چاقی کودکان، معضل آینده سلامت جامعه
۷۴۲۷۴۵
۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۰
۵۵۷۷
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه چاقی در قرن ۲۱ پدیده قرن نامیده شده به طوری که همه کشور‌ها دچار این معضل هستند، گفت: چاقی در کودکان خطرناک است، زیرا زمینه ابتلا به بیماری‌های دیگر را افزایش می‌دهد.

خبرگزاری ایرنا: زهرا عبداللهی روز شنبه در برنامه نبض شبکه خبر درباره چاقی، اظهار داشت: چاقی زمانی اتفاق می‌افتد که انرژی دریافتی بدن بسیار بیشتر از انرژی تولیدی باشد و اگر مقدارمواد غذایی دریافت شده در بدن بیش از حد باشد و مصرف نشود چاقی اتفاق می‌افتد؛ در بزرگسالان با اندازه گیری توده بدنی می‌توان چاقی را اندازه گیری و مشخص کرد.

وی افزود: در کودکان با اندازه گیری قد و وزن و با اندازه گیری بی ام آی طبق منحنی‌های رشد کودک و براساس سن کودک، محاسبات لازم صورت می‌گیرد و مشخص می‌شود که کودک به چاقی دچار شده و یا به آن مبتلا نیست.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، تصریح کرد: برای کودکان از دو سالگی محاسبه توده چاقی براساس سن تا ۱۸ سالگی مشخص شده و بعد از آن مانند بزرگسالان این مورد، محاسبه می‌شود.

عبداللهی افزود: چاقی کودکان و نوجوانان خطرناک‌تر است، چراکه اگر تعداد سلول‌های چربی بیشتر از حد مورد نیاز ساخته شود، در بزرگسالی به محض دریافت کالری و چربی بیش از اندازه به صورت چربی در بدن ذخیره می‌شود. علت دیگر این است که چاقی و اضافه وزن، زمینه ابتلا به بیماری‌های دیگر را افزایش می‌دهد.

وی بیان کرد: کودک چاق در بزرگسالی به نسبت بیشتری به چاقی مبتلا می‌شود. تمام بیماری‌ها مثل دیابت، سرطان و بیماری‌های غیرواگیر در بین افراد چاق، شیوع بیشتری دارند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، همچنین گفت: در ۱۰ سال گذشته میزان شیوع چاقی بیشتر شده و این آمار بیشتر به افراد بین ۷ تا ۱۸ اختصاص دارد.

عبداللهی افزود: مهمترین کار برای پیشگیری از چاقی و اضافه وزن در کودکان این است که برنامه غذایی درست و حساب شده‌ای داشته باشند. در برنامه غذایی ضمن تنوع و تامین نیاز روزانه از قبیل: پروتئین، ویتامین و مواد نشاسته‌ای باید از خوردن بی رویه کودکان جلوگیری کرد.

وی عنوان کرد: کودکان تحت تاثیر الگو‌های رفتاری و اعضای خانواده هستند، بنابراین با الگوی درست در سبک غذایی می‌توان به کودکان آموزش داد.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، بیان داشت: آموزش و فرهنگسازی در استفاده از الگوی برنامه غذایی بسیار مهم است که می‌توان از طریق صدا و سیما آموزش لازم را داد.

عبداللهی یادآور شد: در نزدیکترین محل زندگی افراد پایگاه‌های سلامت قرار دارند که با تشکیل پرونده سلامت مراقبت‌ها و خدمات تغذیه و سلامت برای اعضای خانواده و فرزندان داده می‌شود و توصیه‌های تغذیه‌ای و مشاوره ارائه می‌شود.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: چاقی یک مشکل چند بعدی است. وزارت بهداشت، آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهد و وزارت ورزش می‌تواند با امکانات مختلف ورزشی زمینه را برای تحرک افراد فراهم کند. صنایع غذایی هم با نوع محصولاتی که به بازار عرضه می‌کنند می‌توانند همکاری داشته باشند. شهرداری و صدا و سیما نیز می‌توانند با کنترل تبلیغات در کنترل چاقی نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج