«ارتباط مالی با دنیا» یا «انزوای اقتصادی ایران»؟
۷۷۸۶۷۹
۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۴
۵۰۶۰ 
فارغ از هرگونه بحث سیاسی باید بین یکی از این دو مسیر تصمیم‌گیری کنیم: ۱- پیوستن به کل جهان و همراهی با FATF و ادامه حیات اقتصادی به عنوان یکی از اعضای جامعه جهانی یا ۲- رد FATF و تنها ماندن در نظام مالی جهان، قطع ارتباط همه بانک‌های دنیا با ایران و انزوای اقتصادی.

عصر ایران نوشت: فرض کنید اصلاً تحریمی وجود ندارد و ایران مثل قریب به ۲۰۰ کشور دیگر دنیا در حال داد و ستد آزاد با جهان است. تاجرانش کالا می فروشند و می خرند و نظام بانکی، خیلی عادی و راحت، مبادلات بانکی شان را انجام می دهد.

در چنین شرایطی ساختار جدیدی در جهان شکل می گیرد به نام "کارگروه اقدام مالی علیه پولشویی" که مخفف آن می شود FATF .

FATF می گوید: کشورها باید قوانینی داشته باشند که بر اساس آن با پولشویی و تأمین مالی تروریسم مبارزه و سیستم حواله پول و ورود و خروج چمدانی پول را ضابطه‌مند کنند. کشور شما دو راه دارد: یا می‌تواند مانند همه کشورهای دنیا، به FATF بپیوندد یا آن را نادیده بگیرد.

در صورت اول، کشور شما می تواند همچنان به فعالیت های اقتصادی اش در سطح جهان ادامه دهد و واردات و صادرات داشته باشد.

در صورت دوم، هیچ قطعنامه ای علیه شما صادر نمی شود ولی FATF به دنیا اعلام می کند که ایران مقررات آن را رعایت نمی کند. با این اعلام یک اتفاق ساده می افتد: هیچ کدام از بانک های دنیا با کشور شما کار نمی کنند.

با این وضعیت، حتی اگر تحریمی هم در کار نباشد، کشورتان قفل می شود؛ چرا که در دنیای امروز، نمی توان بدون مبادلات بانکی داد و ستد کرد.

مثلاً یک شرکت دارویی که از آلمان دارو می خرد و به ایران می آورد، به رغم تحریم نبودن دارو، نمی تواند حتی یک آسپرین هم وارد کند چون نمی تواند پول اش را پرداخت کند. در دنیای امروز هم، تجارت واقعی با پول نقد و فیزیکی انجام نمی شود و این طور نیست که مثلاً ۱۰ چمدان یورو به دفتر شرکت آلمانی ببرند و داروها را بگیرند و بیاورند.

در کل دنیا، دو کشورند که FATF درباره آنها گفته است که نظام مالی شفافی ندارند: ایران و کره شمالی.

علت این که بعد از برجام هم هنوز نظام بانکی دنیا با ایران کار نمی کرد همین بود. دولت یازدهم با FATF مذاکره کرد و تا پاییز ۱۳۹۷ فرصت گرفت که همراهی ایران با FATF را در مجلس تصویب کند. در غیر این صورت، ایران مجدداً در کنار کره شمالی در لیست سیاه قرار می گیرد.

پروسه پیوستن ایران به FATF از زمان دولت احمدی نژاد شروع شده بود و به طور عادی پیش می رفت و کسی هم مدعی و مخالف نبود چون می دانستند اگر ایران همانند کل جهان با FATF همراه نشود، تمام مبادلات مالی اش با جهان منهدم خواهد شد ولی همان ها در دولت بعدی، مخالف خوانی می کنند؛ چرا که می خواهند بیش از پیش دست و پای دولت را ببندند.

جالب اینجاست که اصلی ترین دلیل مخالفان امروز این است که اگر ایران با FATF همراه شود، دیگر نمی توانیم از حزب الله لبنان و حماس حمایت کنیم.

در واقع می گویند کل نظام مالی ایران را معطل کنیم و درهای تمام بانک های دنیا را به روی خودمان ببندیم و مردم ایران را در هزار مصیبت و مضیقه بیندازیم تا بتوانیم کمک های خارجی مان را ادامه دهیم.

این که کشوری از نهضت های آزادی‌بخشی مانند حزب الله و حماس حمایت کند، انسانی و شرافتمندانه است ولی مخالفان گویا سه چیز را اصلاً نمی بینند یا تجاهل می کنند:

- اگر به FATF ملحق نشویم، اقتصادمان از جهان منقطع می شود و اساساً بعد از مدتی پولی نخواهیم داشت که نیازهای داخلی مان را برآورده کنیم، چه رسد به این که به دیگران هم کمک کنیم.

- طبق سند FATF، صرفاً سازمان های تروریستی که سازمان ملل آنها را تروریست شناخته است، مشمول ممنوعیت کمک می شوند که تنها سه سازمان اند: القاعده، طالبان و داعش.

- اگر ایران یا هر کشور دیگری بخواهد به گروهی در خارج کمک کند، به اندازه کافی راه های غیر متعارف وجود دارد و مگر حامیان طالبان و داعش، با همین راه های غیر متعارف به آنها کمک نمی کنند و در عین حال در FATF حضور دارند؟

حالا فارغ از هرگونه بحث سیاسی، باید بین یکی از این دو مسیر تصمیم گیری کنیم:

۱ - پیوستن به کل جهان و همراهی با FATF و ادامه حیات اقتصادی به عنوان یکی از اعضای جامعه جهانی

۲ - رد FATF و تنها ماندن در نظام مالی جهان، قطع ارتباط همه بانک های دنیا با ایران و تبدیل ایران به اقتصادی صد درصد منزوی.

همچنین با توجه به شکافی که بین آمریکا و اروپا بر سر ایران به وجود آمده است، رد FATF برتری آمریکا را تثبیت می کند و تلاش های اروپا برای ادامه تعاملات مالی با ایران، رسماً به بن بست می رسد. در چنان وضعیتی، اروپا در تقابل با ایران به آمریکا خواهد پیوست.

قضیه آن قدر واضح است که همه دنیا فهمیده اند و به جز ایران و کره شمالی، یا عضو FATF شده اند یا اعلام کرده اند که به مقررات آن عمل می کنند ولی این که عده ای در داخل با آن مخالفت می کنند، بسیار عجیب و درباره برخی مخالفان، محل تأمل جدی است.»

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:1
United Kingdom
03:57 - 1397/07/09
تحلیل جالبی است با دلایل منطقی، ایکاش مخالفان طرح واقع بینانه‌تر به مسئله نگاه کنند و سنگ اندازی نداشته باشند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
کاش دوستان نفهم ما در عصر ایرانیان واقعیت‌ کلاه‌ گشاد را بر سر مسائل بانکی مملکت می گفتند نه اینکه خواسته های منافقانه خودرا بنام دفاع‌ از کشور به خورد مردم عزیزمان‌ بدهند‌
Iran, Islamic Republic of
04:01 - 1397/07/09
واقعیت هم همینه حالا چند تا کاربر مخالف با تجارت جامعه جهانی میان میگن شما سواد ندارید و فحاشی میکنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
آقای بی نام چرا در‌ روز روشن خودتان را به نفهمید زده اید کاش‌ کمی عقل داشتید و کلاه‌ گشاد برجام‌ را دوباره بنام مبارزه با پولشویی‌ به خورد‌ مردم نمیدادید‌ واقعا جای تاسف داره افرادی مثل شما
Iran, Islamic Republic of
04:04 - 1397/07/09
راهی نداریم .بخاطر حمایت از چند سازمان بدبختمان نکنید،آقایان تندرو!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
آقای کندرو‌ اگر کسی بخواهد جلوی دزدی دشمن را بگیرد‌ تندرو‌ هست؟
Iran, Islamic Republic of
05:09 - 1397/07/09
عزیز من استدلال مخالفانم گوش کنید بعد این تیتر خبروبزنید
Iran, Islamic Republic of
05:38 - 1397/07/09
واسه کسی که از جایی کوک میشه فرقی نمی کنه
Iran, Islamic Republic of
05:38 - 1397/07/09
واسه کسی که از جایی کوک میشه فرقی نمی کنه
France
05:43 - 1397/07/09
پس ببینید مشکلات درکشور ما چیست وکجاست هی به گردن دولت انداختن مشکلات !ای متن خونده بشه خیلی چیزها روشن میشه حالا یه عده میان خودسربرای یه مملکت تصمیم می گیرند وجلوی مجلس اجتماع میکنند ووووو
Iran, Islamic Republic of
05:57 - 1397/07/09
سلام چرا عربستان که عضو نیست ولی مسئول نظارت براین کنوانسیون هست چرا ناقص مطلب میگی تا کی مملکت ما باید چوب خیانت شما قلم بدستان مدور رو بخوره آخه فریب تا کی
Iran, Islamic Republic of
06:24 - 1397/07/09
مردم ایران همه موافق اجرا شدن اف ای تی اف هستند به جز یه عده معدودی دلواپس
Iran, Islamic Republic of
06:37 - 1397/07/09
مردم اصلا ذلشان نمیخواهد وقتی کشور نیاز دارد پولی به دیگران داده شود
Iran, Islamic Republic of
07:02 - 1397/07/09
ماهیت FATFمهارتندروهاست، غیرازآن حامیان این معاهده میدانند درصورت تصویب هیچ اثری در تقلیل یا رفع تحریمها انجام نخواهدشد.
این FATFدرواقع بندی از نابرجام(فرجام)میباشد. و چقدر دولت درمانده شده که حل مشکلات اقتصادی کشور را با انتقال دعوای داخلی به بیرون از مرزها می‌کشاند.دلیلش هم شفاعه. آنجا که جان کری گفته،ما خوشحال شدیم آقای روحانی رئیس جمهور شدند! نتیجه آن نابودی دانش هسته ای و آخرش هم کنارکشیده آمریکا ازبرجام ودیگرالهذا.
Iran, Islamic Republic of
07:04 - 1397/07/09
اگر گوش شنوایی در این مملکت وجود داشت که حال و روز مردم این نبود
Iran, Islamic Republic of
07:26 - 1397/07/09
این توجیه ها همانند همانهائی هست که برای تصویب برجام بود و قرار بود کشور از بن بست نجات یابد و گل کبلبل شود مردم دیگر این دروغها را باور ندارند چون هر کسی میداند ریشه مشکلات امروز سو ع مدیریت و اختلاس و .... است که همه اش داخلی هست
پاسخ ها
س
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
بابرجام داشت گل و بلبل هم میشد اولآهمین دلواپسان باسنگ اندازی وگذاشتن چوب لای چرخ دولت وکارشنکی وتومارنویسی سه سال کاربرجام راعقب آن اختن تاترامپ دیوانه پیداش شدوهمه چیزراخراب کرد
Iran, Islamic Republic of
08:08 - 1397/07/09
عصر ایران؟ یا خری یا خودتو به خریت زدی! خودت داری میگی fatf اگه تخلفی ببینه کاری نمیتونه بکنه همونطوری که بازم خودت گفتی تخلف آمریکا و اسرائیل و عربستان رو میبینه ولی کاری نمیکنه! پس یعنی کشک یعنی پشم این قوانین بین المللی :) حالا عصر ایران احمق؟ زمان اجرای برجام بانکای بزرگ دنیا با ما کار میکردن!! نه. لابد جوابت اینه که ما عضو fatf نبودیم با ما معامله نمیکردن! نه احمق چون آمریکا نمیزاشت با ما معامله کنن چون آمریکا تهدیدشون کرده بود یا بازار آمریکارو داشته باشن یا بازار ایران. حالا عصر ایران احمق؟ بگو ببینم که چون ایران شفافیت مالی نداره چون عضو fatf نیستیم بانکها باما کار نمیکنن یا قضیه چیز دیگس! :) ما میتونیم به بانکهای دیگه ضمانت بدیم و اونها هم میدونن کشور ایران هیچ ترسی برای معاملات بانکی نیست
پاسخ ها
a
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
خو دا یه بار متنی که گذاشتی بخون اگه شرمت نشدوخجالت نکشیدی فکرکنم تنهاچیزیکه هزینه نداری رعایت ادب واحترام به همنوع خود است.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
کاربر a ؟ با جاسوس و وطن فروش و خائن چجوری باید صحبت کرد؟ من خودم به شخصه حاظرم با تکتک کله گنده های موافق این سند مناظره کنم جوابشونو بدم. تو هم هر سوالی داری ازم بپرس تا جوابتو با سند و مدرک بدم کاربر. در ضمن بهت پیشنهاد میکنم بری کلیپ دکتر جلیلی رو راجب fatf ببینی اگه جوابتو نگرفتی بیا باز خودم جواب سوالاتتو بدم
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1397/07/09
دودش فقط به چشم ملت میرود و بس اونایی که مخالفت می‌کنن حسابای خارجی شون پره گور بابای ملت
United States
10:30 - 1397/07/09
اف ای تی اف هم اجرایی بشه تحریم های ایران را ازبین نمی برند
روابط بانکی با اروپا یه بهانه برای تصویب ولی بی اثر وفقط یک
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج