آغاز جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با نوبخت
۷۷۸۷۰۴
۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۸
۸۵۸۷
جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور آغاز شد.

خبرگزاری مهر: جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، دقایقی قبل آغاز شد.
در این جلسه فعالان اقتصادی قرار است که نکات مرتبط با اقتصاد ایران، مشکلات و چالش‌های اقتصادی را با این عضو کابینه دوازدهم در میان بگذارند.

آغاز جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با نوبخت

جزئیات وضعیت بازار‌های ۴گانه/بازار پول و ارز تعادل ندارد

محمدباقر نوبخت در جلسه صبحانه کاری با فعالان اقتصادی که در محل اتاق بازرگانی ایران در حال برگزاری است، با اشاره به تحریم‌های پیش رو که به صورت یکجانبه از سوی ایالات متحده آمریکا اعمال خواهد شد، گفت: دولت و فعالان اقتصادی به شرایط فعلی اقتصاد ایران به صورت کلان نگاه می‌کنند و بر این اساس، اگر مهمترین وظیفه دولت که در چارچوب اقتصاد کلان و سیاسی تعریف شده است، نگاه کنیم از یک سو تعادل اقتصادی مطرح می‌شود و از سوی دیگر، توسعه مدنظر قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزد: تعادل اقتصادی را از طریق اعمال سیاست‌های اقتصادی اعم از سیاست‌های پولی و مالی از طریق تسویه بازار‌ها انجام می‌دهیم که این بخش کاملا مرتبط با فعالان اقتصادی است، البته بخش دیگر هم توسعه است که برخی معتقدند که توسعه متوازن نبوده است که ناشی از نوعی غفلت نسبت به آمایش سرزمین و توانایی مناطق و استان‌ها است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه از دو سال قبل، موضوع آمایش سرزمین برای دست یافتن به نوعی تخصیص بهینه منابع برای توسعه استان‌ها تدوین شد و اکنون سند آمایش تک تک استان‌ها در اختیار است که در آغاز امسال به مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه سپرده شده است.

به گفته نوبخت، تا پایان سال به سند جامع آمایش سرزمین دست خواهیم یافت و به وظیفه خود عمل خواهیم کرد؛ بر این اساس این سند به اتاق بازرگانی ارایه خواهد شد و از افراد صاحب نظر در بخش غیردولتی فعالانه استفاده خواهد کرد تا بتوان توسعه را به صورت متوازن رخ داد.

وی اظهار داشت: در شرایط کنونی از بازار‌های چهارگانه برخی از بازار‌ها را دچار عدم تعادل داریم که به جهت عدم تسویه این بازار‌ها نسبت به عرضه و تقاضا داریم که البته بازار پول ما اکنون دچار عدم تعادل بوده و آثار این عدم تعادل در بازار ارز نیز قابل مشاهده است؛ ضمن اینکه بازار سرمایه نیز در حال حاضر با اقبال مردم روبرو شده است که می‌توان این بازار را به عنوان بازاری که مشکلات بازار پول را به نوعی برای سرریز شدن جبران می‌کند، مطرح نماییم و در نهایت بازار کالایی نیز به خاطر بازار پول و موضوع نقدینگی و اثری که در بحث مربوط به ارز دارد، دچار چالش‌هایی است که باید به سرعت به آن پرداخته شود.

نوبخت با اشاره به وضعیت بازار کار کشور گفت: طی ۵ سال گذشته به جهت افزایش نرخ مشارکت، جمعیت فعال که در سن کار و آماده به کار، افزایش چشمگیری داشت؛ در حالیکه هر سال ۷۰۰ هزار نفر افراد جدیدی به عنوان جمعیت فعال به بازار کار مراجعه می‌کردند که بخش بزرگی از آن‌ها نیز مشغول به کار می‌شدند، به نحوی که از ۷۳۶ هزار نفر که وارد بازار کار شده اند، برای ۷۱۰ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شده است، اما ۴۰ هزار نفر به جمعیت بیکار ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری کشور، اضافه شد.

وی اظهار داشت: به رغم اینکه برای ۷۰۰ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شد؛ خانوار‌ها همچنان سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار را در کنار خود داشتند، البته بر اساس گزارش مرکز آمار در بهار امسال، همچنان جمعیت بیکار کشور نگران کننده است.

نوبخت ادامه داد: سیاست‌های کشور برای مدیریت بازار ارز در حال انجام است و بانک مرکزی آن را به فرجام خواهد رساند، اما ما از منظر سازمان برنامه و بودجه کشور که متولی سیاست‌های مالی است، به گونه‌ای باید عمل شود که در کنار برنامه‌های جاری آثار سوء را مدیریت کنیم، به این جهت دو بسته داریم که یکی از آن‌ها معطوف به مشکلی است که برای واحد‌های تولیدی کشور به وجود آمده است که باید بتوانیم تا آنجا که امکان دارد، جبران چالش و تکانه ارزی که در بنگاه‌های تولیدی کشور به وجود آمده را صورت دهیم تا از کاهش تولید جلوگیری کرده و اثر آن را در بازار کار و کالا کم کنیم.

وی اظهار داشت: بخش دیگری از بسته‌های حمایتی مرتبط با پیمانکاران است که سازمان برنامه و بودجه نیز در این زمینه وارد عمل شده است.

 

انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1397/07/09
61 رصدنفت فروختی چه کار کردی برمردم غیر این است اقازاده دارند میدزدند وفرار مکنند دیروز سکه ثامن گریخت
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1397/07/09
یکی از مشکلات و موانع خود آقای نوبخت است که حاضر نیست بپذیرد نمیتواند
France
08:15 - 1397/07/09
این نوبخت در این چند سال چکار کرده برای مردم فقط
پو لها این کشور را فرستاده برای بچه ها در خارج
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1397/07/09
خوشبحالتون صبحانه میخورین....حتما لاکچری هم هست
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1397/07/09
خدابخیر کنههه..گندمیزنه باز
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج