پروفسور محسن هشترودی، عالم ریاضی‌دان ایرانی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
لاله زار مال_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۷۶۷۷۸۵
۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
۱۰۷۲۲
پی برده بود، آن‌سوی ظاهر پدیده ها، انحنای قابل درکی وجود دارد که با چشم خرد آدمی دیدنی است. خود آموزگار به دنیا آمده بود و معلمی در رگ‌هایش جریان داشت. پروفسور محسن هشترودی زاده ۲۲ دی سال ۱۲۹۶. از دیار اولین‌ها بود: تبریز!

روزنامه همدلی - عباس ابوالفتحی: پی برده بود، آن‌سوی ظاهر پدیده ها، انحنای قابل درکی وجود دارد که با چشم خرد آدمی دیدنی است. خود آموزگار به دنیا آمده بود و معلمی در رگ‌هایش جریان داشت. پروفسور محسن هشترودی زاده 22 دی سال 1296. از دیار اولین ها بود: تبریز!

وسوسه اعداد

پدرش از بزرگان بود اما با مردم می پرید و نشان از تبار مردمان آزاده داشت. در کنار سردارملی «ستار خان» جنگیده بود و در دور اول و دوم مجلس به نمایندگی از طرف مردم تبریز در مجلس حضور یافته بود. «محسن» هم مثل سه برادرش سخت کوشی و نظم را از پدر آموخت. یک ماه بیشتر نداشت که خانواده اش به تهران نقل مکان می کنند. بعد از طی دوران پایه در مدارس سیروس و اقدسیه خود‌خوان زبان فرانسه را می آموزد و به مدرسه دارلفنون می رود. چون سطح دارالفنون از دیگر مدارس موجود بالاتر بوده دانش آموزان جدید را از نظر علمی در کلاس محک می زده اند.آن‌روز معلم هندسه از محسن می خواهد قضیه ای را اثبات کند.

اثبات می کند اما نه با روش های معمول کتاب! نمی‌دانستند سرکلاس‌شان یکی از برجسته ترین دانشمندان ریاضیات آینده جهان نشسته است. به زودی کانون توجه معلمان دارالفنون می شود. دوران دبیرستان که به سر می رسد، آهنگ آموزش پزشکی می کند اما با خلقش سازگار نبود. به فرانسه می رود تا مهندس مکانیک بشود، باز هم نه! این رشته هم نتوانست او را راضی کند. پس به تهران باز می گردد و در دارالمعلمین عالی به تحصیل رشته ریاضی می پردازد. ریاضی خودش بود. هجوم مهیج اعداد، جدول ضرب ذوقِ ذهنش را تسخیر می کند. یک ضرب تا دکترای دانشگاه سوربن فرانسه پیش می رود. بعد به میهن باز می گردد. در دهه سوم زندگی. پنج سال می ماند و درجه استادی اش را دریافت می کند.

وسوسه اعداد

محسن برادری داشت به نام «محمد ضیا». معلمی خود ساخته و سرکش. محمد‌ضیا هم در دارالفنون تحصیل کرد بود اما نه تا آخر. گویا با دانش بالاتر از حد کلاسش معلمان را دست می انداخته و همین هم سبب اخراجش می شود. بنیان دانش محسن را از همین برادرش می دانند. معلومات پروفسور هشترودی به ریاضیات محدود نبود. تمام زمان و سرمایه اش صرف مطالعه شد. ادبیات می‌خواند و به فعالیت های اجتماعی نیز علاقه مند بود. همین دید گسترده در زمینه‌های متفاوت به او بینشی ژرف تر از هم پایه هایش بخشیده بود. روح پرتکاپویش زیر سایه اندیشه ای آزاد منش پرورده ‌شد. شبانه روز چهار ساعت می‌خوابید و مابقی روز را با همان دقت نظر بالا غرق در تفکر می گذراند. به طرزی که ارتباطش با جهان پر جنب‌وجوش اطرافش گسسته می شد.

این روش خاص خودش بود برای حل کردن مسائل، که مرتاضان انجام می دهند. علاوه بر تفکر عمیق، نگاه تیزبینش نیز شهره بود. تمام این ویژگی ها بعلاوه حافظه ای قوی منحصر به فردش می کرد‌. به طور کلی ویژگی های شخصیتی اش خلاصه می شد در؛ وارستگی و ساده زیستی که از پدر خود به ارث برده بود. سخت کوشی و تلاش مستمر. توجه به ذوق و استعداد خود در انتخاب رشته تحصیلی. توجه و تمرکز عمیق بر روی موضوع مورد نظرخود و بی توجهی نسبت به موضوعات باز دارنده. حافظه قوی و استفاده بهینه از آن. نظم در کارهایی که می پذیرفت. ارج گذاشتن به انسان در کل و توجه خاص به معلمان و جوانان، نازک دلی و احساسی پاک و لطیف داشتن.

وسوسه اعداد

پروفسور هشترودی معتقد بود؛ «با شکوفا کردن استعدادها و جهت دهی صحیح به آنها می‌توان از لحاظ علمی جایگاه شایسته ای در دنیا کسب کرد‌. ما باید پژوهشگاه بزرگی در ایران تاسیس نماییم تا تمامی استعدادها در آن گرد آیند و در جهت شکوفا نمودن جامعه تلاش نمایند. پژوهشکده ای که همه امکانات پژوهشی در آن وجود داشته باشد. بعد می‌بایست جوانان علاقه مند و مستعد در شهرها و روستاها را بدون تبعیض شناسایی کنیم».

هشترودی می خواست با این کار استعداد ها را پیش از آنکه پژمرده شوند، شناسایی کند.

می گفت؛ «بر سر هر کوچه باید کتابخانه ای باشد و فراخور محل کتابهای مقدماتی همه علوم و هنرها را در آن گرد آورند. جوانان را باید به کتابخانه و مراکز فرهنگی کشاند، تنها از این راه است که دانشمندان و هنرمندان بسیاری از جامعه سر بر می آورند و ایران جایگاه شایسته و دیرین خود را در دنیای علم به‌دست خواهد آورد». حاصل ۶۹ سال زندگی پر بارش کم نبود. صد مدال جهانی جایزه گرفت و دو صد شاگرد ممتاز تربیت کرد. سرانجام ۱۳ شهریور ۱۳۵۵ جهان ریاضیات و ایران با فرزند تیز بین و تیز هوشش خداحافظی کرد.

انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1397/06/14
نامش باعث افتخار ما هشترودی هاست
United States
10:22 - 1397/06/14
روحشون شاد.
استاد فیزیک ما خاطره ای از پروفسور هشترودی تعریف میکرد که ایشون به قدری حافظه قوی ای داشت که وقتی کتش رو آویزون می کرد به چوب لباسی، تصویر آخرین حالت لباس یادش میموند، به نحوی که اگر کسی می خواست مثلا از جیب کت چیزی برداره، آقای هشترودی بعدا متوجه تغییر حالت می شد.
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1397/06/14
طرف متولد تبریز چه ربطی به هشترود داشت که باعث افتخار شما شده این همه ویژگی خوب ول کردی چسبیدی به اون که ربطی به نداره
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1397/10/25
با سلام روحشون شاد بزرگانی چون استاد هشترودی و دیگر عزیزان افتخار ایران زمین هستند (ترک کرد فارس و بلوچ لرفرقی نداره همه ما ایرانی هستیم و به وطنمون افتخار میکنیم ). امید که روش و راهشان سر لوحه زندگی تک تک ما باشد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
ادیب_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
ادیب_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کالازم_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کالازم_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر