زنان معتاد سینمای ایران
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۷۴۹۴۶۱
۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱
۳۴۰۸۰
چندین بازیگر زن در طول سال‌های مختلف در نقش معتاد جلوی دوربین فیلم و سریال‌ها رفتند و علیرغم محدودیت‌هایی که ایفای چنین نقشی به همراه می‌آورد در ایفای آن نیز موفق بودند.

خبرآنلاین: چندین بازیگر زن در طول سال‌های مختلف در نقش معتاد جلوی دوربین فیلم‌ و سریال‌ها رفتند و علیرغم محدودیت‌هایی که ایفای چنین نقشی به همراه می‌آورد در ایفای آن نیز موفق بودند.

بازیگران زیادی در سینمای از عدم امکان ایفای یک نقش خاص در طول سال‌های فعالیت‌شان صحبت می‌کنند. نقش خاص نیز تعاریف متفاوتی در سینما و تلویزیون دارد و شاید بتوان گفت بازی یک شخصیت معتاد که توانایی‌های بیشتری از یک بازیگر را می‌تواند به نمایش بگذارد در این دسته قرار می‌گیرد. در سینمای ایران چه پیش از انقلاب و چه حالا بازیگران زیادی شخصیت یک معتاد با ویژگی‌های مختلف را جلوی دروبین برده‌اند اما در این میان به دلیل محدودیت‌های زیادی که برای زنان بازیگر وجود دارد این گروه کمتر توانستند ایفای چنین نقش‌هایی را بر عهده بگیرند. در واقع از اساس در فیلمنامه‌ها چنین نقش‌هایی برای زنان وجود ندارد تا بازیگری بخواهد آن را بازی کند.

اما در طول این سال‌ها زنان بازیگری هم بودند که چه در سینما و چه در تلویزیون این نقش را بازی کردند گرچه تعداد آنها خیلی هم بالا نیست اما بیشترشان به خوبی توانستند ویژگی‌های چنین نقشی را به نمایش بگذارند. برای نمونه پانته‌آ بهرام در سریال «مسافر» ساخته سیروس مقدم یکی از موفق‌ترین بازیگرانی بود که شخصیتی معتاد به نام منیژه را مقابل دوربین این کارگردان برد و هنوز هم خیلی‌ها از نقش‌افرینی بی عیب و ایراد او یاد می‌کنند. اما ما د راین گزارش به سراغ چهره‌های سینمایی رفتیم. به بهانه اکران فیلم سینمایی «دارکوب» که سارا بهرامی در آن در نقش زنی معتاد جلوی دوربین رفته و برای ایفای این نقش موفق به دریافت سیمرغ بلورین از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر شد در گزارشی که در ادامه می‌خوانید مروری داشتیم بر مهم‌ترین نقش‌آفرینی‌های بازیگرانی که در فیلم‌های سینمایی نقش معتاد بازی کردند.

فریماه فرجامی، اولین زن در نقش معتاد

زنان معتاد سینمای ایران را بشناسید

نام فریماه فرجامی که چند سالی است از عالم سینما و بازیگری دور افتاده به عنوان اولین زنی که در سینمای ایران نقش یک زن معتاد را جلوی دوربین برد ثبت شده است. فیلم سینمایی «تیغ و ابریشم» که در سال 64 به کارگردانی مسعود کیمیایی ساخته شد این امکان را به فرجامی داد تا نام خودش را به عنوان بازیگری توانمند در ایفای نقش‌های مختلف مطرح کند. فرجامی در این فیلم نقش زنی معتاد و مفلوک را جلوی دوربین کیمیایی برد تا برای همیشه یک نقش‌آفرینی خوب را به نام خودش رقم زده باشد. داستان این فیلم هم که کاملا مرتبط با موضوع مواد و مخدر و قاچاق آن است از این قرار است: در جلسه ای در بانکوک تصمیم گرفته می شود که بیست تن هروئین خالص برای توزیع در دانشگاه، مدارس، کارخانه‌ها و جبهه‌های جنگ به ایران حمل شود... البته این فیلم به دلیل موضوع حساسیت برانگیزی که داشت در زمان اکران با سانسورهای زیادی مواجه شد.


طناز طباطبایی، معتاد فراری

زنان معتاد سینمای ایران را بشناسید

فیلم سینمایی «مرهم» ساخته علیرضا داود‌نژاد از دیگر فیلم‌های سینمای ایران است که به موضوع اعتیاد می‌پردازد و داستان دختر معتادی را روایت می‌کند که از خانه فرار کرده است. طناز طباطبایی در این فیلم نقش این دختر معتاد را بازی می‌کند که دردها و رنج‌های یک دختر با این وضعیت و شرایط را در جامعه به خوبی به تصویر می‌کشد و حس همذات‌پنداری مخاطب به ویژه نسل جوان را برمی‌انگیزد. طباطبایی در میان نقش‌های متفاوتی که بازی کرده یکی از بازی‌های خوبش را در «مرهم» تجربه کرده و این فرصت را در اختیار داشت تا در لیست بازیگرانی قرار بگیرد که شانس بازی در نقش اینچنینی نصیب‌شان شده است.

طناز طباطبایی در فیلم سینمایی «رخ دیوانه» ساخته ابوالحسن داودی هم نقش یک شخصیت معتاد را جلوی دوربین برده بود.


باران کوثری، برنده سیمرغ برای نقش معتاد

زنان معتاد سینمای ایران را بشناسید

یکی از به یادماندنی‌ترین بازی‌های باران کوثری در فیلم «خون بازی» ساخته مادرش رخشان بنی‌اعتماد شکل گرفت، فیلمی که در سال 85 ساخته شد و باران کوثری هم برای بازی در نقش دختر جوان معتاد فیلم از جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین گرفت تا ثابت کند بازیگران زن هم با وجود همه محدودیت‌هایی که ایفای یک نقش می‌تواند برایشان به همراه بیاورد می‌توانند بدرخشند مورد توجه داوران قرار بگیرند. به تصویر کشیدن مشکلات و دغدغه‌های جوانان در این فیلم از مشخصه‌های پررنگ آن بود و همین باعث شد تا «خون بازی» یکی فیلم‌های خوب اجتماعی سینمای ایران نام بگیرد.

باران کوثری سارای «خون بازی» را که یک دختر تنها و افسرده بود و اعتیاد هم بر مشکلاتش افزده بود بود را به درستی هر چه تمام جلوی دوربین برد و تلاشش برای بازی این شخصیت از چشم داوران دور نماند و موفق به دریافت سیمرغ از جشنواره فیلم فجر شد.


مهتاب کرامتی، تجربه بازی دوباره

زنان معتاد سینمای ایران را بشناسید

مهتاب کرامتی و طناز طباطبایی، تنها بازیگران سینمای ایران هستند که دو بار تاکنون بازی در نقش معتاد را تجربه کرده‌اند. او در فیلم‌های سینمایی «عصر یخبندان» و «اسب حیوان نجیبی است» این نقش را بازی کرده که در اولی البته حضور پررنگ‌تری داشت و از همین رو نیز بازی اش بیشتر در ذهن مخاطب مانده است. کرامتی در هیچ یک از این فیلم‌ها نقش یک معتاد مفلوک و درمانده را بازی نکرده و اساسا ظاهر شیک این بازیگر نیز به رغم تمام ساختار شکنی‌هایی که او ابایی از آنها ندارد این امکان را به او نمی‌دهد اما در هر دو فیلم کرامتی سرگشتگی و استیصال یک معتاد را به خوبی تصویر کرده و توانسته حس چنین شخصیتی را به مخاطب منتقل کند.

مهتاب کرامتی در عصر یخبندان


خاطره حاتمی، معتادی که دیده نشد

زنان معتاد سینمای ایران را بشناسید

خاطره حاتمی که از بازیگران کم‌کار سینما و تلویزیون است در فیلم سینمایی «در امتداد شهر» به کارگردانی علی عطشانی نقش دختری معتاد را بازی کرد که البته به دلیل حذف سکانس‌های مربوط به بازی‌اش هیچگاه دیده نشد. او تجربه جالبی از بازی در این فیلم داشته و در گفت‌وگویی عنوان کرده بود به دلیل بازی در نقش معتاد مجبور بوده علیرغم میل باطنی‌اش در صحنه‌های از فیلم سیگار بکشد. او گفته بود به خاطر طبیعی درآمدن نقش مجبور بودم سیگار بکشم و از این موضوع ناراضی بودم.


بهاره افشاری،ظاهرا معتاد

زنان معتاد سینمای ایران را بشناسید

فیلم «تسویه حساب» تهمینه میلانی هم فرصتی بود تا بهاره افشاری که این روزها اولین تجربه کارگردانی مستندش «سریک» در گروه سینمایی هنر و تجربه در حال اکران است خودش را در قالب بازی در نقش یک معتاد بیازماید. او در این فیلم نقش زنی به نام لیلا را بازی می‌کرد که از زندان آزاده شده بود و برای تلکه کردن مردان خودش را به شکل زنان خیابانی در می‌آورد.


سارا بهرامی، گریم در خدمت نقش

زنان معتاد سینمای ایران را بشناسید

یکی از آخرین بازیگرانی که در سینمای ایران نقش یک معتاد را بازی کرده و ویژگی‌های تمام عیار چنین نقشی را بسیار خوب به تصویر کشیده سارا بهرامی است. بهرامی که این روزها فیلم سینمایی «هزارپا» را هم روی پرده دارد در فیلم سینمایی «دارکوب» ساخته بهروز شعیبی زنی معتاد را جلوی دوربین برده و گریم متفاوتش هم به او و باور مخاطب کمک زیادی کرده است.

او که تجربه بازی در چنین نقشی را متفاوت می داند در گفت و گویی درباره بازی در این نقش گفته: «علی صلاحی به عنوان بازیگردان در کنار ما بود و به ما کمک می‌کرد تا با چند موسسه ترک اعتیاد ارتباط بگیریم و به بهانه غذادادن به مصرف‌کنندگان، شب‌ها به دیدار آنها می‌رفتیم. کمپ زیاد رفتم و فیلم زیاد دیدم اما در بین این افراد قرار گرفتن، متفاوت بود. چیزی نزدیک به 8 ماه از زندگی‌ام در کنار اینها بودم و هنوز هم گاهی کابوس می‌بینم و از خواب می‌پرم و این نقش همچنان با من است. روزهای سختی بود اما خوشحالم که این نقش را تجربه کردم.»

او همچنین گفته: «با بهروز شعیبی قرار گذاشتیم که به هیچ عنوان سمت فیلم و بازیگری که این نقش را بازی کرده نروم و مصرف‌کنندگان زیادی را دیدم و این قرار را گذاشتم که خودم نقش را پیدا کنم. در ابتدا نمی‌دانستم چه قدر ماجرا وحشتناک می‌شود و روزی به جایی رسیدم که زندگی طبیعی‌ام را هم نمی‌توانستم داشته باشم. آخرین سکانس فیلم بسیار سخت و آزاردهنده بود و حتی آقای شعیبی هم در پشت دوربین گریه می‌کرد. روزهای آخر فیلم‌برداری بسیار بداخلاق بودم و دیگر دوست نداشتم با کسی حرف بزنم. یک بار آقای شعیبی گفت چرا این قدر تلخ شدی؟ واقعیتش این بود که دیگر نمی‌توانستم ادامه بدهم. من تا مدت‌ها بعد از فیلم‌برداری حتی نمی‌توانستم درباره‌ معتادها و کارتن‌خواب‌ها خبری بشنوم چون ذات انسانی است که احتیاج به روحیه داریم.»

انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1397/05/02
عههه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
اتفاقا تو فیلم‌در امتداد شهر یه صحنه خاطره حاتمی هست . بعد برام سوال بود یعنی انقدر گریمش کردنو اینا که فقط همین یه جملرو بگه
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1397/05/02
منم بزارید توشون:)
پاسخ ها
هانا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
مگه توهم معتادی:)))
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1397/05/02
ازسارابهرامی بدم میاد
پاسخ ها
هانا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
اونم از تو بدش میاد:)
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
آبم که قطع شد تو این وضعیت
معصومه
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
چون از تو خوشگل تر و قدبلندتره؟
رژیم بگیر عزیزم
Iran, Islamic Republic of
17:29 - 1397/05/02
فریماه فرجامی نقش معتاد رو بازی نمی کرد بلکه خودش بود جلو دوربین.کسی که از ۱۸ سالگی ودوران دانشکده معتاد بوده راحته براش نقش معتاد رو بازی کردن
Iran, Islamic Republic of
20:14 - 1397/05/02
مهناز افشار هم تو قصه پریا نقش معتاد رو داشت ولی تو این لیست نیست
Iran, Islamic Republic of
20:23 - 1397/05/02
برای اینک قضاوتم کنید و منفی بدید
اول کفشای منو بپوشید،راهای ک رفتمو برید،دردایی ک کشیدم و بکشید و روزای ک گذروندم بگزرونید بعد:))
پاسخ ها
lida
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵
سخن بزرگان و به نام خودت ثبت نکن
Iran, Islamic Republic of
00:54 - 1397/05/03
من از بین اینا فقد از خاطره حاتمی و باران کوثری بدم میاد از بقیشونم انچنان خوشم نمیاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵
اونها هم ازتو بدشون نمياد. افكار خودتو اصلاح كن حسادت ازاعتياد بدترودرناكتره چون حسودهركزنياسود دلم. برات ميسوزه خوش بين باش ياحق
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۱
توغلطكردى احمق
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1397/05/03
فقط بانووووووووووو (مهتاب کرامتی) و در کنارش سارا بهرامی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
پانته آبهرام هم خیلی قشنگ نقش معتاد بازی کرده
Iran, Islamic Republic of
16:16 - 1397/05/04
ارع معتادعم:))
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1397/05/06
مریلا زارعی تو فیلم سربازهای جمعه یادتون رفت سیمرغم گرفت با اون نقش
France
14:28 - 1397/05/08
از اونور تیتر میزنین زنان معتاد
بعد ازینور مینویسین فلانی در نقش معتاد
زن معتاد با زنی در نقش معتاد فرقی ندارن باهم ؟؟ =/
واقعا ک بابا
شما دیگه کی هستین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
ادیب_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
ادیب_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کالازم_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تنورستان_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
کالازم_فوتر