گزارش روزنامه رسالت علیه سلبریتی‌ها
۷۶۳۹۴۹
۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
۶۴۷۱
سخنان آقای کیانیان در تشییع جنازه مرحوم دری برای خیلی‌ها به غایت اعجاب‌انگیز بود. حداقل از جناب کیانیان انتظار نمی‌رفت. خیلی فکر کردم این سخنان را باید چطور تحلیل کرد، این که «در این 40 سال حتی یک روز خوش هم ندیدم.» سخن درشتی بود، حتی اجازه نمی‌داد پاسخ دهیم.

روزنامه رسالت: سخنان آقای کیانیان در تشییع جنازه مرحوم دری برای خیلی‌ها به غایت اعجاب‌انگیز بود. حداقل از جناب کیانیان انتظار نمی‌رفت. خیلی فکر کردم این سخنان را باید چطور تحلیل کرد، این که «در این 40 سال حتی یک روز خوش هم ندیدم.» سخن درشتی بود، حتی اجازه نمی‌داد پاسخ دهیم. چه چیز را باید پاسخ می‌دادیم؟ مثلاً می‌گفتیم نه اشتباه می‌کنید، در این 40 سال روز خوش هم داشتیم؟ بی‌معنی بود. باید رها می‌کردیم.

تا اينکه چند روز پيش گوشه‌اي از مراسم عروسي خانم پاکدل و آقاي کاظمي هم منتشر شد. پيشتر فيلم هاي عروسي آدم هاي مشهور، در شبکه هاي زيرزميني و قاچاقي منتشر مي شد و حالا خود عروس و داماد فيلم شان را منتشر کردند تا در معرض قضاوت باشند. تا آنجا که يک سلبريتي ديگر مي نويسد: «آقاي کاظمي اين خانم خيلي از سرت زياده و به خانم عروس هم مي گويد کاش کمي بيشتر صبر مي کردي.» به همين اندازه زشت و زننده.

اين دو ماجرا تنها گوشه اي از حوادث اخير زندگي سلبريتي هاست. اما غرض اين يادداشت نقد اين‌دو رفتار نيست. ماجرا فراتر از اين وقايع است. همه آسيب هاي دنياي سلبريتي به کنار، امروز ماجراي غم انگيز تري در حال شکل گيري است که اين‌دو خبر را هم بايد در همين درگاه تحليل کرد.

در روزگاري به سر مي بريم که خود سلبريتي ها نيز کم کم مسخ خواهند شد و تغيير شکل مي دهند. روزگاري که پلنگ‌هاي شاخ دار عليه ستاره ها برمي خيزند.

به زودي با پديده عبور از سلبريتي مواجه خواهيم بود. اين افراد که به شاخ ها و پلنگ هاي اينستاگرام شهره اند همه امتيازشان را از هنجار شکني مي گيرند. اساسا لاکچري ها، خالکوبي ها، مو هدهدي‌ها و پورشه‌ سوارها ورقاصه ها نسل جديد سلبريتي ها را شکل مي دهند.اين افراد از هيچ قاعده هنجاري پيروي نمي کنند و همه هنرشان فاصله گرفتن از ارزش هاي نهادينه شده اجتماعي است.

دنياي امروز ديگر دنياي ستاره ها هم نيست. دنياي اغوا گري است. ستاره ها در يک حوزه رشد کرده و داراي مهارت‌اند. ستاره بودن يعني توانايي و استعداد درخشان و خارق العاده در يک هنر داشتن. اما اغوا گري نياز به هيچ مهارتي جز شورشي بودن ندارد؛ شورش عليه فرهنگ مسلط جمعي. فالش زني شهرت زاست.

پلنگ هاي شاخ دار از همه چيز اعتبار زدايي مي کنند و رشدشان نيز در همين قدرت قاعده شکني است. هيچ کس نمي داند تتلو با اين همه توهين و تحقير و بدريختي و غيره چرا شهرت پيدامي کند؛ هيچ نيست جز شورشگري.

پلنگ ها و شاخ هاي اينستاگرام چهره هاي به غايت معمولي و غيره ستاره اي اند که بدون هرگونه استعدادخاص يا امتياز ويژه اي شهرت يافته اند و امروز بازارگرداني مي کنند و پديده اينفوئنسرها را در تبليغات سوداگرانه شکل داده اند.

و اما آسيب بزرگ اينجاست که جريان سلبريتي سنتي ما چاره اي ندارد جز حرکت در مسير پلنگ هاي شاخ دار. در غير اين‌صورت از شهرت مي افتند. امروز کيانيان نيز مجبور است نقد وضع موجود را با تعابيري شبيه تتليست ها بيان کند: 40 سال است ....

امروز سلبريتي ها نيز در حال مسخ شدن هستند چون بايد براي بقاي خود، با اين موج جديد شهرت فزايي همراه شوند. شهرتي که در هنجار شکني و سرکشي نهفته است.

تا ديروز مهم‌ترين آسيب سلبريتي ها اين بود که زندگي شان الگوي بخشي از جامعه مي شد اما امروز ماجرا بسيار غم‌انگيزتر است چون خود سلبريتي ها نيز مجبورند براي شهرت بيشتر زندگي نمايشي پيدا کنند و اين‌بار زندگي نمايشي شان به جامعه منتقل مي شود.

مثل مراسم عروسي خانم پاکدل و اظهارات اخير آقاي کيانيان. حال آنکه زندگي نمايشي او هيچ چيز جز شورشي بودن نيست. بگذريم که امروز مسئولان ما هم براي موثر بودن مجبورند سلبريتي طور وارد رقابت لايک خوري شوند. نمونه اش عکس سلفي نماينده ها با خانم موگريني يا جشن فلان نماينده به خاطر افزايش تعداد فالورها و غيره.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1397/06/04
عوام ذاتا دنبال پرستش اند .حالا که اکثرا دیندار نیستند افتادند دنبال یه مشت بازیگر و فوتبالیست و خواننده.البته جوامع مختلف با هم فرق می کنند .مثلا برخی از کشورهای اروپایی که مردمش از لحاظ فرهنگی سطح بالاتری دارند این فرهنگ سلبریتی پروری چندان وجود نداره .ریشه این فرهنگ از آمریکای نکبته و خب ملت ایران هم به شدت شیفته آمریکا هستند .
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1397/06/04
مگه جناب کیانیان دروغ گفته؟؟؟؟؟؟
حقیقت تلخه خیلی تلخه
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1397/06/04
بر روی یک مشت موجود بی هویت و احمق عنوان "شورشی" نگذارید .این پلنگها فقط میخوان دیده بشن .همین .بازیگرهایی که در مطلب ازشون نام برده شده هم اصلا دارای استعداد درخشان نیستند .پس ستاره نیستند
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1397/06/04
جامعه ایران با سرعت زیادی در حال سقوطه.اون از اقتصاد این هم از اخلاق.بعد از زمین خوردن هم، تر و خشک با هم میسوزن.و چه دوران بدی خواهد بود.
Iran, Islamic Republic of
14:45 - 1397/06/04
هوووووم. چی می گی. چه جوابی بدی؟ می خوام صداتو نشنوم. بشین سکوت
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1397/06/04
روشنفکرنمایی جاهلیت عصر مدرنه...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج