محققان به فرمول داروی ضد پیری دست یافتند!
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۷۴۶۸۹۴
۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
۸۱۶۵
تست‌‌های بالینی یک داروی آزمایشی جدید روی افراد سالخورده، چنان نتایج امیدبخشی را در تقویت سیستم ایمنی داوطلبان به همراه داشته است که می‌توان نام داروی ضد پیری را روی آن نهاد؛ البته نه دقیقا بدین معنا که این قرص به گونه‌ای معجزه‌آسا، سرچشمه جوانی باشد.

وب سایت گجت نیوز: بشر از مدت‌ها پیش در جستجوی یافتن ترکیبی موثر برای تولید داروی ضد پیری یا اکسیر جوانی بوده؛ حالا یک قرص آزمایشی، این رویا را دست یافتنی جلوه داده است.

محققان به فرمول ساخت داروی ضد پیری دست یافتند!

تست‌‌های بالینی یک داروی آزمایشی جدید روی افراد سالخورده، چنان نتایج امیدبخشی را در تقویت سیستم ایمنی داوطلبان به همراه داشته است که می‌توان نام داروی ضد پیری را روی آن نهاد؛ البته نه دقیقا بدین معنا که این قرص به گونه‌ای معجزه‌آسا، سرچشمه جوانی باشد.

در واقع این ترکیب دارویی سبب کاهش اثرات مخرب کهولت سن روی سیستم ایمنی افراد شده و از این طریق، بروز عفونت در بدن آن‌ها را تا 40 درصد کاهش داده است؛ عاملی که می‌تواند طولانی‌تر شدن عمر سالمندان را در پی داشته باشد.
این داروی ضد پیری با اثر بازدارندگی روی آنزیم mTOR ایفای نقش می‌کند

در این کارآزمایی بالینی که به روش تصادفی دوسویه کور، توسط مرکز تحقیقات زیست پزشکی نوارتیس (Novartis) در ماساچوست امریکا انجام شد، تعداد 264 داوطلب بالای 65 سال به مدت شش هفته تحت تیمار با دو داروی بازدارنده‌ی آنزیم mTOR (هدف راپامایسین در پستانداران) قرار گرفتند. این آنزیم در تنظیم مجموعه‌ای از پروسه‌های سلولی، تنظیم رشد سلول‌ها، تنظیم حرکت و بقای آن‌ها نقش کلیدی ایفا می‌کند. همچنین در فرآیند حذف نورون‌های زائد که هنگام رشد و نمو مغز رخ می‌دهد نیز تاثیرگذار است.

اما به نظر می‌رسد mTOR در پروسه مسن شدن بیولوژیکی نیز دخالت داشته باشد؛ کمااینکه محققان با بلاک کردن یک آنزیم مشابه در موجودات مختلفی چون مگس میوه، شاهد افزایش طول عمر آن‌ها بوده‌اند.

محققان به فرمول ساخت داروی ضد پیری دست یافتند!

همچنین مطالعات پیشین از افزایش شدت فعالیت mTOR در موش‌های سالخورده حکایت داشت؛ عاملی که موجب رو به زوال نهادن سلول های بنیادی خون، کاهش اثر حافظتی واکسن و افزایش خطر ابتلای آن‌ها به سرطان بوده است. اما محققان با جلوگیری از فعالیت این آنزیم، تعداد بیشتری سلول بنیادی در خون موش‌ها یافتند که این امر در افزایش کارایی برخی واکسن‌ها موثر نشان داد.

در حال حاضر داروهای بازدارنده‌ی mTOR برای بیمارن مبتلا به سرطان و افرادی که تحت جراحی پیوند عضو قرار گرفته‌اند تجویز می‌شود. با این اوصاف همواره بررسی اثر چنین داروهایی در جلوگیری از مسن شدن سلول‌های انسانی و به اصطلاح، کارکرد به عنوان داروی ضد پیری نیز ایده وسوسه‌انگیزی بوده است.

البته این اولین باری نبود که انستیتو نوارتیس اثر بازدارنده‌های mTOR را روی انسان به آزمایش می‌گذاشت. در مطالعه‌ای که چندین سال پیش با تمرکز روی یکی از این دو دارو صورت گرفت هم، افزایش 20 درصدی واکنش سیستم ایمنی داوطلبان پس از تزریق واکسن آنفولانزا مشاهده شده بود.

در این آزمایش بالینی تازه اما، محققان دو نوع مختلف از بازدارنده‌های mTOR را با یکدیگر ترکیب کردند تا اثر توامان آن‌ها در جلوگیری از فعالیت آنزیم را مورد بررسی قرار دهند. داوطلبان به شکل تصادفی در هشت گروه تقسیم شدند، به طوری که نیمی از آن‌ها دارونما و نیمی دیگر، چهار دُز مختلف از این داروی ضد پیری را دریافت کردند.

محققان به فرمول ساخت داروی ضد پیری دست یافتند!

پس از گذشت شش هفته از شروع تیمار و دو هفته استراحت، تمامی داوطلبان تحت تزریق واکسن آنفولانزای فصلی قرار گرفتند و یک ماه بعد برای بررسی سطح آنتی‌بادی موجود در بدن آن‌ها، آزمایش خون گرفته شد. نتایج بار دیگر از افزایش 20 درصدی آنتی‌بادی‌های خون دریافت کنندگان دارو نسبت به گروه دریافت کننده دارونما حکایت داشت. همچنین وضعیت سلامت همه افراد به مدت یکسال از طریق مکالمات تلفنی هفتگی، مورد رصد قرار گرفت.

نه تنها هیچیک از دو بازدارنده‌ی mTOR اثرات جانبی مضری را به بار نیاوردند، بلکه طی دوره 12 ماهه نرخ عفونت در افراد دریافت کننده داروی ضد پیری نسبت به گروه دیگر، کمتر (1.49 در برابر 2.41) گزارش شد. شاید این اختلاف چندان قابل توجه به نظر نرسد؛ اما برای افراد پا به سن گذاشته حتی بروز یک برونشیت یا عفونت گوارشی کمتر در سال نیز، می‌تواند منجر به افزایش طول عمر آن‌ها شود.

عفونت‌های دستگاه تنفسی یکی از عمده‌ترین دلایل مرگ و میر، به ویژه در بین سالمندان به شمار می‌رود و داروهایی از این دست، می‌توانند از چنین تلفاتی جلوگیری کنند. همچنین یافتن راه‌هایی برای تولید واکسن‌های بیشتر با اثربخشی مضاعف نیز در افزایش سلامت عمومی جوامع، بسیار حائز اهمیت است.

همچنین بخوانید:

پنج راه ساده برای کم کردن سرعت پیر شدن و کهولت سن

پروفسور «دبورا دان-والترز» از دانشگاه ساری انگلستان، عضو این تیم تحقیقاتی نبوده است اما اثرات وجود چنین دارویی را بسیار مثبت ارزیابی می‌کند. به گفته‌ی این متخصص ایمنی شناسی:

در آینده‌ نزدیک، به شمار افراد سالخورده در کشور ما افزوده خواهد شد. اگر بدن سالمندان واکنش مناسبی نسبت به تزریق واکسن نداشته باشد، درصد قابل توجهی از جمعیت در مقابل بسیاری از بیماری‌ها آسیب‌پذیر خواهند بود و احتمال سرایت عفونت به سایرین نیز افزایش خواهد یافت.

البته فعلا برای پیش‌بینی کارایی این داروی ضد پیری کمی زود است و هیچ چیز برای مقابله با اثرات کهولت سن، بهتر از تغذیه سالم و داشتن فعالیت بدنی نیست؛ اما حتی اگر این قرص در افزایش طول عمر انسان بی‌تاثیر باشد، از نقش چنین داروهایی در تقویت سیستم ایمنی بدن نمی‌توان گذشت و تحقیقاتی از این دست، در سال‌های آینده ارزش پیگیری خواهند داشت.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
استیل رگال_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کالابرد_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
چوب و هنر _فوتر
شفا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی بانو_فوتر2
فرش تارنگ_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر