عباس عبدی: مشکل مدیریت ما، پیری است؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۷۵۰۶۵۹
۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵
۳۹۵۰
روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب در مورد بدنه مدیریتی کشور نوشت: مديراني كه در جلسات چرت مي‌زنند؟! به نظر مي‌رسد كه مشكل چيز ديگري است و پيري فقط يكي از عوارض آن است. عارضه‌اي است كه بيشتر به چشم ما مي‌آيد.

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب در مورد بدنه مدیریتی کشور نوشت: مديراني كه در جلسات چرت مي‌زنند؟! به نظر مي‌رسد كه مشكل چيز ديگري است و پيري فقط يكي از عوارض آن است. عارضه‌اي است كه بيشتر به چشم ما مي‌آيد.

پيري را به وضوح مي‌توان ديد ولي ناتواني و چندين مشكل ديگر به اين روشني ديده نمي‌شوند، مگر زماني كه كار از كار گذشته است. يك زمان با يكي از خانم‌هاي محترم كه طرفدار رفع تبعيض از زنان بود، صحبت مي‌كردم، مدعي بود كه حق زنان تضييع شده است، نمونه‌اش هم تعداد اندك مديران زن است.

به او گفتم بله تعداد زنان مدير اندك است ولي به نظر من حق مردان بيشتر ضايع مي‌شود (بدون اينكه بخواهم تبعيض‌هاي جنسيتي ميان زنان و مردان را رد كنم كه در جاي خود هستند و زياد هم هست). پرسيد چرا؟ گفتم به اين علت كه از ميان مرداني كه مدير هستند لزوما شايسته‌ترين‌شان نيستند. بنابراين اگر چه به لحاظ جنسيت مردان بيش از زنان در مصدر امور باشند، ولي بايد ديد كه آيا به لحاظ صلاحيتي و كارآمدي و حرفه‌اي آنان بهترين‌هاي مردان هستند يا خير؟

اگر هستند بايد گفت كه حق مردان داده شده ولي حق زنان خير. ولي اگر چنين نيستند، بايد گفت كه حق مردان هم به اندازه زنان و بيشتر ضايع شده است. مشكل مديريت و ساختار تصميم‌گيري در ايران گوناگون است. ولي مهم‌ترين آنها، دايره بسته مديران است. دايره‌اي كه عموما محدود به مجموعه‌اي از افراد است كه ابراز ارادت مي‌كنند يا در گذشته چنين كرده‌اند. بسياري در پوشش‌هاي رياكاري خود را به گونه‌اي در آورده‌اند كه مقامات بالادست مي‌پسندند.

اين فرآيند به مرور زمان و نه يك‌باره رخ داده و در جايي به اوج خود رسيده است. مشكل نگاه تيول‌داري به پست و مقام است. علت هم روشن است، تا هنگامي كه پست و مقام‌ دارند ولي هيچ ضرورتي به پاسخگويي نبوده و شفافيت، شعاري بيش نباشد، از اين بهتر نخواهد شد.

در اين ساختار مديريتي حتي نيروهاي كارآمد نيز به مرور زمان ضعيف مي‌شوند. چون هركس كه درست و با صلاحيت حرفه‌اي حركت كند مورد سوءظن همكارانش قرار مي‌گيرد و حذف مي‌شود. در اين ساختار كمتر كسي جرات مي‌كند كه خلاف منويات رييس سخن بگويد. از همه بدتر اينكه نهاد داوري‌كننده مستقل در بيرون از ساختار اداري وجود ندارد كه به شكايات و اعتراضات رسيدگي شود.

در نتيجه معترضين زبان در كام مي‌كشند و به حاشيه مي‌روند. در اين ساختار انتقال تجربيات به نسل بعد معنادار نيست. چون اصولا تجربه بي‌معنا است. بخشي از اين مديران به ويژه از ابتداي دهه ١٣٧٠ بسيار مغرور و خودخواه شدند. به طور قطع برخي از آنها نيز خوب كار مي‌كردند، ولي مساله ساختار مديريتي بود كه از خود به جا گذاشتند. شلختگي مالي به عنوان قاعده شد. در اين وضعيت دست مدير براي جابه‌جايي بودجه و برنامه‌ها باز مي‌شود و طبعا منافعي دارد، ولي در بلندمدت زمينه فساد و دزدي را فراهم مي‌كند كه كرده است.

شايد دايره بسته مديران در ايران كمتر از ده درصد نيروي انساني باصلاحيت را شامل مي‌شود. ولي چرا اين مديران پير شدند. چون پست را به تيول خود در آوردند، در اين ساختار فقط مرگ است كه فرد را از ميز جدا مي‌كند. زيرا اعتبار مديريت او به ميز اوست و نه برعكس.

زيرا در حالت عكس، مدير شخصا اعتبار دارد و معرف او ميز او نيست، بلكه برعكس است. به همين دليل، طرف ٤٠ سال است كه وزير است، هنوز هم مي‌خواهد باشد، در حالي كه دنيا به كلي تغيير كرده است و نيروهاي جوان كشورهاي ديگر همه عرصه‌ها را در‌نورديده‌اند در اينجا تازه مي‌خواهند به‌كارگيري بازنشسته‌ها را ممنوع كنند! در اينجا رقابت واقعي براي مدير شدن شكل نمي‌گيرد. بازار مديران نداريم، كه بهترين‌شان شناخته شوند.

نظام گزينش و انتخاب مدير چنان محدود است كه جز به ناتواني او در كار و نفرت در افكار عمومي منجر نمي‌شود. مشكل همزاد اين نوع مديريت، فقدان استقلال مديريت‌ها است. اگر در اين كشور دو نهاد سازمان برنامه و بانك مركزي در كنار يك نهاد داوري مستقل وجود مي‌داشتند كه روساي آنها براساس پيشينه حرفه‌اي انتخاب مي‌شدند، به طور قطع اداره و اقتصاد كشور چنان شكوفا مي‌شد كه همه مردم رضايت پيدا مي‌كردند.

بنابراين جوان شدن مديران پير به تنهايي مشكلي را حل نمي‌كند. بايد لياقت سالاري جايگزين ارادت سالاري شود. مساله مهم‌تر شكسته شدن دايره‌اي است كه حتي حضور سپنتا نيكنام را در شوراي يك شهر بر نمي‌تابد. شكسته شدن دايره‌اي است كه همه فاقد صلاحيت هستند، مگر آنكه خلافش ثابت شود كه طبعا براي تعداد اندكي كه خود را مطابق ميل آراسته‌اند رخ خواهد داد.

جوان شدن مديران پير شرط لازم است ولي كافي نيست. مدير جواني كه استقلال نداشته باشد، مسووليت‌ناپذير باشد، بله‌قربان‌گو باشد، صلاحيت حرفه‌اي نداشته باشد، از مدير پير فعلي اگر بدتر نباشد، بهتر نيست. قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان نيز هنگامي خوب است كه آن فلسفه‌اي كه تاكنون افراد پير را به‌كار مي‌گرفت، اصلاح شود. با وجود آن فلسفه اين قانون هم كارايي لازم را نخواهد داشت.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:05 - 1397/05/04
احسنت نیاز به یک قانون تکانی کامل در خیلی از زمینه ها داریم .قوانین و ساختارهای پیر و کهنه در بسیاری از زمینه ها ناتوان است متاسفانه
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1397/05/04
نه اقا مشکل دزدی و بی سوادیه
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1397/05/04
خوشم میاد این عمو هر روز یه نظریه ای میده.. همه اش هم درستند هم غلط. یک بر یک ...خنثی
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1397/05/04
دنیا بامردمش راه میاد اگر هم بخوان چیزی بالاببرن خشمشون نشون میدن مردم واینکه زیاد کار میکنن بعدا خوابشون میبره یکی مثل اقای جهرمی داره یه کارایی میکنه ولی درعوض بقیه درخواب تشزیف دارن البته شاید دیگران چیز دیگری بگن
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1397/05/04
همه کارشناسن.همه خوب حرف میزنند.مثل همین اقا.پای عمل که وسط میرسه همه فلج میشن.متاسفانه ما ایرانی ها فقط زبونمون کار میکنه.در عمل پوچ.چه مردم چه مسئولین بی مسولئت
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1397/05/04
جوانان هم ، خودین ، آقازاده اند ، یا لاکچرین . بقیه نخودی ها اعم از پیر و جوان هم ول معطلن
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1397/05/04
جوانان هم ، خودین ، آقازاده اند ، یا لاکچرین . بقیه نخودی ها اعم از پیر و جوان هم ول معطلن
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1397/05/04
عباس : اختلاس است نه پیری خودتو به خری نزن
United Arab Emirates
12:22 - 1397/05/04
علاوه بر پیری بی سوادی مطلق هم به این موضوع اضافه کنید
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1397/05/04
چه فرقی میکنه باز هم بچه های همون پیر ها میان سر کار، آنقدر میخورن تا پیر شوند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر