رشیدپور به کدام «آقازاده‌ها» کنایه می‌زند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۷۵۵۳۹۳
۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
۶۸۰۷
درباره رویکرد انتقادی رسانه ملی؛
زیر سایه سنگین فضای مجازی دست به دست شدن بریده‌های جنجالی یک برنامه در شبکه‌های اجتماعی تبدیل به امتیاز برای برنامه‌های سیما شده، اما این چقدر منطبق بر کارکرد رسانه‌ای «رسانه ملی» است؟

خبرگزاری مهر:‌ برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» به تهیه‌کنندگی و اجرای رضا رشیدپور بدون مبالغه یکی از تأثیرگذارترین برنامه‌های چند ماه اخیر صداوسیما در میان مخاطبان خاص و عام بوده است؛ برنامه‌ای که هم از نظر بصری و استانداردهای تصویری و هم از منظر ایجاد ظرفیت‌های ویژه برای رسانه ملی جایگاه تثبیت‌شده‌ای را از آن خود کرده و احتمالا به همین جهت مدیر جوان شبکه سه سیما برای رسیدن به ایده‌آل‌هایش در زمینه «شفاف‌سازی» و «خودانتقادی» روی این ظرفیت حساب ویژه‌ای باز کرده است.

رشیدپور به کدام «آقازاده‌ها» کنایه می‌زند؟

«حالا خورشید» اما طی هفته‌های اخیر به‌واسطه انتشار بریده‌هایی از موضع‌گیری‌های کنایه‌آمیز رضا رشیدپور درباره مسایل روز در فضای رسانه‌های رسمی و غیررسمی، خبرساز شده که کلیدواژه مشترک نمونه‌های متأخر آن «آقازاده» بوده است از «لالایی خواندن برای یک نوزاد آقازاده! » تا «کنایه به آقازاده‌های دو تابعیتی»

این سبک از مطایبه و شوخی با مسایل روز به ویژه سوژه‌های ملتهب و حساس البته محدود به قسمت‌های اخیر «حالا خورشید» نیست و پیش‌تر هم نمونه‌های آن را در قالب استندآپ‌های مهران مدیری در «دورهمی» و یا طنازی‌های رضا رفیع با اخبار روز در «منبع موثق» دیده بودیم ولی رشیدپور حالا پرچم‌دار اصلی این سبک برنامه‌سازی و پرداختن به مسایل روز در قاب رسانه ملی است که درباره آن نکاتی قابل طرح است.

به‌طور مصداقی درباره نمونه متأخر این رویکرد یعنی کنایه رشیدپور به پدیده «آقازاده‌ها» فارغ از جذابیت این اظهارات در نگاه مخاطبان، جای طرح یک سوال جدی وجود دارد که شاید بر زبان مخاطبان نیاید و اگر بیاید هم شنیده نشود اما در ذهن قریب‌به‌اتفاق آنان ایجاد جرقه می‌کند؛ «رشیدپور از کدام آقازاده‌ها می‌گوید؟» سوالی که تردید نباید داشت در صورت نرسیدن به پاسخ درخور می‌تواند زمینه‌ساز دریافت صدها پاسخ بی‌پشتوانه و گاه انحرافی شود.

به تعبیر دیگر وقتی برنامه‌ساز و یا سیاست‌گذار رسانه‌ای در مقیاس رسانه ملی تصمیم می‌گیرد رویکرد انتقادی و «صریح» نسبت به مسایل روز در پیش بگیرد و هم‌زمان تلاش می‌کند صراحت و جسارت خود را در لایه‌ای از طنز (بخوانید ابهام) عرضه کند، ناخواسته زمینه‌ساز شکل‌گیری اتمسفری سرشار از سوءتفاهم در ذهن مخاطبان میلیونی خود می‌شود.

اشتباه برداشت نکنید؛ صحبت سر «انتقاد از پدیده آقازادگی» نیست که لزومش بی‌نیاز از استدلال است، بحث اما بر سر «سبک انتقاد» است.

به عنوان نمونه رضا رشیدپور در برنامه اخیر خود با اشاره به شهروندی برخی آقازاده ها در آمریکا بخشی از «سوگندنامه‌ای» را به زبان انگلیسی مقابل روی مخاطبان «حالا خورشید» گذاشته و مستند به آن صحبت از «آقازاده‌هایی» به میان می‌آورد که متعهد شده‌اند در مقابل هرگونه تهدید نظامی نسبت به خاک آمریکا «اسلحه به دست بگیرند» و در برابر دشمن (که می‌تواند حتی ایران باشد) ایستادگی کند. این درست که رشیدپور در مقام یک ژورنالیست دست روی یک سند گذاشته و به تعبیر خودش آن را در قالب یک «معادله بی‌پاسخ» و با «کنایه» رسانه‌ای کرده اما کافی است سوی دیگر جریان را در ذهن تصور کنید.

مخاطبان خسته و زخم‌خورده از شرایط اقتصادی که تا دیروز تنها در فضای تاکسی و اتوبوس از «خوردن و بردن آقازاده‌ها» می‌شنیدند حالا از قاب رسمی‌ترین رسانه کشور شاهد ابهام تازه‌ای در میزان صداقت پدران «آقازاده‌ها» (بخوانید مسئولان کشور) می‌شود!

اگر قرار بر کار رسانه‌ای و «شفاف‌سازی» است و رضا رشیدپور و مدیران بالادستی‌اش اطلاع دقیق و مصداقی از آقازاده‌هایی دارند که چنین سوگندنامه‌ای را امضا کرده‌اند ‌چرا خروجی کار به همین کنایه‌ها و کلی‌گویی‌ها ختم می‌شود؟ ‌چه مانعی دست و پای رسانه ملی را برای پیگیری پرونده‌ای با این سطح از اهمیت ملی بسته است؟ چرا رسانه ملی در بخش های دیگر خود به بررسی چنین پرونده هایی نمی پردازد؟

رضا رشیدپور جزو مجریانی است که تا به امروز فرصت گفتگوی صریح با مسئولان رده بالای کشور را داشته و در دوره اخیر علاوه‌بر مصاحبه با شخص رییس جمهوری فرصت گفتگوی چالشی و داغ با وزیران در قاب همین برنامه «حالا خورشید» را داشته است؛ آیا مخاطبی که شاهد صحبت‌های او علیه پدیده‌ای عام به نام «آقازاده» است، حق ندارد بپرسد چرا تا به امروز و در گفتگوی مستقیم با مسئولان او صراحتا درباره شرایط فرزندان و خانواده‌شان سوالی را طرح نکرده است؟ سوالی که در صورت طرح می‌توانست لااقل با پاسخ‌هایی روشن بخشی از مسئولان اجرایی و کلان کشور را از اشتراک در اتهام تریبت «آقازاده» مبرا کند.

رشیدپور در قاب رسانه ملی، نماینده قدرتمندترین رسانه کشور است؛ رسانه‌ای که همزمان با تلاش صادقانه برای ارایه تصویری «کارآمد» از دولتمردان می‌تواند پرچم‌دار «شفافیت» و «پیگیری برای دفع فساد» باشد، مبارزه‌ای که قطعا نمی‌تواند در قالب شوخی‌های زودگذر با تاریخ مصرف متناسب با فضای مجازی محقق شود.

تبدیل شدن «آقازاده» به کلیدواژه شوخی‌های مکرر رسانه ملی بی‌تردید فلش راهنمایی برای هدایت ذهن مخاطبان به سمت فساد «پدران» یا به تعبیر دقیق‌تر «مسئولانی» است که طبیعتا مدیران رسانه ملی هم می توانند جزئی از آنان محسوب شوند. تخریب کلیتی به نام «مدیر دولتی» و «مسئول حکومتی» بدون پیگیری برای عیان شدن پرونده مصادیق، هر نتیجه‌ای به همراه داشته باشد، قطعا منجر به تحقق «مبارزه با فساد» نخواهد شد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1397/05/15
اصطلاح اقا زاده را حدود ۱۰ سال پیش شاید هم بیشتر توسط علیرضا نوری زاده خائن باب شد وما باتوجه به تقلید از انها در رسانه ها بکار میبریم وگرنه اقای رشید بان لباس هفته ۶روز ۶ساعت مختلف ومدل موهای انچنانی وماشین خانه بالا شهر خودش چیزی از انها کم ندارد
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1397/05/15
در این که اکثر مسئولین نتوانسته‌اند فرزندان خوبی برای جامعه تربیت کنند شکی نیست.
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1397/05/15
مگه دروغ گفته مردم خودشان عاقل هستند حقایق همیشه تلخه
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1397/05/15
حالا منظورتون چیه؟ میخوای رشیدپورو محکوم کنی که اشتباه کرده؟ یعنی زالوزاده هایی که تابعیت امریکا داشته باشن وجود ندارن؟ میخوای خودم آدرس حداقل ده بیست تاشونو بدم؟ تازه اینا پدراشون در حد کارمندای جز وزارت امورخارجه بودن. چه برسه به اونا که گردنشون کلفت تر بودخ
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1397/05/15
آقازاده منم که ریالی از حق دیگران در جیبم نیست. این ها نکبت زاده، ...هستند. ✋
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
احسنت
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1397/05/15
اقازاده اسمه اقارالجن مال نکنیم بگیم زالوزاده بگیم شیطان زاده.....
پاسخ ها
نغمه
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
دقیقا
اینا یه مشت کفتارزاده اند
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1397/05/15
تورو خدا هی نگید اقازاده بگید کفتار زاده
به اقازاده ها توهین نکنید
اینا یه مشت کفتار زاده اند...
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1397/05/15
ایشان یک مجری هنرپیشه هستند آنچه رانویسنده وگارگردان تلویزیون به اوگفته اند تکرار می‌کند، کی جرأت داردخوسرانه حرفی رابزند..
Iran, Islamic Republic of
16:35 - 1397/05/15
واژه ی آقازاده را روی فردی با اصل و نسب که دستش در جیب کسی نبوده و مال و داراییش ، از دسترنج خودش بوده، میگذارند، خواهشا این واژه ی آقازاده را روی بی شرم ترین دزدهای بیت المال که حق صغیر و کبیر ملت در گوشت و خونشان هست، نگذارید
Iran, Islamic Republic of
00:12 - 1397/05/16
صدا و سیمای معلوم الحال رو همه می شناسند. این مدل برنامه ها یه جور به قول معروف سوپاپ اطمینانه.در واقع کاریکاتوری از آزادی بیان رو به تصویر می کشند.
Iran, Islamic Republic of
08:07 - 1397/05/17
اینها اگه آقازاده بودن وضع ما این نبود توروخدا از واژه واقعی انگل زاده استفاده کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
لایک
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1397/07/07
اقای رشید پور هرچه رو داره از دسترنج زحمت و تلاش و تکیه بر سوادش بدست اورده ،ثروت بادآورده و پول مفت بیت المال یا اختلاص نکرده
Iran, Islamic Republic of
17:27 - 1397/07/07
اینها آقاراده نیستن ، گدازاده و دزد زاده ان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
کالابرد_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
استیل رگال_فوتر
کالابرد_فوتر
شفا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
تدبیرکالا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دکتر عارفی - فوتر