رد تورم بر نذری؛ غذا‌های مختلف برای ۱۰۰ نفر چقدر در می‌آید؟
۷۷۱۱۷۶
۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳
۱۲۶۴۸
هیئت‌هایی که برای عزاداران امام حسین غذای نذری آماده می‌کنند، امسال باید پول بیشتری برای نذرشان کنار بگذارند. احتمالا برای شما هم همیشه جای سوال بوده که هیئت‌های عزاداری چقدر خرج هر وعده غذای نذری می‌کنند. امروز با خواندن این مطلب جواب سوال تان را خواهید گرفت.

روزنامه هفت صبح - احمدرضا نجفی: هیئت هایی که برای عزاداران امام حسین غذای نذری آماده می کنند، امسال باید پول بیشتری برای نذرشان کنار بگذارند. با پرس و جو از چند آشپز ماهر که در هیئت های عزاداری فعالیت می کنند، مقدار مواد لازم برای پخت قیمه سیب زمینی، قورمه سبزی، عدس پلو با گوشت، خورشت فسنجان، زرشک پلو با مرغ و شله زرد را لیست کردیم و با مراجعه به میادین تره بار شهرداری و کشتارگاه ها میزان هزینه لازم برای خرید فله ای را پیدا کردیم و توانستیم با یک محاسبه، هزینه لازم برای غذای نذری 100 نفر را به دست آوریم. احتمالا برای شما هم همیشه جای سوال بوده که هیئت های عزاداری چقدر خرج هر وعده غذای نذری می کنند. امروز با خواندن این مطلب جواب سوال تان را خواهید گرفت.

قیمه؛ یک میلیون و 180 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

آماده کردن قیمه نذری؛ تهیه قیمت نذری برای 100 نفر، حدود 15 تا 20 کیلوگرم برنج می خواهد که مقدار آن بسته به اندازه پرس های نذری متغیر است. ما برنج مورد نیاز را 17 کیلوگرم در نظر می گیریم. برنج ایرانی فله ای طارم یا هاشمی برای هر 10 کیلوگرم، 100 هزار تومان قیمت دارد. در نتیجه برنج مورد نیاز ما برای قیمت نذری حدود 190 هزار تومان خرج بر می دارد. مقدار لپه لازم برای 100 نفر حدود چهار کیلوگرم است.

لپه باز در میادین تره بار شهرداری، کیلویی هشت هزار و 500 تومان عرضه می شود. در نتیجه باید 34 هزار تومان هم خرج لپه کنیم. سیب زمینی را اگر به صورت چیپس های خلال تهیه کنیم، صورت خوشی ندارد. برای همین اکثر هیئت ها خودشان سیب زمینی را پوست کنده و خرد می کنند. برای قیمت نذری حدود هفت کیلوگرم سیب زمینی لازم است که با توجه به قیمت دو هزار تومانی هر کیلو، حدود 14 هزار تومان تمام می شود.

حدود هفت کیلوگرم پیاز هم به همین قیمت لازم است که 14 هزار تومان دیگر به خرج نذری 100 نفره ما اضافه می کند. گوشتی که ایرانی ها برای خورشت در نظر می گیرند، عموما گوشت سردست است. هیئت های بزرگ اکثرا برای غذای نذری گوسفند می کشند اما برای یک هیئت 100 نفره قربانی کردن یک گوسفند دور از ذهن است چرا که یک هیئت 100 نفره نهایتا هفت کیلوگرم گوشت لازم دارد.

گوشت گوسفندی در حال حاضر کیلویی 85 هزار تومان است. اما برای صرفه جویی می شود از گوشت 53 هزار تومانی گوساله هم استفاده کرد. در نتیجه برای یک نذری با کیفیت باید حدود 600 هزار تومان هزینه گوشت کنار بگذاریم. رب مورد نیاز برای یک قیمه خوش رنگ 100 نفره، سه کیلوگرم است و با توجه به قیمت 10 هزار تومانی هر کیلوگرم رب گوجه فرنگی، 30 هزار تومان هم برای رب کنار می گذاریم.

لیموعمانی را اگر به صورت فله ای بخریم، کیلویی 43 هزار تومان در می آید و آشپزهایی که به ترش بودن غذا علاقه دارند، همان یک کیلوگرم لیموعمانی را استفاده می کنند. اما 500 گرم لیموعمانی هم کفایت می کند. برای پخت قیمه نذری، حدود 10 کیلوگرم روغن لازم است که 140 هزار تومان خرج روی دست صاحب نذر می گذارد. دو مثقال زعفران برای تزئین برنج، 80 هزار تومان خرج لازم دارد.

بعد از آماده شدن غذا نوبت به ظرف های یک بار مصرف می رسد که اگر به صورت فله ای اندازه بزرگ آنها را تهیه کنیم، دانه ای 400 تومان در می آید و 40 هزار تومان خرج لازم دارد. با کنار هم گذاشتن این مخارج، متوجه شدیم یک هیئت 100 نفره برای یک وعده قیمه نذری امام حسین باید سر جمع یک میلیون و 180 هزار تومان خرج کند.


قورمه سبزی؛ یک میلیون و 220 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

قورمه امام حسین خوردن دارد. حتی اگر نذری هیئت بغلی قیمه باشد. قورمه سبزی مثل بقیه غذاهای خورشتی، 17 کیلوگرم برنج برای هیئت 100 نفره لازم دارد که همین اول کار 190 هزار تومان خرج روی دست صاحب نذر می گذارد. سبزی قورمه را اگر خودمان پاک کنیم، ارزان تر در می آید اما عموما هیئت ها وقت سبزی پاک کردن ندارند و این کار را به سبزی فروش می سپارند. برای همین خرید 10 کیلو سبزی قورمه پاک شده لازم برای نذری 100 نفره، 60 هزار تومان خرج بر می دارد.

لوبیاقرمز را اگر از میادین تره بار شهرداری بخریم کیلویی 12 هزار تومان در می آید؛ با توجه به این که نذری 100 نفره ما تقریبا چهار کیلوگرم لوبیاقرمز لازم دارد، باید 48 هزار تومان برای لوبیا کنار بگذاریم. گوشت هم که مثل همیشه خرج اصلی خورشت های ایرانی به حساب می آید.

قورمه سبزی 100 نفره ما هشت کیلوگرم گوشت خورشتی لازم دارد. اگر بخواهیم برای خورشت مان گوشت سردست گوسفند استفاده کنیم، باید 680 هزار تومان خرج کنیم و اگر بخواهیم از کیفیت غذا کم کنیم و گوشت گوساله استفاده کنیم، خرج گوشت مان 425 هزار تومان می شود، ولی ما تصمیم گرفتیم غذای با کیفیت دست عزاداران امام حسین بدهیم. برای همین همان گوشت گوسفندی را برای خورشت در نظر می گیریم.

پیاز لازم برای قورمه سبزی، نسبت به بقیه خورشت ها بیشتر است. به خاطر همین، برای یک نذری 100 نفره، 10 کیلوگرم پیاز لازم است که 20 هزار تومان تمام می شود. یک کیلو لیموعمانی برای مزه دادن به قورمه سبزی 100 نفره لازم است. برای همین 43 هزار تومان هم باید برای لیموعمانی کنار بگذاریم. البته اگر لیموعمانی باز بخریم، چرا که لیموعمانی های بسته بندی شده خیلی گران تر تمام می شوند.

10 کیلوگرم روغن هم که برای همه غذاهای خورشتی لازم است و اگر بطری های بزرگ بخریم، 140 هزار تومان هزینه بر می دارد. زعفران لازم برای تزئین 100 پرس برنج، دو مثقال است که 80 هزار تومان خرج بر می دارد. اگر 40 تومان هزینه خرید 100 ظرف یک بار مصرف را هم به مخارج پخت قورمه سبزی نذری اضافه کنیم، باید سر جمع در حدود یک میلیون و 220 هزار تومان برای یک وعده قورمه سبزی هیئت 100 نفره مان در نظر بگیریم.


عدس پلو با گوشت؛ 950 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

عدس پلو مثل غذاهای خورشتی، 17 کیلوگرم برنج لازم دارد که 190 هزار تومان خرج بر می دارد. مقدار عدس لازم برای یک نذری 100 نفره، پنج کیلوگرم است و اگر عدس را از میادین تره بار شهرداری بخریم، 33 هزار تومان تمام می شود. هیئت ها عموما خودشان گوشت را چرخ می کنند. برای همین خرجی که برای تهیه گوشت لازم است، کیلویی 85 هزار تومان است.

با توجه به این که 100 پرس عدس پلو، پنج کیلوگرم گوشت لازم دارد، باید 425 هزار تومان برای گوشت کنار بگذاریم. میزان رب مورد استفاده از در عدس پلو بستگی به سلیقه آشپز دارد. اگر بخواهد عدس را مثل خورشت کنار برنج بکشد، نسبت به عدس پلو مخلوط رب بیشتری لازم دارد. ما به طور میانگین میزان رب مورد نیاز برای نذری مان را یک کیلوگرم در نظر گرفتیم که 10 هزار تومان قیمت دارد. بعضی آشپزها برای عدس پلو کشمش را به زرشک ترجیح می دهند. فرقی نمی کند ما کدام را برای غذای نذری استفاده کنیم، در هر صورت دو کیلوگرم کشمش یا زرشک لازم داریم. کشمش پلویی در میادین تره بار شهرداری 15 هزار تومان قیمت دارد اما زرشک گران تر است و کیلویی 30 هزار تومان خرج روی دست می گذارد.

ما برای این که در نذری امام حسین کم نگذاشته باشیم، زرشک را برای عدس پلو انتخاب کردیم که 60 هزار تومان هزینه بر می دارد. هفت کیلوگرم پیاز، تقریبا برای هر نوع غذای ایرانی لازم است. قیمت زیادی هم ندارد و نهایت 14 هزار تومان خرج روی دست صاحب نذر می گذارد. 10 کیلوگرم روغن پایه ثابت غذاهای نذری 100 نفره است که 140 هزار تومان هزینه دارد.

اگر بخواهیم برنج مان را با زعفران تزئین کنیم، باید 80 هزار تومان هم برای دو مثقال زعفران کنار بگذاریم. در نهایت اگر 40 هزار تومان خرج ظروف یکبار مصرف را هم کنار این مخارج بگذاریم، یک وعده عدس پلو برای یک هیئت 100 نفره یک میلیون تومان خرج لازم دارد.


زرشک پلو با مرغ؛ 770 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

آماده کردن مرغ نسبت به غذاهای خورشتی، خیلی آسان تر است. دیگر لازم نیست ترتیب خاصی را رعایت کنیم و کافی است مرغ آب پز شده را رنگ کنیم و کنار زرشک پلو بگذاریم. اما گرانی مرغ این روزها باعث شده نذری زرشک پلو با مرغ کمی پر هزینه به نظر برسد. البته اگر بتوانیم مرغ ارزان دولتی پیدا کنیم، یا به انواع منجمد وارداتی قانع باشیم، خرج نذرمان کمتر در می آید.

برنج لازم برای نذری دادن به 100 نفر عزادار، 17 کیلوگرم است که اگر از انواع مرغوب ایرانی طارم یا هاشمی باشد 190 هزار تومان خرج دارد. اگر میانگین قیمت مرغ را 10 هزار تومان در نظر بگیریم، خرید 40 کیلوگرم مرغ برای نذری ما، 400 هزار تومان هزینه بر می دارد. همچنین باید برای خریدن دو کیلوگرم زرشک 60 هزار تومان کنار بگذاریم وگرنه اصلا نمی شود اسم نذری را زرشک پلو با مرغ گذاشت. رنگ کردن 40 کیلوگرم مرغ آب پز شده، تقریبا دو کیلو رب گوجه فرنگی لازم دارد که 20 هزار تومان خرج بر می دارد. برنج زعفرانی د ر زرشک پلو با مرغ اهمیت بیشتری پیدا می کند و دو و نیم مثقال زعفران لازم دارد.

با توجه به این که قیمت هر مثقال زعفران 40 هزار تومان است، باید 100 هزار تومان هم برای تزئین برنج کنار بگذاریم. با اضافه کردن 40 هزار تومان هزینه خرید ظروف یکبار مصرف، هزینه یک وعده غذای نذری زرشک پلو با مرغ برای یک هیئت 100 نفره، 770 هزار تومان است.


فسنجان؛ 900 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

آماده کردن فسنجان حوصله زیادی می خواهد. مواد اولیه اش هم این روزها گران شده. هوای سرد دلنشینی که در فصل بهار تجربه کردیم، باعث شد تولید آجیل و خشکبارمان به کمتر از نصف سال قبل برسد و همین موضوع قیمت خشکبار را در این یک سال به بیش از دو برابر رسانده است. تا جایی که قیمت یک کیلوگرم گردوی فله ای 48 هزار تومان شده است.

از آنجا که در آشپزخانه هیئت وقت کافی برای پوست کندن گردو و جدا کردن پوسته از مغز گردو نداریم، باید مغز گردو بخریم که کیلویی 95 هزار تومان قیمت دارد. با توجه به این که برای نذری 100 نفره حدود پنج کیلوگرم مغز گردو لازم است، باید 475 هزار تومان برای خرید گردو کنار بگذاریم. 190 هزار تومان خرج برای 17 کیلوگرم برنج هم که پای ثابت تمام غذاهای نذری است. اگر برای پخت فسنجان به جای گوشت مرغابی یا اردک، به همان گوشت مرغ اکتفا کنیم، خرید 15 کیلوگرم مرغ به طور میانگین 150 هزار تومان خرج روی دست مان می گذارد.

فسنجان بدون رب انار اصلا مزه نمی دهد. رب انار برای نذری 100 نفره تقریبا سه کیلوگرم است که 60 هزار تومان هزینه دارد. مقدار پیاز مورد نیاز برای نذری فسنجان، چهار کیلوگرم است. این قلم که ارزان ترین ماده اولیه مورد نیاز برای تهیه فسنجان است، نهایتا هشت هزار تومان خرج بر می دارد.

با توجه به این که خورشت فسنجان بیشتر از بقیه خورشت ها حالت آبکی دارد، تزئین کردن برنج کمتر مورد توجه قرار می گیرد. با این حال نیم مثقال زعفران هم برای آماده کردن غذای نذری در نظر می گیریم که 20 هزار تومان خرج دارد. در نهایت اگر 40 هزار تومان خرج ظروف یکبار مصرف را هم کنار این مخارج بگذاریم، یک وعده چلوخورشت فسنجان برای یک هیئت 100 نفره، 900 هزار تومان خرج لازم دارد.


شله زرد؛ 340 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

نذری که حتما نباید پر خرج باشد؛ امام حسین نذری های کم خرج را هم از عزادارانش قبول می کند. 100 کاسه شله زرد نهایتا 340 هزار تومان خرج بر می دارد. چرا که کل برنج مورد نیاز برای پخت شله زرد پنج کیلوگرم است. مقدار شکر و نبات و گلاب لازم برای آماده کردن 100 کاسه شله زرد، هر کدام پنج کیلوگرم است. اصل خرج شله زرد هزینه بالای مغز بادام است که این روزها همراه بقیه خشکبار افزایش قیمت پیدا کرده است.

با توجه به این که این نذری 100 نفره یک کیلوگرم بادام لازم دارد، باید حدود 90 هزار تومان هزینه برای مغز بادام کنار بگذاریم. بعد از مغز بادام نوبت به زعفران می رسد. برای آماده کردن این نذری، دو مثقال زعفران لازم است که 80 هزار تومان خرج بر می دارد. یک بطری پنج لیتری گلاب نهایتا 45 هزار تومان قیمت خواهد داشت.

شکر را اگر به صورت فله ای از میادین تنظیم بازار تهیه کنیم، کیلویی چهار هزار تومان خرج دارد و اختصاص دادن 20 هزار تومان به شکر کفایت می کند. پنج کیلوگرم نبات خرج بیشتری لازم دارد و برای خرید آن باید 25 هزار تومان کنار بگذاریم. شله زرد 100 نفره، پنج کیلوگرم برنج لازم دارد که مقدار آن به خرید فله ای نمی رسد.

اگر تعداد پرس نذری را بیشتر کنیم، می توانیم برنج را به صورت فله ای و ارزان تر تهیه کنیم اما حالا مجبوریم دست کم کیلویی 15 هزار تومان برای خرید برنج خرج کنیم که 75 هزار تومان خرج روی دست مان می گذارد. کاسه یکبار مصرف را اگر به تعداد بالا تهیه کنیم، دانه ای 300 تومان در می آید و 30 هزار تومان خرج لازم دارد.

انتشار یافته: 45
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1397/06/25
تموم زندگيم ماله حسينه/دلم همواره دنباله حسينه
پاسخ ها
گلی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
اینایی که منفی دادن دقیقا میخوان چیو ثابت کنن.........
من یلدام،،شب دور از خورشید..
Canada
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
خیلی چیز هایی که اگه بگیم سانسور میشیم
Iran, Islamic Republic of
09:27 - 1397/06/25
گردو کجا کیلویی 48 تومنه؟ من پریروز خریدم 120 تومان
کشمش پلویی هم 32 تومان.
قیمتهاتون درست نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
حالا اینا همه به کنار اینارو کجا میدن:-|
Germany
09:58 - 1397/06/25
پنچ ساله عاشورا واسه پسرم نذر کردم قیمه میدم
چند روز بیشتر نمونده ولی تو پول پیازش موندم ...نمیدونم چیکار کنم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
خیلی کم درست کنید و فقط به نیازمند بدهید.قبول باشه انشالا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
كليه ات رو بفروش پول نذرت رو بده...ما براي اربابمون سر ميديم
بی طرف
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
بدون نام 11:31 خیلی احمقی
بدون نام
Germany
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
عزیزم مهم نذر شماست که ادا بشه حالا چی باشه فکر نمی کنم مهم باشه من روی نذر مادرم که مربوط به 60 سال پیش هست که مادر نذر می کنند خدا بهشون خونه بده که حاجت روا می شن منم روی همون نذر، نذر کردم خدا بهمون خونه بده یه چیز می خرم و به نذر
اضافه می کنم مشخص نکردم چی، یه سال به مادرم گفتم پول نذر رو بدیم به کسی که نیازمند هست مادرم ناراحت شد و گفت باید اجاق نذریم روشن باشه الان 60 ساله که من نذری می پزم، شب خواب دیدم که دارن ظرفهای یک بار مصرف نذری رو پخش می کنند به منم دادن گفتند بیا برو اینا رو پخش کن شما که نمی خواهید بپزید ما براتون پختیم بعد از اون هر طور که هست ما نذر رو ادا می کنیم، اولش شله زرد بوده بعد شده عدس پلو، بعدش قیمه، بعدش زرشک پلو با مرغ حالا با شرایط فعلی قصد داریم آش رشته بپزیم مهم نیست چی می پزید مهم نذرتون هست که اداش باید کرد حالا هر کسی یه اعتقادی داره به نظرم باید به اعتقاد آدما احترام گذاشت درسته همه الان یه جورایی از شرایط حاکم ناراحتن ولی بهرحال اعتقاد قلبی هر کسی رو بهش احترام بزاریم ...
بدون نام
Germany
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
کاربر 11:31 لطفا منطق داشته باشید این افکار دگم گونه رو دور بریزید کمی از مکتب امام حسین مرام و انسانیت یاد بگیرید کجا و کی این معصومین به ما گفتند تفکرات داعش گونه داشته باشیم و افراط کنیم همون ارباب شما مطمئن باشید اگر در این زمان بودند با شما برخورد می کردند به خاطر نوع فکر مسمومتون کمی فکر کنید لطفا ...
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
خود امام حسین بهتر از هر کسی اوضاع همه رو میبینه پس شما ناراحت نباش تازه حتما لازم نیست نذری غذا باشه میتونه کمک به یه همنوع باشه
pari
United Arab Emirates
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
کاربر۱۱:۳۱ به معنای واقعی کلمه احمقی
امام حسین قطعا حاضر نیس کسی به خاطر ایشون خاری به پاش بره چه برسه به اینکه کلیه اشو بده....


درسته که الان شرایط اقتصادی و مالی مردم افتضاحه ولی اگه نذری کردین که شرایطشو ندارین میتونین خیلی ساده تر و کم هزینه تر نذری بدین مثلا آشی و شله زردی یا حتی ساندویچ پنیر سبزی مهم نیته
من یلدام،،شب دور از خورشید..
Canada
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
یعنی نفهمیدین جمله ی بدون نام 11:31 کنایه داشت؟
اگه نفهمیدین که هیچی
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1397/06/25
در عجبم از مردمی که زیر شلاق ظلم و ستم زندگی میکنند اما بر حسینی میگریند که آزاده زیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
امام حسین ع به هممون درس ازادگی و شجاعت داد.خواست بهمون یک چیزو بفهمونه و اون اینه که عین مردم کوفه فقط ناله و شیون نکنید اول جلوی طاقوت زمانت وایسا بعدش واسه حضرت گریه و عزاداری هم بکن.کاش کاش کاش هممون متل امام حسین ع ازاده بودیم و جلو یزید زمانممون که از اهل بیت ع سوع استفاده کردن وایمیستادیم
Iran, Islamic Republic of
10:17 - 1397/06/25
برنج هاشمی کجا 10000 تومان می فروشن برم بخرم کجا گوشت 48 تومن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
فروشگاه عزیزم
United Arab Emirates
10:33 - 1397/06/25
من هرسال شله زرد نذری میدم واسه۱۲۰نفر تقریبا باکمتراز۱۰۰هزارتومن.. چه خبره مگه؟! ۱۰-۱۵تومن برنج شکسته، ۱۰تومن شکر،۳۰تومن زعفران.۳۰تومنم ظروف یکبارمصرفش.ـاصا صدتومنم نمیشه
پاسخ ها
اَریحا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
پس واسه ما هم ی کاسه کنار بذار...تو باغ نیستیا
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
عزیزم شما برا 120 نفر همش 30 تومن زعفران میذاری!!!!!! کیفیت نذری هم مهمه فقط پختنش که مهم نیس، ندیم نذری یا اگه میدیم درست بدیم که مردم نخورده نریزن دور
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
اگر تو شله زرد زردچوبه هم بريزي بيشتر از اينا در مياد
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1397/06/25
برترینها با دستگاه اب عبدالله در نیفت ، زمین میخوری ، جوسازی نکن
پاسخ ها
اَریحا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
عجب
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
تعصب كور
بدون نام
France
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
چرت نگو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
برترينها رو خدا از اين بيشتر ميخواي بزنه همين كه روزيش نميشه براي امام حسين مطلب بذاره و فقط داره از دشمناش و ضربه به اين دستگاه ميزنه
خودش ته زمين خوردنه
من قسم ميخورم يه روز در آندنيا مدير برترينهارو ميبينم كه ذليل و خوار شده و يوق آتشين به گردن داره
قسم ميخورم
خدايا همين جا ازت ميخوام يا منو جهنمي كن يا برترينهارو هر كي لياقت داشت
1234
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
انصافا راست میگی الان قیمت هارو گذاشتن که بگن گرونه و به کمک بعضی سلبریتی های احمق از فردا بگن پولی که واسه نذری میدین یا بگن که چرا پول میدین میرین کربلا یا چرا پول هیئت میدین پولشو بدین فقرا و بهترین جوابی هم که میشه داد اینه که شما اول از خودت شروع کن هزینه های ترکیه ای که هر سال می ری رو بده فقرا بعد ما بدیم در مورد هیئت ها هم هیئت جایی هست که فقرا جمع میشن امام خمینی ره هم گفته که انقلاب, انقلاب مستضعفین است.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
اینایی که میگن تعصب کور از قدرت رسانه و مهارت های اون خبر ندارن و الا معلومه داره جوسازی میکنه. دمت گرم
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1397/06/25
آهای شمایی که نوشتی برو کلیه ت رو بفروش
موندم تو سطح شعورت
یعنی امام حسین راضی هست که کسی به خاطر نذرش رو ادا کنه؟
شما از عزاداری حسین فقط تو سر و سینه زدنش رو یاد گرفتی
سید الشهدا ظالم رو از زمین ریشه کن کنه الهی
پاسخ ها
صابر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
واقعا هم،طرف هیلی بیشعوره،نشد به خودش جواب بدم،گزینه جواب به جواب نداره برترینها،پس اینجا میگم ،ای نفهم،همون امام حسین به خاطر این حرف ازت بیزاره،بیشعور اینطور با یه انسان که دلش میخواد نذری بده و نمیتونه حرف نمیزنن
بدون نام
Canada
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
طرف اشکه اشک اشک خیلی خیلی خیلی اشکه
باران
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
پس خدا چیکارست
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1397/06/25
اونها که نذر دارن و اکثریت عزاداران با بودجه خودجوش که از برکت حسین( ع) هست تهیه و این چند روز ببره اما عشق امام حسین و نذری انجام و دوستی که گفته نذر دارم ضمن آرزوی توفیق حتی کمتر و در حد بضاعت خودت هیچ چیز از محبت امام و ائمه نسبت به من و شما کم نمیشه و شک نکن قبول میکنن و دعا میکنم پاینده باشید تا بعداز این هم باشیم و دعا کنیم ظلم بزرگ به مردم و فقر حاصله از بین بره تا براحتی مثل قدیم بتونیم هر چقدر دوست داریم به عشق حسین و خاندانش خرج کنیم .
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1397/06/25
من سنم بالا ست و حرف زشت هیچ رقم حتی در مقام دفاع از خودم توجیه نداره ؛ اما کاربر که فروش کلیه یا امثالهم پیشنهاد میدید به بهانه سر دادن برای ....!! از کدام اربابت حرف میزنید؟! کاربران پاسخ این بی ادبی و را خواهند داد و هیچ انتظاری بیشتراز شما نیست و اگر حرفتم تمسخر نباشد هیچ ارادتی هم ندارد .دوستانه میگم که توبه و حلالیت بگیر که ... و نه تیغ زدن بر سر ....جایز یه چند سالی هم هست عده ای تیغ بر سر زنجیر ...نه به خودت و سرو گردنت اسیب بزن نه اینگونه از امام حسین دفاع کن ! مظهر حسین محبت و ازادگی و مهربانتر از اونی هست که بشه تصور کرد . وحرفت وهن است مثل قمه زنی که دو دهه پیش برخی ..م الان حرام و وهن الود هست ..بیشتر مطلعه کن یا مستمع باش
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1397/06/25
ندرکنیدمملکت ازفلاکت وعوام فریبی نجات پیداکنه
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1397/06/25
اونی که میگه کلیتوبفروش باداعش فرقی نداره شرم اوره
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1397/06/25
من تا حالا ندیده بودم فسنجون نذری بدن!
شایدم ما نصیب نداشتیم هیچ‌وقت!
به هر حال قبول باشه.
Iran, Islamic Republic of
23:50 - 1397/06/25
گردو تو بازارمولوی120هزارتومن بود این قیمتارو از کجااوردی با دلار چند حساب کردی قربون امام حسین برم خودش هوای عزاداراشو داره
United Arab Emirates
03:31 - 1397/06/26
دوست عزیزی که فرمودین نذری ندیم، اگرمیدیم کیفیتش مهم باشه، عزیزم زود قضاوت نکن، خداشاهده امروز همسرم رفته وسایل نذری شله زردمو خریده، همش۷۰تومن، ۵گرم زعفران واسه ۲کیلو برنج شکسته کمه؟؟؟؟ اگرکمه بگین زیادش کنم!؟ شمااگر شله زرد رنگ ورورفته وبیکیفیت من گیرت اومد...سطل آشغال که نه... برندار از توسینی... طرفدارش زیاده....
United Arab Emirates
03:36 - 1397/06/26
کاربر آریحا.... محض اطلاعتون شما شاید نذریاتون زرشک پلو واین حرفاست که از نذری ۱۰۰نفر شله زرد خبر ندارین. ماامروزبا ۷۰تومن ۲کیلوبرنج شکسته،۵کیلو شکر، ۱کیلو گلاب،۵گرم زعفران، ۱بسته دانه هل و۲۵۰گرم خلال بادام گرفتیم.فرداهم میریم ظروف یکبارمصرفشو بگیریم.تو باغ اونی نیست ک شله زرد نپخته باشه،.
Iran, Islamic Republic of
16:22 - 1397/06/28
لطفا هر چقدر خرج نذر تون میکنید لطفا حواستون باشه ظروف یکبار مصرف گیاهی بکار ببریدتا مردم سرطان نگیرند بیماری سرطان یکی از علتهاش همین ظروف پلاستیک است .اجرتان با امام حسین درضمن حتی میتوان برای 5نفر هم نذری داد مهم دل پاک وعاشق حسین است پاینده باد اسلام راستین بدون خرافه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج