هزینه نگهداری از نوزادان در این روز‌ها چقدر است؟
۷۶۸۹۶۰
۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴
۷۷۱۲ 
۳۷ روز پیش خدا یک پسر کاکل زری به او داده است. هنوز ذوق دارد و قند توی دلش آب می‌شود، اما می‌گوید در همین مدت کوتاه قیمت‌ها جلوی چشم شان مدام بالا و بالاتر می‌رود...

روزنامه هفت صبح: 37 روز پیش خدا یک پسر کاکل زری به او داده است. هنوز ذوق دارد و قند توی دلش آب می شود اما می گوید در همین مدت کوتاه قیمت ها جلوی چشم شان مدام بالا و بالاتر می رود. همین پوشک بچه را مثال می زند که در چند روز گذشته مدام درباره اش خبر می شنویم. می گوید مسئله فقط گرانی نیست و گاهی مجبور می شوند برای پیدا کردن پوشک بچه کلی بگردند. فروشنده ها با کلی منت آن را از قفسه پایین می کشند و هر کدام قیمتی تعیین می کنند. آن هم برای یک محصول!

عزیز جان و قاتل پول

با خنده می گوید، توی چشم های بچه 37 روزه خیره می شویم و با لبخند می خواهیم با قیمت ها و بازار همکاری کند. با این حال بچه است و در این روزهای اول باید حداقل روزی 10 تا پوشک استفاده کنیم. یعنی تقریبا هر دو روز یک بار، یک بسته پوشک. دوباره می خندد و می گوید، از دوست و آشناهای باتجربه تر شنیده ایم کم کم مصرف پوشک کم می شود و به روزی پنج تا می رسد. هر بسته را 20 تا 24 هزار تومان می خرند. این تازه قیمت پوشک های معمولی است و پدر و مادرهایی که اصرار دارند حتما از مدل های خارجی استفاده کنند، گاهی برای هر بسته 70 تا 90 هزار تومان خرج می کنند.

البته که بازار شایعه و بزرگنمایی هم داغ است. بعضی ها اغراق می کنند. مادر دیگری می گوید دست خودم نیست. بدم نمی آید جنس ارزان تر بخرم اما واقعا بچه به پوشک خارجی عادت کرده و اگر نوع دیگری را امتحان کنیم، بلافاصله عرق سوز می شود. می گوییم زیادی سخت می گیرید، از داخل کیسه خرید شامپویی را بیرون می آورد و نشان مان می دهد و می گوید، پارسال همین شامپوی خارجی را 35 هزار خریده اند ولی امروز بعد از کلی جست و جو موفق شده همان را با قیمت 150 هزار تومان پیدا کند. لبخندی به لب می آورد و می گوید باز خوشبختانه اندازه شامپو طوری است که برای یک سال بچه جواب می دهد. ولی کرم سوختگی را که 45 تومان می خریدیم، شده 90 هزار تومان.

خوشبختانه در مورد شیر خشک لازم نیست خیلی وسواس به خرج بدهیم اما همین را هم باید دو سه تا قوطی در ماه خرید که الان هر قوطی آن شده 22 تا 25 هزار تومان اما شربت تقویتی که 45 هزار تومان بود را امروز 80 هزار تومان خریدم. اینها را که می شنوید حتما توی دل تان خدا را شکر می کنید که لازم نیست در وضعیت فعلی نگران خرج و مخارج بچه شیرخوار و نوزاد باشید ولی وضع برای پدر و مادرها فرق می کند. درست مثل کسی که 37 روز پیش پسر کاکل زری اش به دنیا آمده است. بچه را محکم توی بغل می گیرد و می گوید، حاضر نیست هیچ چیز دیگری را با بوی تن بچه اش عوض کند. لبخند به لب دارد و به جای تف بچه روی لباسش اشاره می کند. احتمالا دارد بابت هر کدام از این لحظه ها خدا را شکر می کند و قند توی دلش آب می شود. موقع رفتن می گوید گور بابای پوشک بچه!

عزیز جان و قاتل پول

اوضاع بازار چطور است؟

نگهداری بچه ها بازار مخصوص خودش را دارد. جدای از وسایلی مثل تخت بچه و کالسکه که جزو سیسمونی محسوب می شوند، خرج های روزانه بچه جای خودش را دارد. از پوشک و شیر خشک گرفته تا پستانک و پودر بچه. میزان خرجی که هر کدام از اینها روی دست مان می گذارند، بازه تقریبا بزرگی را شامل می شود چرا که خیلی مهم است شما طرفدار محصولات داخلی هستید یا وسواس زیادی روی خرید محصولات خارجی دارید.

1) همین شیشه شیر معمولی بچه از انواع 10 هزار تومانی پیدا می شود تا شیشه شیرهای مخصوص 200 هزار تومانی. تازه ست های 800 هزار تومانی با انواع کوچک و بزرگ شیشه شیر با سری های مختلف جای خودش را دارد. جدای از اینها اکثر شیشه شیرهایی که خانواده ها برای نوزادشان می خرند، حدود 50 هزار تا 80 هزار تومان قیمت دارند.

2) پوشک بچه بسته به سایز یک تا پنج، قیمت های مختلف دارد. بعضی برندها سایز شش هم تولید می کنند که مشتریان کمتری دارد. نوزاد هر چه بزرگتر می شود، خرج پوشکش هم بیشتر می شود. مخصوصا که این روزها خبرهایی در فضای مجازی منتشر شده که از گران شدن پوشک بچه می گفتند و احتکار پوشک در انبارهای مخفی. صرف انتشار خبر نایاب شدن یک کالا کافی است قیمت آن سیر صعودی خودش را آغاز کند و مردم از ترس این که مبادا دیگر پوشک گیرشان نیاید، بروند سراغ خرید محصولات با تعداد بالا و اصطلاحا با مصرف مجازی باعث گران شدن پوشک شوند. مثلا پوشک پمبرز، سایز یک در بسته های 22 تایی به قیمت 16 هزار تومان فروخته می شود و سایز پنج همین پوشک در بسته های 23 تایی، 56 هزار تومان دارد.

البته کودکان بعضا تا سایز چهار پوشک لازم دارند و بعد از آن به نپوشیدن پوشک عادت داده می شوند. بسته های 46 تایی سایز سه پوشک مولفیکس با بسته های 40 تایی سایز چهار و بسته های 34 تایی سایز پنج تقریبا هم قیمت اند و خرید آنها 46 هزار تومان خرج روی دست پدر و مادر می گذارد.

3) هنگام تعویض پوشک بچه، کرم ها مختلفی برای جلوگیری از عرق سوز شدن کودک استفاده می شوند. نمونه های خارجی این کرم ها در بسته بندی های 50 میلی لیتری، 40 هزار تومان فروخته می شوند. از طرف دیگر، کرم سوختگی پای کودک چائوبیبی در حجم 100 میلی لیتری 20 هزار تومان قیمت دارد. کرم سوختگی والاکید هم در حجم 200 میلی لیتری، به قیمت 50 هزار تومان پیدا می شود.

در کنار کرم های سوختگی، لوسیون برای مرطوب و نرم نگه داشتن پوست کودک استفاده می شود و از خشکی پوست و عرق سوز شدن جلوگیری می کند. نمونه خارجی لوسیون کودک بورن توبایو در حجم 500 میلی لیتری 111 هزار تومان قیمت دارد در حالی که نمونه ایرانی آن که لوسیون بدن کودک فیروز باشد، در حجم 250 میلی لیتری به قیمت 9 هزار تومان فروخته می شود.

عزیز جان و قاتل پول

4) سرگرم کردن بچه وقتی که شروع به گریه می کند، کار هر کسی نیست. اما ساده ترین و پیش پا افتاده ترین راه آرام کردن شان این است که یک پستانک در دهان شان بگذاریم. پستانک بچه را اگر از سوپرمارکت بخرید احتمالا هشت هزار تومان برای تان تمام شود. ولی تجربه ثابت کرده هر کودک با پستانک و سری مخصوص به خودش اخت می شود و آرام می گیرد. برای همین پستانک های ارتودنسی که در داروخانه ها به فروش می رسند برای بچه ها لازم است که قیمت آنها نهایتا به 28 هزار تومان می رسد. البته اگر ست های برند 80 هزار تومانی را در نظر نگیریم.

5) شیر خشک بچه این روزها در داروخانه ها بین 20 هزار تومان تا 30 هزار تومان قیمت دارد. مثلا شیر خشک آپتامیل را می توان با 25 هزار تومان خریداری کرد. ارزان تر از آپتامیل، شیر خشک های ببلاک 22 هزار تومان و گیگوز نستله 20 هزار تومان قیمت دارند. انواع گران تر شیر خشک بعضا تا 50 هزار تومان هم قیمت دارند و نمونه آن شیر خشک سیمیلاک 40 هزار تومان یاست. در کنار شیر خشک مکمل های غذایی کودک برای رشدشان لازم است.

مکمل های غذایی که در طعم های مختلف تولید می شوند و بین 16 هزار تومان تا 25 هزار تومان قیمت دارند. به طور مثال انواع مکمل های غذایی سرلاک با طعم های مختلف، 16 هزار و 500 تومان فروخته می شود. هر نوزاد به یکی از طعم ها عادت می کند و تجربه ثابت کرده بچه ها زیاد اهل تجربه طعم های جدید نیستند و به جز طعمی که به آن عادت کرده اند، طعم های دیگر را پس می زنند. هر چند انواع گران تر آن هم برای خانواده هایی که وسواس زیادی روی روند رشد فرزندشان دارند، پیدا می شود. نمونه آن پودر پپتامیل جونیرو نستله است که هر قوطی آن 150 هزار تومان قیمت دارد. در کنار مکمل های پودری، مکمل های غذای به صورت شربت، فرص و قرص های جویدنی هم عرضه می شوند که قیمت خیلی بالاتری دارند و بعضا تا 120 هزار تومان برای پدر و مادر خرج به جا می گذارند. مثلا قرص های جویدنی پروپولید 114 هزار تومان قیمت دارند و شربت های بایوکل 37 هزار تومان فروخته می شوند.

6) شستشوی کودک نیازمند شامپو و صابون مخصوص نوزاد است. شامپوهای 200 میلی لیتری کودکان را می توان بین پنج هزار تومان تا 12 هزار تومان پیدا کرد. مثلا شامپو کودک جانسون هشت هزار و 500 تومان قیمت دارد و شامپوهای وی کر، سانوسان 12 هزار تومان فروخته می شوند. قیمت برندهای خارجی شامپوبچه خیلی بیشتر از اینها تمام می شود. مثلا شامپو سر و بدن کودک در موستلا در حجم 200 میلی لیتری، 70 هزار تومان قیمت دارد و شامپوهای جکلون بیبی، 62 هزار تومان فروخته می شوند.

عزیز جان و قاتل پول

از آن طرف شامپو ملایم سر اوریاژ، 70 هزار تومان قیمت خورده است. قیمت برندهای خارجی به همین ارقام منتهی نمی شود و ژل شستشوی سر و بدن کودک 500 میلی لیتری موستلا 150 هزار تومان قیمت خورده است. شامپو بدن کودک برندهای ایرانی را با یک دهم این قیمت هم می توان خرید. به طور مثال شامپو بدن فیروز 450 میلی لیتری، 15 هزار تومان قیمت دارد و شامپو حمام جانسون 200 میلی لیتری را با 13 هزار تومان می توان تهیه کرد. اسپری و ژل نرم کننده هم علاوه بر شامپو از محصولاتی است که برای شستشوی نوزاد لازم است. اسپری های 200 میلی لیتری تقریبا 20 هزار تومان و ژل های 500 میلی لیتری، 150 هزار تومان خرج روی دست پدر و مادر می گذارند.

7) بعد از حمام، حوله مخصوص کودک لازم است. آن هم بسته به برندشان که ایرانی یا خارجی باشند از 20 هزار تومان تا 150 هزار تومان قیمت دارند. دستمال مرطوب کودک هم جزو خرج های بهداشت کودک به حساب می آید. حتما می دانید که پوست لطیف بچه را نمی شود با دستمال کاغذی های معمولی تمیز کرد و حتما دستمال مرطوب لازم است. بسته های 70 تایی ایرانی دستمال مرطوب کودک حدود هفت تا 10 هزار تومان پیدا می شوند. اما قیمت برندهای خارجی آن تا 40 هزار تومان هم می رسد.

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1397/06/17
روزی دست خداست و مدیریتش با ما. درست مدیریت کنیم وضع بهتر میشه
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
به همین خیال باش خوشخیال
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
معلومه ماشالله وضعت خوبه که توی این گرونی این حرف می زنی
Iran, Islamic Republic of
12:31 - 1397/06/17
بزودی نسل بچه از ایران برداشته میشه میشیم مثل کشور ژاپن .
اینقدر ننالید که گدایید.
Iran, Islamic Republic of
19:43 - 1397/06/17
من حوصله نداشتم بخونم سرجمع ماهیانه چقد شد؟...
Iran, Islamic Republic of
20:05 - 1397/06/17
راستی یادم رفت...به هرکسی هم تازه پسردار یا دختردار شده هم تبریک...قدم نورسیده مبارک
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1397/06/18
دولت بايد به كساني كه نوزاد دارند يارانه بدهد مثل تمام دنيا در تمام كشورهاي پيشرفته براي خانواده نوزادان يارانه ميدهند و كمك هاي مالي دارند ....
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1397/06/18
دولت بايد به خانواده هاي كه نوزاد دارند كمك مالي كند ....!!!!!!
Germany
15:37 - 1397/06/18
قیمت پوشک پمپرز 39 تایی شماره 5 که من دو روز قبل از یه آقای عمده فروش خریدم 92.700 بود،یه شامپو سر و بدن ماستلا خریدم 80000 تومن و یه لوسیون بچه همون مارک گرفتم 110000تومن،شربت میم اورنج تقویتی 30000،دو بسته پوره میوه خشک هر کدوم 8000 تومن،یه سرلاک گندم و عسل نستله 37000
اینا هزینه های یک هفته اخیر دختر 25 ماهه منه، خدا رو شکر پستونکو کنار گذاشته اونو جفتی 55000تومن میخریدم با قیمتای الان نمیدونم چقدره دیگه
تازه من هزینه غذاشو جدا کردم،دیگه با من و شوهرم غذا میخوره و اون هزینه نداره به اینا هزینه های لباس و کفش و مهد کودکم اصاف اضافه میشه،دیگه حتی یه بچه ام نمیشه داشت باید نصفش کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
میتونستی ایرانی شو بخری که انقدر هزینه نتراشی...همه چیزا که ایرانیش بد نیست...سر چس و فیس الکی خرج تراشی میکنین
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1397/06/18
هفته پیش دخترم بدنیااومدخیلی خوشالم هرکی میاددیدنم ازگرونی پوشک وشیرخشکواینده تباه کشورمون حرف میزنه ..اونموقع ک باردارشدم انقد گرونی نبود همه چیز یهورفت بالا...شاید دروضعیت الان بودم بچه دار نمیشدم ..خاهش میکنم دل همدیگه روخالی نکنید ..ماکه بچه دارشدیم گرونیاروداریم میبینیم ..اکه هرکیو دیدین باردارشده یه بجه دارشده نگید حماقت کردی ...انشالله که خداروزی رسونه ...
Iran, Islamic Republic of
01:27 - 1397/06/19
ماکه نمیتونیم با این وضع بچه دار شیم چرا بچه رو بدبخت کنیم مثه خودمون؟ به پول آزمایش و سونو نمیرسیم چه برسه این خنزر پنزرا. خدا لعنت کنه باعث و بانیشو
Germany
12:29 - 1397/06/20
داشتم به این فکر می کردم با این وضعیت ایران ما آخرش می رسیم به عصر حجر.باید با نایلون بچه رو جمع کنی با صابون معمولی بشوریش. قند داغ بدی بخوره.
بع عقب بر نمی گردیم. خخخخ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج