انواع مهریه؛ زندگی زوجین در اسارت چند سکه
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۷۶۳۵۸۱
۰۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
۱۱۶۹۸
ارزش پول ملی سقوط می‌کند، سکه گران می‌شود و تعداد زندانیان مهریه هم افزایش پیدا می‌کند. این بخشی از داستان تلخ زندگی در ایران امروز است. هر لحظه افزایش قیمت سکه، حکم به مرز سکته رسیدن مردانی است که در شرایط پرداخت مهریه قرار گرفته‌اند.

روزنامه قانون - وحیده كریمی: ارزش پول ملی سقوط می‌كند، سكه گران می‌شود و تعداد زندانیان مهریه هم افزایش پیدا می‌كند. این بخشی از داستان تلخ زندگی در ایران امروز است. هر لحظه افزایش قیمت سكه، حكم به مرز سكته رسیدن مردانی است كه در شرایط پرداخت مهریه قرار گرفته‌اند.

مهریه دیگر مهر مرد به زن نیست وتبدیل شده است به تك بازوی قدرت زنان برای دریافت حقوق پایمال شده خود در زندگی مشترك. وضع قانون و بگیر و ببند هم چاره كار نبوده و نیست. وقتی زنان تمامی حقوقی را كه در خانه پدر داشته‌اند همزمان با جاری شدن عقد ازدواج از دست می‌دهند و برای به‌دست آوردن‌شان باید چشم به تصمیم مرد خود بدوزند، مهریه وجه ضمان آسایش آن‌ها خواهد بود.

زندگی زوجین در اسارت مهریه

نمی‌توان از زنی كه در زمان طلاق می‌خواهد سرپرستی فرزند خود را كسب كند انتظار داشت از فشار مهریه استفاده نكند یا زنی كه حتی برای اشتغال مجبور به داشتن رضایت همسر است و قانون حامی تمام‌قد مردانی است كه مانع اشتغال همسرشان هستند چگونه می‌شود تلاش كرد تا تنها حقوق مادی زنان در زندگی مشترك پایمال شود آن‌هم بهانه افزایش زندانیان مهریه. مگر دلیل این‌افزایش فقط زنان هستند.

بحران اقتصادی، بیكاری، فساد گسترده مالی و اداری رخنه كرده در نظام اداری كشور، گرانی سرسام‌آور مسكن و... آیا هیچ نقشی در بحران‌های خانوادگی ندارند؟ همان بحران‌هایی كه منجر به ناسازگاری زوجین می‌شوند! اگر مردان درآمد مكفی داشته باشند و همان مقدار معقول 110سكه طلارا بتوانند به صورت اقساط پرداخت كنند دلیلی دارد راهی زندان شوند؟ نفس مهریه عامل افزیش زندانیان نیست و نبود ثبات اقتصادی یكی از مهم‌ترین عوامل در این زمینه است.

به گفته رییس ستاد دیه كشور، تعداد زندانیان مهریه به بیش از دو برابر در سه سال اخیر رسیده است. وجود 3600 زندانی آن‌هم برای بدهی مهریه نشان از وجود مشكلی اساسی در عرف و اخلاق جامعه در امر ازدواج دارد. اینكه تك قدرت زنان برای داشتن حقوقی برابر با مردان فقط در داشتن مهریه خلاصه شده است كنارنیاز به اصلاح قوانین در جهت برابری زنان و مردان، قانونگذاری به فرهنگ‌سازی هم نیازمند است.

هرچند تجربه دخالت نمایندگان مجلس در امر مهریه در قانون حمایت از خانواده تاثیری در تعداد زندانیان نداشت و پیش از اجرا شدن این قانون‌هم بیش از 2500 زندانی مهریه در زندان‌ها در حال سپری كردن روزگار سخت خود بودند. دلیل این امر هم بسیار ساده است؛ كسی امكان پرداخت مهریه ندارد حال چه یك سكه چه 110 سكه، ناتوانی مالی او را راهی زندان خواهد كرد. فاطمه سادات غمخواری، وکیل پایه یک دادگستری درباره شرایط پرداخت مهریه بیش از 110 سکه معتقد است اکثر محکومیت‌های حبس در مرحله اجرا یعنی وقتی حکم پرداخت در دادگاه بدوی داده شد و در دادگاه تجدیدنظر این حکم قطعی شد، تا سقف 110 سکه اقدام می‌شود و اگر زوج توانایی پرداخت بیشتر از این تعداد را داشته باشد، زن باید مال معرفی کند.

اگر زن توانایی اثبات توانایی مالی زوج را نداشت، دادگاه وظیفه دارد از نهادهایی که ذکر شد استعلام بگیرد و اگر با وجود این اقدامات هیچ مالی به نام مرد ثبت نشده باشد، دادگاه حکم جلب مرد را تا سقف 110 سکه صادر می‌کند.

علی نجفی توانا،جرم‌شناس و حقوقدان، با اشاره به اثرات منفی افزایش قیمت سکه طلا روی محکومان مهریه معتقد است مردان باید در زمان تعیین مهریه به دو نکته توجه داشته باشند؛ نخست عندالمطالبه بودن مهریه است. یعنی پس از عقد، زن هر زمان می‌تواند مهریه خود را درخواست‌کند و مرد موظف به پرداخت آن است.

دومین موضوع تعیین مهریه بر اساس نرخ روز است. تعیین مهریه بر اساس سکه طلا باعث فراز و فرود در آن می‌شود. مردان باید بدانند اگر همسرشان درخواست مطالبه مهریه کند آن را باید بر اساس نرخ کنونی سکه طلا پرداخت کنند.

نباید فراموش كرد كه اگر مردان خود به حقوق زنان درزندگی مشترك احترام بگذارند با ضرب و زور قضایی امكان‌پذیر نیست و با هزار سال زندان هم نمی‌توان‌آرامش را در زیر سقف هیچ خانه‌ای ایجاد كرد.

دریافت مهریه، مهری كه عندالمطالبه است در اكثر موارد اقدام برای دریافت آن به طلاق منجر می‌شود زیرا مردان همواره با ترفندهای مختلف، توسل به شیوه‌های ‌قانون و تنگ کردن عرصه بر همسران خود معمولا آنان را به طلاق و بخشش مهریه خود وادار کرده و به این ترتیب زن در اکثر مواقع به حق و حقوق قانونی خویش یعنی دریافت مهریه نمی‏رسد.

احمد بشیری، حقوقدان در این باره می‌گوید: مهریه به موضوع پیچیده‌ای در زندگی زناشویی تبدیل شده است که ابعاد آن در کشورتقریبا غیرقابل کنترل است. بنابراین زمان آن فرارسیده تا برای این نابسامانی چاره‌ای اندیشید و راهی یافت.

البته دیوان‌عالی کشور سال 91 رای وحدت‌رویه‌ای را صادر كرد تا به موجب آن پرونده‌های مهریه و اعسار به صورت همزمان در محاکم رسیدگی شوند تا شاید این‌گونه بدهكار مهریه دیگر راهی زندان نشود. قراربود مردی که با درخواست مطالبه مهریه از سوی همسرش روبه‌رو می‌شود و مراحل دادگاهی را طی می‌کند، بتواند همزمان با این اقدام زن، او نیز تقاضای اعسارش (تنگدستی و ناتوانی مالی) را به دادگاه ارائه دهد و اگر توانست ناتوانی مالی‌اش را ثابت کند از به زندان افتادن و پروسه‌های طولانی رسیدگی به این قبیل پرونده‌ها رها شود.البته تا پیش از صدور این حکم نیز برخی محاکم به مردان بدهکار، بعد از صدور رای دادگاه مبنی بر پرداخت مهریه فرصت پیگیری حکم اعسار را می‌دادند ودر این فاصله زمانی مرد باید راهی زندان‌می‌شد.

هرچند با رای دیوان عالی كشور قرار بر این شد هیچ فرد بدهكار مهریه راهی زندان نشود اما همچنان تعداد زندانیان مهریه رو به افزایش است كه بخشی از آن سلیقه‌ای برخورد كردن محاكم است و برخی به عدم تمایل مرد برای پرداخت مهریه است كه او را راهی زندان می‌كندزیرا زمانی كه مرد ناتوان از پرداخت مهریه باشد بدون اینكه راهی زندان شود با اثبات اعسار او مهریه تقسیط می‌شود.

زندگی زوجین در اسارت مهریه

چالش دریافت مهریه در خارج از كشور

نكته مهم این است كه در همه كشورها به جز ایران مهریه در زمان عقد ازدواج پرداخت می‌شود. از این روعندالمطالبه بودن آن‌معنای واقعی دارد اما در ایران و حتی ایرانیان خارج از كشور نیز قاعده پرداخت مهریه در زمان جاری شدن عقد ازدواج جایگاهی ندارد. از این‌رو دریافت مهریه زنان ایرانی كه ساكن كشورهای غربی هستند هم خود به چالشی حقوقی برای دادگاه‌های غربی تبدیل شده است. سال ۲۰۱۷ در پی صدور آرای متعارض دادگاه‌های سوئدی در مورد مهریه، دیوان عالی سوئد اعلام کرد که تعهد به پرداخت مهریه در سوئد قابل اجرا نیست. این رای زمانی صادر شد که یک زن ایرانی ۶۹۰ سکه مهریه خود را به اجرا گذاشته و دادگاه تجدیدنظر به نفع او رای داده بود.

دیوان عالی سوئد در این رای بر مبنای قیاس مهریه با تعهد تقسیم اموال در حقوق کشورهای غربی صادر كرده و به این نتیجه رسیده بود که یک قرارداد تقسیم اموال که بدون ارتباط با یک فسخ نکاح قریب‌الوقوع تنظیم شده باشد، بر اساس قوانین زناشویی فاقد اثر است. درآمریكا نیز پرونده‌های مهریه بارها در دادگاه‌ها مطرح شده و آرای متفاوتی در این زمینه صادر شده‌است.

سال ۲۰۰۲ دیوان عالی نیوجرسی در یک پرونده حکم به پرداخت مهریه داد. عابد عواد، وکیل و استاد حقوق آمریکا در تحلیلی که بر رای دیوان عالی نیوجرسی نوشته، می‌نویسد: دادگاه‌هایی که به ضرر مطالبه‌کننده مهریه رای داده‌اند چون مفهوم واقعی مهریه را نمی‌دانستند آن را مشابه تعهدنامه تقسیم اموال (prenuptial agreement) در نظر گرفتند که در هنگام ازدواج تقسیم اموال بعد از طلاق بسته می‌شود (دیوان عالی سوئد هم چنین استدلالی کرده) در حالی‌که همان‌طور که قاضی دادگاه نیوجرسی استدلال کرده، مهریه نباید با تعهد تقسیم اموال قیاس شود و مقررات این توافق به مهریه تسری پیدا کند. مهریه با تعریفی که در حقوق اسلامی دارد فقط یک تعهد پرداخت ساده است و چنین تعهدی هیچ تعارضی با حقوق آمریکا ندارد.

مهریه قرارداد مالی نامفهوم

بنابراین باید تاكید داشت كه مهریه به قراردادی نامفهوم در زمان ازدواج زنان و مردان ایرانی در خارج از كشور تبدیل شده است و در ایران نیز با نگاهی كه نمایندگان مجلس دارند شاید كاركرد خود را از دست خواهد داد.

چندی پیش بود كه مدیرعامل ستاد دیه کشور گفته بود: امروز پرداخت مهریه‌های پایین هم برای خودش دردسر بزرگی است. شاید تصور شود مقصود از مهریه‌های معقول تعهد کابین 110سکه‌ای است اما واقعیت این است که همین ارقام پایین هم با افزایش قیمت سکه گرفتاران بسیاری دارد. در این زمینه پروانه مافی، نماینده مردم تهران در بهارستان در واكنش به سختی پرداخت 110 سكه مهریه، زندانیان مهریه را یک معضل عمومی دانسته و گفته بود: در تلاش هستیم بدون توجه به جنسیت، با جلب کارشناسان خبره موضوع زندانیان مهریه و راهکاری برای ممانعت از حبس مردان این سرزمین را مجدانه پیگیری کنیم.

من جنسیت‌پرست نیستم، یعنی فمینیست نیستم. در خصوص مهریه دوست دارم عدالت اجرا شود. عدالتی که خط کش قانون آن را تعیین می‌کند. امروز اگر میزان مهریه‌های طلایی برای پیشگیری از حبس بدهکاران مالی نیازمند به‌روزرسانی است این مهم را با رعایت حقوق همه شهروندان مرد و زن پیگیری خواهیم کرد.

این سخنان پروانه مافی در حالی بیان شده است كه دخالت مجدد بهارستانی‌ها در امر مهریه همان‌گونه كه در سابق تا ثیر‌گذار نبود،این‌بار هم منتج به شكست است و اگر در راستای تغییر قوانین برای رسیدن به برابری در حقوق زنان و مردان‌در زندگی مشترك تلاش شود بی‌شك نتیجه بهتری در پی خواهد داشت.

زندگی زوجین در اسارت مهریه

انواع مهریه

مهریه مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک می‌شود و مرد ملزم به دادن آن به زن می‌شود. مهریه انواع مختلفی دارد و از این‌رو شرایط پرداخت آن نیز متفاوت است.

الف)مهر المسمی: مهری است که زن و شوهر قبل از انعقاد عقد نسبت به مقدار و میزان آن توافق كرده و آن را در عقد ذکر می‌کنند. تعیین میزان مهر مطابق ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی منوط به تراضی طرفین است و محدودیتی در این خصوص در قانون پیش‌بینی نشده‌است. طبق ماده ۱۰۷۹ قانون مدنی، مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آن‌ها شود، معلوم باشد (ماده ۱۰۷۹ قانون مدنی).

شرایط مهر المسمی: دارای ارزش مالی و اقتصادی باشد، قابل تملک و نقل و انتقال باشد،مشخص و معلوم باشد،معین و تصریح شده باشد،دارای منفعت عقلایی و مشروع باشد،شوهر قدرت تسلیم مهریه را داشته باشد.

ب)مهرالمثل: اگر در زمان انعقاد عقد راجع به مهریه توافق نشده یا اینکه مهریه نوعی تعیین شده که مطابق قانون نبوده، ولی عمل زناشویی بین زوجین رخ داده‌است، در این حالت بر اساس عرف و عادت محل و وضعیت خاص زوجه مانند تحصیلات، سن، شغل و امثال آن مهریه‌ای هم شأن زنان مشابه وی تعیین می‌شود که به این نوع مهریه مهرالمثل می‌گویند.

ج)مهرالمتعه:در نکاحی که دائم بوده و مهریه ذکر نشده یا شرط عدم مهر شده باشد، زوج به زوجه مطلقه خود که با او نزدیکی نکرده‌است مهریه‌ای پرداخت می‌کند و این مهریه مهرالمتعه گفته می‌شود.

ث)مهرالسنه:مهرالسنه به میزان مهریه‌ای گفته می‌شود که رسول خدا (ص) برای همسران و فرزند خود فاطمه‌زهرا (س)تعیین و به امت خود سفارش‌كردند تا بیش از این مقدار را برای مهریه قرار ندهند. مستحب است که مقدار مهریه از این مقدار کمتر باشد و بیشتر از آن کراهت دارد. از رسول خدا روایت شده که بهترین زنان امت من کسانی هستند که مهریه‌آن‌ها کم و مهر و محبت آن‌ها زیاد باشد. کمترین مقدار روایت شده 400 درهم نقره‌مسکوک و بیشترین مقدار ذکر شده 500 درهم نقره‌مسکوک است. 500 درهم نقره‌مسکوک معادل 50 دینار طلای مسکوک در نظر گرفته می‌شده است.

د)تفویض مهر: اگر در عقد تعیین مهر به یکی از زوجین یا شخص ثالثی واگذار شود، صحیح است و به آن تفویض مهر گویند.

انواع مهریه از لحاظ زمان مطالبه:

به مجرد عقد، زن مالک تمام مهر می‌شود. معذالک مالکیت وی متزلزل است و بعد از دخول مستقر می شود به همین دلیل در مهریه حال حق حبس وجود دارد.

عندالمطالبه : یعنی به محض انعقاد نکاح زوجه مالک آن می شود و در صورت مطالبه زوج باید بپردازد.

عند الاستطاعه : زمان پرداخت مهریه زمانی است که زوج توانایی و استطاعت پرداخت را داشته باشد.

موجل: در مهریه موجل برای پرداخت مهریه اجل و زمانی در نظر گرفته می شود که تا زمان فرا رسیدن آن، زن حق مطالبه ندارد. در این نوع مهریه حق حبس وجود ندارد.

قوانین مهریه:

ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی: به محض جاری شدن عقد ، زن مالک مهر خود می‌شود ومی‌تواند هر نوع دخل و تصرفی که بخواهد در آن انجام دهد.

ماده ۱۰۸۵: زن می‌تواند تا زمانی که مهر به او تعلق نمی‌گیرد ، از انجام وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع ورزد.

ماده ۱۰۸۶: اگر زن قبل از اخذ مهر به اختیار خود به ایفای وظایفی که درمقابل شوهر دارد اقدام كرد، دیگر نمی‌تواند ازحکم ماده قبل استفاده کند.

ماده ۱۰۸۷: در شرایطی که در نکاح دائم مهر ذکر نشده باشد ، یا عدم مهر شرط شده باشد، نکاح صحیح است و زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.

انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1397/06/06
وقتی تمام قوانین ب نفع مردها نوشته شده، پس خانوما حق دارن از تنها حقشون برای رسیدن ب بعضی خواسته هاشون استفاده كنن...تحت هیچ شرایطی مهریه های پایین و قبول ندارم...تو این مملكت و با این قوانین فقط مهریه میتونه ی كم خانوما رو نجات بده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
آره ما هم گوشمون درازه مهریه بالا رو حتما قبول میکنیم.کور خوندین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۷
اره که بعد از دو سه ما نامزدی طلاق بگیرینو پولی به جیب بزنین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۷
چشمتون كور...كسی ك زن میخواد باید ازپس مخارجش بربیاد...نمیتونید بمونید ور دل ننه هاتون، كارت دعوت ك نفرستادن براتون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۷
الان پسرای مفت خور بیكار بی عار ك عرضه زندگی گردوندن ندارن دنبال یكی میگردن ك خراب شن سرش و طرف پول تو جیبی شونم بده
تازه زبونشونم درازه، تو آدم باش، سرت ب تنت بیارزه، مطمئن باش طرفت بخاطر مهریه زندگیشو خراب نمیكنه
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1397/06/06
خدا لعنت کنه زنهایی رو که با گرفتن مهریه مرد رو به خاک سیاه میکشونن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
خدا لعنت كنه مردهایی ك حق زنها رو میخورن و ب هر ترفندی از زیر بار مهریه فرار میكنن
مگه مجبورت كرده بودن؟ از اول قبول نمیكردی!
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1397/06/06
مهریه حق زنه ولی امروزه این مهریه های چند صد میلیونی شده چماقی از طرف زنها که هر وقت دلشون خواست اونو تو هوا بچرخونن و مردها را تهدید کنند. یه پیشنهاد هم دارم برای قوه قضائیه: ملاک ارزش مهریه و سکه و قیمت آنرا به زمان عقد ازدواج حساب کنند.
پاسخ ها
هانیه
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
اگر40سال اززندگی مشترک بگذرد واقا همسرجوان بگیردهنوزهم همین عقیده دارید
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1397/06/06
چرا زمانیکه قبل از عقد و ازدواج مرد اعلام می کنه که نمیتونه مهریه رو پرداخت کنه اون موقع زن بی خیال مرد مورد دلخواه نمیشه ، اگه زنان صادق هستند همون موقع بگن ازدواج نمی کنیم چرا با شارلاتان بازی مرد رو به چنگ میارن بعدش حالا انتظار دریافت مهریه رو دارند و میگن حقمون هستش ......... مهریه به صورت نامردی و حقه بازی زنان بر ضمه مرد قرار می گیره.... اگه مردی قبل از ازدواج بگه مهریه ات رو میدم باید پرداخت کنه ولی اگه قبل از ازدواج بگه نمیتونم پرداخت کنم ولی با حقه بازی و دغل کاری زن مشمول ضمه قرار بگیره به نظرم به لحاظ شرعی و اخلاقی هیچ حق و ضمه ای بر گردن مرد نیست...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶
آقا رضا اولا هیچ زنی حتی مدلهای بد خلق و بدش هم از اول زندگی نمیخاد مهریه بگیره.ما همیشه اعتقاد داشتیم کی مهریه داده کی گرفته.دوما ما به اصطلاح مسلمانها باید بدونیم به هر شکلیش آخرش به کردن مرده و مرد مدیون تا آخر عمرش و حتی تو اون دنیا.سوما اگه مردا مرد کامل و عاقل و پاک و مسلمون باشند که میگن مردها عقلشون کامله نباید اصلا کاری کنند و هلاف کنند که زن راه آخر را به اجرا گذاشتن مهریه بدونن.شما باید زنتونو هدایت کنی و ساده تر بگم کهجمعش کنی و راضیش کنی .زن ناقص العقل شماهاکاملید چرا خطا مکنید خیانت میکنید مواد مخدزمصرف می کنید و دست بزن دارید و غیره وغیره.خدا از دل ما خانمها خبر داره که مهریه فقط تنها بهانمونه برای آشتی برای به اصطلاح اهرم فشار برای سر به راه شدن مردهای غد و لجباز و منحرف .البته نه همشون.انشااکه همه چه خانمها چه آقایان و بنده به راه راست هدایت شده و خدا ازمون راضی باشه و اعمالمون مسلمون وار.انشاا...ه
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1397/06/06
اگه نمایندهای مجلس ما احساس وظیفه میکردن چیزای گرونواز مهریه برمیداشتن.مهریه باید بیش از یک میلیون نباشه گرنه زن سواستفاده میکنه
پاسخ ها
Sami
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۷
یه وقت خسته نشی یک میلیون مهریه بدی!!!
اینکه مهریه ها میلیاردی باشه انصاف نیست
باید مثل اروپا 50 50 باشه. اموال کسب شده بعد از ازدواج بطور مساوی تقسیم بشه. اینجوری زنهای پولکی به فکر چپاول پول های مرد نمی افتن
Iran, Islamic Republic of
20:45 - 1397/06/07
این درد و خیلی از دردهای دیگر این مردم یک سری قوانین عهد عتیقیه
Germany
10:10 - 1397/06/09
قوانین طلاق رو آسونتر کنن قوانین ضد زن رو بردارن زنارو برای گرفتن طلاق ده سال تو دادگاه نچرخونن خب مشخصه که همه چی درست میشه
وقتی هیچ قانونی برای حمایت از زن ها نیست جز مهریه نتیجش میشه همین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
والا بعضی از زنها از ده تا مرد ناساز گار بدتراگر هوایی بشه وبددهنی کنه بدبخت اون مرد
Iran, Islamic Republic of
15:43 - 1397/06/22
هر وقت حق طلاق مساوی شد، صیغه و چند همسری حرام شد و در زمان طلاق تمام اموال مرد با زن نصف شد. زن آزادی اشتغال و خروج از کشور و .... را پیدا کرد میشه مهریه را بسیار کم یا حذف کرد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
موافقم
درین درین
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶
چرا تمام اموال مرد نصف بشه؟! مگه شهر هرته...مخالفم شدید شدید
Iran, Islamic Republic of
18:19 - 1397/06/28
همسر من یه آدم روانی بود که دست بزن هم داشت ،اگه مهریه ی بالام نبود هیچوقت نمیتونستم ازش طلاق بگیرم ،مهریه رو عوض طلاقم یجا بخشیدم
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1397/06/30
با نظر کاربر sami کاملا موافقم. بعد از ازدواج اموال باید نصف نصف باشه. و این خیلی بهتر از مهریه س و قدر و منزلت خانمارم بیشتره.
United States
16:03 - 1397/08/01
صد ميليون يا دويست ميليون از مرد بگيرند به زن بدهند زن بگذارد توي بانك سودش را بگيرد ديگر مرد را رها كنند. اندازه هزار سكه مهر يعني مرد بميرد بهتر پانصد سال هم عمر كند همه درامدش را بايد به زني بدهد كه طلاق گرفته. تو بغل مرد ديگري خوابيده امروز صبح از اون هم طلاق ميگيره . بخدا زن بد هم هست دارند با سكه گرفتن به فساد كشيده ميشن. وچند شوهر ميكنند ومردها از ازدواج ميترسند
United States
16:09 - 1397/08/01
زنها را پرو كرديد از خونه فرار ميكرد وموقع عقد ميدونست. من فقط كارمندم. قبول كرد بامن ازدواج كند و كلاه بردار گفت هزا ر سكه. مهريه. و قسم خورد فقط جلو اقوام تو تالار حالا مهريه اجرا گذاشته.
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1397/08/08
آقا پسرا ازدواج ممنوع!
دخترا هم اگه حق و حقوق میخوان برن بیل بدست بگیرن و کار کنن
United Arab Emirates
23:27 - 1398/03/01
خاک تو سر این مجلس و دولت. عرضه مدیریت طلاق و مهریه رو ندارند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
پارسیان طب - فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر
شفا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر صالحی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
اورانوس_فوتر2
آیلین_فوتر کاشت ابرو