زمین‌لرزه اندونزی با ماه گرفتگی ارتباط دارد؟
۷۵۲۲۲۱
۰۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۳
۷۹۳۷
ساعتی پیش زلزله‌ای ۶.۴ ریشتری جزیره توریستی لومبوک اندونزی را لرزاند.

خبرآنلاین: چند روز بعد پیشبینی یک دانشمند هلندی مبنی بر وقوع یک زلزله ۶ تا ۷ ریشتری در روزهای اخیر، امروز یک زلزله ۶.۴ ریشتری اندونزی را لرزاند و تاکنون منجر به مرگ ۱۴ نفر شده است.

فرانک هوگربیتس روز جمعه در این رابطه هشدار داده بود که به دلیل شرایط قرار گرفتن زمین در میان سیارات امکان وقوع یک زلزله قوی در دنیا وجود دارد.

او در این رابطه گفته بود: «در چند هفته گذشته زمین بین عطارد و مریخ قرار گرفته و قدرت جاذبه این دو باعث می‌شود که صفحات زمین حرکت کنند.»

در رابطه علت ارتباط زلزله با نحوه قرار گرفتن ماه و سیارات، مهدی زارع استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی گفته بود:

«این حرف که فیزیکدان‌های علاقه‌مند از آن طرفداری می‌کنند این است که در هنگام ماه کامل و هنگامی که هلال ماه دیده‌ می‌شود آمار زمین لرزه‌ها بیشتر شده است و در نتیجه نیروی جاذبه دیگر سیارات روی زلزله‌ها تاثیر می‌گذارد.

به همین دلیل برخی نظرات از این قرار است که پدیده ماه گرفتگی دیروز که طولانی هم بود می‌تواند در یک جای زمین یا یک زلزله ۷ ریشتری ایجاد کند، یا باعث شود چند زلزله پی‌در‌پی رخ بدهد، یا باعث فوران آتشفشان در مناطق مختلف مثل جنوب ایتالیا و مدیترانه شود و یا تلفیقی از همه این پدیده‌ها رخ بدهد.»

در واقع برخی از تحقیقات و مطالعات انجام شده در طول چند سال گذشته نشان می‌دهند که هنگام وقوع اکثر زلزله‌های بزرگ ماه به زمین بسیار نزدیک بوده یا زمین شرایط خاصی داشته است. مطالعات یک معلم آمریکایی در این رابطه به این شکل است:

زمین‌لرزه اندونزی با ماه گرفتگی ارتباط دارد؟

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج