سپنتا؛ لقمه‌ای که مثل رجایی و مینو صادقی نشد
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_2
دکتر ولدخانی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۴۹۰۶۵
۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
۸۷۷۶
مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: تصویر جلسۀ 30 تیر 1397 مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد هزار حرف دارد.

مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: تصویر جلسۀ 30 تیر 1397 مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد هزار حرف دارد.

این که آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان دست خود را بالا نبرده ولی دو سوم اعضا رأی داده‌اند یک تصویر نمادین است و بسیار پرمعنی است.

با تصویب مجمع، موضوع عضویت همو‌طنان غیر مسلمان در شوراها به همان قانون سال 1375 و قبل از ایراد اخیر شورای نگهبان بازمی گردد.

در سال 1375 قانون شوراها تصویب شد و شورای نگهبان هم تأیید کرد و بر اساس آن اقلیت‌های دینی هم می‌توانستند به عضویت شوراهای شهر در آیند ولو در عنوان شوراها واژه «اسلامی» هم آمده باشد.

سال گذشته اما آیت الله جنتی در ابلاغیه‌ای نظر دیگری ابراز کرد این در حالی بود که نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا نه با شورای نگهبان که با مجلس شورای اسلامی است و دست شورای نگهبان از این یکی کوتاه مانده با این حال چندی پیش صمد عزیزی رییس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در آذربایجان شرقی گفت: «‌منعی برای دخالت شورای نگهبان در انتخابات شوراها نیست ولی فعلا تمایلی وجود ندارد.»

پس از ابلاغیه آقای جنتی اما علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی شخصا و مستقیما به هیأت نظارت بر انتخابات شوراها دستور داد همان قانون مصوب دربارۀ حضور پیروان ادیان دیگر رعایت شود و تغییری در آن صورت نپذیرد و بر این اساس بود که سپنتا نیکنام بار دیگر کاندیدا شد و به نظر آیت الله مکارم شیرازی هم عمل کرد که خواسته بودند کاندیداهای زرتشتی در پوسترهای تبلیغاتی قید کنند مسلمان نیستند تا شهروندان مسلمان بدانند و سپنتا نیکنام هم‌چنین کرد و با حروف درشت نوشت «زرتشتی» و اتفاقا همین سبب شد آرای او به نسبت قبل چند برابر شود و از قریب 5 هزار به 22 هزار برسد.

منتها رقیب او که از شورا بازمانده بود به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و دیوان هم به استناد ابلاغیۀ آقای جنتی حق را به رقیب داد و سپنتا بلاتکلیف شد و شورا او را به مرخصی فرستاد تا تکلیف روشن شود و پس از چند ماه داستان به سود نماینده زرتشتی رقم خورد.

از ابتدا هم قضیه بغرنج نبود منتها شورای نگهبان مدام گسترۀ دخالت‌های را گسترش می‌دهد و از نظارت به نظارت استصوابی رسید و از تأیید صلاحیت قبل از انتخابات به تأیید صلاحیت بعد از انتخابات رسید و مینو خالقی را با 200 هزار رأی بعد از انتخابات و تأیید حوزۀ انتخابیۀ اصفهان رد کرد و نگذاشت در مجلس بنشیند.

توجیه ابطال 700 هزار رأی علیرضا رجایی در سال 79 و برای مجلس ششم این بود که آرای چند منطقه را در تهران باطل کردند. در آغاز مجلس کنونی اما 200 هزار رأی مینو خالقی را با استناد به برخی تصاویر منتشره و خصوصی از او در فضای مجازی باطل کردند در حالی که نهایتا باید موضوع به اعتبار‌نامه ها می‌کشید.

شورای نگهبان این بار می‌خواست سراغ شوراها برود و ورود به عرصه‌ای دیگر را هم تجربه کند و احتمالا آقای جنتی تصور می‌کرد وقتی 700 هزار رأی علیرضا رجایی باطل شد و به مجلس ششم راه نیافت و 200 هزار رأی مینو خالقی را هم با حذف او از مجلس دهم باطل کردند 22 هزار رأی سپنتای زرتشتی برای شورای شهر و نه مجلس هم شدنی است اما دست بر قضا این لقمۀ آخر گلو‌گیر شد و اعضای مجمع بر نظر آقای جنتی صحه نگذاشتند. چرا؟

چون با روندی که شورای نگهبان در پیش گرفته بعید نبود اندکی بعدتر اصول مربوط به مجمع را هم تفسیر کنند و به این نتیجه برسند که مصوبات مجمع را هم آنها باید تأیید کنند و اگر کسی اعتراض کرد بگوید شورای نگهبان حق دارد تفسیر کند.

با این همه اما 22 هزار رأی سپنتا نیک‌نام بر خلاف 200 هزار رأی مینو خالقی و 700 هزار رأی علیرضا رجایی به لقمه‌ای گلوگیر بدل شد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1397/04/31
اگرصدسال عبادت کرده باشی اماحق انسانی رابناحق پامال کرده باشی پشیزی ارزش ندارد... انسانهای خودخواه وخودرأی تای پای مرگ هم حاضربه قبول اشتباه نیستند.. این جماعت یاخدارانشناخته اندیاخودراخدامیدانند..
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1397/04/31
ما خیلی مسلمانیم!
افتخارمیکنیم شیعه علی ع هستیم!
اقاامیرمومنان الان حضورداشت به این اعمال سلیقه ای ماچه میفرمود؟
پاسخ ها
آ زاد
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
می فرمود اینان امت من نیستند
Iran, Islamic Republic of
18:39 - 1397/04/31
چرا نظرات رو تک چین میکنید آنچه طبق نظر خودتونه پخش میکنید
Iran, Islamic Republic of
22:27 - 1397/04/31
فرق مورد سپنتا با قبلی ها در این است که حضور مردم در فضای مجازی بشدت بالا رفته و مردم از این رسانه تاثیر پذیر ند . بنابراین تصمیم نظام بصورت یک رفراندوم درآمد تا معلوم شود که حرف مردم پیش میرود یا حرف یک نفر . که خوشبختانه اتفاق درست افتاد.
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1397/05/01
به خاطر همین کارهاست که فشار داخلی بیشتر از خارجی ملت رو تو منگنه قرار میده و روزی....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
استخدام_2
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک فرشته_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
کیان برنا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر عارفی - فوتر