمریکا از توافق انجام دهند.»

او اضافه کرد: «در اینجا وضعیت خاصی وجود دارد، چون در صورت نبود تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا، برجام به راحتی بدون مشارکت آمریکا هم اجرا می‌شد. این مسئله مهم است و باعث می‌شود تلاش‌های سایر کشورها برای نجات برجام با اخلال مواجه شود.»

مقام روس حفظ برجام را «بسیار مهم» خواند و گفت: «برجام، به سبک خاص خودشT مصالحه‌ای هوشمندانه و بسیار شکننده است. در صورتی که برجام اجرا شود، تمام نگرانی‌های ما درباره برنامه هسته‌ای ایران از بین خواهد رفت چون اگر ما پروتکل الحاقی به توافق پادمانی را با آژانس اجرا کنیم، می‌توانیم به نحو موثر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بدون نیاز به هیچ توافق اضافی کنترل کنیم.»

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج