بالاخره چه کسی هویدا را کشت؟
۷۵۹۸۳۴
۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
۸۷۵۲۴
ابراهیم یزدی، دبیر کل سابق نهضت آزادی: وقتی هویدا را از پادگان جمشیدیه به مدرسه رفاه آوردند، به من گفت که فلانی! من حرف‌های زیادی دارم که باید بزنم... من به آقای خمینی گفتم که هویدا اسرار زیادی دارد... باید بگذاریم حرفش را بزند.

روزنامه ایران: چگونگی مرگ نخست‌وزیر سیزده ساله دوران پهلوی دوم هنوز هم محل بحث و گفت‌وگو است.

«حجت‌الاسلام ‌هادی غفاری (۱۸ مرداد ۹۷): من هیچ نقشی در پرونده هویدا نداشتم و جرمم فقط این بود که در دادگاه علنی ۱۰ دقیقه به عنوان تماشاچی حضور داشتم... تا به دادگاه رسیدم، یکی از آقایان دادگاه بلند شد و من را در صف اول دادگاه جای داد و نزدیک هویدا نشاند. بعد که تقریباً دادگاه داشت تمام می‌شد و متهم را بیرون بردند، بلند شدم رفتم... هیچ کس جز آقای خلخالی و خدا نمی‌داند چه کسی هویدا را کشته است... «قبر هویدا در شهر «عکا» در منطقه تحت سلطه اسرائیل قرار دارد... آن طور که شنیده‌ام، جنازه هویدا را به پزشکی قانونی بردند و بدنش را «مومیایی» و سپس به ترکیه منتقل کردند و از آنجا هم به محلی به نام «حظیره القدس» عکا که آرامگاه بهائیان است، بردند. جسد هویدا را دیدم او حتی «مختون» نبود یعنی ختنه هم نشده بود. او مسلمان نبود و به اسلام اعتقادی نداشت.»

بالاخره چه کسی هویدا را کشت؟

ابراهیم یزدی، دبیر کل سابق نهضت آزادی: «وقتی هویدا را از پادگان جمشیدیه به مدرسه رفاه آوردند، به من گفت که فلانی! من حرف‌های زیادی دارم که باید بزنم... من به آقای خمینی گفتم که هویدا اسرار زیادی دارد... باید بگذاریم حرفش را بزند. آقای خمینی پیشنهاد من را پذیرفت. به خلخالی گفت: همان جور که فلانی می‌گوید، عمل کنید... موقعی که هویدا به راهرو دادگاه می‌آید، یکی از آقایان روحانی که آنجا بوده و من مایل نیستم الان اسم او را ببرم، در راهرو با هفت تیر کمری خودش او را می‌کشد.

اصغر رخ‌صفت، رئیس وقت زندان قصر: در آن دوره آقای‌ هادی غفاری بدون آن که مسئولیتی داشته باشد، به زندان قصر رفت و آمد داشت؛ متهم می‌برد و می‌آورد. اسلحه می‌برد و می‌آورد. بارها من به آقایان قضات تذکر دادم که چرا یک فرد بدون مسئولیت در زندان رفت و آمد می‌کند. در روز دادگاه هویدا که او را به حیاط پشت زندان برده بودند و‌ هادی غفاری با یک تیر هویدا را پیش از اعلان حکم کشته بود، یادم است وقتی صدای تیر در یک وقت غیر متناسب آمد، بسیار ترسیدم. وقتی سمت صدای تیر رفتم، فهمیدم آقای غفاری هویدا را کشته است!

بالاخره چه کسی هویدا را کشت؟

ابوالفضل حکیمی، نماینده مردمی حاضر در دادگاه هویدا: مدتی که گذشت، تنفس دادند و هویدا را از در پشتی دادگاه خارج کردند. من به دنبال ایشان رفتم. هویدا را از پله‌ها پایین برده بودند. آن بخش از ساختمان زندان قصر یک حیاط کوچک بود که در انتهایش دو اتاق شبیه سلول انفرادی وجود داشت. ناگهان از سمت سلول‌ها صدای گلوله آمد. لحظاتی بعد آقای خلخالی و آقای غفاری از آن اتاق خارج شدند. آقای غفاری یک کلت کمری در دست داشت و خلخالی با سرزنش به او می‌گفت: «دستت چرا می‌لرزید؟» فهمیدم هویدا را کشته‌اند.

عباس میلانی، پژوهشگر تاریخ معاصر: دکتر گرمان (احتمالاً رئیس وقت پزشکی قانونی) (به خانواده هویدا) می‌گفت دو راه حل پیشنهاد می‌کنم، می‌توانم جسد را بسوزانم یا جسد را مدتی در سردخانه پزشکی قانونی در جایی امن حفظ کنم و وقتی آب‌ها از آسیاب افتاد، با شما (دکتر فرشته انشاء، نوه خاله امیرعباس هویدا) تماس خواهم گرفت... جسد هویدا به راستی سه ماه در سردخانه ماند... بعد از این مدت دکتر گرمان با خانواده انشاء تماس گرفت و از آنان خواست که برای بردن جسد مراجعه کنند. خانواده انشاء مراسم کفن و دفن را به سرعت انجام دادند. چند ماه بعد بالاخره سنگی بر گور هویدا گذاشتند. تازه در آن زمان هم نام واقعی‌اش را بر سنگ ننوشتند و تنها به اشاره غیر مستقیم هویت کسی که در آنجا در خاک خفته، بسنده کردند.»

انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1397/05/27
خوب هویدا اعدام شده مجرم باید اعدامشود بعدازسالها کنکاشگریآقای غفار اورا کرده کارخوبیکرده است غفارینکشته من کشتم مگرآنهابه مردم رحم کردندمردمرا به گلوله بستند آقای دستش درد نکند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
بحث اینجاست که نزاشتن حرف شو بزنه چون به ضررشون تموم میشد قبل اینکه دادگاه به اعدام محکوم کنه خودشون کارشو تمام کردند
دقیقا مشخصه کی کشته هادی غفاری به دستورخلا للی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
اوشگول
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
منگل جان این اعدام نبوده قتل بوده چرا صبر نکردن دادگاه تموم بشه بعد به حکم دادگاه اعدام بشه
شهریار
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
بالاخره جوی وجود داره که ایشون به صلاح خودش نمیدونه که تقصیر این کار به گردنشون باشه،ضمنا هویدا یا هر کس دیگری هرکاری هم کرده باشن نباید اینجوری کشته بشن
مردم
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
عباس آقا ! یکروز نوبت خودت هم میشه ! جوش نزن
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1397/05/27
غفاری الان حضور دارد چرا محاکمه نمی شود اگر هویدا مجرم ومتخلف بوده وحکم ان هم اگر دران زمان اعدام بود بایستی مراحل قانونی را طی میکرد مگر اقای خمینی دستور نداده بود که با زندانیان بد رفتاری نکنند اما اقای غفاری که الان هم حضور دارد و برای اقای روحانی هم تبلیغ میکردچرا در راهرو دادگاه یک متهم را به قتل رسانده واین قتل را به گردن خلخالی انداخته،خدا می داندکه اینها چندنفر را همینطور به قتل رساندن.
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1397/05/27
هر کی کشت بدرک
پاسخ ها
بدون نام
Canada
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
کاش یکی هم پیدا بشه تو رو بفرسته به درک ادمکش بالفطره
بدون نام
United States
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۱
انشتالله خودت هم به زودی به درک الهی واصل میشی
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1397/05/27
خلخالی آخر عمرش خیلی زجر کشید تا مرد !؟
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1397/05/27
آقای محترم قبل اینکه نظر بدی اول خوب فکر کن بعد نظر بده. یعنی چه خوب کرد ؟صحبت جان یک انسان و عدالته.قبل دادگاه مگه میشه کسی رو به قتل برسونی؟خوب کرد یعنی چه؟
Iran, Islamic Republic of
20:31 - 1397/05/27
خدا رحمتش کنه
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1397/05/27
و این خلخالی، جزایش را کشید و با غم مرد...
کشتن خدمت‌گزاران مردم، جنایت بزرگی بود...
می‌دانید چه‌کسی او را برای قتل، منصوب کرد؟
United Arab Emirates
02:59 - 1397/05/28
حماقت ما هویدارا کشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
تو که حماقت از سر و روت میباره
Iran, Islamic Republic of
04:13 - 1397/05/28
گذشت زمان اگه عمری باشد خواهیم دید چه بوده قضیه
Iran, Islamic Republic of
07:04 - 1397/05/28
یادش گرامی و روحش شاد
الان میفهمیم ثبات اقتصادی چقدر برای احساس امنیت داشتن و برنامه ریزی برای آینده مهم است.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
اینا رو از رو زندگگگگگگگی هویدا فهمیدی؟؟
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1397/05/28
خدا رحمتش کنه،روحش شاد
وقتی مقایسه می کنیم با مسيولین الان ،میفهمیم که چه انسان بزرگی رو از دست دادیم
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1397/05/28
فقیر فقیرتر شده و ثروتمند ثروتمندتر اینا صحبت از آبادی و آبادنی ایران می زنن ولی در عمل کارشون خراب کردنه،صحبت از عزت و آبروی ایران و ایرانی می زنن ولی کازشون بی عزت کردن ایران و ایرانیه والسلام
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1397/05/29
ببینید بعد از انقلاب قتل آدمها به دست خلخالی چه کار راحتی بوده. اولین عامل برای ثبات یک کشور نظم هست. یعنی پیروان یک عقیده نباید سرخود عمل بکنن. قصدمون طرفداری از شخص خاصی نیست ولی به نظر من صرف اینکه طرف ختنه نشده باید کشته بشه جای اشکال داره. اسلام دین رحمت و عطوفته نه دین کشت و کشتار.
Iran, Islamic Republic of
11:31 - 1397/05/30
خو،ختنه نبودختنه اش میکردید چرا کشتینش
United Arab Emirates
19:39 - 1397/06/26
هویدا هرمذهب ودینی که داشت واقعا به کشور خدمت کرد درود بر هویدا
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1397/08/30
هویدا مغضوب علیهم هر دو حکومت بود ....
هم جمهوری اسلامی و هم پهلوی
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1397/08/30
اینکه هویداکشته شدبه درک اما شیوه قتل خیلی بدبودبایدطبق قانون اسلام اعدام میشدنه باخشونت وقبل ازاثبات جرم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج